Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Μουσική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-07, 09:48
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
"ηταν-πολυ παλια-ενα μικρο καραβι"

Παιρνοντας εναυσμα απο το θεμα που ανοιξε ο Rider για το 'βας βας βας' θα ηθελα και εγω να πουμε για το ποσο αυτα που ακουμε επηρρεαζουν τα παιδακια μας..
Δεν πα να τους εχω ολη μερα Χατζηδακη να παιζει και να περιμενουν οι δασκαλες του πιανου στην ουρα;Μολις θα ανοιξει η τηλεοραση βομβαρδιζονται τα κακομοιρα απο τον Καρβελα,τη Βανδη και ολους αυτους με τα εντονα beat και τα πολλα φωτα..
Δεν πα να τραγουδανε στη χορωδια απο θεοδωρακη μεχρι αριες του Villa Lobos;Μολις παμε σε κανενα παιδικο παρτι μονο Παπαριζου ακουμε και το τραγουδι απο τις "σειρηνες στο αιγαιο" ...(και το σολφεζ παει περιπατο..)
Και αντε ενταξει ..πες οτι υπαρχουν και γονεις που προσπαθουν να μην γινουν τα παιδια τους θαμωνες σκυλαδικων απο τα 5 τους..Αλλα με τα παιδακια που ακουν ολη μερα μονο χιτακια τετοιου τυπου και νομιζουν οτι η Κοκκινου ειναι το πιο λαμπρο παραδειγμα μουσικης σημερα στην Ελλαδα τι γινεται;Και αναρωτιεμαι δηλαδη χωρις να το "παιζω" καπως,και εγω κανω χαβαλε μ'αυτα τα τραγουδια ωρες-ωρες αλλα σιγουρα δε θα τα βαλω να τ'ακουσω σπιτι μου μαζι με τα παιδια!Και ουτε θα τα αφησω βεβαια ερμαια μπροστα στην τηλεοραση να βλεπουν τον κατμαν και τον ταμπακη να κονταροχτυπιουνται για το ποιος θα γινει πιο αρεστος στην Αννιτα και στο κοινο της...

Καταληξη;Μετα απο καυγαδες με διαφορους περι μουσικης σημερα,και βλεποντας οτι δεν ειναι δυνατον να αποκλεισω και τα χιτακια απο την καθημερινοτητα μας,τα ψιλοδεχομαι..αλλα προσπαθω τουλαχιστον να προσφερω και κατι διαφορετικο,οποτε χωνω και κανενα Μαυρουδη στο cd που και που :P
Ενταξει...δε θα τα βαψω μαυρα αν τα παιδια μου μουρμουριζουν το gucci φορεμα και το yassou maria σε ενα παρτι..αλλα αν μεγαλωνοντας επιλεξουν να ακουν στις κατάδικες τους στιγμες Νοτη Σφακιανακη και Τασο Μπουγα,ε...τοτε θα μου ερθει ταμπλας σιγουρα....

