Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-07, 19:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
21 Απριλίου

Δεν ήταν ένα ξύπνημα σαν όλα τα άλλα. Ξύπνησα με την Θεία μου που μέναμε μαζί (οι γονείς μου ήταν στο εξωτερικό) και κάτι στην φωνή της δεν μου άρεσε.
-Ξύπνα βρε Στέλιο το ραδιόφωνο έχει εμβατήρια κάτι πρέπει να έγινε.
Ο Στέλιος εκείνη την εποχή ήταν πρωτοετής φοιτητής και δεν συνήθιζε να ξυπνάει από τις 7 το πρωί.
Όντως το ραδιόφωνο είχε αρχίσει από της Πίνδου της κορυφές μέχρι εγώ είμαι ναύτης του Αιγαίου και από κοντά κάτι καραγκούνες και συρτά.

Βγήκα έξω, στην Πλατεία Κυψέλης ήταν παρατεταγμένα άρματα μάχης, εδώ και εκεί ομάδα από την σχολή των Ευελπίδων (που τότε ήταν κοντά μας στα σημερινά δικαστήρια της Ευελπίδων). Πάω σε μια παρέα απ τους ένστολους, τι έχουμε βρε παιδιά τι έγινε. Επανάσταση, μου λέει, πήγαινε στο σπίτι σου.

Η φημολογία έδινε και έπαιρνε, οι ραδιοΑρβυλοκατασκευαστές που στην διάρκεια της επτάχρονης χούντας θα θριάμβευαν, είχαν πιάσει δουλειά.
Την επανάσταση την έκανε ο Βασιλιάς, τι λες ρε έλεγε ο άλλος, την έκαναν οι στρατηγοί, ο τρίτος ο καλύτερος το είχε σίγουρο, την επανάσταση την έκανε ο Ανδρέας.
Τελικά 3 συνταγματαρχαίοι με την παρέα τους έπιασαν στον ύπνο τους πάντες και έβαλαν μια ολόκληρο χώρα 7 χρόνια στον γύψο.

Γιατί φτάσαμε στις 21η Απριλίου; είναι δύσκολο να σας πω. Νομίζω ότι πολλοί παράγοντες έχουν βάλει το χεράκι τους για να φτάσουμε εδώ. Το σίγουρο είναι ότι οι κύριοι αίτιοι, μπήκαν φυλακή από την δημοκρατική διακυβέρνηση και πλήρωσαν τα εγκλήματα τους, αλλά δυστυχώς όχι για το μεγαλύτερο, την κορύφωση, με την προδοσία της Κύπρου.

Νο 1 υπαίτιος το παλάτι και οι επεμβάσεις του που ξεκίνησαν από τον εξαναγκασμό σε παραίτηση του Κωνσταντίνου Καραμανλή, μέχρι την ανατροπή του Γεωργίου Παπανδρέου. Ο τότε Βασιλεύς Κωσταντίνος πλήρωσε μετέπειτα τις αμαρτίες των εισηγήσεων και των συμβούλων του μιας και ήταν πολύ νέος για να παίρνει ο ίδιος αποφάσεις. Φέρθηκε ανόητα στηρίζοντας άμεσα ή έμμεσα ένα παρακράτος που έφτασε στην δολοφονία Λαμπράκη και την διάβρωση των ενόπλων δυνάμεων που ανέδειξε τους Απριλιανούς δικτάτορες.

Νο 2 σε έμεσες ευθύνες υπαίτιος ο Γεώργιος Παπανδρέου. Τέσσερα χρόνια πριν δεν στήριξε τον Κωνσταντίνο Καραμανλή στην βουλή, όταν έφερε το θέμα της αλλαγής του Συντάγματος με το οποίο θα ψαλιδίζονταν τα δικαιώματα του Βασιλέως προς το δημοκρατικότερο. Με στελέχη στην Ένωση Κέντρο μετέπειτα ακροδεξιούς, Γαρουφαλιάς Πέτρος, Στεφανόπουλος Στέφανος (καμιά σχέση με τον Κωστή) κα και τους μετέπειτα πρωταίτιους της απόσχισης Μητσοτάκης και σία δεν τόλμησε να πει ναι στην αλλαγή του Συντάγματος.

