Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα στέλνατε το παιδί σας στο Κατηχητικό Σχολείο της ενορίας σας σήμερα;
Ναι, το Κατηχητικό πρόσφερε και προσφέρει και είναι αναγκαίο παρα ποτέ. 10 47,62%
Οχι, το Κατηχητικό είναι παρωχημένο, δεν έχει νόημα σήμερα 9 42,86%
Αδιαφορώ 2 9,52%
Ψήφισαν: 21. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-07, 14:50
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα στέλνατε το παιδί σας στο Κατηχητικό και στους προσκόπους ;

Θυμάμαι στα παιδικά μου χρόνια ότι αρκετά παιδιά πηγαίνανε στο κατηχητικό.
Προσωπικά δεν πήγα ποτέ.
Θα στέλνατε το παιδί σας στο κατηχητικό ; Νομίζετε ότι θα αποκομίσει θετικά στοιχεία για την εξέλιξη της ποσωπικότητάς του ;
Αρκετά από τα παιδιά που γνωρίζω και πήγαν κατηχητικό παρουσιάζουν ιδιότητες όπως ευγένεια , καλωσύνη, αγάπη για τον συνάνθρωπο. Νομίζετε ότι έχει σχέση ή αντίθετα το κατηχητικό είναι ένα μέρος προσηλυτισμού ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-07, 15:11
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκετά από τα παιδιά που γνωρίζω και πήγαν κατηχητικό παρουσιάζουν ιδιότητες όπως ευγένεια , καλωσύνη, αγάπη για τον συνάνθρωπο. Νομίζετε ότι έχει σχέση ή αντίθετα το κατηχητικό είναι ένα μέρος προσηλυτισμού ;
Πιστεύω πως είναι θέμα χειρισμού του ιερέα, ή γενικά αυτού που είναι υπεύθυνος για την κατήχηση.
Προσωπικά, είχα πάει μόνο μία φορά ως παιδί και τα παράτησα γιατί ο ιερέας με πρόσβαλε όταν απάντησα "ναι" στην ερώτηση αν πέθανε ο Θεός (πρέπει να ήμουν πρώτη ή δευτέρα δημοτικού). Από τότε δεν ξαναπάτησα!
Αν ήταν αποκλειστικά δική μου απόφαση, νομίζω πως ναι, θα τα έστελνα. Τα παιδιά μου, λόγω διγλωσσίας, παρακολουθούν ένα πρόγραμμα home schooling από την Αγγλία. Όλα τους τα μαθήματα, περιλαμβάνουν αποσπάσματα από τη Βίβλο (2 με 3 σειρές κάθε φορά). Ταυτόχρονα, δίνουν την εξήγησή τους και την εφαρμογή τους στην καθημερινότητα. Είναι εκπληκτικό. Τα μηνύματα αυτά, είναι η καθημερινότητά μας. Είναι άποψη ζωής, ευαισθησία, σεβασμός, ανθρωπιά. Είναι ποιότητα.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-07, 15:16
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Α πα πα !!!! Μακριά.

Καταρχήν με χαλάει πολύ ο τίτλος... "κατηχητικό".

Κατα δεύτερον, είχα πάει μία δυο φορές και έφυγα τρέχωντας με τον προσηλυτισμό.

Κατά τρίτον, τα παιδιά που γνώρισα εγώ και είχαν πάει κατηχητικό, κατέληξαν στα πιο κομπλεξικά και σπαστικά της γειτονιάς.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-07, 15:21
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν είναι κάτι που θα το ζητήσει το ίδιο... Ναι.
Να τα στέλνουμε εμείς σε σχολεία να μαθαίνουν ξένες γλώσσες ή μπαλέτο, πιάνο, γυμναστική, κολυμβητήριο κλπ και στο τέλος να τους λέμε "την Κυριακή έχει και κατηχητικό" με το ζόρι δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει ένα παιδί να γίνει καλό ή ευτυχισμένο...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-07, 15:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρός Kiwi : Όρισε το σπαστικά και κομπλεξικά

