Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-08-06, 12:15
Wicked Ο χρήστης Wicked δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-03-12 14:24
Φύλο: Άντρας
Καρμπονάρα

Κάτι απλό και εύγευστο

Επιλέγουμε τα ζυμαρικά της αρεσκείας μας στην δική μου περίπτωση φαρφάλες ή αλλιώς φιογκάκια.

Βάζουμε νερό σε μια κατσαρόλα, το αφήνουμε να βράσει, ρίχνουμε ένα μικρό κομματάκι βούτυρο, αλάτι, και προσθέτουμε τα ζυμαρικά μας για 5-6 λεπτά.

Το επιθυμητό χρώμα των ζυμαρικών είναι κάτι μεταξύ λευκού και κίτρινου. Παραβρασμένα είναι λευκά, ωμά είναι κίτρινα. Θέλουμε κάτι ενδιάμεσο προς το λευκό όμως. Τα στραγγίζουμε κάτω από την βρύση, και...Ανοίγουμε την βρύση ώστε να τα κρυώσουμε και να σταματήσουμε τον βρασμό τους. Κατόπιν τα περιλούζουμε με ηλιέλαιο και τα ανακατεύουμε ώστε να πάει παντού το λάδι. Το λάδι είναι αυτό που θα μας βοηθήσει όταν θα τα ζεστάνουμε.

Σάλτσα:
Παίρνουμε ένα τηγανάκι βάζουμε ηλιέλαιο, σοτάρουμε λίγο μπέικον, προσθέτουμε κρέμα γάλακτος, παρμεζάνα, αλάτι, πιπέρι, φρέσκο κρεμμύδι ψιλοκομμένο, και μαϊντανό. Αφού φουσκώσει η κρέμα γάλακτος ρίχνουμε τα ζυμαρικά μέσα και ανακατεύουμε. Αφού πια όλη η σάλτσα έχει πάει στα ζυμαρικά, ρίχνουμε μισό κρόκο αυγού πάνω και ανακατεύουμε γρήγορα για να μην ψηθεί ο κρόκος. Αυτό δένει ακόμα περισσότερο την σάλτσα με τα ζυμαρικά. [Αυτό με τον μισό κρόκο είναι για ένα πιάτο]


Αποτέλεσμα :

[Χρησιμοποίησα μια φόρμα για να δώσω σχήμα]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-08-06, 14:57
Το avatar του χρήστη beerman
beerman Ο χρήστης beerman δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-10 20:04
Φύλο: Άντρας
Έβλεπα εχθές μια εκπομπή του Αρναούτογλου στην οποία είχε πάει στην Ιταλία και του έφτιαξαν μια μακαρονάδα, καρμπονάρα alla κάτι (Δεν θυμάμαι αυτό το κάτι ;-) ) που όμως δεν βάζανε κρέμα γάλακτος αλλά μόνο κρόκο αυγού...? Μήπως ξέρεις πως γίνετε αυτό... Και μάλιστα νομίζω ότι μετά πήγε στον Μαμαλάκη με τα υλικά και την ξαναέφτιαξαν μαζί.. ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-06, 17:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στο τέλος στα μακαρόνια αντί να βάλεις κρέμα γάλακτος ρίχνεις τα αυγα από πάνω και ανακατέυεις
Επίσης μπορείς αντί για κρέμα γάλακτος να δοκιμάσεις με γιαούρτι, το δοκιμάσαμε και είνα πολύ ωραίο!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-06, 07:25
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κανονικά η καρμπονάρα δεν έχει ίχνος κρέμας γάλακτος ούτε μανιτάρια, "ζαμπόν" και άλλα ελληνικά. Μόνο παντσέτα (μπέικον) και αυγό.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-06, 15:09
Το avatar του χρήστη Manaras
Manaras Ο χρήστης Manaras δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-13 16:49
Φύλο: Άντρας
Παραδοσιακή Καρμπονάρα

Μην ξεχνάτε ότι τα Ιταλικά φαγητά ήταν κατά βάση φτωχικά. Η πίτσα πχ ήταν προσπάθεια να χορτάσει η οικογένεια με ό,τι έχει απομείνει από υλικά πάνω σε απλό ζυμαράκι. Οι μακαρονάδες ακολουθούν το ίδιο τροπάριο. Πολλά ζυμαρικά και ό,τι υπάρχει εύκαιρο για να δώσει γεύση. Ακολουθεί η δική μου κατανόηση της παραδοσιακής καρμπονάρας.