Νο 3 υπαίτιος ο Γεώργιος Παπανδρέου. Από κάποιο διάστημα παρασύρθηκε από τις ιδέες του Ανδρέα Παπανδρέου και έφτασε στην όξυνση κατηγορώντας τον Κωνσταντίνο Καραμανλή για το παρακράτος, που όλοι ήξεραν από πού πηγάζει. Ο εξτρεμισμός του Ανδρέα οδήγησε στις λανθασμένες οδούς της όξυνσης και του ανένδοτου αγώνα.

Νο 4 υπαίτιος ο Γεώργος Παναδρέου. Το 1964-5 έγινε το σκάνδαλο με την προβοκάτσια και την αχρήστευση τεθωρακισμένων στον Έβρο. Τότε υπαίτιος ήταν ο Γεώργος Παπαδόπουλος και η ανάκριση εκείνον έδειξε. Ο Γεώργιος Παπανδρέου έκανε ρουσφέτι στον συντοπίτη του και πατέρα του Γεωργίου Παπαδόπουλου και δεν απόταξε όπως έπρεπε τον δράστη.

Την συνέχεια την ξέρουμε. Επτά χρόνια γύψος, επτά χρόνια κλείσιμο φωνής, επτά χρόνια ασφυξίας, επτά χρόνια φυλακίσεις φόνοι βασανισμοί.

Επτά χρόνια που για να ξεγραφτούν, θα έπρεπε να ματώσει η μεγαλόνησος Κύπρος και μαζί της να ματώνει μέχρι σήμερα το Ελληνικό Έθνος.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 21-04-09 στις 07:48
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-07, 21:46
Το avatar του χρήστη ekaterina
ekaterina Ο χρήστης ekaterina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-08 18:48
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
τις πταίει?

