Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Μοντελισμός και μαστορέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-11, 14:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τσερνίκι : Το χαμένο σκαρί του Αιγαίου



Δεν θα ήθελα γι' αυτή την κατασκευή, να κάνω πομπώδη εισαγωγή γιατί πιστεύω ότι μ' αυτό το σκαρί, πρώτον ωριμάζω σαν μοντελιστής και δεύτερο γιατί φέρει ένα πολύ βαρύ όνομα για μένα, αυτό της Μητέρας μου, μιας και θα ονομαστεί Ξενούλα ΙΙ.

Δυστυχώς το τσερνίκι δεν υπάρχει πλέον ούτε στις Ελληνικές θάλασσες, ούτε σε ένα μουσείο, ούτε παρατημένο σαν κουφάρι σε ένα γερασμένο καρνάγιο.

Οι πληροφορίες που έχουμε είναι ελάχιστες και αυτός είναι ο λόγος που παρακινήθηκα να το επιχειρήσω, αν και ήταν φαινομενικά ακατόρθωτο, χωρίς ένα σωστό εργαστήριο.

Υπάρχουν δύο εκδοχές "περιγραφές" για το τσερνίκι, η Μυκονιάτικη, που το χαρακτηριστικό της είναι μια πολύ υψωμένη πρύμνη, που θύμιζε αρχαϊκό πλοίο και η άλλη που περιγράφει ο Dr Κώστας Δαμιανίδης και που μοντελικά εφάρμοσε ο κος Ελευθέριος Δημουράκης. Ο πρώτος αναφέρει ότι οι περιγραφές που έχουμε είναι περίπου ένα σκαρί σαν το πέραμα και λίγο σαν τρεχαντήρι.

Στην εφαρμογή τα πράγματα ήταν πάρα πολύ δύσκολα, είχαμε μια πολύ ιδιαίτερη γάστρα, που έγινε εξ' ολοκλήρου με λεπτή σανίδα και είχαμε για πρώτη ευρεία χρήση ράουλων. 22 ολόκληρα ράουλα κατασκευάστηκαν. . .

Μοντέλο 1:40
Συνολικό μήκος : 53εκ
Ύψος : 35εκ
Πλάτος : 10εκ
Ιστοφορία : Μπρατσέρα με πανιά στο αρχαιελληνικό χρώμα (μπορντό προς κεραμιδή).

http://www.acroula.com/modelismos/tserniki.html

Όταν κοιτάτε έτοιμο το σκαρί, σας μοιάζει ασήμαντο, ή έστω μια όμορφη κατασκευή σαν τις άλλες. Όμως εγώ όταν το κοιτάζω έτοιμο, στημένο για την φωτογράφιση του, βλέπω κάθε γωνιά του, που φτιάχτηκε με ατελείωτες ώρες δουλειές, με πάρα πολλές δυσκολίες, με τραύματα και κοψίματα στα χέρια. Θα τολμήσω να πω, ότι το μοντέλο έχει μια υπόσταση, κάπως μεγαλύτερη από ένα πίνακα ζωγραφικής, κάτι σαν γλυπτό ή σαν άγαλμα.

http://www.acroula.com/modelismos/tserniki.html

Σας παρακαλώ εδώ μην προσέξτε το μεγάλο παλιό μπαούλο, δείτε αυτόν τον ταπεινό κουβά... Σφυρηλατημένο στο χέρι, με διάμετρο 7 χιλιοστά, ώστε στην αναλογία 1:40 που είναι το μοντέλο, να μας κάνει ένα φυσιολογικό κουβά 28 εκατοστών διάμετρο. Σε ένα μοντέλο για να μπορέσουμε να κρατήσουμε την πιστότητα σε σοβαρή σχέση, αναγκαζόμαστε να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά. Δίπλα τα ράουλα, έπρεπε να είναι 1 χιλιοστό μικρότερα. Ήταν αδύνατον. Για τα ράουλα, κατέστρεψα δύο πανάκριβα τρυπάνια του μισού χιλιοστού και 7 μηχανισμούς περάσματος του νήματος σε λεπτές βελόνες. 22 ράουλα, 5 νήματα πάνω στο καθένα. Ιδρώσατε;


http://www.acroula.com/modelismos/tserniki.html

Το κράτημα των αντενών (σχοινιών) του πλοίου, είναι με τον παραδοσιακό τρόπο και με εξωτερικό μηχανισμό στήριξης.
Η υπερκατασκευή έχει γυάλινα παράθυρα και κουρτίνες παρακαλώ.

