Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-07, 14:43
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Post Η ανιδιοτέλεια εξαρτάται και από γενετικούς παράγοντες

Μια νέα μελέτη στο περιοδικό Journal of Personality δείχνει ότι η ανιδιοτελής καθώς και η πιο κοινωνική συμπεριφορά δεν είναι καθαρά ένα προϊόν μόνο του περιβάλλοντος, ή ίσως ενός θρησκευτικού περιβάλλοντος.
Μετά από μελέτη της συμπεριφοράς ενήλικων διδύμων, οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι, ενώ η αλτρουιστική συμπεριφορά και η θρησκευτικότητα έτειναν να εμφανιστούν μαζί, ο συσχετισμός οφειλόταν και σε περιβαλλοντικούς αλλά και σε γενετικούς παράγοντες.
Σύμφωνα με τη μελέτη η συντάκτης Laura Koenig υποστηρίζει ότι, η δημοφιλής ιδέα ότι τα θρησκευόμενα άτομα είναι κοινωνικότερα καθώς και το ότι έχουν την τάση να προσφέρουν, λόγω των θρησκευτικών περιορισμών που ακολουθούν, αποτελεί ανακρίβεια. "Αυτή η μελέτη δείχνει ότι η θρησκευτικότητα εμφανίζεται ταυτόχρονα με αυτές τις συμπεριφορές επειδή υπάρχουν γονίδια που προδιαθέτουν κάτι τέτοιο ."Δεν υπάρχει, φυσικά, κανένα συγκεκριμένο γονίδιο για τη θρησκευτικότητα, αλλά τα άτομα έχουν τις βιολογικές προδιαθέσεις για να συμπεριφερθούν με ορισμένους τρόπους," λέει η Koenig. "Η χρήση των διδύμων στην τρέχουσα μελέτη επέτρεψε την έρευνα για τις γενετικές και περιβαλλοντικές επιρροές σε αυτόν τον τύπο συμπεριφοράς." Αυτή η έρευνα είναι ένα άλλο παράδειγμα του τρόπου με τον οποίον τα γονίδια ασκούν επίδραση στη συμπεριφορά. "Η κοινωνία συνολικά υποθέτει ότι το οικογενειακό περιβάλλον ασκεί μεγάλες επιδράσεις στη συμπεριφορά, αλλά οι μελέτες στη γενετική συμπεριφορά επανειλημμένα δείχνουν ότι η συμπεριφορά μας επηρεάζεται επίσης από τα γονίδιά μας,".

Πηγή : medicalnewstoday.com
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-07, 15:38
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια νέα μελέτη στο περιοδικό Journal of Personality δείχνει ότι η ανιδιοτελής καθώς και η πιο κοινωνική συμπεριφορά δεν είναι καθαρά ένα προϊόν μόνο του περιβάλλοντος, ή ίσως ενός θρησκευτικού περιβάλλοντος.
Μετά από μελέτη της συμπεριφοράς ενήλικων διδύμων, οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι, ενώ η αλτρουιστική συμπεριφορά και η θρησκευτικότητα έτειναν να εμφανιστούν μαζί, ο συσχετισμός οφειλόταν και σε περιβαλλοντικούς αλλά και σε γενετικούς παράγοντες.
Σύμφωνα με τη μελέτη η συντάκτης Laura Koenig υποστηρίζει ότι, η δημοφιλής ιδέα ότι τα θρησκευόμενα άτομα είναι κοινωνικότερα καθώς και το ότι έχουν την τάση να προσφέρουν, λόγω των θρησκευτικών περιορισμών που ακολουθούν, αποτελεί ανακρίβεια. "Αυτή η μελέτη δείχνει ότι η θρησκευτικότητα εμφανίζεται ταυτόχρονα με αυτές τις συμπεριφορές επειδή υπάρχουν γονίδια που προδιαθέτουν κάτι τέτοιο ."Δεν υπάρχει, φυσικά, κανένα συγκεκριμένο γονίδιο για τη θρησκευτικότητα, αλλά τα άτομα έχουν τις βιολογικές προδιαθέσεις για να συμπεριφερθούν με ορισμένους τρόπους," λέει η Koenig. "Η χρήση των διδύμων στην τρέχουσα μελέτη επέτρεψε την έρευνα για τις γενετικές και περιβαλλοντικές επιρροές σε αυτόν τον τύπο συμπεριφοράς." Αυτή η έρευνα είναι ένα άλλο παράδειγμα του τρόπου με τον οποίον τα γονίδια ασκούν επίδραση στη συμπεριφορά. "Η κοινωνία συνολικά υποθέτει ότι το οικογενειακό περιβάλλον ασκεί μεγάλες επιδράσεις στη συμπεριφορά, αλλά οι μελέτες στη γενετική συμπεριφορά επανειλημμένα δείχνουν ότι η συμπεριφορά μας επηρεάζεται επίσης από τα γονίδιά μας,".
Δεν μπορώ να σχολιάσω τα αποτελέσματα της έρευνας της Κας Koenig.Δεν ξέρω τι μέθοδο ακολούθησε.