Μπαινω στον πειρασμό να σχολιάσω το σημείωμά σας ,γιατι νομίζω ότι το συμπαθητικό ενσταντανέ της αποφράδας μέρας που περιγράφεται (εννοώ συμπαθητική την περιγραφή ) , εκτείνεται σε μια ιστορικου τύπου ερμηνεία μιας ολόκληρης περιόδου ανωμαλίας που κορυφώθηκε με την 21 Απριλίου και μάλιστα με μονοσήμαντο τρόπο .
Η απολυτοποίηση της δράσης ενός και μόνο υποκειμένου (παρόλο τον βαρύνοντα ρόλο του ) δεν αδικεί τον Γ.Παπανδρέου (που άλλωστε ούτε με απασχολεί ούτε άμοιρος ευθυνών είναι βέβαια ) αλλά αθωώνει ή απενοχοποεί τους πραγματικούς μηχανισμούς που οδήγησαν στη δικατατορία .
Δηλαδή το παρακράτος και το παλάτι που λειτούργησαν σαν σαν το μακρύ χέρι μιας εξουσίας (εννοώ της μετεμφυλιακής ) που ένοιωθε ότι έχανε έδαφος μπρος σε ενα ογκούμενο δημοκρατικο ρεύμα που απειλούσε για πρώτη φορά μετά το ΄52 την εξουσία του χωροφύλακα και απαιτούσε διακιοσύνη ισοπολιτεία εργατικα δικαιώματα παιδεία ...
Δεν λέω ότι η δικατατορία ήταν μονόδρομος αλλά η ευθύνη για την έλευσή της αφορά μεγαλύτερο φάσμα του πολιτικού κόσμου ,που είτε εθελοτυφλούσε,(οΓ.,Παπανδρέ ου ας πούμε και η Ε.Κ) , είτε υποτιμούσε (εδώ παίζει και η ηγεσία της αριστερας) είτε ανεχόταν (η παραδοσιακή Δεξιά) τα όσα προηγήθηκαν της απριλιανής χούντας. Αλλωστε κανένα συνταγμα δεν σταμάτησε ποτέ καμμιά χούντα όταν οι αποφάσεις είχαν ληφθεί..αυτά και ευχές να ζήσουμε και ναχουμε καιρούς να τα συζητάμε αλλά να μην τα ξαναζήσουμε
__________________
ekaterina::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-07, 21:59
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 11:25
Φύλο: Άντρας
Βέβαια αν και θα επικεφαλιδωθώ ως συνωμοσιολόγος θα παραθέσω μια άποψη την οποία μικρός είχα ακούσει από μεγαλύτερους τότε, σήμερα δεν είναι στην ζωή, τον Παπαδόπουλο έλεγαν τον έφεραν οι Αμερικάνοι, θέλαν έναν δικό τους "ελεγχόμενο" πολιτικό που κανένας από τους τότε υπάρχοντες δεν πληρούσε τα προσόντα. Έτσι "έφτιαξαν" τον δικό τους. Τα πράγματα εκείνη την εποχή και όπως είχαν γίνει (με την πολύτιμη για άλλη μια φορά βοήθεια των "καλών" μας συμμάχων) ήταν ένα καλοοργωμένο χωράφι, ο σπόρος δεν άργησε να φυτευθεί και γρήγορα να καρποφορήσει. Βέβαια επειδή στην πορεία ο καρπός δεν τους έκανε (άρχισε να κάνει "νερά" ο Παπαδόπουλος γέρνοντας προς τα Εθνικά συμφέροντα), τον έκοψαν και τον πέταξαν, στην θέση του "έβγαλαν" τις παραφιάδες, βλέπε Ιωαννίδης και λοιποί.....
Η συνέχεια είναι γνωστή...
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-07, 22:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ekaterina Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή το παρακράτος και το παλάτι που λειτούργησαν σαν σαν το μακρύ χέρι μιας εξουσίας (εννοώ της μετεμφυλιακής )
Έδωσα νομίζω με την καλύτερη δυνατή σαφήνεια τον ουσιαστικό ρόλο, πρώτο και καλύτερο φυσικά, που ήταν η κύρια αιτία του κακού, το παλάτι και το δικό τους δημιούργημα του λεγόμενου παρακράτους.
Απόλυτη και καταλυτική η δικιά τους ευθύνη με τις άλλες δευτερεύουσες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-07, 22:50
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
να σας θυμισω τελειως επιγραμματικα οτι τω καιρω εκεινω ο γ.παπανδρεου αναμεσα στα αλλα(και εδω συμφωνω με τον στελιο) εστειλε στην κυπρο την περιφημη μεραρχια.*.( και πολυ καλα εκανε με τα δεδομενα της εποχης πραγμα που κατασυγχισε τους αμερικανους)

και το παραμυθι ξεκιναει με τον μακαριο να αρνητε να δωσεις βασεις στην κυπρο στους αμερικανους.(πριν απο την αποστολη της μεραρχιας)

τοτε ξεκιναει μια μικρη δικτατορια στην ελλαδα (κατι συμπτωσεις αδερφε μου)

ο γ.παπαδοπουλος οντως ειχε την υποστηριξη των αμερικανων μεχρι τη στιγμη που αρνηθηκε να αποσυρη την μεραρχια παρα την σχετικην εντολην.κατοπιν εξωπεταχθει με εντολη κισσιγκερ ηρθε ο τσογλανος ιωαννιδης που την απεσυρε (αυτη ηταν η μεγαλη προδοσια) και στη συνεχεια εδωσε και την αφορμη στους τουρκους με το πραξικοπημα κατα του μακαριου και εγινε η εισβολη στο νησι (αν η μεραρχια ηταν ακομα εκει ουτε που θα ειχαν διανοηθει οι τουρκοι να εισβαλουν)

οταν εδωθει η εντολη στο ναυτικο και στην αεροπορια να πανε στην κυπρο να σταματησουν την εισβολη ο αμερικανικος 6ος στολος πισωγυρισε τα καραβια μας υπο την απειλη πυρος..(ειδες οι συμμαχοι νατοικοι δημοκρατες; ) οσο για την αεροπορια μας ε! χασαμε κανα δυο μεταγωγικα απο "φιλια πυρα και κατα λαθος λεει τα νομισαμε τουρκικα" αλλα ποιος θυμαται τωρα (κατι για κυπριακη εθνοφυλακη ειπανε αλλα δεν το πολυπιστευω..δεν θυμαμαι να ειχαν πυραυλους εδαφους αερος οι της εθνοφυλακης)

