Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-07, 01:38
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σεξουαλική διαπαιδαγώγιση

Διαβάζοντας το άρθρο της Ναυτεμπορικής: http://www.naftemporiki.gr/news/stat...15/1323711.htm

και έχοντας φοιτήσει σε ιδιωτικό Αμερικάνικο σχολείο στην Αθήνα, δεν γνωρίζω την έκταση ή την ποιότητα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγισης στα Ελληνικά δημόσια σχολεία.

Θυμάμαι ότι το 2000 είχα δει τηλεοπτικά ρεπορτάζ για την εισαγωγή ύλης στα σχολεία. Πιστεύετε ότι επαρκούν τα τωρινά βιβλία; Διδάσκονται όλες οι αναγκαίες πληροφορίες στα παιδιά με επιστημονικά στοιχεία;
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-07, 12:58
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Για πές μας και εμάς που δεν είχαμε την τύχη να λάβουμε σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, τι σας μάθανε στο αμερικάνικο κολέγιο ! Πέρα απο το πήδημα τη στιγμή της καταβολής των διδάκτρων ε ; Λές εκτός απο τους πελαργούς τα μωρά να τα φέρνουν και άλλα πτηνά ; !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-07, 22:10
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Φρουτοπτηνα πχ :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-07, 23:46
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
To μόνο που βρήκα εγώ ήταν από το βιβλίο βιολογίας της Α' Γυμνασίου για την αναπαραγωγή των ανθρώπων. Για τις ασθένειες το μόνο που είχε ήταν μια εργασία όπου λένε στα παιδιά να μάθουνε για την ηπατίτιδα Β και το AIDS μόνα τους και να παρουσιάσουνε για την παγκόσμια ημέρα AIDS. Στο βιβλίο του καθηγητή δεν είχε κάτι παραπάνω.

http://zeus.pi-schools.gr/gymnasio/b...math_80_99.pdf (Σέλίδα 97 το επίμαχο θέμα)

Όλα τα βιβλία του γυμνασίου για download εδώ:

http://zeus.pi-schools.gr/gymnasio/

Μακάρι να μου ξέφυγε κάτι.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-07, 18:32
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στα ελληνικά σχολεία. Δεν υπήρχε όταν πήγαινα εγώ σχολείο, και δεν νομίζω πως υπάρχει και τώρα, δηλαδή.

Και να σου πω... Από το να μπει ένα μονόπλευρο πράγμα, ένα τυποποιημένο πράγμα που θα δαιμονοποιεί οτιδήποτε 'αποκλίνει', ας μην μπει. Ας μπει κάτι για τις ασθένειες και την αντισύλληψη, δηλαδή, και τέλος. Γιατί αν πάμε όντως σε πραγματική διαπαιδαγώγηση, πάει μακρυά η βαλίτσα, και αποκλείεται να είναι διατεθημένη η ελληνική κοινωνία και το ελληνικό κράτος να την πάει τόσο μακρυά. Θα την αφήσει χαμένη κάπου στο 1/3 της διαδρομής.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-07, 17:16
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να σου πω... Από το να μπει ένα μονόπλευρο πράγμα, ένα τυποποιημένο πράγμα που θα δαιμονοποιεί οτιδήποτε 'αποκλίνει', ας μην μπει. Ας μπει κάτι για τις ασθένειες και την αντισύλληψη, δηλαδή, και τέλος. Γιατί αν πάμε όντως σε πραγματική διαπαιδαγώγηση, πάει μακρυά η βαλίτσα, και αποκλείεται να είναι διατεθημένη η ελληνική κοινωνία και το ελληνικό κράτος να την πάει τόσο μακρυά. Θα την αφήσει χαμένη κάπου στο 1/3 της διαδρομής.
Καλά, τι εννοείς εσύ ως σεξουαλική διαπαιδαγώγηση? Τις αλυσίδες και το μαστίγιο ή μια εισαγωγή στα ρωμαϊκά όργια? Δε νομίζω οτι σκοπός του μαθήματος ήταν ποτέ να πει σε κάποιον τι πρέπει να του αρέσει, ούτε να εξερευνήσει συμπεριφορές που μπορεί να είναι ακραίες (πχ σαδο-μαζο?) για μια μεγάλη μερίδα της κοινωνίας.

Απλά πρέπει να μαθαίνει κανείς δύο βασικά πράγματα: (α) πως να μην αποκτήσει ανεπιθύμητο κουτσούβελο και (β) πως να μην κινδυνέψει η υγεία του. Γι'αυτό και το μάθημα θα πρέπει να αρκείται σε αυτά, τα οποία αρκετός κόσμος δε γνωρίζει με σαφήνεια, ειδικά στην ηλικία που αρχίζει το φίκι-φίκι.

Το πως θα κάνει κανείς το "αναποδο-βιδωτό-με-διπλή-κωλοτούμπα" και με ποιόν ή ποιούς πρέπει να το κάνει είναι θέμα που δεν αφορά το σχολείο, νομίζω. Ας το ανακαλύψει ο καθένας μόνος του (με ασφάλεια).

