Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-07, 17:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η Γαλλία αλλάζει σελίδα

Μια νέα εποχή διαφαίνεται για την Γαλλία καθώς οι θέσεις των τεσσάρων υποψηφίων σε θέματα οικονομίας, μετανάστευσης, κοινωνικής πολιτικής και Ευρωπαϊκής Ένωσης διαφέρουν σημαντικά από τη πολιτική του απερχόμενου Ζακ Σιράκ



«ΑΓΑΠΗΤΟΙ συμπολίτες μου με το τέλος της θητείας μου, ήλθε για μένα η στιγμή να σας υπηρετήσω διαφορετικά». Με αυτή την πρόταση έκλεισε το δωδεκαετή κύκλο της προεδρίας του ο Ζακ Σιράκ. Εμφανώς συγκινημένος, ο Γάλλος πολιτικός ανήγγειλε το «αντίο» του, το βράδυ της 11ης Μαρτίου, βάζοντας τέλος στα «σενάρια» που τον ήθελαν να διεκδικεί για τρίτη φορά την προεδρία.



«Δεν θα ζητήσω τη στήριξή σας για τρίτη θητεία», τόνισε ο Σιράκ, υπογραμμίζοντας ότι θα συνεχίσει να εργάζεται «για τη δικαιοσύνη, την ειρήνη και το μεγαλείο της Γαλλίας». Ωστόσο δεν διευκρίνισε το νέο του ρόλο.

Η μόνη αναφορά του απερχόμενου προέδρου στις επικείμενες εκλογές ήταν μια έμμεση αιχμή κατά του ακροδεξιού υποψηφίου Ζαν Μαρί Λεπέν. Ο Σιράκ κάλεσε τους ψηφοφόρους να απορρίψουν τον «εξτρεμισμό, το ρατσισμό και τον αντισημιτισμό» που «διχάζουν, διαιρούν και καταστρέφουν».


Η διακυβέρνηση του Σιράκ


Στις προεδρικές εκλογές το 1995, ο Σιράκ νίκησε στην τελική ψηφοφορία το σοσιαλιστή υποψήφιο Ζοσπέν, εγκαινιάζοντας για τη χώρα μια κεντροδεξιά κυβέρνηση.

Μια από τις πρώτες πράξεις κατά τη διάρκεια της προεδρίας του ήταν η επανάληψη των πυρηνικών πειραμάτων στον Ειρηνικό.

Στην εξωτερική πολιτική, ο Σιράκ ακολούθησε την προηγούμενη πολιτική γραμμή της Γαλλίας, διατηρώντας σταθερό τον προνομιούχο άξονα με τη Γερμανία. Επανεξελέγη το 2001 με συντριπτική πλειοψηφία.

Το 2005 αντιμετώπισε τις ταραχές με τους νεαρούς μετανάστες, που πήραν χαρακτήρα εξέγερσης και ανάγκασαν την κυβέρνησή του να κηρύξει ξανά το νόμο που ίσχυε την περίοδο του Πολέμου στην Αλγερία.

Κατά τη διάρκεια της προεδρίας του η ανεργία σημείωσε πτώση 1,7 μονάδων και διαμορφώθηκε στο 9,4% το 2006.

Οι δαπάνες στην εκπαίδευση ανήλθαν στο 4,8% του ΑΕΠ και διαμορφώθηκαν στα 85,3 εκατομμύρια ευρώ το 2004. Με την αποχώρησή του από την προεδρία το ΑΕΠ της Γαλλίας έχει διαμορφωθεί στα 1781,1 τρισ. ευρώ με ρυθμό ανάπτυξης 2%.

Το δημόσιο έλλειμμα βρίσκεται στο 2,7% του ΑΕΠ και ο πληθωρισμός στο 1,9%. Η ανεργία στους νέους έφτασε στο 21,4% του συνολικού ενεργού πληθυσμού.

Περισσότερα στην Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-07, 14:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μηπως εχουμε ασχοληθει λιγακι υπερβολικά με τις εκλογες σε μια χωρα με την οποια ουτε καν συνορευουμε;;

Εδω και μια βδομαδα μας τα εχουν πρηξει ακομα και με τις δημοσκοπησεις... οπως ακριβως κανουμε με τις δικες μας.. το ενδιαφερον για την Ευρωπη και την παγκοσμια επικαιροτητα και πολιτικη εχει ενα μετρο, που οταν ξεπεραστει μαλλον σα γεμισμα τηλεοπτικο χρονου καταληγει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-05-07 στις 14:45
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-07, 15:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως εχουμε ασχοληθει λιγακι υπερβολικά με τις εκλογες σε μια χωρα με την οποια ουτε καν συνορευουμε;;
Μιχάλη δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Όντως φέτος έχουμε ασχοληθεί πάρα πολύ με τις Γαλλικές εκλογές, γιατί όμως φέτος η πορεία της Γαλλίας, περνάει σε μια νέα φάση, στην μετά ντεγκωλική εποχή.