και ο αττιλας καλα περνα (ακομα)

*την οποια εστειλε κρυφα! φανταροι λιγοι λιγοι με πολιτικα σαν τουριστες και με πολιτικα αεροπλανα και τα εφοδια και τον οπλισμο σε κιβωτια εμπορευματων μεχρι που συμπληρωθηκε μια πληρης και οπλισμενη μεραρχια
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 21-04-07 στις 00:18
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-07, 23:01
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσοχή γιατί τα γεγονότα και οι περιγραφές του πραξικοπήματος ή της επανάστασης για άλλους,προδίδουν με χρήση προσθαφαιρέσεων Ηλικίες...Πάντος τώρα που τα χρόνια περάσανε και τα "ΤΕΡΑΤΑ" θεοφιλογιαννάκος,Μπάμπαλη και σια πήγαν στη φυλακή και η Μικρή Ηρως Δαμανάκη στη βουλή,δεν εχω κατασταλάξη τι στο διάβολο από τα δυο ήταν.
Πραξικοπήμα ή επανάσταση.Χωρίς ν' ανήκω στους ΑΛΛΟΥΣ............
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-07, 23:14
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
τι στο διάβολο από τα δυο ήταν.
Πραξικοπήμα ή επανάσταση.
για μενα τιποτα απο τα δυο..καθαρη προδοσια ηταν
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-07, 07:41
mitsos Ο χρήστης mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Στέλιο Διαφωνούμε.

Δεν θα πάρω θέση τώρα για τα αίτια της 21ης Απριλίου. Εκείνο όμως που θα κάνω Ξένιε, είναι να έρθω στην ευχάριστη θέση να διαφωνήσω μαζί σου.

Ο τότε Βασιλεύς Κωσταντίνος ……Φέρθηκε ανόητα στηρίζοντας άμεσα ή έμμεσα ένα παρακράτος που έφτασε στην δολοφονία Λαμπράκη και την διάβρωση των ενόπλων δυνάμεων που ανέδειξε τους Απριλιανούς δικτάτορες.

Δεν φέρθηκε «ανόητα». Φέρθηκε συνειδητά σαν γνήσιος γόνος γνήσιας ανθελληνικής οικογένειας. Το νεαρό της ηλικίας δεν είναι άλλοθι για ανόσια, είναι καταπέλτης που εκτινάζει σε ύψη ιδανικών. Και να σκεφτεί κανείς πως κάθισε στο θρόνο του Κόδρου…..

Νο 2 υπαίτιος ο Γεώργιος Παπανδρέου. Τέσσερα χρόνια πριν δεν στήριξε τον Κωνσταντίνο Καραμανλή στην βουλή, όταν έφερε το θέμα της αλλαγής του Συντάγματος με το οποίο θα ψαλιδίζονταν τα δικαιώματα του Βασιλέως προς το δημοκρατικότερο.

Δεν γνωρίζω καμιά Ιστορική αναφορά που να μιλά για τέτοια δήθεν πρωτοβουλία Καραμανλή. Πολύ δε περισσότερο που άρνηση της Ενώσεως Κέντρου και της ΕΔΑ για τέτοιο θέμα θα ήταν αυτοαναίρεση και αυτοκαταστροφή. Άλλωστε τότε ο Καραμανλής πλειοψηφούσε και μπορούσε να προκηρύξει εκλογές για αναθεωρητική Βουλή.

Νο 3 υπαίτιος ο Γεώργιος Παπανδρέου. Από κάποιο διάστημα παρασύρθηκε από τις ιδέες του Ανδρέα Παπανδρέου και έφτασε στην όξυνση κατηγορώντας τον Κωνσταντίνο Καραμανλή για το παρακράτος, που όλοι ήξεραν από πού πηγάζει.

Α) ποιες ήταν αυτές οι ιδέες του Ανδρέα;
Β) Πού δημοσιεύτηκαν, πού ειπώθηκαν, πώς επηρέασαν, πώς αντέδρασαν οι άλλοι ;
Και ήταν ανεύθυνος τάχα ο Καραμανλής για το παρακράτος, τις «Καρφίτσες», τους Γκοτζαμάνιδες; Τι θεωρία κι αυτή. Εκτός απ’ τον ανεύθυνο Άρχοντα (βασιλιά) είχαμε και ανεύθυνο Πρωθυπουργό;
Το να κυβερνά κανείς δεν είναι προνόμιο. Είναι τιμή και προ πάντων ευθύνη.