Ξέρω όμως (γιατι το βίωσα) ότι όποιος δέχτηκε ανιδιοτελή αγάπη την πρόσφερε ομοίως. Ανεξάρτητα απο τα γονίδια του...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-07, 15:41
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω όμως (γιατι το βίωσα) ότι όποιος δέχτηκε ανιδιοτελή αγάπη την πρόσφερε ομοίως. Ανεξάρτητα απο τα γονίδια του...
Δεν συμφωνώ. H λέξη αχαριστία σου λέει κάτι ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-07, 18:47
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφωνώ. H λέξη αχαριστία σου λέει κάτι ;
ΟΧΙ. ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ. ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑ. ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΕΡΓΩ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ ΑΦΟΥ ΔΕΧΤΗΚΑ ΔΩΡΑ ΑΓΑΠΗΣ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-07, 19:20
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επιστήμονες έχουν χρησιμοποιήσει την εξελιχτική επιστήμη για να εξηγήσουν τον αλτρουισμό και άλλες φαινομενικά παράδοξες ανθρώπινες συμπεριφορές (παράδοξες σύμφωνα με την επιφαινειακή ερμηνεία της φυσικής επιλογής) εδώ και πάνω από 30 χρόνια.

Απ'ότι γνωρίζω "Το Εγωϊστικό Γονίδιο" του Ντόκινς που γράφτηκε το 1976 ήταν από τα πρώτα βιβλία που έκανε μια προσπάθεια το ευρύ κοινό να καταλάβει τις εφαρμογές της Δαρβινικής επιστήμης σε τομείς που πολλοί νόμιζαν ότι μόνο κοινωνικοί παράγοντες παίζουν ρόλο.

Η Αγγλική έκδοση είναι εδώ:

http://www.amazon.co.uk/Selfish-Gene...6220575&sr=8-1

Θα κυκλοφορήσει σύντομα από τις Εκδόσεις Κάτοπτρο (www.katoptro.gr) η μεταφρασμένη Ελληνική έκδοση.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-07, 19:26
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παρα πολυ ενδιαφερον!!!... Σαιμον, μπορεις να πεις λιγα λογια παραπανω με το τι ξερεις σχετικα με το (γενετικο) σκοπο του αλτρουισμου και αλλων τετοιων συμπεριφορων (ποιες αλλες συμπεριφορες ειναι παραδοξες; );

Λεγοντας 'λιγα λογια παραπανω', εννοω οτι θα ηταν καλυτερα να μας μεταφερεις αυτα που εχεις συγκρατησει (η εστω να μου στειλεις pm), αντι για καποιο λινκ με κατεβατα τεχνικων αγγλικων ορων
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-04-07 στις 19:28
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-07, 20:00
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μεταφράζοντας από το λήμμα της Βικιπαίδειας για το βιβλίο (δεν το έχω διαβάσει ακόμα):

http://en.wikipedia.org/wiki/Selfish_gene

Η θεώρηση της εξέλιξης από τη σκοπιά του γονιδίου είχε ξεκινήσει στη δεκαετία του '60. Το παραπάνω βιβλίο (1976) έκανε όμως ευρέως γνωστές τις ανακαλύψεις τησ εποχής.