Οι αποφάσεις της Γαλλίας, σαν ένα από τα δύο πιο ισχυρά μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μαζί με την Γερμανία, αφορούν και την χώρα μας έμμεσα.

Στο εξωτερικό που τα δελτία ειδήσεων στο μεγαλύτερο τους μέρος ασχολούνται με την εξωτερική πολιτική, δίνουν ιδιαίτερη σημασία, στις εκλογές σημαντικών κρατών.
Στην Ελλάδα του Πρετεντέρη του Κακαουνάκη και του Τράγκα, αυτό είναι άγνωστο είδος, γι αυτό μερικοί από εμάς παρακολουθούν ειδήσεις από την ΝΕΤ και το ΣΚΑΙ, επειδή δίνουν βάρος και σε ειδήσεις εξωτερικής πολιτικής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-07, 23:33
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Νικολά Σαρκοζί εκλέγεται πρόεδρος της Γαλλικής Δημοκρατίας καθώς στον δεύτερο γύρο των προεδρικών εκλογών συγκεντρώνει ποσοστό 53,69%, έναντι 46,31% της Σεγκολέν Ρουαγιάλ, σύμφωνα με τα αποτελέσματα που έδωσε στη δημοσιότητα το υπουργείο Εσωτερικών στις 21:15 ώρα Ελλάδας με καταμετρημένο το 55,5% των ψήφων.

Σύμφωνα με τα ίδια αποτελέσματα, η συμμετοχή στην ψηφορορία έφτασε στο 85,25%, ποσοστό που πλησιάζει το ρεκόρ προσέλευσης στις προεδρικές εκλογές, το οποίο σημειώθηκε το 1974, με ποσοστό 87,3 %, στην αναμέτρηση ανάμεσα σε Βαλερί Ζισκάρ ντ' Εστέν και Φρανσουά Μιτεράν


Σχόλιο : Ευτυχώς , γιατί από τότε που έφυγε ο Μπερλουσκόνι από πρωθυπουργός της Ιταλίας δεν είχαμε με ποιόν να γελάμε.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-07, 23:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Ευτυχώς , γιατί από τότε που έφυγε ο Μπερλουσκόνι από πρωθυπουργός της Ιταλίας δεν είχαμε με ποιόν να γελάμε.
Αυτό ήταν κακό σχόλιο. Δεν έχει καμιά σχέση ο ένας με τον άλλο. Ούτε πλούσιος είναι, ούτε από μεγάλη οικογένεια είναι, ούτε καραγκιόζης είναι όπως ο ανεκδιήγτος κολονέλο.

Έχει οράματα, έχει ιδέες, τολμάει να κάνει ανατροπές που τις έχει ανάγκη η Γαλλία και η Ευρώπη.

Η Γαλλία γύρισε σελίδα, ξέφυγε από την ανυπαρξία της δεύτερης θητείας του Σιράκ και πιστεύω ότι η θητεία του θα αφήσει εποχή, αν και εφ όσον καταφέρει να αποκτήσει την πλειοψηφία στις προσεχείς βουλευτικές εκλογές.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-07, 23:49
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ήταν κακό σχόλιο. Δεν έχει καμιά σχέση ο ένας με τον άλλο. Ούτε πλούσιος είναι, ούτε από μεγάλη οικογένεια είναι, ούτε καραγκιόζης είναι όπως ο ανεκδιήγτος κολονέλο.

Έχει οράματα, έχει ιδέες, τολμάει να κάνει ανατροπές που τις έχει ανάγκη η Γαλλία και η Ευρώπη.
Εδώ είμαστε και θα το δούμε. Προσωπικά προβλέπω απομωνοτισμό της Γαλλίας αντίστοιχο με αυτόν της Αγγλίας. Όπως επίσης και φοβερές ταραχές με φοιτητές και εργάτες.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-07, 08:03
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ, οι ταραχές άρχισαν. Όμως αυτό (δηλ. η με αυτό τον τρόπο έκφραση της άρνησης στην κορυφαία στιγμή τις δημοκρατίας, τις εκλογές - για όσους πιστεύουν στην κοινοβουλευτική δημοκρατία) είναι ό,τι χειρότερο και ρίχνει νερό στο μύλο όσων επιθυμούν λιγότερη δημοκρατία και περισσότερη καταστολή. Η Γαλλία πάντα ήθελε να είναι λίγο ξεχωριστά από την υπόλοιπη Ευρώπη αλλά αυτό ως στρατηγική για να εξασφαλίσει στην ουσία προνομιούχο θέση σε αντίθεση με το ΗΒ που πιστεύουν έμπρακτα στην παραμονή της Ευρώπης στο επίπεδο της οικονομικής/εμπορικής ένωσης.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-07, 16:02
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ομολογώ, ότι η επιχειρηματολογία του μου θύμισε σε μερικά σημεία την στροφή του γερμανικού εργατοσοσιαλιστικού κόμματος NSDAP , ποιύ ήταν το γνωστό ναζιστικό κόμμα του Χίτλερ.

