Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-08-06, 17:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Βαριές ποινές για ασέλγεια ανηλίκων

Από πλημμέλημα σε κακούργημα μετατρέπεται το αδίκημα της κατάχρησης ανηλίκων σε ασέλγεια

Το νομοσχέδιο για την αντιμετώπιση της ενδοοικογενειακής βίας παρουσίασε ο Υπουργός Δικαιοσύνης. Στην τροπολογία δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην παιδοφιλία, όπου το αδίκημα της κατάχρησης ανηλίκων σε ασέλγεια μετατρέπεται από πλημμέλημα σε κακούργημα και το οποίο τιμωρείται με κάθειρξη τουλάχιστον 10 ετών, στην περίπτωση που ο ανήλικος είναι κάτω των 14 ετών. Παράλληλα στην τροπολογία προβλέπεται ως επιβαρυντική περίσταση εάν η ασέλγεια έχει προέλθει από οικείο πρόσωπο, φίλο, εκπαιδευτικό, παιδαγωγό, κληρικό, ψυχολόγο, ιατρό και από οποιοδήποτε άτομο υπάρχει σχέση εμπιστοσύνης. Επίσης, η παραγραφή του συγκεκριμένου αδικήματος θα ξεκινά από την ημέρα ενηλικίωσης του ανηλίκου.

Ακόμα η τροπολογία προβλέπει ότι ο ενήλικος ο οποίος με χειρονομίες με προτάσεις ή με εξιστόρηση που αφορούν τη γενετήσια ζωή προσβάλει την αιδώ ανηλίκου τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών.

Παράλληλα προβλέπεται ότι ο ενήλικος ο οποίος μέσω διαδικτύου ή άλλου μέσου επικοινωνίας αποκτά επαφή με πρόσωπο που δεν συμπλήρωσε τα 16 έτη και με προτάσεις ή με εξιστόρηση, απεικόνιση πράξεων που αφορούν τη γενετήσια ζωή προσβάλει την αιδώ του ανηλίκου τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους και αν η πράξη τελείται κατά συνήθεια με φυλάκιση τουλάχιστον τριών ετών.

Πηγή : ΣΚΑΙ radio
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 09-08-06 στις 17:46
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-06, 22:23
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Φυσικά και πρέπει να προστατεύονται οι ανήλικοι, αλλά ....

σε μήνυμα από το ΣΚΑΙ ράδιο έγραφες: "Παράλληλα προβλέπεται ότι ο ενήλικος ο οποίος μέσω διαδικτύου ή άλλου μέσου επικοινωνίας αποκτά επαφή με πρόσωπο που δεν συμπλήρωσε τα 16 έτη και με προτάσεις ή με εξιστόρηση, απεικόνιση πράξεων που αφορούν τη γενετήσια ζωή προσβάλει την αιδώ του ανηλίκου τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους και αν η πράξη τελείται κατά συνήθεια με φυλάκιση τουλάχιστον τριών ετών"

Όπως είδα... επιτρέπεις σε ανήλικους να εγγραφούν στην βασούλα (δεν διαμαρτύρομαι, και εγώ όταν πρωτογράφτηκα ήμουν ανήλικη), αλλά με το νόμο αυτό, τι θα γίνει αν συζητάμε πχ πέντε άνθρωποι στις τηλεσυνομιλίες, κανείς εκ των οποίων δεν είναι χειριστής, για να έχει πρόσβαση στην ημερομηνία γέννησης των λοιπών συνομιλητών, και ένας εκ των πέντε διηγείται σόκιγκ ανέκδοτα (ή ακόμη και πρόστυχα ανέκδοτα) στους λοιπούς χωρίς να ξέρει ότι ένας εκ των παρισταμένων είναι μικρότερος των 16;

Ελβερέτη

ΥΓ το παράδειγμα είναι υποθετικό και παρακαλώ πολύ μην απαντήστε ότι εδώ στη βάση είμαστε σοβαροί άνθρωποι και δεν κάνουμε τέτοιες συζητήσεις, γιατί έθεσα το παράδειγμα ως γενικότερο πρβληματισμό, για την εφαρμογή του συγκεκριμένου νόμου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-06, 22:35
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Θυμήθηκα ένα άρθρο του e-lawyer που μού είχε τραβήξει την προσοχή... Υποστηρίζει ότι η διατύπωση του υπάρχοντος νόμου χρήζει αλλαγής για λόγους που... θα μάθετε αν διαβάσετε το post του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-06, 00:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth
Όπως είδα... επιτρέπεις σε ανήλικους να εγγραφούν στην βασούλα (δεν διαμαρτύρομαι, και εγώ όταν πρωτογράφτηκα ήμουν ανήλικη), αλλά με το νόμο αυτό, τι θα γίνει αν συζητάμε πχ πέντε άνθρωποι στις τηλεσυνομιλίες, κανείς εκ των οποίων δεν είναι χειριστής, για να έχει πρόσβαση στην ημερομηνία γέννησης των λοιπών συνομιλητών, και ένας εκ των πέντε διηγείται σόκιγκ ανέκδοτα (ή ακόμη και πρόστυχα ανέκδοτα) στους λοιπούς χωρίς να ξέρει ότι ένας εκ των παρισταμένων είναι μικρότερος των 16;
Όταν ο SysOp γινόταν κακός και διέγραφε μηνύματα για τους παραπάνω λόγους, τον κατηγορούσαν για φίμωμα.