Στο κέντρο της ανάλυσης του συγγραφέα είναι ότι η φυσική επιλογή δεν γίνεται μόνο σε επίπεδο οργανισμών αλλά και σε επίπεδο γονιδιακό. Ομοίως με τους οργανισμούς, τα γονίδια έχουν απώτερο σκοπό την επιβίωση και την αναπαραγωγή τους. Στις περισσότερες συμπεριφορές η επιβίωση και αναπαραγωγή του οργανισμού οδηγεί στην επιβίωση και αναπαραγωγή των γονιδίων του. Ένα κοινό παράδειγμα είναι ένα γονίδιο που βοηθά στην καταπολέμηση μιας ασθένειας.

Ένα παράδειγμα όπου το συμφέρον των γονιδίων είναι αντίθετο με το συμφέρον του οργανισμού είναι στη περίπτωση των αραχνών όπου το αρσενικό ενστικτωδώς προσπαθεί να ζευγαρώσει με το θυληκό γνωρίζοντας άριστα τον υψηλό κίνδυνο να τον φάει ζωντανό η θυληκή αράχνη. Εδώ ο οργανισμός δρα ενάντια στο δικό του ένστικτο επιβίωσης για να αναπαράγουν τα γονίδια του.

Ο αλτρουϊσμός είναι μια παρόμοια περίπτωση. Η απόφαση ενός γονιού να δώσει τη δική του ζωή για να σωθεί to παιδί του δρα ενάντια στο προσωπικό του ένστικτο επιβίωσης με σκοπό την επιβίωση των γονιδίων του (μέσα από το παιδί).

Στην άτυπη μάχη μεταξύ ενστίκτων επιβίωσης γονιδίων και οργανισμών συνήθως τα γονίδια υπερτερούνε ειδικά στους λιγότερο ευφυείς οργανισμούς. Εξαίρεση αποτελεί η απόφαση πχ ενός ανθρώπου να μην αναπαράγει (εις βάρος της επιβίωσης των γονιδίων του) επειδή θεωρεί ότι θα του προκαλέσει δυστυχία.

Τα προηγούμενα κοινωνικά μοντέλα δεν εξηγούσαν επαρκώς την ανιδιοτελή συμπεριφορά μιας και βάσει αυτών αρκούσε ένας ιδιοτελής άνθρωπος ανάμεσα σε πολλούς ανιδιοτελείς για να μολύνει το γεντικό τοπίο υπέρ της ιδιοτελής συμπεριφοράς.

Αυτά και πολλά άλλα γράφτηκαν σε αυτό το βιβλίο ανάμεσα στο οποίο -ανάμεσα σε άλλα- καθιερώθηκε ο όρος "μιμίδιο" ως μονάδα κοινωνικής εξέλιξης.

Παραπάνω όταν προφτάσω να διαβάσω το κείμενο του βιβλίου ολόκληρο
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-07, 20:29
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κυκλοφορήσει σύντομα από τις Εκδόσεις Κάτοπτρο (www.katoptro.gr) η μεταφρασμένη Ελληνική έκδοση.
Νομίζω πως κυκλοφορεί εδώ και πολύ-πολύ καιρό. Ίσως να αναφέρεσαι σε κάποια νεότερη, αναθεωρημένη έκδοση?