Υλικά για δύο άτομα:
- Ελαιόλαδο που έχει χρησιμοποιηθεί για να τηγανίσει χοιρινό κρέας. Αν δεν έχετε μπορείτε να "φτιάξετε" τηγανίζοντας πανσέτες ή μπέικον μέχρι να μαυρίσει το λάδι, στην οποία περίπτωση μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και το κρέας αλλά χωρίς να είναι απαραίτητο. Περίπου 100 γρ.
- Ένα ολόκληρο αυγό.
- Δύο κουταλιές της σούπας αλεύρι.
- Πιπέρι φρεσκοτριμμένο.
- Αλάτι
- Γάλα. Περίπου 100 γρ.

Εκτέλεση:
1. Εύκολο μέρος
Βράζετε al dente τα ζυμαρικά σε αλατισμένο νερό. Σουρώνετε και τα ξαναβάζετε στην κατσαρόλα. Ρίχνετε στο χρησιμοποιημένο λάδι το αλεύρι, το ζεσταίνετε και το χρησιμοποιείτε για να "κάψετε" τα ζυμαρικά. Ανακατέψτε. Η κατσαρόλα δεν πρέπει να είναι στη φωτιά.
2. Δύσκολο μέρος
Η θερμοκρασία των ζυμαρικών πρέπει να είναι αρκετά χαμηλή ώστε όταν ρίξουμε το ολόκληρο αυγο (κρόκο και ασπράδι) να προλάβουμε να ανακατέψουμε χωρίς να γίνει ομελέτα, αλλά αρκετή ώστε να ψηθεί το ανακατεμένο αυγό και να μην μυρίζει το πιάτο μας αυγουλίλα.
Τα ζυμαρικά μετά το κάψιμο είναι καυτά, γι'αυτό χρησιμοποιούμε το γάλα για να χαμηλώσουμε τη θερμοκρασία όσο πρέπει. Όταν φτάσουμε στην επιθυμητή θερμοκρασία σπάμε το αυγό μέσα στην κατσαρόλα και ανακατεύουμε γρήγορα, μέχρι το μίγμα από τα ζυμαρικά, το λάδι, το αλεύρι, το γάλα και το αυγό να είναι ομοιογενές και "λασπώδες". Σερβίρουμε και καταναλώνουμε ΑΜΕΣΩΣ. Όσο είναι ζεστό είναι θεσπέσιο αλλά από τη στιγμή που θα κρυώσει δεν τρώγεται, και δεν μπορούμε να το ξαναζεστάνουμε!
Προσθέτουμε πιπέρι και αλάτι κατά βούληση. Δεν συνιστώ τυρί.

Tip1. To παιχνίδι με τη θερμοκρασία μπορεί να γίνει αν η κατσαρόλα είναι είναι σε χαμηλή φωτιά και προσθέτουμε το γάλα σταδιακά.

Tip2. Αν είστε καλοί σεφ μπορείτε να βράσετε τα ζυμαρικά σε όσο νερό χρειάζεται, ώστε να μην χρειαστεί να τα σουρώσετε στο τέλος. Στο τέλος του βρασμού, όταν θα έχουν μείνει τα ζυμαρικά στο σιρόπι τους από άμυλο, τα καίμε με το λάδι (χωρίς αλεύρι). Μόλις κρυώσουν λίγο χρησιμοποιούμε το αυγό, το αλάτι και το πιπέρι και σερβίρουμε αμέσως. Χρησιμοποιείτε ελάχιστο γάλα, μόνο αν το τελικό λασπώδες μίγμα είναι πολύ σφιχτό.

Καλή απόλαυση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-06, 15:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Manaras
- Ελαιόλαδο που έχει χρησιμοποιηθεί για να τηγανίσει χοιρινό κρέας. Αν δεν έχετε μπορείτε να "φτιάξετε" τηγανίζοντας πανσέτες ή μπέικον μέχρι να μαυρίσει το λάδ
Το τραγούδι ‘ ο χάρος βγήκε παγανιά ' το ξέρεις;
Το άλλο που λέει ' τον χάρο τον αντάμωσα μια νύχτα με φεγγάρι '; και το τρίτο :Δύο πόρτες έχει η ζωή άνοιξα μια και μπήκα’ ;

Έλεος αυτή δεν είναι καρμπονάρα ψυχοβγάλτης είναι :-)

Την τρως ή σε τρώει λάχανο;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-06, 19:13
Το avatar του χρήστη Manaras
Manaras Ο χρήστης Manaras δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-13 16:49
Φύλο: Άντρας
No pain no gain

