Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Πολιτιστικά Νέα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-12, 19:02
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Ντίνος Χριστιανόπουλος: «Δεν θέλω ούτε τα βραβεία, ούτε τα λεφτά τους»

«Ούτε θα εμφανιστώ ούτε θα απλώσω το χέρι για να το πάρω. Δεν θέλω ούτε τα βραβεία ούτε τα λεφτά τους». Με αυτό τον τρόπο απάντησε ο Θεσσαλονικιός ποιητής, Ντίνος Χριστιανόπουλος στη διάκρισή του με το μεγάλο βραβείο του Υπουργείου Πολιτισμού, παραπέμποντας σε παλιότερο κείμενό του (1979) με τον τίτλο «Εναντίον».

Ο 81χρονος λογοτέχνης απέσπασε το Μεγάλο Βραβείο Γραμμάτων των Κρατικών Βραβείων Λογοτεχνίας για το σύνολο του έργου του.

«Είμαι εναντίον της κάθε τιμητικής διάκρισης απ' όπου και αν προέρχεται. Δεν υπάρχει πιο χυδαία φιλοδοξία από το να θέλουμε να ξεχωρίζουμε. Αυτό το απαίσιο "υπείροχον έμμεναι άλλων", που μας άφησαν οι αρχαίοι. Είμαι εναντίον των βραβείων γιατί μειώνουν την αξιοπρέπεια του ανθρώπου …» αναφέρει, μεταξύ άλλων, στο κείμενό του «Εναντίον» ο Ντίνος Χριστιανόπουλος.

Πηγή
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-12, 11:40
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα


__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-12, 13:48
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 13:24
Φύλο: Άντρας
Πολύ συχνά (σχεδόν πάντα, δηλαδή), ανοίγω τους σχετικούς συνδέσμους στο youtube, ειδικά για να διαβάσω τα σχόλια.

Αν τα σχόλια αυτά αντιπροσωπεύουν το ήθος, την κρίση και το επίπεδο της πλειοψηφίας του «μέσου» Έλληνα χρήστη του Internet, τότε είναι φανερός ο λόγος της γηπεδικής μας μιζέριας.

Ο κ. Χριστιανόπουλος αποδεικνύει για μια ακόμα φορά, την εκπληκτική του ικανότητα να «παίζει» με τους ανθρώπους που είναι ...απροετοίμαστοι σε μια τέτοια «συνάντηση».

Ό,τι κι αν είναι (για τον εαυτό του, φυσικά), τα σέβη μου!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-12, 13:59
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
δεν το διάβασα ούτε το άκουσα καθόλου, (ούτε που με ενδιαφέρει) αλλά μάλλον από τη μια έχει δίκαιο αφού της στύσης το εγκώμιο είχε πάρει βραβείο (αν θυμάμαι καλά) και από την άλλη, με την άρνηση, κάνει πλιότερη αίσθηση...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-12, 14:08
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 13:24
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το διάβασα ούτε το άκουσα καθόλου, (ούτε που με ενδιαφέρει) αλλά μάλλον από τη μια έχει δίκαιο αφού της στύσης το εγκώμιο είχε πάρει βραβείο (αν θυμάμαι καλά) και από την άλλη, με την άρνηση, κάνει πλιότερη αίσθηση...
Με θυμώνει το δογματικό σου σχόλιο Κώστα.

Απ' την άλλη, αν πω πως σε καταλαβαίνω, ίσως να σε προσβάλλω κι όλας...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-12, 14:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Επιεικώς απαράδεκτος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-12, 14:39
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Με θυμώνει το δογματικό σου σχόλιο Κώστα.

Απ' την άλλη, αν πω πως σε καταλαβαίνω, ίσως να σε προσβάλλω κι όλας...
κάνεις Βασίλη, σαν να μην με ξέρεις. Όπως κάθε άνθρωπος έχω ''μάλλον'' το αναφαίρετο δικαίωμα να έχει, όποια εν-δια-φέροντα θέλει, αλλά και δικαίωμα κρίσης και διάκρισης, όπως και κάνει δημοκρατικά, ισόνομα κι ελεύθερα (σε λόγο/αφού νομίζω πως δεν προσβάλλω) ο καθένας εδώ μέσα. Κοινωνικά, πολιτικά, λογοτεχνικά, ποιητικά, θεολογικά, αθλητικά, μουσικά και τόσα άλλα, που έχων ΚΑΙ σώας τας φρένας ΚΑΙ την ελαχίστη αυτογνωσία η μομφή περί ''δογματικού'' σχολίου, δεν με ακουμπά. σορυ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-12, 14:55
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
ας το πω με άλλα λόγια, το πρώτο σκέλος του σχολίου μου.

ΑΝ με βράβευε και μένα ο Πάγκαλος (πχ) θα ήμουν πάρα πολύ προβληματισμένος για την ποιότητα της εργασίας μου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-12, 14:57
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 13:24
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
ας το πω με άλλα λόγια, το πρώτο σκέλος του σχολίου μου.