…. Ο εξτρεμισμός του Ανδρέα οδήγησε στις λανθασμένες οδούς της όξυνσης και του ανένδοτου αγώνα.

Τι είναι εξτρεμισμός ;Πότε και πώς εκδηλώθηκε; Υπάρχει αγώνας και μάλιστα ανένδοτος χωρίς όξυνση; Εκτός και αν δεν έπρεπε να γίνει τότε Αγώνας. Ε, ας γυρίσουμε πίσω στις παντόφλες τους τα πλήθη που συνέρρεαν. Ο Σωτήρης Πέτρουλας στα τροχαία. Τα πλήθη κάτω απ’ τα πανώ των άβουλων παρασυρμένων. Αμ, δεν βολεύει. Δεν βολεύει…

Νο 4 υπαίτιος ο Γεώργος Παναδρέου. Το 1964-5 έγινε το σκάνδαλο……. Ο Γεώργιος Παπανδρέου έκανε ρουσφέτι στον συντοπίτη του και πατέρα του Γεωργίου Παπαδόπουλου και δεν απόταξε όπως έπρεπε τον δράστη.


Σε καμιά Ιστορία δεν αναφέρεται ούτε μία ερώτηση η επερώτηση η διαμαρτυρία για τέτοιο γεγονός από Βουλευτή της ΕΡΕ η της ΕΔΑ η απ’ τον τότε Τύπο. Δηλαδή; Παραμύθια και σκοπιμότητες.

Γιατί φτάσαμε στις 21η Απριλίου; είναι δύσκολο να σας πω.

Δεν βλέπω να δυσκολεύεσαι Στέλιο. Τέσσερις λόγους βρήκες που όλους σχεδόν, τους χώρεσες κάτω απ’ την ομπρέλα «Παπανδρέου».
Δεν είμαι δικηγόρος της οικογένειας αλλά διαβάζω την Ιστορία και δεν μου αρκεί η γνώμη αυτών που προσφυώς ονόμασες ράδιο –αρβυλο - κατασκευαστές.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-07, 08:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκείνο όμως που θα κάνω Ξένιε, είναι να έρθω στην ευχάριστη θέση να διαφωνήσω μαζί σου.
Απλά άφησε μου την Δ/ση σου και θα σου στείλω βιντεοσκοπημένες συνεντέεύξεις ανθρώπων, πολύ κοντά στον Γεώργιο και Ανδρέα Παπανδρέου, που που ομολογούν με πάση ειλικρίνεια όλα αυτά τα γεγονότα που αναφέρω.