Έχει δίκιο ο συσοπ. Είναι δύσκολη συνταγή. Αρκεί να την πετύχεις μια φορά όμως και μετά γίνεται η αγαπημένη σου μακαρονάδα.
Επίσης, νομίζω ότι με την περιγραφή κειμένου ακούγεται ακόμα δυσκολότερη από ότι είναι.
Ερώτηση: Δοκίμασε κανείς;
Αν ναι και την πέτυχε τότε μπράβο! Θα τον ανταμείψω με μια λίγο δυσκολότερη αλλά πιο νόστιμη ακόμη συνταγή. Αυτή της αστακομακαρονάδας. (Ξέρω ότι ο Xenios έχει ήδη δώσει μια συνταγή για αστακομακαρονάδα αλλά έχω άλλη μία εκδοχή που αξίζει πραγματικά τον κόπο!).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-06, 20:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Manaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει δίκιο ο συσοπ. Είναι δύσκολη συνταγή. Αρκεί να την πετύχεις μια φορά όμω
Ίσως να μην έγινε αντιληπτό αλλά εγώ δεν αναφερόμουν στην κατασκευή του φαγητού, αλλά στα υψηλά νούμερα της χοληστερίνης που εμπεριέχει.

Αν νομίζετε ότι είστε νέοι και μπορείτε να τρώτε τόσο βαριά φαγητά, απλά σας κρούω τον κώδωνα του κινδύνου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-06, 16:09
Το avatar του χρήστη Jesse James
Jesse James Ο χρήστης Jesse James δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-04-08 19:27
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Post Carbonara (απλή και αυθεντική)

Λοιπόν έχοντας φάει πολλές διαφορετικές εκδοχές καρμπονάρας (του σχεδόν εθνικού μας φαγητού!), κατέληξα σε μια κλασική ιταλική, αλλά πρώτα δύο λόγια για αυτό το λατρεμένο πιάτο.
Η καρμπονάρα πήρε το όνομα της από τους Ιταλούς ανθρακωρύχους (carbon=άνθρακας), που έφτιαχναν με αυτό το τρόπο φθηνά, θρεπτικά και απλά τα σπαγγέτι τους.
Όπως καταλαβαίνετε από τη φύση της, η καρμπονάρα, είναι εύκολη αλλά θέλει καλά υλικά.
Συγκεκριμένα:
(2 άτομα)
1.μισό πακέτο σπαγγέτι (όχι λεπτά)
2.λίγο ελαιόλαδο (προερ.)
3.~120 gr μπέικον ή σπέκ
4.2 αυγά
5.παρμεζάνα ή και πεκορίνο
6.φρέσκο τριμένο πιπέρι (μαύρο)

Βράζετε σε μια κατσαρόλα νερό (αλατισμένο) τα σπαγγέτι, για όσο χρειάζεται ώστε να γίνουν λίγο πιό σκλήρα (al dente) απόσο τα τρώτε (γιατί θα ρουφήξουν σάλτσα).

Εν τω μεταξύ τηγανίζετε το μπέικον, με λίγο έως καθόλου λάδι (γιατί το μπέικον βγάζει το λύπος του), μέχρι να ροδίσει.

Όταν γίνουν τα σπαγγέτι τα στραγγίζετε και τα αφήνετε 1 λεπτό να κρυώσουν ενώ ρίχνετε λίγο κρύο νερό στην (άδεια) κατσαρόλα και το χύνετε ίσα ίσα για να πέσει η θερμοκρασία της (κι αυτό για μη φτιάξετε ομελέτα αντί για σάλτσα!). Κατώπιν, τα ρίχνετε πάλι μέσα (ξεχάστε το βουτήρωμα).

Σε ένα μπώλ χτυπάτε τα αυγά και τρίβετε μέσα λίγο πιπέρι.

Αφού ρίξετε τα σπαγγέτι στην κατσαρόλα (μακριά από το μάτι της κουζίνας), ρίχνετε όλο το μπέικον με τα λάδια του μέσα, στη συνέχεια ανακατεύοντας σταθερά τα σπαγγέτι ρίχνετε αργά το αυγό. Είναι στην κρίση σας πόσο αυγό θα ρίξετε τελικά μέσα, αφού είναι ανάλογο με το πόσο θα ρουφίξουν τα σπαγγέτι. Δεν τη θέλετε ούτε στεγνή ούτε να κολυμπάει άρα με το μάτι (εμένα συνήθως μου βγαίνει 1,5-2 αυγά για 2 άτομα).

