Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Τηλεόραση Ράδιο και ΜΜΕ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-06, 09:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πόσο ηλίθιοι είστε;

Στον παραλογισμό της σύγχρονης Ελλάδος, όταν σε όλον τον κόσμο γίνονται εντυπωσιακές αλλαγές, τα δελτία ειδήσεων των ιδιωτικών σταθμών, με ελάχιστες εξαιρέσεις, ζουν στην παραζάλη, των κουμπάρων, της μίζας, των ανευθυνουπεύθυνων και όλων των συναφή.

Δεν αντιλέγω ότι πρέπει να κρεμάσουν στο σύνταγμα, όλους αυτούς που παίζουν με την υγεία και την τσέπη των Ελλήνων, των επίορκων διοικητικών λειτουργών, όσο ψηλά και αν φτάνει. Να τους διαπομπεύουν όσο θέλουν, αλλά όλα έχουν ένα όριο.

Δεν είναι δυνατόν ένα ωριαίο δελτίο ειδήσεων (προσέξτε ειδήσεων, όχι μαγκαζίνο, όχι εκπομπή ανάλυσης των γεγονότων, αλλά δελτίου ειδήσεων, όλη την ώρα να ασχολείται με ένα θέμα. Είναι απαράδεκτο, είναι ακατανόητο, σε δελτίο, επαναλαμβάνω, ειδήσεων, να μην αναφέρονται σε κανένα άλλο θέμα, αλλά μόνο στις κουμπαριές.

Στο όνομα της AGB δεν λογαριάζουν τίποτα και κανέναν, σας κρύβουν εντέχνως τις πραγματικές ειδήσεις, όσο γίνονται στον κόσμο και εκεί προς το τέλος, σε ένα λεπτό μέσα, σας ρίχνουν και μερικούς τίτλους ειδήσεων για να δείτε τι γίνεται στον κόσμο.

Βλέπουμε εκφωνητές σχεδόν αγράμματα παιδάκια να βγάζουν μισθούς δεκάδων χιλιάδων ευρώ, πουλώντας σας φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αυτοί οι ίδιοι που σήμερα σας κάνουν τους μαχητές κατά της διαφθοράς, αύριο θα συζητάνε σε κάποια δεξίωση, με αυτούς που κατηγορούν, διαπλέκοντας τα δικά τους συμφέροντα με τα συμφέροντα κάποιων αφεντικών.

Πόσο ηλίθιοι είστε;

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-06, 12:11
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 21:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπουμε εκφωνητές σχεδόν αγράμματα παιδάκια να βγάζουν μισθούς δεκάδων χιλιάδων ευρώ, πουλώντας σας φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αυτοί οι ίδιοι που σήμερα σας κάνουν τους μαχητές κατά της διαφθοράς, αύριο θα συζητάνε σε κάποια δεξίωση, με αυτούς που κατηγορούν, διαπλέκοντας τα δικά τους συμφέροντα με τα συμφέροντα κάποιων αφεντικών.
Μα έτσι λειτουργεί πλέον η χώρα, όλοι οι κλάδοι διαπλέκονται από τους καθηγητές των Πανεπιστημίων μέχρι τους βουλευτές. Ο μέγας ηλίθιος είναι ο λαός, ο οποίος βλέπει τις δύο παρατάξεις της ρεμούλας και πηγαίνει σαν πρόβατο και τις ψηφίζει ξανά και ξανά και εναλλάξ. Γι' αυτό και μας κυβερνούν αυτοί που μας αξίζουν.

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-06, 16:20
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω πάντως ότι μπορούμε απλά να διαβάζουμε εφημερίδα και να κλείνουμε την τηλεόραση όταν έχει ειδήσεις, στην εφημερίδα δεν θα δεις αυτές τις υπερβολές που βλέπεις στην τηλεόραση και σε κάνουν να θέλεις να κρεμαστείς από το μπαλκόνι!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-06, 16:45
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Πάντως είναι παρατηρημένο... πως η σειρά των παρουσιαζόμενων θεμάτων (στις ειδήσεις) πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, είναι η ίδια σε όλα τα ιδιωτικά κανάλια, παρότι οι διοικήσεις τους είναι διαφορετικές. Μερικές φορές, μάλιστα, ακόμη και η χρονική διάρκεια είναι ίδια...