Να σημειώσω πως ο Dawkins είναι γνωστός για την ... αιρετικές του απόψεις, όπως φαίνεται από τον τίτλο του νεότερου βιβλίου του (The God Delusion). Να επισημάνω, όμως, πως η θεωρία της φυσικής επιλογής έχει δεχτεί έντονη κριτική από τους οπαδούς του λεγόμενου "intelligent design". Πρόκειται για μια---υποτίθεται?---επιστημονική προσέγγιση στο θέμα της εξέλιξης που απαιτεί την παρουσία ευφυούς (σα να λέμε "Θεικού") σχεδιασμού. Η σύγκρουση είναι έντονη στις ΗΠΑ, οπότε εύλογα ξεπηδούν ακραίες θέσεις και από τις δύο πλευρές.

Εμείς εδώ είμαστε (?) αρκετά έξυπνοι ωστε να μην ανακατεύουμε τη Θεολογία με τις Φυσικές Επιστήμες. Απ'όσο ξέρω.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Μια που οι Αμερικανοί έχουν επινοήσει τον Θεό της εξέλιξης, γιατί δεν βρίσκουν και τον Θεό του κεραυνού ή της γεωργίας ή της θάλασσας? Μήπως να γυρίσουμε και στο δωδεκάθεο, που έλυνε όλα τα σχετικά προβλήματα? Τι υπερθέρμανση και βλακείες: ο θεός Ήλιος φταίει... Η ιστορία κάνει κύκλους.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-07, 21:38
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Ντόκινς έγραψε το Εγωιστικό Γονίδιο to 1976 (όπως επισήμανα) πουλώντας 1.000.000 αντίτυπα πριν καν ο όρος "intelligent design" εφευρεθεί για να μας μολύνει το λεξιλόγιο ως μια επιστημονοφανή ανατύπωση του "creatiοnism".

Η Ελληνική μετάφραση της πρώτης έκδοσης είχε εκδοθεί παλαιότερα απο άλλο οίκο. Η μετάφραση στην οποία παραπέμπω είναι από την επετειακή 3η Αγγλική έκδοση.

Η σύγκρουση επί της ουσίας δεν είναι καθόλου έντονη και ευτυχώς ο "ευφυής σχεδιασμός" δεν υπάρχει πουθενά στα Αμερικάνικα σχολεία, παρά τις όποιες προσπάθειες της χριστιανοδεξιάς. Η όλη "διαμάχη" είναι στα μυαλά των εμπνευστών της. Η Εξέλιξη είναι η μόνη κοινά αποδεκτή επιστημονική θεωρία και για αυτό διδάσκεται στα δημόσια σχολεία. Μέχρι το 1968 υπήρχαν απαγορεύσεις διδασκαλίας της Εξέλιξης που ευτυχώς κρίθηκαν αντιοσυνταγματικές. Ανησυχητικό είναι ότι εκατομμύρια γονείς κάνουνε πλεόν νομιμότατα "home schooling" στα παιδιά τους διδάσκοντας ότι ο Αδάμ και η Εύα έκαναν παρέα με δεινόσαυρους με την υποστήριξη της κυβέρνησης Μπους

Στην Ελλάδα η μεταμφίεση θεολογίας ως επιστήμη ευτυχώς δεν γίνεται στα σχολεία. Απλώς η ορθόδοξη εκκλησία έχει καταφέρει να μην διδάσκεται η Εξέλιξη. Ιδού τα αποτελέσματα στον Ελληνικό λαό (Έρευνα National Geographic):



Αυτό το διάγραμμα απεικονίζει τη δημόσια αποδοχή της θεωρίας εξέλιξης σε 34 χώρες το 2005. Οι ενήλικοι κλήθηκαν να αποκριθούν στη δήλωση: Τα «ανθρώπινα οντα, δεδομένου ότι τα ξέρουμε, αναπτύχθηκαν από τα προηγούμενα είδη ζώων.«Το ποσοστό των εναγομένων που θεώρησαν αυτό αληθινό είναι χαρακτηρισμένο στο μπλε εκείνοι που το θεώρησαν ψεύτικο, στο κόκκινο και εκείνοι που δεν ήταν βέβαιοι, σε κίτρινο.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-07, 11:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Ντόκινς έγραψε το Εγωιστικό Γονίδιο to 1976 (όπως επισήμανα) πουλώντας 1.000.000 αντίτυπα πριν καν ο όρος "intelligent design" εφευρεθεί για να μας μολύνει το λεξιλόγιο ως μια επιστημονοφανή ανατύπωση του "creatiοnism".

