Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-07, 15:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Tο μεγαλύτερο ηλιακό πάρκο του κόσμου



Μια από τις μεγαλύτερες εγκαταστάσεις ηλιακής ενέργειας του κόσμου, ανάμεσα στους ελαιώνες της Σέρπα στη νότια Πορτογαλία, άρχισε την Τετάρτη να τροφοδοτεί με ρεύμα γύρω στα 8.000 νοικοκυριά.

Η μονάδα υλοποιείται στο πλαίσιο του σχεδίου της Πορτογαλίας να καλύπτει το 45% των ενεργειακών της αναγκών με ανανεώσιμες πηγές έως το 2010.

Η μονάδα των 11 Megawatt, καλύπτει έκταση 600 στρεμμμάτων σε μια από τις πλέον ηλιόλουστες περιοχές της Ευρώπης, γύρω στα 200 χλμ νοτιοανατολικά της Λισαβόνας. Συνολικά 52.000 φωτοβολταϊκά στοιχεία έχουν τοποθετηθεί στην πλαγιά ενός λόφου, υπερυψωμένα δύο μέτρα πάνω από το έδαφος.

«Είναι το η πιο παραγωγική ηλιακή εγκατάσταση του κόσμου, θα παράγει 40% περισσότερη ενέργεια από τη δεύτερη μεγαλύτερη εγκατάσταση, που βρίσκεται στο Γκου Ερλάσε της Γερμανίας» δήλωσε ο Χάουαρντ Ουένγκερ, επικεφαλής της πορτογαλλικής GE Energy Financial Services. H μονάδα, κόστους 61 εκατ. ευρώ, κατασκευάστηκε σε συνεργασία με την αμερικανική PowerLight Corporation.

Οι φωτοβολταϊκοί πίνακες βασίζονται σε τεχνολογία πυριτίου και μετατρέπουν την ηλιακή ενέργεια απευθείας σε ηλεκτρισμό. Θα παράγουν συνολικά 20 GWh το χρόνο, το ισοδύναμο θερμοηλεκτρικών εργοστασίων που θα απελευθέρωναν στην ατμόσφαιρα 30.000 τόνους διοξειδίου του άνθρακα ανά έτος.

Οι εκπομπή διοξειδίου του άνθρακα της Πορτογαλίας έχουν ανέβει κατά 37% από το 1990, μια από τις μεγαλύτερες αυξήσεις στον κόσμο. Εξαρτώμενη μέχρι σήμερα από το εισαγόμενο πετρέλαιο, η χώρα αναπτύσσει τώρα μεγάλες υπεράκτιες μονάδες που αντλούν ενέργεια από τα κύμματα, καθώς και μονάδες ηλιακής και αιολικής ενέργειας, οι οποίες θα καλύψουν τις ανάγκες 750.000 νοικοκυριών.

Πηγή : ΑΠΕ / in.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-07, 19:42
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Άσχημο δεν είναι ; !!! Να το καταλάβω σε ενα ξερονήσι αλλά μέσα στις ελιές ; !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-07, 23:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσχημο δεν είναι ; !!! Να το καταλάβω σε ενα ξερονήσι αλλά μέσα στις ελιές ; !
Μακάρι να το έκαναν και στην Ελλάδα και ας το έκαναν στον Εθνικό κήπο.

Τα κέρδη από την μείωση των εκπομπών του διοξειδίου είναι τεράστια Ανδρέα.

Επιτρέπεται στα Κυκλαδονήσια τα νησιά των αέριδων να μην έχουν 100% αυτοτέλεια σε ενέργεια από ανεμογεννήτριες; Ταυτόχρονα αυτές να τροφοδοτούν και τα εργοστάσια αφαλατώσεως του νερού που τόσο ανάγκη του έχουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-07, 23:58
mariaserifos Ο χρήστης mariaserifos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-19 03:44
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να το έκαναν και στην Ελλάδα και ας το έκαναν στον Εθνικό κήπο.
ΝΑΙ ΜΑΚΑΡΙ να το εκαναν και στην Ελλαδα την χωρα του φωτος μηπως και γλυτωναμε τα νησια μας απο καμια ανεμογεννητρια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-07, 17:11
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάλι θα προτιμούσα να έμενε ο ελαιώνας, πιο χρήσιμο είναι το ελαιόλαδο από αυτή την αηδία που δίνει ρεύμα όταν το χρειαζόμαστε λιγότερο, μέρα μεσημέρι και με λιακάδα δηλαδή. 600/11=55 στρέματα/mw εγκατεστημένης ισχύος. Χμμ αυτά είναι ακόμα χειρότερα απο τις ανεμογεννήτριες. Ουστ εξω οι καθρέφτες απο τους ελαιώνες μας! Έξω και απο τα βουνά και τα νησιά μας! Όλες οι ψευδοΑΠΕ είναι χειρότερες απο τις παραδοσιακές μεθόδους σε όλους τους τομείς! Τα φωτοβολταικά (ευελπιστώ) πως θα πέσουν και θύματα λεηλασίας. Φανταστείτε και καθρεφτοβούνια εκτός απο παλουκοβούνια. Το να βάλει κανεις στο σπιτι η στο χτήμα ενα δυο τέτοια για οικιακή χρήση ειναι θετικό, τέτοιες τεράστιες εγκαταστάσεις είναι καταστροφή, ας τις ξηλώσουμε να φυτέψουμε δενδρα! Φοβάμαι όμως πως θα γίνει το αντίθετο, ειδικά όταν πάψει η επιδότηση του ελαιολάδου... Ήδη έχω ακούσει να συζητείται αυτό στην Μεσσηνία. Αχ κακόμοιρες ελιές, ζήσατε 1000 χρόνια για να σας κόψει κάθε επίδοξος "παραγωγός ενέργειας".
Χρειάζεται και μάχη ενάντια και στους καθρέφτες μαζί με τις ανεμογεννήτριες!
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 06-05-07 στις 17:24
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-07, 17:23
Το avatar του χρήστη satanicous
satanicous Ο χρήστης satanicous δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-06-09 04:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mariaserifos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑΙ ΜΑΚΑΡΙ να το εκαναν και στην Ελλαδα την χωρα του φωτος μηπως και γλυτωναμε τα νησια μας απο καμια ανεμογεννητρια.
ναι..απλα επιβεβαιωνεις οσα σου εσυραν περι ατομικου συμφεροντος και υποκρισιας..