Το ''φαινόμενον'' το βρίσκω, από περίεργο έως ύποπτο.
Για να μην επαναγείρω όμως ...συνωμοσιολογικά σενάρια, αρκεί ο έννους άνθρωπος να αντιδράσει και να αποστασιοποιηθεί από το πως μας αντιμετωπίζουν τα ΜΜΕ. Πως μας αντιμετωπίζουν; τον εκφράζει απόλυτα ο τίτλος! τελικά είμαστε ή δεν είμαστε ... θείοι του Ηλία;;!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-06, 10:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα, μια απορια εχω εγω:

Πριν 2-3 χρονια, ειχε τεθει θεμα με τη διαρκεια των ειδησεων και τα υπερογκα παραθυρα με αποτεελσμα να πεφτει κατακορυφα το επιπεδο των ειδησεων. το ΕΣΡ, σε μια αναλαμπη σωστης αποφασης, ορισε τα δελτια να γινουν απο ωριαια σε μισαωρα προκειμενου να υπαρξουν μικρες αλλα ουσιωδεις ειδησεις. Αυτο ειχε γινει για λιγο καιρο.

Την επομενη φορα ομως που ανοιξα τα ματια μου, τα ξαναειδα ωραια.

Κατα τα αλλα ο κοσμος για.. σλογκαν ψαχνει. Απο το 'σκληρο ροκ' στους 'νταβατζηδες', στο 'τσουναμι' και τους 'κουμπαρους'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-09-06 στις 11:04
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-06, 11:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν 2-3 χρονια, ειχε τεθει θεμα με τη διαρκεια των ειδησεων και τα υπερογκα παραθυρα με αποτεελσμα να πεφτει κατακορυφα το επιπεδο των ειδησεων. το ΕΣΡ, σε μια αναλαμπη σωστης αποφασης, ορισε τα δελτια να γινουν απο ωριαια σε μισαωρα προκειμενου να υπαρξουν μικρες αλλα ουσιωδεις ειδησεις. Αυτο ειχε γινει για λιγο καιρο.
Δεν έγιναν ποτέ τα δελτία μισάωρα στην Ελλάδα τα τελευταία 7-8 χρόνια τουλάχιστον. Ξεκίνησαν στην ιδιωτική τηλεόραση 30 λεπτα, αλλά πολύ σύντομα με πρώτον διδάδαξαντα τον Εταγγελάτο στο παλιό SKY και μετά στο Alter τα δελτία έφτασαν να έχουν μέχρι και 2 ώρες διάρκεια (Alter).
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-06, 12:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για αυτό και εγώ βλέπω ειδήσεις μόνο στο Sky. Το ξέρω, καταντάει κουραστικό μερικές φορές να αναφέρεις το ίδιο κανάλι σαν πρότυπο, αλλά τι να κάνουμε; Αφού με σέβεται και οι εκπομπές του δεν κάνουν το χέρι μου να πηγαίνει από μόνο του προς το τηλεκοντρόλ; Αφού ξέρει ότι πιό πολύ με ενδιαφέρουν οι νόμοι που πάνε να περάσουν οι πολιτικοί από το πόσο κοντό ήταν το μίνι της κυρίας Σουσουράδας όταν πήγε στη βάφτιση του παιδιού της κυρίας Ταπαιρνωχοντρά γιατί να μην το αναφέρω; Όταν αυτοί που παρουσιάζουν τις ειδήσεις ξέρουν να μιλάνε και να αρθρώνουν σωστά και δεν είναι ρωρώδες, κεκέδες ή με στραβισμό, προτιμώ να βλέπω τις ειδήσεις εκεί. Αλήθεια, τι μόδα είναι αυτή με το ρό; Προς Θεού, δεν έχω πρόβλημμα με τα άτομα που δεν έχουν καλή άρθρωση. Μπορούν κάλιστα να είναι δημοσιογράφοι απλά και όχι speakers! Είναι σαν να βάζεις δημοσιογράφο χωρίς δάχτυλα να λέει τις ειδήσεις στην νοηματική! Έναν Ράλη είχαμε (που στην τελική ήταν πολιτικός) και είχε γίνει πηγή για πάμπολα ανέκδοτα! Όχι να ακούμε στις ειδήσεις "Ο κύγιος καγαμανλής πήγε στο μέγαγο στις τγείς και τγιάντα μετά μεσημβγίας"!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-06, 12:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πρέπει εδώ να συμπληρώσουμε, για να μην αδικούμε, ότι και η ΝΕΤ την τελευταία 5ετία 6ετία έχει σοβαρές και αξιόπιστες ειδήσεις, χωρίς τα παλιά κολλήματα στην κάθε εξουσία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-06, 13:02
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω όμως την εντύπωση πως και η ΝΕΤ έχει ακολουθήσει την μόδα του "Ρο"
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-06, 15:03
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ έχω σταματήσει να βλέπω πολύ συχνά δελτία ειδήσεων διότι έχουν καταντήσει βαρετά και μονότονα...
Θέλω να ομολογήσω οτι όποτε βλέπω ειδήσεις, προτιμώ του STAR γιατί ξέρω ότι και κουτσομπολίστικες είναι και ξέρω ότι δεν θα βαρεθώ με τα ίδια και τα ίδια πράγματα και τα πολλαπλά παράθυρα που βαριέμαι τόσο...