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-07, 17:34
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λίγο πιο ευγενικά νέε μου! Απαντάς σε κυρία!

Στο τσακ είμαι να το σκίσω!

Και εν πάσει περιπτώσει καλό είναι να προχωρά λίγο και σε δύσκολα ΄θεματα η διαπαιδαγώγηση.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-07, 17:47
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπαα... εδώ θα συμφωνήσω με τον Stanley. Το σχολείο πρέπει να παρέχει τις βασικές γνώσεις για τις Σεξουαλικά Μεταδιδόμενες Ασθένειες καθώς και μια απλή βιολογική ανάλυση του σεξ για τα δύο φύλα. Από εκεί και πέρα το σεξ είναι προσωπικό παιχνίδι για δύο.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-07, 17:49
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χωρίς να είμαι σίγουρος τι εννοεί η Endelva το "απόκλιση" μπορεί να θεωρηθεί πχ άκόμα και ο αυνανισμός ή η ομοφυλοφιλία.

Αλλά ναι-σαφώς η αντισύλληψη και η προστασία από διάφορες αρρώστιες θα έπρεπε να είναι στην ύλη κατά το ελάχιστο.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-07, 17:57
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι βλέπω τι εννοείς, αλλά η απάντηση του Stanley δεν μου έκατσε καλά σαν τόνος.

Καλή η ισότητα κλπ κλπ αλλά εντάξει απαντά σε κυρία και μου φάνηκαν υπερβολικά όπως τα έγραψε. Θα έπρεπε να είναι πιο ευγενικός...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-04-07, 18:06
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάπου προς τον αυνανισμό και την ομοφυλοφιλία το πήγαινα εγώ, σε γενικές γραμμές.

Last time I checked, για τον αυνανισμό τα παιδάκια ακούν... έγκυρες πληροφορίες από τις γιαγιάδες τους για το ότι οδηγεί στην τύφλωση, και όταν κάνουν Καβάφη στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και Σαπφώ στην κατεύθυνση χαχανίζουν και σπρώχνονται. Τελευταία ρώτησαν τη μητέρα μου εν ώρα μαθήματος: "μα καλά αυτός κυρία δεν ήταν π@#@$ς;" - με το "μα καλά" να εκφράζει μια υποτιθέμενη αντίθεση απέναντι στα όσα είπε αυτή για την σπουδαιότητα του έργου του, λες και η ομοφυλοφιλία μειώνει τη σπουδαιότητα του έργου κάποιου, ή κάτι τέτοιο. Και φυσικά είπαν τη λέξη που λογοκρίνω παραπάνω, όχι κάποια άλλη μη-φορτισμένη αρνητικά.

Λοιπόν, ζούμε σε έναν εξελισσόμενο κόσμο. Αυτά τα περί κοινωνίας δεν μπορώ να τα ακούω, ειδικά με τέτοιο ύφος. Δηλαδή τι είναι η κοινωνία, ακίνητη; Γιατί δε χαχανίζουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες παιδιά Λυκείου [μάλιστα, Λυκείου] με τέτοια θέματα; Η κοινωνία δηλαδή οφείλει να μένει στάσιμη; Έχει κλείσει κανένα συμβόλαιο τα πάντα να αλλάζουν κι αυτή να μένει αναλλοίωτη - κοινώς πίσω; Ν' αρχίσω να αναφέρω τι θεωρείται ακραίο από την κοινωνία ανατολικόθεν; Η κοινωνία πρέπει να εξελίσσεται, το ότι έχει την τάση να ταλαιπωρεί τα 'αποκλίνοντα' μέλη της και να τους καταστρέφει τις ζωές τους δεν θα έπρεπε να θεωρείται όμορφο και χαρωπό αξίωμα, αλλά πρόβλημα προς λύση.

Υ.Γ. Σ' ευχαριστώ Platinum. Πάντως η εν λόγω κυρία, όπως βλέπεις, δεν είναι διόλου ανυπεράσπιστη, μην ανησυχείς, μπορεί και μόνη της.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-04-07, 22:28
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο πιο ευγενικά νέε μου! Απαντάς σε κυρία!

Στο τσακ είμαι να το σκίσω!

Και εν πάσει περιπτώσει καλό είναι να προχωρά λίγο και σε δύσκολα ΄θεματα η διαπαιδαγώγηση.
Παρακάμπτω τα περι του ύφους, αφού θεωρώ οτι οποιοσδήποτε θίγεται μπορεί να μου απευθύνει άμεσα το λόγο, και έρχομαι στην ουσία: τι εννοείς δύσκολα θέματα? Είναι σαφές οτι το θέμα "σεξ" ξεκινά από ιεραποστολικές καταστάσεις, περιλαμβάνει λίγο "αβολα" θέματα (πχ στοματικό σεξ, για να το πω κόσμια) και καταλήγει σε απίστευτες ακρότητες που αφορούν την ψυχιατρική (*-φιλιες και *-λαγνειες, όπου * βάλε ότι μπορείς να φανταστείς). Τι απο αυτά είναι "πρέπον" για το σχολείο? Γιατί να έχεις δίκιο εσύ και όχι ο άλλος? Γιατί να είναι φυσιολογικός πχ ο γκέι και όχι ο φετιχιστής?

