Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-07, 19:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πρωτιά στην κατάχρηση αντιβιοτικών η Ελλάδα

ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ αντιβιοτικών γίνεται στην Ελλάδα γεγονός που της δίνει την πρωτιά στην κατανάλωσή τους μεταξύ των χωρών της ΕΕ. Η αλόγιστη χρήση αντιβιοτικών καθιστά τα μικρόβια πιο ανθεκτικά και το δυσάρεστο είναι ότι η χώρα μας περιλαμβάνεται και μεταξύ των πρώτων που έχουν αυξημένα προβλήματα αντοχής μικροβίων όπως ο σταφυλόκοκκος, ο εντερόκοκκος, η κλεμπτσιέλλα, η ψευδομονάδα και το ακινετοβακτηρίδιο. Το αισιόδοξο είναι ότι δύο νέα αντιβιοτικά, που έχουν εγκριθεί από τον ΕΟΦ, έρχονται μετά από 10-15 χρόνια να προστεθούν στην «φαρέτρα» των γιατρών για την αντιμετώπιση των νοσοκομειακών λοιμώξεων. Το ένα από αυτά θα κυκλοφορήσει εντός των ημερών και το άλλο τον προσεχή Οκτώβριο.

Αυτά επισήμαναν ο πρόεδρος της Ιατρικής Εταιρίας Θεσσαλονίκης καθηγητής χειρουργικής -αγγειοχειρουργικής στο ΑΠΘ, κ. Θωμάς Γερασιμίδης και ο καθηγητής λοιμωξιολογίας στο ΑΠΘ, κ. Παύλος Νικολαΐδης, κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου με αφορμή το 22Ο Βορειοελλαδικό Ιατρικό Συνέδριο που θα πραγματοποιηθεί 19-21 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη.
Ειδικό ευρωπαϊκό κλιμάκιο έλεγχου λοιμώξεων, που επισκέφτηκε την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη από 10 έως 16 Μαρτίου προκειμένου να διαπιστώσει τις αιτίες της μικροβιακής αντοχής και τους τρόπους περιορισμού της κατέληξε στο συμπέρασμα ότι: γίνεται κατάχρηση αντιβιοτικών, υπάρχει έλλειψη νοσηλευτικού προσωπικού, είναι πλημμελής η τήρηση κανόνων ασηψίας - αντισηψίας (αποτέλεσμα η διασπορά των μικροβίων) και ότι υπάρχει αυξημένος αριθμός ασθενών στον ίδιο χώρο ( ο συγχρωτισμός αυξάνει τις πιθανότητες μετάδοσης ανθεκτικών μικροβίων).

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-07, 21:56
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ αντιβιοτικών γίνεται στην Ελλάδα γεγονός που της δίνει την πρωτιά στην κατανάλωσή τους μεταξύ των χωρών της ΕΕ. Η αλόγιστη χρήση αντιβιοτικών καθιστά τα μικρόβια πιο ανθεκτικά και το δυσάρεστο είναι ότι η χώρα μας περιλαμβάνεται και μεταξύ των πρώτων που έχουν αυξημένα προβλήματα αντοχής μικροβίων όπως ο σταφυλόκοκκος, ο εντερόκοκκος, η κλεμπτσιέλλα, η ψευδομονάδα και το ακινετοβακτηρίδιο.
www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
Χα! Δε φαντάζεστε την απίστευτη καταστρατήγηση των επίσημων οδηγιών στο θέμα των αντιβιοτικών. Φυσικά, δε φταίνε μόνο οι γιατροί: γνωστή μου έπαιρνε φθοριοκινολονη από το φαρμακείο χωρίς συνταγή (κανονικά απαιτείται ΕΙΔΙΚΗ συνταγή για το συγκεκριμένο, διότι προορίζεται μόνο για νοσοκομεία). Αλλοι πάλι, παίρνουν αντιβιοτικά για τον "πυρετό" λες και είναι ασπιρίνες. Γιατροί χορηγούν ενέσιμα αντιβιοτικά τρίτης γραμμής σε παππούδες με ιγμορίτιδα που θα γίνονταν καλά με πολύ ελαφρύτερα φάρμακα.