Τέλος τρίβετε πιπέρι πάνω στην κατσαρόλα, σερβίρετε γρήγορα, προσθέτετε τριμένη παρμεζάνα (ή και πεκορίνο αν έχετε), και απολαμβάνετε!

Σημειώσεις:
Φροντίστε να κρυώσει η κατσαρόλα αρκετά και τα σπαγγέτι λίγο, γιατί αν δεν είναι ζεστά δεν θα μαγειρευτεί το αυγό. Γενικά πρέπει να βρείτε τη σωστή θερμοκρασία (practise makes it best).
Αν δεν έχετε παρμεζάνα, μπορείτε να βάλετε ένα απλό σκληρό κίτρινο τυρί.
Αντί για μπέικον μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σπέκ το οποίο είναι πιο καπνιστό, λιγότερο λυπαρό, ακριβό και δυσεύρετο (αλλά αξίζει).
Η αρχιτεκτονική των σπαγγέτι είναι που κάνει την καρμπονάρα απολαυστική οπότε καλό θα ήταν να τα προτιμiσετε για αυτή τη συνταγή.
Μια μικρή παραλλαγή: Αντί για ολόκληρα τα αυγά βάλτε μόνο κρόκους, επίσης βάλτε το τυρί μέσα στο αυγό και κατευθείαν στην κατσαρόλα, αυτό θα δώσει ένα γευστικό μπόνους στη καρμπονάρα σας αλλά θα τη κάνει πιό στεγνή και βαριά (your choice).
Κάποιοι λένε οτι ένα κοκκινο κρασί συνοδεύει ωραία μια καρμπονάρα, προσωπικά προτιμώ να την απολαμβάνω με ένα ποτήρι σκούρα μπύρα, ειδικά μετά από ένα ματς champions' league!

Καλή όρεξη!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-06, 13:47
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω παλι, επειδη δεν θελω να με πανε στα επειγοντα, βραζω τα μακαρονια αλ δεντε που λεμε, και σε αλλο τιγανι βαζω κρεμα γαλακτος λαιτ φυτικη (πολυ καλυτερη απο την νορμαλ και γεματη λιπαρα), βαζω λιγο τυρι τριμμενο (Milner η Arla η Εντερμοντ) ,4-5 φετες μπεικον κομματακια χωρις να το τσιγαρισω, και μανιταρια κονσερβας καλα στραγγισμενα(σε οποιον αρεσουν), πιπερι (οχι αλατι) , το αφηνω να δεσει η σαλτσα και την βαζω πανω απο τα στραγγισμενα μακαρονια. Βγαινει μουρλια και ειναι και πολυ πιο ελαφρια απο ολες τις αποψεις. Δοκιμαστε την Ουτε λαδια ουτε μαργαρινες :P
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-06, 16:35
Το avatar του χρήστη Asterion
Asterion Ο χρήστης Asterion δεν είναι συνδεδεμένος
Asterion
 

Τελευταία φορά Online: 05-04-17 10:19
Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι αποφάσισα να μην ξαναδιαβάσω αυτό το forum.Τουλάχιστον όχι όσο εργάζομαι. Δεν σας αντέχω άλλο με τις Καρμπονάρες και τις σάλτσες σας. Παίρνω άδεια (από τη σημαία) και εξαφανίζομαι μέσα στο πρώτο "ιταλικό" που θα βρω στο δρόμο μου! Καλή μας όρεξη!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-06, 16:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Άλλοθι ζητάς για να πας στο Ιταλικό, σε τα μας τώρα; :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-06, 17:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το μυαλό πρέπει να κυριαρχεί της σάρκας! Προσπάθησε να σκέφτεσαι άλλα πράγματα! Μία πασίγνωστη μακαρονάδα για παράδειγμα; Που έκανε τον χειριστή της παρούσας βάσης να φάει φαγητό από γνωστή αλυσίδα γρήγορου φαγητού στην Εθνική;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-06, 01:04
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-04-24 01:34
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από asterion Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι αποφάσισα να μην ξαναδιαβάσω αυτό το forum.Τουλάχιστον όχι όσο εργάζομαι. Δεν σας αντέχω άλλο με τις Καρμπονάρες και τις σάλτσες σας. Παίρνω άδεια (από τη σημαία) και εξαφανίζομαι μέσα στο πρώτο "ιταλικό" που θα βρω στο δρόμο μου! Καλή μας όρεξη!
Ψίτ! Το νου σου εσύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.