Εξάλλου, υπάρχει και άλλος τρόπος ενημέρωσης: η Acrobase ;-)
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-06, 15:06
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Καλά κάνω λοιπόν εγώ και δε βλέπω σχεδόν ποτέ ειδήσεις......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-06, 15:34
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να υπάρχουν αυτά τα δελτία ειδήσεων κάποιος τα βλέπει. Και μάλιστα όπως είπε και ο Στέλιος έχουν πολύ μεγάλη τηλεθέαση.
Για να υπάρχουν τώρα οι νταβατζήδες, τα λαμόγια, οι κουμπάροι κι εγω δεν ξερω τι άλλο, σημαίνει ότι κάποιος α) τους ανέχεται και β) τους ψηφίζει.

Αρα, αν δεν εχει γινει πραξικόπημα χωρις να το καταλαβω, εμείς φταίμε και για τα δύο.
Ας προσέχαμε. Καλά να πάθουμε και εις ανώτερα για τα παιδιά μας.
__________________
There's no place like 127.0.0.1
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-06, 19:57
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Τείχη

Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ
μεγάλα κ' υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

Και κάθομαι και απελπίζομαι τώρα εδώ.
Άλλο δεν σκέπτομαι: τον νουν μου τρώγει αυτή η τύχη•

διότι πράγματα πολλά έξω να κάμω είχον.
Α όταν έκτιζαν τα τείχη πώς να μην προσέξω.

Αλλά δεν άκουσα ποτέ κρότον κτιστών ή ήχον.
Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν από τον κόσμον έξω.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-06, 23:31
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-04-24 23:01
Φύλο: Γυναίκα
Αναφέρονται στις κουμπαριές με υψηλού επιπέδου ανάλυση, κάποια στιγμή είδα σε ιδιωτικό κανάλι και ένα γελοίο "χάρτη" με τους διάσημους κουμπάρους!!!
Ολα τα ιδιωτικά κανάλια, χρησιμοποιούν τον ίδιο κακοφορμισμένο μπούσουλα για την παρουσιάση των θεμάτων. Περιττές πληροφορίες με αποτέλεσμα την στείρα "ενημέρωση" του τηλεθεατή.
Μάλιστα, χρησιμοποιούν και την ίδια διαδοχή των θεμάτων:
Ξεκινούν την σεζόν με την ανεπάρκεια της παιδείας (σχολικά κτίρια,εκπαιδευτικοί κλπ)
Ακολουθεί ένα διατροφικό σκάνδαλο (τρελλές αγελάδες, νόσος πουλερικών κλπ)
Κατόπιν, γιορτές Χριστούγενα, ακρίβεια στα καταναλωτικά αγαθά κλπ
Μετά τις γιορτές, φημολογία περί πρόωρων εκλογών
Πάρε κι ένα πολιτικό σκάνδαλο
Και μετά να `σου και πάλι το καλοκαιράκι
Φέτος φαίνεται να το προσπάθησαν περισσότερο "το όλο μαγείρεμα" και μας παρουσιάσανε και αχτύπητα δίδυμα ενημέρωσης πχ Στάη-Ευαγγελάτος. Και πείτεμου, ποιός τηλεθεατής, εκτός από "την σούπα" της ενημέρωσης δεν αποσπά την προσοχή του, στο κυριλέ κονταροχτύπημα των δύο τηλεοπτικών αστέρων
Ράδιο και πάλι ράδιο, έχει άλλη ποιότητα, και άλλη μαγεία.Σας συνιστώ ert-era2 Fm 103.7
Οσό για τα προηγούμενα,πολύ συχνά φοβάμαι ότι θα ξυπνήσω μέσα στο Τρούμαν Σόου...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-06, 00:17
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Welcome to the Matrix

Ειχα δει ενα πολυ ωραιο στριπακι απο ελληνα σκιτσογραφο, στο οπισθοφυλλο ενος περιοδικου:

Ο παρουσιαστης ενημερωνεται οτι σημερα το δελτιο θα τελειωσει χωρις ιατρικη ειδηση. Αγανακτισμενος ωρυεται και ζηταει τα περσινα νεα για να τα σερβιρουν ως παλια, οταν τον ειδοποιουν οτι ηδη τα.. περσινα εχουν τελειωσει.

Απο το αγχος ενας πονοκεφαλος του δινει την ιδεα και το αποψινο δελτιο εχει ως εξης: "Συγχρονες μελετες εδειξαν οτι το ακετυλσαλικυλικο οξυ [ασπιρινη] βοηθαει στον πονοκεφαλο".
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-09-06 στις 00:22
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.