Πλήρη αναφορά στο Τσερνίκι, θα βρείτε στις ιστοσελίδες του μοντελισμού εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
CORSAIR (06-06-11), HelenA (07-06-11), Naias (06-06-11), Nikoscot (06-06-11), vgiagias (06-06-11)
  #2  
Παλιά 06-06-11, 23:37
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Στέλιο για άλλη μια φορά μας εκπλήσσεις. Δεν ξέρω πόσα μπράβο χωρούν για όλα αυτά τα νέα, επιτυχημένα μοντελικά βήματά σου!!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Naias για αυτό το μήνυμα:
Xenios (06-06-11)
  #3  
Παλιά 07-06-11, 09:00
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 13:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πολλά συγχαρητήρια! είναι εκπληκτικό
εύγε!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην HelenA για αυτό το μήνυμα:
Xenios (07-06-11)
  #4  
Παλιά 07-06-11, 09:23
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Μπράβο σύντροφε!

Θέλει μεγάλη υπομονή αυτή η δουλειά. Δουλεύει και ψυχαναλυτικά;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-11, 10:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο σύντροφε!

Θέλει μεγάλη υπομονή αυτή η δουλειά. Δουλεύει και ψυχαναλυτικά;
Ναι! Είμαι φύση βιαστικός άνθρωπος, θέλω όλα να τα κάνω γρήγορα, να ... απαντώ γρήγορα και βιαστικά, να παίρνω γρήγορες αποφάσεις κοκ .

Όσο προχωρούσα κατασκευαστικά με τα πλοία, έβλεπα τα λάθη που έκανα από βιασύνη και κατάλαβα ότι αν κάτι θέλω να κάνω καλό, πρέπει να βελτιώσω.

Αυτή την ηρεμία που μου χάρισε ο μοντελισμός, αυτή η απασχόληση η επιμονή και η υπομονή και η συνεχής προσπάθειας βελτίωσης, λειτουργεί φίλε Βασίλη, σαν βάλσαμο ψυχής. Εκείνο όμως που σε κερδίζει είναι αυτή η ίδια η δημιουργία, που εγώ την κουβαλάω από παιδί.

Όπως γράφω σε άλλο θέμα, πέρασα μερικές μέρες σε καρνάγιο στο Πέραμα, για να δω τους τελευταίους καραβομαραγκούς πως δουλεύουν. Ο αρχιμάστορας που βρήκε ευκαιρία για ένα ακόμα δωρεά εργατικό χέρι, με «έστρωσε στην δουλειά». Κάποιες στιγμές ερχόταν και μιλάγαμε, μου έδειχνε ένα κομμάτι καρίνας που το έτριβα με ψιλό γυαλόχαρτο, μου μίλαγε για το ξύλο για το ότι είναι ζωντανός οργανισμός που πρέπει να τον σέβεσαι και να μην το βιάζεις. Είχαν μια τόση δύναμη και πάθος τα λόγια του, που με είχε μαγέψει. Πάνω απ' όλα είχε μια ηρεμία και γαλήνη, που σε ξάφνιαζε.

Με απλά λόγια η ενασχόληση μου με τον μοντελισμό, μου χάρισα στιγμές μοναδικής ηρεμίας και την απίστευτη χαρά της δημιουργίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-11, 10:35
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 07:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή την ηρεμία που μου χάρισε ο μοντελισμός, αυτή η απασχόληση η επιμονή και η υπομονή και η συνεχής προσπάθειας βελτίωσης, λειτουργεί φίλε Βασίλη, σαν βάλσαμο ψυχής. Εκείνο όμως που σε κερδίζει είναι αυτή η ίδια η δημιουργία.

Με απλά λόγια η ενασχόληση μου με τον μοντελισμό, μου χάρισα στιγμές μοναδικής ηρεμίας και την απίστευτη χαρά της δημιουργίας.

Πόσο δίκιο έχεις!

Μπράβο και από εμένα
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.