συμφωνεις να μπουν α/γ αρα ειναι ωφελιμες και χρησιμες αλλα οχι στην σεριφο
(προσωπικο συμφερον και εσυ)
__________________
666
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-07, 17:26
Το avatar του χρήστη satanicous
satanicous Ο χρήστης satanicous δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-06-09 04:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
προς τον φεγγωντα στο σκοταδι

εξω απο τους ελαιωνες σου..αυτους τους εχεις ρεζερβαρει για να γινουν τα ατομικα σου εργοστασια...
__________________
666
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-07, 17:28
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να είναι εναντίον σε όλες τις ΑΠΕ... Atomic man, περιμένω νέο avatar σου που θα τα συνδυάζει και τα δύο

Είναι εξίσου καλή ιδέα τα φωτοβολταϊκά αν βρεθεί περιοχή και δεν έχουν πρόβλημα και οι κάτοικοι. Αυτά δεν κάνουν θόρυβο βέβαια, αλλά αισθητικά είναι απαίσια (σε αντίθεση με τις ανεμογεννήτριες, που τις βρίσκω όμορφες).

Πάντως ελπίζω να βρεθούν στη χώρα μας περιοχές για εγκατάσταση ΑΠΕ. Πραγματικά, νομίζω πως οι πάγοι στους πόλους είναι πιο σημαντικοί από τις ελιές.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-07, 17:33
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
εξω απο τους ελαιωνες σου..αυτους τους εχεις ρεζερβαρει για να γινουν τα ατομικα σου εργοστασια...
Εγώ θα τρώω υγειινό ελαιόλαδο πραγματικό προιόν ηλιακής ενέργειας οταν εσεις ανάβετε "οικολογικα" τις λάμπες σας (μερα μεσημέρι χωρίς συννεφιά) από τους ηλιακούς καθρέφτες
Ωστόσο αν είναι να κατασκευαστει πυρηνικό εργοστάσιο δίνω την έκταση τσάμπα! Θα είναι για το κοινό καλό! Θα γλυτώσουμε και απο ανεμοπαλούκια και καθρέφτες! Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια!
Τα δενδράκια που έκοψαν είχαν μια ιδιότητα... φωτοσυνέθεταν.
Ναι είμαι ενάντια σε όλες τις ψευδοΑΠΕ. Απλώς οικονομικό αλισβερίσι με μίζες είναι χωρίς καμμιά ουσιαστική απόδωση. Και στην βιομάζα! Αυτή είναι και πιο ρυπογόνα από το diesel! Στο Μελιγαλά Μεσσηνίας οι κάτοικοι πήραν με τα φουρνόξυλα προσφάτως τους εκπροσωπους εταιρείας που ήθελε να φτιάξει εργοστάσιο ενέργειας με βιομάζα.
ΕΥΓΕ!

Πραγματικά, νομίζω πως οι πάγοι στους πόλους είναι πιο σημαντικοί από τις ελιές.
Κι εγώ το ίδιο ακριβώς νομίζω αγαπητέ φίλε! Γι αυτό προσφέρομαι να κόψω τις ελιές που έχω ώστε να εγκατασταθεί πυρηνικό εργοστάσιο. Μόνο έτσι τελειώνουμε με το CO2!
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 06-05-07 στις 17:46
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-07, 17:48
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα τρώω υγειινό ελαιόλαδο πραγματικό προιόν ηλιακής ενέργειας οταν εσεις ανάβετε "οικολογικα" τις λάμπες σας (μερα μεσημέρι χωρίς συννεφιά) από τους ηλιακούς καθρέφτες
μπα μαλλον δεν θα τρως τιποτα ουτε εσυ ουτε και κανενας αλλος διοτι ως γνωστον τα πτωματα δεν τρωνε..θα αργησει βεβαια να συμβει μια και η τρυπα του οζοντος μεγαλωνει με ρεγουλα αλλα θα ερθει η ωρα να μεγαλωσει τοσο που το αζον δεν θα σε προστατευει πια...και εσενα μεν το τραβαει η καρδουλα σου..οι αλλοι τι σου φταινε;