Η Ελληνική μετάφραση της πρώτης έκδοσης είχε εκδοθεί παλαιότερα απο άλλο οίκο. Η μετάφραση στην οποία παραπέμπω είναι από την επετειακή 3η Αγγλική έκδοση.

Η σύγκρουση επί της ουσίας δεν είναι καθόλου έντονη και ευτυχώς ο "ευφυής σχεδιασμός" δεν υπάρχει πουθενά στα Αμερικάνικα σχολεία, παρά τις όποιες προσπάθειες της χριστιανοδεξιάς. Η όλη "διαμάχη" είναι στα μυαλά των εμπνευστών της. Η Εξέλιξη είναι η μόνη κοινά αποδεκτή επιστημονική θεωρία και για αυτό διδάσκεται στα δημόσια σχολεία. Μέχρι το 1968 υπήρχαν απαγορεύσεις διδασκαλίας της Εξέλιξης που ευτυχώς κρίθηκαν αντιοσυνταγματικές. Ανησυχητικό είναι ότι εκατομμύρια γονείς κάνουνε πλεόν νομιμότατα "home schooling" στα παιδιά τους διδάσκοντας ότι ο Αδάμ και η Εύα έκαναν παρέα με δεινόσαυρους με την υποστήριξη της κυβέρνησης Μπους

Στην Ελλάδα η μεταμφίεση θεολογίας ως επιστήμη ευτυχώς δεν γίνεται στα σχολεία. Απλώς η ορθόδοξη εκκλησία έχει καταφέρει να μην διδάσκεται η Εξέλιξη. Ιδού τα αποτελέσματα στον Ελληνικό λαό (Έρευνα National Geographic):



Αυτό το διάγραμμα απεικονίζει τη δημόσια αποδοχή της θεωρίας εξέλιξης σε 34 χώρες το 2005. Οι ενήλικοι κλήθηκαν να αποκριθούν στη δήλωση: Τα «ανθρώπινα οντα, δεδομένου ότι τα ξέρουμε, αναπτύχθηκαν από τα προηγούμενα είδη ζώων.«Το ποσοστό των εναγομένων που θεώρησαν αυτό αληθινό είναι χαρακτηρισμένο στο μπλε εκείνοι που το θεώρησαν ψεύτικο, στο κόκκινο και εκείνοι που δεν ήταν βέβαιοι, σε κίτρινο.
Φίλε καλημέρα,
καταλαβαίνω ότι έχεις επιθετικότητα ενάντια στην καπήλευση απο ολοκληρωτικά σχήματα είτε θρησκευτικά, είτε πολιτικά , και δεν έχεις άδικο.

Είναι λάθος όμως να νομίζεις πως υπάρχει αντίφαση πίστης στο Θεό με την εξελικτική θεωρία.

Πολύ πιο σημαντικό είναι να συνειδητοποιήσει κανείς, ότι άσχετα αποτην εξέλιξη ο Θεός στο πλάσμα του που πρώρισε για άνθρωπο, ενεφύσησε πνοήν ζώσαν.

Ο Μέγας Βασίλειος έχει δώσει απάντηση στο θέμα πρίν τον Δαρβίνο.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-07, 16:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν μου επιτρεπεις Τέρτιε, δεν ξέρω τί εννοείς λέγονται οτι δεν υπάρχει αντίφαση πίστης με την Εξέλιξη, αλλά θέλω να μεταφερω την αποψη και της Καθολικής Εκκλησίας (όλο για Αμερική λέμε και εκεί γίνεται χαμός από φονταμενταλιστές, Nondenominationals, dispensationalists και προτεσταντικές αιρέσεις), σύμφωνα με την οποία η Εξέλιξη δεν ανταποδεικνύει την πίστη μας, μιας και μπορεί να ιδωθεί και απο θεολογικό πρίσμα.