ΑΝ με βράβευε και μένα ο Πάγκαλος (πχ) θα ήμουν πάρα πολύ προβληματισμένος για την ποιότητα της εργασίας μου...
τέλειο! σωστά!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-12, 15:01
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Τι μανάρι όμως το Ποπάκι...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dimitrios83 για αυτό το μήνυμα:
Gildor (26-01-12)
  #11  
Παλιά 26-01-12, 15:22
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
αρνάκι άσπρο και παχύ, της μάνας το καμάρι ή ασπράκι άρνο και ταχύ, της κάμας το μανάρι (μάλλον αυτό εννοείς ε;! )

έχουμε όμως, και τον ποιητικό του αντίποδα

μαύρος λύκος και ισχνός, του πατέρα του καημός... (κάτι τέτοιο ισχύει την σήμερον ημέραν...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 26-01-12 στις 15:24
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-12, 15:43
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Τίποτα απο αυτά!

Εννούσα απλώς ότι είναι ωραία γυναίκα! :-)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-12, 16:22
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Ο Χριστιανόπουλος σπάει το "γυαλί"

Χωρίς να το επιδιώξει, κατάφερε να κάνει εμφάνιση με πάταγο δύο φορές μέσα σε δύο ημέρες. Τη Δευτέρα αρνήθηκε το βραβείο του υπουργείου Πολιτισμού και την Τετάρτη- σε τηλεοπτική του συνέντευξη- έδωσε μαθήματα αντι-συμβατικότητας. Είναι ο Ντίνος Χριστιανόπουλος.

Ο ποιητής από τη Θεσσαλονίκη εμφανίστηκε σε απευθείας σύνδεση στην εκπομπή της Πόπης Τσαπανίδου στο ΣΚΑΙ. Το αποτέλεσμα- σε μία πρώτη ανάγνωση- μοιάζει χιουμοριστικό, αν όχι ευτράπελο, συναρτώντας το με τα τηλεοπτικά μας ήθη (και έθιμα): Ο Χριστιανόπουλος είναι εντελώς εκτός (τηλεοπτικής) γραμμής, προκαλεί, είναι εριστικός, διαλύει κάθε ίχνος δήθεν καθωσπρεπισμού.

Προκαλεί το γέλιο- ειδικά στους αμύητους. Φέρνει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση την παρουσιάστρια, η οποία τον αντιμετωπίζει με ευγένεια, στην προσπάθεια να μην χάσει την ισορροπία (και τη ψυχραιμία της...).

Λέει ότι δεν γνωρίζει ποιος είναι ο πρωθυπουργός
. Λέει ότι παίρνει σύνταξη 590 ευρώ, έσφιξε το ζωνάρι, αλλά είναι μία χαρά. Πετάει ατάκες αιχμηρές, ακόμα και... "πορνογραφικές", βέβηλες, ασύμβατες με το γυάλινο κόσμο (μας).

Αυτός, όμως, είναι ο Ντίνος Χριστιανόπουλος. Το σημειώνει άλλωστε και από μόνος του. "Παραμένω συνεπής", απάντησε, όταν ερωτήθηκε για τους λόγους που τον οδήγησαν στην απόφαση να μην παραλάβει το βραβείο που του απονεμήθηκε.

Η Πόπη Τσαπανίδου, μέσω του προσωπικού της site, έδωσε τη δική της οπτική γωνία για το (τηλεοπτικό) περιστατικό, πλέκοντας το εγκώμιο του καλεσμένου της.

"Σας ευχαριστώ κ. Χριστιανόπουλε"


"Ανεξάρτητος, διαφορετικός, αυθάδης, σταθερός, αντισυμβατικός, μόνος απέναντι σε όλους τους συντεταγμένους με τα πρέπει. Με έναν τρόπο ζωής ιδιαίτερο και με τα κότσια να ζήσει βροντερά, τη ζωή αυτή, στο στενό πλαίσιο μιας πόλης μεγάλης -επειδή την λάτρεψε-, αλλά και τόσο μικρής που απομυθοποιεί εύκολα.

Μόνος απέναντι σε μυαλά κλειστά, συμβιβασμένα και υποκριτικά. Να «φωνάζει» με τον τρόπο του χρόνια τώρα.

«Είμαι απαρηγόρητος. Τίποτα δεν σώζει την Ελλάδα. Τίποτα». Είπε, φώναξε και –τι κρίμα, τι άδικο- κάποιοι έμειναν να σχολιάζουν τον τόνο της φωνής. Το ιδιαίτερο του λόγου του.

Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος ήταν εκεί, δίπλα μου, στο παραθύρι. Αφορμή για την πρόσκληση, η άρνησή του να παραλάβει το μεγάλο βραβείο του Υπουργείου Πολιτισμού, για το σύνολο του έργου του.