Πολύ περισσότερο εδώ ο Administrator θα είναι πολύ πιο κακός, γιατί δεν μας βλέπουν μόνο γραμμένα μέλη, αλλά ο οποιοσδήποτε.

Έφερα και φέρω ευθύνη και τώρα μεγαλύτερη, η δουλειά μας εδώ είναι δυσκολότερη. Προσωπικά ενώ ακόμα είναι νωρίς και ελέγχουμε τα μηνύματα σε πραγματικό χρόνο, όταν η κίνηση πολλαπλασιαστεί ίσως και να κάνουμε modetating όλα τα μηνύματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-06, 02:03
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios
δυσκολότερη. Προσωπικά ενώ ακόμα είναι νωρίς και ελέγχουμε τα μηνύματα σε πραγματικό χρόνο, όταν η κίνηση πολλαπλασιαστεί ίσως και να κάνουμε modetating όλα τα μηνύματα.
Σε αυτό φυσικά θα εναντιωθώ ,αργά η γρήγορα θα τα προλαβαίνουμε. Πάντως σχετικά με τα ανωτέρω, είναι έγκλημα η σεξουαλική παρενόχληση .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 23-08-06 στις 08:13
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-06, 08:11
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Προσωπικά ενώ ακόμα είναι νωρίς και ελέγχουμε τα μηνύματα σε πραγματικό χρόνο, όταν η κίνηση πολλαπλασιαστεί ίσως και να κάνουμε modetating όλα τα μηνύματα.
Όταν συμβεί αυτό παρακαλώ να συντάξετε και να υπογράψετε από μόνος σας την αποδοχή της παραίτησής μου.
Μπορεί ο διαχειριστής της βάσης να είναι υπεύθυνος για τις φράσεις , απόψεις που δημοσιέυονται εδώ ;
Στο τέλος θα βγει υπεύθυνος και ο provider του Internet!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-08-06, 08:29
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Στο τέλος θα βγει υπεύθυνος και ο provider του Internet!
καλημέρα,
το θέμα αυτό έχει ήδη επιλυθεί από τη δικαιοσύνη. Ειδικότερα και πριν από περίπου επτά έτη είχε κατηγορηθεί από τις γερμανικές αρχές ολλανδικός provider για τις νεοναζιστικές σελίδες ενός χρήστη του. Έκτοτε το θέμα έχει επιλυθεί και ο provider δεν φέρει ευθύνη για σελίδες και αρχεία στα οποία δεν μπορεί να έχει έλεγχο του περιεχομένου.

χαμογελαστά
Ελβερέτη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-08-06, 09:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth
το θέμα έχει επιλυθεί και ο provider δεν φέρει ευθύνη για σελίδες και αρχεία στα οποία δεν μπορεί να έχει έλεγχο του περιεχομένου.
Ελβερέτη
Ο Provider σαφώς δεν έχει ευθύνη, o administrator όμως ενός forum έχει.

Ο παροχέας φυσικά και δεν μπορεί να ξέρει τι βάζουν στις σελίδες οι πελάτες του, εμείς όμως ξέρουμε και επειδή εγώ δεν προτίθεμαι να πάω φυλακή για λογαριασμό κανενός εξυπνάκια και επειδή σέβομαι απεριόριστα τα μέλη της AcroBase, θα εφαρμόσω κατά γράμμα τον κανονισμό λειτουργίας μας.

Όποιος γράφεται στην AcroBase και σε οποιοδήποτε άλλο forum, αποδέχεται πλήρως το σύνολο των κανονισμών λειτουργίας. Βρισκόμαστε εδώ για να περάσουμε ευχάριστα και δημιουργικά κάποιον ελεύθερο χρόνο μας και όχι να διαβάσουμε κάποιον που έχει βίδα στο κεφάλι.

Από σήμερα έχω ένα παραπάνω λόγο να είμαι πιο προσεκτικός. Πριν ένα μήνα μια καλή μου φίλη μου έστειλε ένα πολύ όμορφο κείμενο που το πέρασα για ανέκδοτο.
Όπως το θεώρησα φυσικό το αντέγραψα στο Humor Club όπως κάνουμε με όλα τα σχετικά κείμενα.

Χθες έλαβα ένα email από μία κυρία, που με ενημέρωνε ότι το κείμενο είναι δικό της και φυσικά απαιτούσε τα πνευματικά της δικαιώματα (όπως θα έκανα και εγώ για παράδειγμα αν έβλεπα τον Γνωστό Υπάλληλο σε άλλο forum χωρίς αναφορά στην πηγή του).

Ελπίζω να την έπεισα ότι δεν ήταν στις προθέσεις μου να καταχραστώ και να ιδιοποιηθώ δικό της πόνημα, εύχομαι να το κατανοήσει.

Αυτό σας το αναφέρω απλά για να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να γράφουμε ότι θέλουμε.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.