Εγώ παρακάμπτω το θέμα αυτό και λέω: μάθετε στον κόσμο πως να μην ρισκάρει την υγεία του και μέσα στα πλαίσια αυτά ας πάει να κόψει το κεφάλι του. Καρφί δε μου καίγεται.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-04-07, 23:18
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, ζούμε σε έναν εξελισσόμενο κόσμο. Αυτά τα περί κοινωνίας δεν μπορώ να τα ακούω, ειδικά με τέτοιο ύφος. Δηλαδή τι είναι η κοινωνία, ακίνητη; Γιατί δε χαχανίζουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες παιδιά Λυκείου [μάλιστα, Λυκείου] με τέτοια θέματα; Η κοινωνία δηλαδή οφείλει να μένει στάσιμη; Έχει κλείσει κανένα συμβόλαιο τα πάντα να αλλάζουν κι αυτή να μένει αναλλοίωτη - κοινώς πίσω; Ν' αρχίσω να αναφέρω τι θεωρείται ακραίο από την κοινωνία ανατολικόθεν;

Υ.Γ. Σ' ευχαριστώ Platinum. Πάντως η εν λόγω κυρία, όπως βλέπεις, δεν είναι διόλου ανυπεράσπιστη, μην ανησυχείς, μπορεί και μόνη της.
Χμ. Το ζήτημα με τέτοια ευαίσθητα θέματα είναι οτι η κοινωνία περιέχει πολλές ομάδες ανθρώπων με ίσα δικαιώματα αλλά πολύ διαφορετικές απόψεις. Εγώ δε λέω οτι πρέπει να πάρουμε το μέρος των συντηρητικών ή των προοδευτικών ή των γκέι ή πχ των ποδολάγνων (και αυτοί άνθρωποι είναι). Εγώ λέω πολύ απλά οτι ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει αρκεί να μην βρεθεί μπλεγμένος και αυτή είναι η ουσία της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης κατα τη γνώμη μου. Τα υπόλοιπα περισσεύουν. Ειδικά για το ζήτημα του αυνανισμού, νομίζω οτι μπορεί να τεθεί στα πλαίσια αυτά, αφού είναι σαφές οτι δεν βλάπτει την υγεία (μέσα σε λογικά πλαίσια).

Το ξαναλέω απλούστερα γιατί νομίζω οτι δεν έγινα απόλυτα αντιληπτός: δε με ενδιαφέρει το τι πιστεύει η κοινωνία, γιατί τα κριτήρια της κοινωνίας είναι συμβατικά και ετερογενή, ανάλογα με την ομάδα που επιλέγεις. Δύο σημαντικά ενδεχόμενα υπάρχουν και αυτά είναι η σύλληψη και η διακινδύνευση της υγείας. Το να διδάξεις τα υπόλοιπα δεν είναι θέμα εκμοντερνισμού της κοινωνίας: είναι θέμα ευαίσθητων προσωπικών επιλογών και δεν μπορεί να διδάσκεται, κατα τη γνώμη μου.

Κατα τα άλλα, δε θεωρώ οτι χρειάζεσαι υπεράσπιση γιατί δε θεωρώ οτι σου επιτέθηκα. Αν πάντως βρίσκεις οτι το ύφος του μηνύματός μου ήταν οξύ ή απρεπές σου ζητώ συγνώμη.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-04-07, 23:39
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταλαβαίνω τι λέει ο Στάνλευ. Δεν μπορούμε να μιλήσουμε στα παιδιά για όλες τις σεξουαλικές προτιμήσεις. Απλώς μεγαλώνοντας άκουγα από διάφορους μυθολογίες περί τριχοφοίας στα χέρια και καθυστερημένη ανάπτυξη και θα μου ήταν χρήσιμη μια καλύτερη ενημέρωση σχετική από το σχολείο. Πολλοί όμως κρατούν αυτή τη παραπληροφόρηση και τη περνάνε στα παιδιά τους (η τους λένε ψέματα δε ξέρω).

Νομίζω αρκεί 1-2 ώρες να αφιερώνονται σε διάφορες φημολογίες όπου μπορεί ο δάσκαλος να απευθύνεται στις συγκεκριμένες φήμες που τα παιδιά ακούνε από γονείς, φίλους, κτλ. Έχοντας υπ'οψην ότι μιλάμε για παιδιά 12-13 χρονών τα διάφορα φετίχ δεν νομίζω ακόμα να έχουν αναπτυχθεί επαρκώς για να γίνουν θέμα συζήτησης. Αρκεί πιστεύω μια απλή επισήμανση ότι ότι γίνεται ανάμεσα σε δύο άτομα συγκαταβατικά δεν είναι ούτε κακό ούτε αφύσικο.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-04-07, 08:22
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τι;;; δεν θα διδαξωμεν στα παιδια την σχεσην γυναικος μετα κροκοδειλου;;
αμορφωτα θα τα αφησουμε;;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.