Με απλά λόγια: γιατροί, φαρμακοποιοί και ασθενείς το έχουν ξεσκίσει το θέμα.

Φυσικά δεν την πληρώνουν αυτοί που καταχρώνται τα αντιβιοτικά, διότι αυτοί είναι υγιείς. Αυτοί που την παθαίνουν είναι εκείνοι που θα έπρεπε όντως να πάρουν το βαρύ αντιβιοτικό.

Προσέχουμε για να έχουμε...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-07, 23:00
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Γενικά έχω την αίσθηση οτι τα αντιβιοτικά θεωρούνται απο πολλούς το φάρμακο για πάσα νόσο και πάσα.. τέτοια. Και αυτή η αντίληψη δεν είναι μόνο ελληνική, σε δύο νοσκομεία που επισκέφτηκα στην Αγγλία υπάρχουν παντού πόστερ λέγοντας οτι για το κοινό κρυολόγημα ή έναν πυρετό τα αντιβιοτικά δεν προσφέρουν καμία βοήθεια. Τουλάχιστο εδώ δεν μπορείς να πάρεις ούτε μια απλή κορτιζονούχα αλοιφή χωρίς συνταγή γιατρού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-07, 23:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
φταιει και το προχειρο λεξιλογιο κατα τη γνωμη μου... στη γλωσσα μας εχουμε τη συνηθεια να χρησιμοποιουμε μια συγκεκριμενη χαρακτηριστικη λεξη 'μεταφορικα', για να περιγραψουμε κατι γενικοτερο...

ειχα γνωρισει ανθρωπο, χημικο μαλιστα (οπως ελεγε), ο οποιος το καθε φαρμακο το ελεγε 'καμια αντιβιωση' (πχ. 'ειμαι κρυωμενος... πηγαινε κατω στο φαρμακειο και παρε μου καμια αντιβιωση').. το ποσο κυριολεκτικα το εννοουσε, δε θα το μαθω ποτε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-04-07 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-07, 00:29
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι , και όταν επίσης το κράτος καταργεί το αντιβιόγραμμα (εξέταση που δείχνει αν το συγκεκριμένο μικρόβιο είναι ευαίσθητο σε κάποια παλιότερα αντιβιοτικά) για να χορηγηθεί από τα ταμεία κάποιο αντιβιοτικό τρίτης γενεάς τότε καταλαβαίνεις ότι κάπου έχουμε χάσει την αίσθηση της χρησιμότητας και της σοβαρότητας κάποιων πραγμάτων.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-07, 00:39
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
λυμενο θεμα παμε να λυσουμε ωρε λεβεντες;
δικιο σε ολους..το παρακανουμε με τα χαπακια και αυτη ειναι η μαυρη αληθεια με ολες τις συνεπειες που συνεπαγωνται.
ειμεθα εθνος χαπακηδων και δεν θα βαλουμε μυαλο οσο παιρνουμε τις ιατρικες μας διαγνωσεις απο ολους (γειτονισα,περιπτερα,αυτην ς που ο θειος ειναι φαρμακοποιος.της αλλης που ο ανδρας της δουλευει φορτοεκφορτωτης σε φαρμακοβιομηχανια κοκ) και ποτε απο τον γιατρο

ψυχραιμια..
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-07, 09:21
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποτε απο τον γιατρο
Πήγαινε σε 3 διαφορετικούς γιατρούς. Θα πάρεις 4 διαφορετικές διαγνώσεις και ο καθένας θα σου δώσει 5 διαφορετικά φάρμακα. Στο τέλος θα σου γράψουν στην συνταγή και ένα σαμπουάν.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-07, 09:26
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
λες γιαυτο να προτιμανε τον περιπτερα τελικα;;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-07, 12:07
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink

μου θυμισατε ανεκδοτο σχετικον με τον χοτζα..