Λεπτομέρειες πίσω απο αυτή τη θέση δεν ξέρω, ούτε τη θέση της στην εκπαίδευση, ούτε ακριβώς τί εννοείς εσύ, απλά το μεταφέρω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-07, 17:22
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μου επιτρεπεις Τέρτιε, ................. σύμφωνα με την οποία η Εξέλιξη δεν ανταποδεικνύει την πίστη μας, μιας και μπορεί να ιδωθεί και απο θεολογικό πρίσμα.
Συμφωνώ, γι αυτό αναφέρθηκα και στο Μ.Βασίλειο. ΄Οσο για την Καθολική Εκκλησία, είναι αυτή που δυστυχώς δημιούργησε πολλά ακραία ρεύματα και κακώς εννοούμενο επιστημονισμό. Ας ελπίσουμε οτι ο νέος και φοβερα μορφωμένος Πάπας, άν και με μικρά βήματα, ίσως βάλει τις βάσεις για κάποια μετα-μόρφωση προς το καλύτερο.

΄Οσο για την Αμερική, ο φονταμενταλισμός τους υπάρχει σε όλα τα επίπεδα, άρα και η καθολική τους εκκλησία δεν θα γλύτωνε...
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-07, 17:23
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σωστός ο Gildor, ηθελα και εγώ να επισημάνω ότι η καθολική εκκλησία έχει επισήμως δεχτεί την Εξέλιξη επί Ιωάννη Παύλο ΙΙ. Απ'ότι γνωρίζω ο Βενεδίκτος δεν έχει δείξει δημοσίως την ίδια υποστήριξη του προκατόχου του.

Γενικά όλα τα δόγματα που είναι υπερ της συμβολικής ερμηνείας της βίβλου συνήθως δεν διαφωνούν δημοσίως με την Εξέλιξη.

Στις ΗΠΑ οι Evangelicals που ΔΕΝ πιστεύουν στην Εξέλιξη και συνήθως ασπάζονται κυριολεκτική ερμηνεία της βίβλου είναι περίπου 70-80 εκατομμύρια (συντηρητικά) και ξεπερνάνε τους καθολικούς σαν πλυθησμός. Αποτελούνε τη μεγαλύτερη και γρηγορότερα αναπτυσσόμενη θρησκευτική ομάδα.

Αναρωτιέμαι άραγε πως "εξελίχτηκε" μια επιστημονική συζήτηση για τη γονιδιακή προέλευση της ανιδιοτέλειας σε κούβέντα περί πίστης;
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-07, 18:28
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays
Αναρωτιέμαι άραγε πως "εξελίχτηκε" μια επιστημονική συζήτηση για τη γονιδιακή προέλευση της ανιδιοτέλειας σε κούβέντα περί πίστης;
Ε... Παντού υπάρχει ένας μύθος! (πλάκα)

Πάντως όσο προχωράει η γενετική, φοβάμαι πως τόσο λιγότερο "ίσοι" θα θεωρούμαστε. Κάποτε μπορεί να φτάσουμε στο σημείο να συλλαμβάνεται/παρακολουθείται κόσμος προληπτικά, επειδή θα έχουν κάποιο 'γονίδιο εγκληματία'.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-04-07, 21:02
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε... Παντού υπάρχει ένας μύθος! (πλάκα)

Πάντως όσο προχωράει η γενετική, φοβάμαι πως τόσο λιγότερο "ίσοι" θα θεωρούμαστε. Κάποτε μπορεί να φτάσουμε στο σημείο να συλλαμβάνεται/παρακολουθείται κόσμος προληπτικά, επειδή θα έχουν κάποιο 'γονίδιο εγκληματία'.
Καπως έτσι γινόταν επί Lobroso, Hitler, Bush και πάει λέγοντας. Μπροστά μας είναι όλα.....Και τόλεγε (και) ο Οργουελ....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.