Αν σε ενδιαφέρει η αλήθεια και μόνη η αλήθεια σαράντα χρόνια μετά, θα σου στείλω αμέσως ένα DVD.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-07, 18:41
Το avatar του χρήστη nromel
nromel Ο χρήστης nromel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-11-11 22:06
Φύλο: Άντρας
Να προσθέσω στις παραπάνω αναγραφόμενες αιτίες ότι από ανέκαθεν κάποιοι ''εθνικόφρονες''στρκοί είχαν ιδιαίτερη έφεση προς τα πραξικοπήματα κάνοντας αρχή από το 1843,το 1862 και το 1909.Μετά δε από το 1915,η ανάμειξη των στρκών στα πολιτικά, έγινε πιο άμεση και συχνή και έτσι ''αισίως'' φθάσαμε στις 21 Απρ 1967 και <<καταστήσαμε την Ελλάδα την μόνη δυτικοευρωπαική χώρα του κάποτε λεγόμενου ελεύθερου κόσμου,όπου μετά την ήττα του Άξονα εξερράγη κομμουνιστική επανάσταση(1944-1947),αλλά και η μοναδική χώρα στην μεταπολεμική Ευρώπη,στην οποία 22 χρόνια μετά την συντριβή του φασισμού επιβλήθηκε στρατικο-φασιστικό πραξικόπημα,ένα οιονεί πασχαλινό ''δώρο'' των ΗΠΑ στην Ελλάδα για το οποίο το 1999 ο τότε πρόεδρος των ΗΠΑ Μπιλ Κλίντον αναγκάσθηκε να ζητήσει ετεροχρονισμένα συγγνώμη>>.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-04-07, 19:15
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά από όσα έχω διαβάσει για την περίοδο έχω διαμορφώσει την άποψη ότι ουσιαστικά το προαξικόπημα ξεκίνησε το '63 με την αποπομπή Καραμανλή. Αυτό με την έννοια ότι είχαν ήδη λάβει χώρα οι σχετικές διεργασίες και είχαν τοποθετηθεί στις "ορισιτκές" τους θέσεις οι πολιτικές δυνάμεις. Τα γεγονότα από εκεί και μετά οδήγησαν αναπόφευκτα στα του '65 και του '67. Μια από τις κατά τη γνώμη μου πιο πλήρεις και τεκμηριωμένες αναλύσεις των αιτίων κλπ που οδήγησαν στη δικτατορία μέσω της γενικής πολιτικής και κοινωνικής κατάστασης είναι αυτή του Jean Meynaud "Οι πολiτικές δυνάμεις στην Ελλάδα" που κυκλοφορεί σε δυο τόμους από τις εκδόσεις Σαββάλα. (ISBN 960-460-863-0, 960-460-864-9) Δεν προσφέρεται για casual διάβασμα, είναι λεπτομερές και κουραστικό ίσως για αρκετούς.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-04-07, 19:54
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η δικτατορία που ήρθε στο Μαύρο '67 ήταν σαν το ποδήλατο που 'θελε ο μικρούλης Μπόμπος.Ξάπλωσε να κοιμηθή και τόσο πολύ το ήθελε και το ευχόταν που σαν ξύπνησε το βρήκε δίπλα του.Εμένα με εκπλήσει περισσότερο το γεγονός ότι οι συνταγματάρχες πρόλαβαν και έκαναν το πραξηκόπημά τους πριν από τους στρατηγούς που είχαν και την Βούλα των Αμερικάνων......και όλοι αιφνιδίασαν το "Παλάτι" που δεν διάβαζε τους οιωνούς και τα δείγματα του καιρού.Δεν ήμουν πολύ μεγάλος τότε αλλά καταλάβαινα τα πάντα.Χάρηκα που το γυμνάσιο δεν θα λειτουργούσε κείνη την μέρα και στην αυλή του μάζευσε πόλυ καλό κόσμο.Η Νεάπολη δίπλα από τα Εξάρχεια και απέναντι απ' του Γκύζη.Πολύς ο κόσμος τότε και ο φόβος μεγάλωνε όσο ο ήλιος ανέβαινε.Εκεί είδα τόσες διασημότητες Παπαγιαννόπουλος δίπλα δίπλα με τον Βέγκο σαν πανηγυράκι.......και άλλοι.40 χρόνια και τα παντελόνια ετοιμάζοντε πάλι,Οπως και τότε Οι Αντρες που φοράνε παντελόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-07, 20:08
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να θυμούνται όσοι το έζησαν και να μαθαίνουν οι νεότεροι.
Εγώ δεν το έζησα αλλά και μόνο που το ακούω ανατριχιάζω.
Αν θέλετε έχω και άλλα "ντοκουμέντα" τα οποία δεν νομίζω ότι έχουν πνευματικά δικαιώματα.
Ακούστε το
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-07, 20:11
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλετε έχω και άλλα "ντοκουμέντα" τα οποία δεν νομίζω ότι έχουν πνευματικά δικαιώματα.

μα νεε μου δεν ειχαν καν πνευμα να το κατοχυρωσουν κιολα περιμενες;;
αλλωστε ολα τα πασης φυσεως δικαιωματα ειχαν μπει στον γυψο τοτε
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-07, 20:32
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλωστε ολα τα πασης φυσεως δικαιωματα ειχαν μπει στον γυψο τοτε
Συμφωνώ απόλυτα...
Μάλλον συμφωνεί και ο "κύριος" που ακούγεται για τον γύψο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.