Δεν συγκρίνω τον Σαρκοζί με τον Αδόλφο. Αλλα παρατηρώ μια επικίνδυνη στροφή σε επιχειρηματολογιες , να διαφυλάξουμε το έθνος, κλπ κλπ και όλα αυτα με το γνωστό σωβινισμό των Γάλλων. Πιστεύω πως ήταν εκλογικα παιχνίδια και όχι θεωρητική μεθοδολογία. Πάντως , θέλει προσοχή.

Σε γαλλικό απομονωτισμό αλα anglais δεν συμφωνώ, Οι Γάλλοι είναι πρ'ωτα Γάλλοι αλλά και έχουν ανάγκη την Ευρώπη. Πιστεύω πως ο άξονας Γερμανίας -Γαλλίας , λειτουργεί προστατευτικά και γι αυτούς όσο και για εμάς.

Με συγκρατημένη αισιοδοξία λοιπόν ας χαιρετήσουμε τον Σαρκοζί και ας ελπίσουμε ότι οι φωνές που επιμένουν στην πολιτιστική και ιστορική βαση της Ευρώπης θα ακούγονται καλύτερα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 07-05-07 στις 22:51
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-07, 18:42
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είμαστε ΕΔΩ και σας ελέγχουμε.
Χε χε χε!!!
Στέλιο σε παρακαλώ να μπει και η γαλλική σημαία στα smiles για να μην αρχίσω να κατηγορώ την acro για σοβινιστική.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-07, 23:03
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΜΙΜΑΚΟ, ΞΈΡΕΙς ΟΤΙ Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΣΗΜΑΊΑ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΊΣΕς ΛΩΡΊΔΕς;
κΑΙ ΑΝ ΤΟ ΞΈΡΕΙς, ΠΟΙΑ ΕΊΝΑΙ ΦΑΡΔΎΤΕΡΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΊ.

ΑΜΑ ΤΟ ΒΡΕΊς ΤΑ ΟΎΖΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-07, 23:12
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΙΜΑΚΟ, ΞΈΡΕΙς ΟΤΙ Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΣΗΜΑΊΑ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΊΣΕς ΛΩΡΊΔΕς;
κΑΙ ΑΝ ΤΟ ΞΈΡΕΙς, ΠΟΙΑ ΕΊΝΑΙ ΦΑΡΔΎΤΕΡΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΊ.
Η λευκή είναι, αλλά μην ακούσω κανένα κεραμύδι του στυλ "επειδή είναι ρατσιστές...."
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-07, 23:43
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λευκή είναι, αλλά μην ακούσω κανένα κεραμύδι του στυλ "επειδή είναι ρατσιστές...."
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι η κόκκινη και όχι η λευκή.
Εάν ήταν όλες ίσες τότε η λευκή θα φαινόταν φαρδύτερη γι'αυτό
έχουν την κόκκινη μεγαλύτερη.

Ωραίο παιχνίδι αυτό! Μου ήρθε μια ιδέα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-07, 23:50
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λάθος φίλοι. Φαρδύτερη κατα 10% είναι η μπλέ γραμμή μετά απο απαίτηση του γαλλικού Ναυτικού, με το επιχείρημα ότι πρόσφεραν περισσότερα στην αποκατάσταση της δημοκρατίας. Πηγή; Περιοδικό του Ναυτικού Μουσείου της Ελλάδος, Περίπλους 2006.

Αντε να σας εκπαιδεύσω λιγάκι.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-07, 00:05
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος φίλοι. Φαρδύτερη κατα 10% είναι η μπλέ γραμμή μετά απο απαίτηση του γαλλικού Ναυτικού, με το επιχείρημα ότι πρόσφεραν περισσότερα στην αποκατάσταση της δημοκρατίας. Πηγή; Περιοδικό του Ναυτικού Μουσείου της Ελλάδος, Περίπλους 2006.
Με τίποτα! Πρέπει να το ψάξουμε αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-07, 00:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
H Wikipedia εχει μια ελαφρως διαφορετικη περιγραφη, αλλα και εξηγηση: http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_france

Αν εχεις καποια συγκεκριμενη πηγη για τη θεωρια του Ναυτικου, μπορεις να το 'διορθωσεις'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 08-05-07 στις 00:35
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.