λεει λοιπον ο χοτζας σε ενα φιλο του:

αμα δεν αισθανομαι καλα παω στο γιατρο ακουω προσεχτικα τι μου λεει και τον πληρωνω γιατι πρεπει να ζησει και αυτος..

μετα παω στον φαρμακοποιο και παιρνω τα φαρμακα που μου εγραψε ο γιατρος τον πληρωνω γιατι πρεπει να ζησει κι αυτος..

μετα παω σπιτι μου και πεταω τα φαρμακα στην τουαλετα...


Ε! πρεπει να ζησω και εγω
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-09, 22:43
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΑΝΤΙΒΙΟΤΙΚΑ - Πρωταθλήτρια και πάλι η Ελλάδα στην κατανάλωση

Πόσο καταναλώνει η Ελλάδα;

Η Ελλάδα καταγράφει την κατανάλωση αντιβιοτικών μέσω της βάσης δεδομένων που διαθέτει ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων για την επιτήρηση της επάρκειας φαρμάκων στην αγορά, καταγράφοντας δεδομένα πωλήσεων μέσω φαρμακευτικών Εταιρειών και φαρμακαποθηκών. Η εξωνοσοκομειακή κατανάλωση αντιστοιχεί σε ποσοστό > 80% της συνολικής κατανάλωσης αντιβιοτικών. Μετά το 2004 είναι η πρώτη χώρα της Ευρώπης σε συνολική και εξωνοσοκομειακή κατανάλωση αντιβιοτικών, με σταδιακή αύξηση από το 1997 (25.06 DID) έως το 2005 (34.73 DID). Τα κυρίως συνταγογραφούμενα αντιβιοτικά είναι οι μακρολίδες (29% της συνολικής κατανάλωσης), οι κεφαλοσπορίνες (22%) και οι πενικιλλίνες (25%) κυρίως με τη μορφή της αμοξυκιλλίνης και αμοξυκιλλίνης-κλαβουλανικού.


Πόσο καταναλώνει η υπόλοιπη Ευρώπη;

Αν η χρήση αντιβιοτικών εκτός του νοσοκομείου στην Ευρώπη εκφραστεί σε αριθμό ημερησίων δόσεων ανά 1000 κατοίκους (DID), οι χώρες της Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης σημειώνουν την υψηλότερη κατανάλωση (κόκκινο), ενώ η κατανάλωση είναι πολύ χαμηλότερη στη Βόρεια Ευρώπη και τη Ρωσία (πράσινο, βλέπε εικόνα). Το Βέλγιο κατέχει την 5η θέση στην Ευρώπη αναφορικά με τη χρήση σε DID, ενώ η Ελλάδα την 1η μετά το 2005, ενώ ο αριθμός συσκευασιών ανά 1000 κατοίκους ημερησίως (PID) έχει μειωθεί στο Βέλγιο κατά 6% ετησίως κατά μέσο όρο από την έναρξη των εκστρατειών ενημέρωσης τη χειμερινή περίοδο 2000-2001.



Τι είναι το ESAC;

ESAC είναι τα αρχικά του Eυρωπαϊκού Δικτύου Επιτήρησης της Κατανάλωσης Αντιμικροβιακών (European Surveillance of Antimicrobial Consumption). Πρόκειται για ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα, το οποίο συντονίζεται από το Πανεπιστήμιο της Αμβέρσας. Συμμετέχουν σε αυτό 34 χώρες, μεταξύ των οποίων και τα 27 κράτη μέλη της Ε.Ε. (Ευρωπαϊκής Ένωσης). Κάθε χώρα έχει το δικό της δίκτυο εμπειρογνωμόνων που συλλέγουν δεδομένα σχετικά με τη χρήση φαρμάκων για τη θεραπεία των λοιμώξεων που προκαλούνται από βακτήρια (αντιβιοτικά), ιούς (αντιικά) και μύκητες (αντιμυκητισιακά). Το ESAC χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πρόληψης και Ελέγχου Νοσημάτων (ECDC) στη Στοκχόλμη, Σουηδία.

Πηγή : http://www.dentnews.net/?p=3405
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.