«Εγώ είμαι συνεπής, εσείς δεν είστε ενήμερη» με μάλωσε θυμωμένος που δεν θεώρησα απολύτως φυσιολογική τη στάση του. Και είχε δίκιο. Του έκανα μια ερώτηση την οποία είχε απαντήσει με ένα από τα καλύτερα συγγράμματά του κοντά 35 χρόνια πριν. Το «Είμαι εναντίον» ήταν η διακήρυξη ζωής του. Οι αρχές στις οποίες έμεινε πιστός σε όλη του τη ζωή. 35 χρόνια μετά παραμένει το ίδιο «εναντίον». Δεν εξαγοράζει, δεν εξαρτάται, δεν εξαργυρώνει, δεν «ξεπουλιέται», δεν προωθεί και δεν προωθείται. Αντιδρά με πράξεις και με συνέπεια.

Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν, σήμερα, εξέφρασε την απελπισία του ότι η χώρα αυτή δεν σώζεται. Γιατί χάσαμε τον στόχο. Γιατί δεν μείναμε «εναντίον». Εμείς, οι άλλοι, οι πριν και οι μετά… Οι περισσότεροι.

Και μεις, οι περισσότεροι, τον ξαναχάσαμε τον στόχο! Μείναμε στην εύκολη προσέγγιση. Μας έκαψε ο λόγος του. Μας έτσουξε. Ποιος είναι αυτός που μιλάει έτσι; Που δεν διαβάζει εφημερίδες και δεν ξέρει ποιος είναι ο πρωθυπουργός. Που δεν «υποκλίνεται» μπροστά στην τηλεοπτική κάμερα; Ποιος είναι αυτός που αγνοεί και περιφρονεί όχι μόνο δημοσιογράφους, αλλά και καταξιωμένους συναδέλφους του. Ποιος είναι αυτός που τολμά να μιλά έτσι σε μια κυρία στην τελική; Ε; Πάει τα έχασε!

Είναι ο Ντίνος Χριστιανόπουλος και τα έχει τετρακόσια. Είναι ένας από τους τελευταίους μεγάλους. Ένας από τους τελευταίους σημαντικούς. Που τόσο λίγους έχει πια αυτή η χώρα, για να του ξαναπροτείνουν το μεγάλο βραβείο των γραμμάτων. (Μα καλά εκεί στο Υπουργείο πολιτισμού τόσο πολιτισμός πια! Δεν ξέρανε τι εστί Χριστιανόπουλος δεν ρώταγαν; Δεν έψαχναν στο google βρε αδελφέ, για να μην φανεί η μιζέρια μας η εθνική και η πνευματική μας φτώχεια; )

Είναι ο Ντίνος Χριστιανόπουλος που του έκοψαν τη σύνταξη και έσφιξε το ζωνάρι αλλά ζει μια χαρά και σήμερα. Γιατί δεν την καταπίνει αμάσητη την «τροφή». Αντιθέτως την φτύνει στα μούτρα αυτών που ΔΕΝ είναι «εναντίον».

«Είμαι απαρηγόρητος. Τίποτα δεν σώζει την Ελλάδα. Τίποτα». αυτό φώναξε σήμερα με τον δικό του τρόπο. Το ακούσατε;

Σας ευχαριστώ κ. Χριστιανόπουλε, που μας αποδείξατε ότι υπάρχουν ακόμα φρέσκοι άνθρωποι, με ισχυρό σύστημα αξιών! Ότι δηλαδή, υπάρχει ελπίδα".

Πηγή
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 26-01-12 στις 16:25
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-12, 16:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πιστεύω ότι αυτό το ανεξαρτητοποιημένο στυλ, πουλάει πολύ στις μέρες μας.

Μαζί μ' αυτό πουλιούνται και εκατοντάδες βιβλίο του συγγραφέα, που δεν έτυχε να έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

Αυτό ο απλός λαός το λέει «μόστρα».

Μπορεί να κάνω και λάθος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-01-12, 17:29
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 13:24
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι αυτό το ανεξαρτητοποιημένο στυλ, πουλάει πολύ στις μέρες μας.

Μαζί μ' αυτό πουλιούνται και εκατοντάδες βιβλίο του συγγραφέα, που δεν έτυχε να έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

Αυτό ο απλός λαός το λέει «μόστρα».

Μπορεί να κάνω και λάθος.
Δεν είναι συγγραφέας. Ποιητής, είναι. Έχει γράψει βέβαια και κάποια πεζογραφήματα.

Τίποτα απ' αυτά που γράφεις δεν ισχύουν. Φαίνεται πως δεν διάβασες το πιο πάνω μήνυμα της Naias.

Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Ή σ' αρέσει ή δε σ' αρέσει.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 26-01-12 στις 17:31
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.