Και ενα πολυ συντομο ανεκδοτο: "παρτιτουρα του Φοιβου" (μια νοτα-το "γεια" της Βανδη )
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-07, 18:37
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πα να τους εχω ολη μερα Χατζηδακη να παιζει και να περιμενουν οι δασκαλες του πιανου στην ουρα;Μολις θα ανοιξει η τηλεοραση βομβαρδιζονται τα κακομοιρα απο τον Καρβελα,τη Βανδη και ολους αυτους με τα εντονα beat και τα πολλα φωτα..
Καλά, μη νομίζεις, κάθε εποχή είχε τη σαβούρα της. Απλά καθώς περνάει ο καιρός μένουν μόνο τα πιο "ποιοτικά". Δηλαδή, το 1970-1980 δεν έβγαιναν τηλε-ταινίες της συμφοράς ή χαζο-χιτάκια? Συμφωνώ μαζί σου οτι η πρόσβαση σε όλα αυτά είναι πλέον πολύ πιο εύκολη (όπως και η δημιουργία τους, αφού σήμερα ο καθένας με 1000Ε στην τσέπη μπορεί να βγάλει CD), αλλά δε νομίζω οτι τελικά ο κόσμος είναι πολύ χειρότερος ή διαφορετικός. Εγώ προτιμώ να βλέπω το θέμα θετικά, αφού η σταδιακή αντικατάσταση της τηλεόρασης με το internet μόνο καλό μπορεί να κάνει μακροπρόθεσμα.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-07, 08:27
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν υποψιαστώ οτι η μικρή θα χρησιμοποιήσει το στερεοφωνικό μου για να ακούσει (δε βάζω όνομα, ανοίξτε τηλεόραση σε πρωινή εκπομπή και πάρτε από εκεί) θα το κάψω...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-07, 09:57
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταληξη;Μετα απο καυγαδες με διαφορους περι μουσικης σημερα,και βλεποντας οτι δεν ειναι δυνατον να αποκλεισω και τα χιτακια απο την καθημερινοτητα μας,τα ψιλοδεχομαι..αλλα προσπαθω τουλαχιστον να προσφερω και κατι διαφορετικο,οποτε χωνω και κανενα Μαυρουδη στο cd που και που :P
Ενταξει...δε θα τα βαψω μαυρα αν τα παιδια μου μουρμουριζουν το gucci φορεμα και το yassou maria σε ενα παρτι..αλλα αν μεγαλωνοντας επιλεξουν να ακουν στις κατάδικες τους στιγμες Νοτη Σφακιανακη και Τασο Μπουγα,ε...τοτε θα μου ερθει ταμπλας σιγουρα....
Μία από τα ίδια. Πάντως, δεν μπορείς ν' αποκλείσεις τα παιδιά και από τη "σαβούρα" της εποχής (αν και δεν είναι όλα σαβούρα). Δεν μπορεί δηλαδή να πάει το κοριτσάκι - η δική μου π.χ. που είναι πιο μεγάλη από τις κούτσικές σου - σ' ένα νεανικό παρτάκι και να πει "όχι, θ' ακούσουμε τη Ρωμαϊκή Αγορά". Τώρα όμως που έχει τεθεί θέμα ποιο τραγούδι θα δώσει για το μουσικό γυμνάσιο, οι επιλογές της μ' αποζημιώνουν.
Άρα, θα συμφωνήσω με το Stanley. Δε βλέπω το λόγο να φοβόμαστε και να ανησυχούμε. Μπορεί τα φυλλαράκια να τα χορεύει λίγο ο βοριάς, οι ρίζες του δένδρου όμως, είναι πολύ δυνατές και ο κορμός αλύγιστος.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-07, 09:58
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υποψιαστώ οτι η μικρή θα χρησιμοποιήσει το στερεοφωνικό μου για να ακούσει (δε βάζω όνομα, ανοίξτε τηλεόραση σε πρωινή εκπομπή και πάρτε από εκεί) θα το κάψω...
Σιγά μην το χρησιμοποιήσει! Αφού θα σου ζητήσει δικό της ΜΡ3!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-07, 10:33
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ας ακούει ποιοτική μουσική και ας είναι και από mp3....
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-07, 11:13
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 13:21
Φύλο: Άντρας
η κόρη μου (2 ετών) έχει φάει κόλλημα με τα ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ.
Φυσικά το προτιμώ από τα πρωινάδικα αν και η επιλογή ήταν τυχαία. Δηλαδή δεν την καθοδήγησα. Τα είδε στην tv ένα Σάββατο πρωί, άρχισε να χορεύει ε και βρήκα ένα DVD και της το πήρα.
Αν χόρευε με Βανδή δεν θα το έκανα βέβαια.

Τα ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ είναι παραγωγές του "ποδαριού" αλλά τα περισσότερα τραγούδια τους είναι όντως παιδικά και μάλιστα από τα πολύ παλιά (κάποια μάλιστα τα έλεγε η μάνα μου αλλά όχι η δική μας γενιά).
Υπάρχουν φυσικά και άλλα που είναι από άλλο πλανήτη (σκα-σου-σου!).

Το αξιοπρόσεκτο είναι ότι κάποιοι "συντελεστές" από τα ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ μερίμνησαν και έφτιαξαν άλλο ένα DVD που παρουσιάζει τα παιδάκια με παραδοσιακές στολές να τραγουδάνε Ελληνικότατα τραγούδια (νησιώτικα κτλ).
Αυτό μου φάνηκε πάρα πολύ καλό (δεν ξέρω αν έχει καλή εμπορική απήχηση) μιας και εξοικιώνει τα παιδιά με την παράδοσή μας χωρίς να τους την "επιβάλλει"..
Μπράβο (για να λέμε και ένα καλό λόγο).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-07, 12:02
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτά που λέει ο Στάνλευ τα έχω ξαναπει σε μια παρόμοια συζήτηση: ταπεινή μου (και κάπως ψυχρή) άποψη είναι οτι τα 'παλιά καλά πράγματα' απλά έχουν ποτιστεί απο συναισθήματα και νοσταλγία από το πέρασμα του χρόνου. Κανείς δεν μπορεί να συγκρίνει τα παλιά και τα νέα αντικειμενικά. Πιστεύω σε 20 χρόνια, και τα δικά μας σκουπίδια με θαυμασμό θα τα ακούμε... απλά τις μετριότητες του τότε, τις θαυμάζουμε μόνο και μόνο επειδή ανήκουν στο τότε.

το κόνσεπτ της Χρυσής Εποχής, οπου τότε όλα ήταν αγγελική πλασμένα τα οποία δεν πρόκειται να επαναληφθούν, και απο τότε όλα είναι και θα είναι υποδεέστερα, είναι κάτι που προσωπικά με ενοχλεί, αλλά ομολογώ οτι έχω πέσει κι εγώ στο τριπάκι του

Το έχω ζήσει: φτιάχνω συλλογή από κομάτια που τα άκουγα (με το ζόρι) στο στρατό, και ας έκλεινα τα αυτιά μου απο τις πολλές επαναλήψεις όταν τα άκουγα τότε...

Έτσι είναι η φύση του ανθρώπου, αλλά ας είμαστε πότε πότε και όσο πιο αντικειμενικοί μπορούμε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-04-07 στις 12:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.