οσο για τις λαμπες φυσικα και εσυ δεν θα τις αναβεις εσυ.. αφου λαμπεις στο σκοταδι εισαι αυτοφωτος
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-07, 17:53
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα βρω καταφύγιο κάτω απο τα δένδρα να μην με καιει ο ήλιος.. εσείς κάτω από τους καθρέφτες με αναμένες λάμπες το μεσημέρι. Νυχτές και μέρες με συννεφιά και άπνοια θα καίτε βιομάζα απο πυρηνόξυλο να σας φάει η βρώμα!
Τέσπα ας μην το συνεχίζω.. αφου θεωρείτε καλο να κόβονται παραγωγικά δένδρα για αμφίβολης απόδοσης εγκαταστάσεις τα υπόλοιπα περιττεύουν.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 06-05-07 στις 18:03
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-07, 21:24
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχω συμβάλλει στην ίδρυση εταιρειών παραγωγής ρεύματος με φωτοβολταικ και δεν νομίζω ότι πρέπει να είμαστε αρνητικοί στηντεχνολογία αυτή. Η τοποθέτηση φωτοβολταικ ακομα και στην ταρατσα μας θα μείωνε το κοστος παραγωγής ρεύματος και θα μπορούσε να προκαλέσει χρήση των εξοικονομημένων χρημάτων σε καλυτέρευση ποιότητας ζωής.

Η φύση κρύβει πολλές τεχνολογικές εκπλήξεις, είναι όλα μέσα στο σχέδιο του Κόσμου. Το πρόβλημα ειναι ότι η εχνική μας ανάπτυξη δεν συμβαδίζει με την ηθικη και πνευματική μας ανάπτυξη.

Δεν φταίει ο Οπενχαιμερ και ο φον Μπράουν αν εμείς ρίξαμε τη βόμβα στο Ναγκασακι...

Ας εκμεταλλευόμαστε τον πλούτο φύσης και γνώσης αλλά όχι σαν ...Θεοί, αλλαζονικά και μεσσιανικά, αλλά σαν άνθρωποι που ζουν ευχαριστιακά στη σχέση τους με τον συνάνθρωπο και την φύση γύρω μας.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-07, 00:00
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Να προσθέσω σε αυτά που είπε ο φίλος ανωτέρω δύο φωτογραφίες που δείχνουν οτι οι φωτοβολταϊκές διατάξεις μπορούν να συνυπάρξουν αισθητικά άρτια με το φυσικό περιβάλλον.

Οι φωτογραφίες βέβαια αφορούν σπίτια σε λιβάδια. Στην Αθήνα ότι και να κάνεις, πιο άσχημη αποκλείεται να γίνει.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg photovoltaic2.jpg (70,5 KB, 2 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg photovoltaic.jpg (26,8 KB, 4 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-05-07, 00:38
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εξίσου καλή ιδέα τα φωτοβολταϊκά αν βρεθεί περιοχή και δεν έχουν πρόβλημα και οι κάτοικοι. Αυτά δεν κάνουν θόρυβο βέβαια, αλλά αισθητικά είναι απαίσια (σε αντίθεση με τις ανεμογεννήτριες, που τις βρίσκω όμορφες).
Εγώ πάλι τα βρίσκω όμορφα. Beauty is in the eye of the beholder!

Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι είμαι ενάντια σε όλες τις ψευδοΑΠΕ. Απλώς οικονομικό αλισβερίσι με μίζες είναι χωρίς καμμιά ουσιαστική απόδωση.
Atomic θα ήθελα πραγματικά να μάθω αν έχεις κάποια ουσιαστική γνώση επί του θέματος για να τα λες αυτά. Πχ είσαι ενεργειακός μηχανικός ή έχεις κάνει μελέτες απόδοσης ΑΠΕ; Εμφανίζεσαι πολύ σίγουρος και απόλυτος...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-05-07, 03:23
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όλοι συνηγορούν πως οι αποδόσεις ειναι πολυ μικρές. Πόσοι θα επένδυαν χωρις την γενναία επιδότηση; Προφανώς κανείς! Τα φωροβολταϊκά έχουν το καλό πως ξηλώνονται εύκολα χωρίς σοβαρή καταστροφή του περιβάλλοντος. Μια νεα δενδροφύτευση και το περιβάλλον αποκαθίσταται. Σε λίγο θα καίνε και τα δάση για να βάλουν τις ψευδοΑΠΕ. Στην Εύβοια έχουν εκδηλωθεί και κάτι ύποπτες πυρκαγιές τα τελευταία χρόνια.
Προσωπικά βρισκω ωραιότερα τα δαση και τα οπωροφόρα δένδρα απο τις βιομηχανικες περιοχές.. Εσείς;;
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:57.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.