Προς Diamond : Πώς θα το ζητήσει μόνο του αν δεν το έχεις στείλει να δει ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-07, 15:34
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άμα ήταν να το στείλω να δεί ότι είναι πιθανό να του αρέσει... Δεν θα έκανε τίποτα άλλο μέχρι τα 18 του...
Το παιδί θα αποκτήσει κάποιο κύκλο από το σχολείο του που λογικά κάποιο άλλο παιδί θα πηγαίνει κατηχητικό... Αν δεν υπάρχει, tough luck...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-07, 15:42
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν και αποφεύγω να τοποθετούμαι σε τέτοια θέματα γιατί τις περισσότερες φορές δεν χωρούν διάλογο (η χρήση της λέξης πίστη κανονικά αποκλείει την πιθανότητα αλλαγής άποψης μέσω λογικής επεξεργασίας, άρα άλογος διάλογος στέκει, προσωπικά δεν θα το έστελνα διότι:
α. αρκετή κατήχηση γίνεται ήδη στην εκπαίδευση (από τα λίγα μαθήματα που διδάσκονται ανελλιπώς σε όλες τις τάξεις) και
β. σε θέματα μεταφυσικά θεωρώ ότι δεν χωρεί διδασκαλία πόσο μάλλον κατήχηση
γ. στοιχεία ηθικής είναι πρωτίστως καθήκον της οικογένειας και δευτερευόντως της εκπαίδευσης και φυσικά αναφέρομαι σε συνολική ηθική στάση στη ζωή και όχι μόνο στην εκκλησιαστική ηθική (που καπηλεύεται την χριστιανική ηθική).
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-07, 16:06
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και πάλι επιμένω ότι είναι θέμα χειρισμού του υπεύθυνου κατήχησης. Άλλο θέμα ο αυστηρός προσηλυτισμός, και άλλο θέμα η στάση ζωής. Αυτό το δεύτερο είναι που μ' ενδιαφέρει. Και φυσικά είναι θέμα οικογένειας, αλλά αν τα περιορίζαμε όλα μέσα στην οικογένεια, τότε δεν χρειαζόμαστε και το σχολείο - έτσι κι αλλιώς τουλάχιστον στο δημοτικό εμείς τα κάνουμε όλα! Προτιμώ να μη βλέπω τη θρησκεία σαν άσπρο - μαύρο, αλλά σα γενικότερη φιλοσοφία ζωής. Αυτή η φιλοσοφία, πιστεύω, έχει πολλά θετικά μηνύματα να μας περάσει.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-07, 16:06
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
γ. στοιχεία ηθικής είναι πρωτίστως καθήκον της οικογένειας και δευτερευόντως της εκπαίδευσης και φυσικά αναφέρομαι σε συνολική ηθική στάση στη ζωή και όχι μόνο στην εκκλησιαστική ηθική (που καπηλεύεται την χριστιανική ηθική).
Τα περισσότερα στοιχεία όμως της Χριστιανικής ηθικής δεν ταυτίζονται με την συνολική ηθική στάση στη ζωή ;
Μάλλον από ότι καταλαβαίνω είναι θέμα του τρόπου που διδάσκεται, αλλά φαντάζομαι όπως είπα και η ανεμώνη ότι είναι θέμα του κατηχητή.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-07, 16:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ πήγαινα σε κατηχητικό αρκετά χρόνια αν και όχι τακτικά γιατί πήγαινα και στους προσκόπους ταυτόχρονα κάποιο διάστημα.

Να είμαι ειλικρινής στο κατηχητικό πήγαινα με όλη την παρέα της γειτονιάς για τους εξής λόγους :

1ον Πηγαίναμε σε ένα χώρο που ήταν σχολείο και είχε γήπεδο βόλεϊ και παίζαμε τουλάχιστον δύο ώρες. Στους εσωτερικούς χώρους αν έβρεχε είχε σκάκι ντάμα ντόμινο και άλλα παρόμοια. Η 'κατήχηση' ήταν μισάωρο σε μια τάξη. Πέτυχα ωραίους ανθρώπους με τους οποίους είχαμε και διάλογο κλπ, είχαμε όμως και στουρνάρια.

Η τελευταία φορά που πήγα είχα έναν διάλογο με τον κατηχητή που κατέληξε σε τρικούβερτο καυγά και έγινε αιτία να αποχωρήσουν από το κατηχητικό σχεδόν των σύνολο εκείνης της τάξης. Είχα ρωτήσει τον κατηχητή, γιατί δεν βάζουν όργανα στην χορωδία και μου απάντησε με πολύ στόμφο ότι δεν θα κάνουμε την εκκλησία Club.
Τότε του θύμισα την ρήση : "Υμνείτε τον Κύριον εν χορδαίς και οργάνοις" τσαντίστηκε και με πέταξε έξω :-)

Οι αναμνήσεις μου ήταν εξαιρετικές και πιστεύω ότι στα σημερινά παιδιά θα είναι μια καλή κοινωνική ευκαιρία για επικοινωνία και παιγνίδι με άλλα παιδιά.

Αυτό που μερικοί ονομάζουν, σαν προσηλυτισμό το κατηχητικό, είναι τουλάχιστον αστείο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-07, 16:27
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περισσότερα στοιχεία όμως της Χριστιανικής ηθικής δεν ταυτίζονται με την συνολική ηθική στάση στη ζωή ;
Μάλλον από ότι καταλαβαίνω είναι θέμα του τρόπου που διδάσκεται, αλλά φαντάζομαι όπως είπα και η ανεμώνη ότι είναι θέμα του κατηχητή.
Να δώσω ένα απλοϊκό παράδειγμα;

"As Christ forgave you, so also do ye" Colossians 3:13
Συγγνώμη για τα αγγλικά, άλλωστε οι περισσότεροι γνωρίζουν.
Εξήγηση (σε αυτό μπορώ να μεταφράσω):
Όλοι χρειαζόμαστε συγχώρεση κάποια στιγμή.
Αυτό θα το βλέπεις όσο ζεις.
Είναι όπως ο Ιησούς συγχωρεί τους ανθρώπους.
Γι' αυτό, να είσαι πάντα έτοιμος/η να συγχωρέσεις.

Είναι κακό για στάση ζωής αυτό; Προσηλυτισμός πάντως δεν είναι. Αν είμαι βέβαιη πως ένας κατηχητής θ' ακολουθεί αυτό το πνεύμα, πολύ ευχαρίστως θα έβαζα το παιδί μου στο κατηχητικό.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-03-07, 16:40
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να πω την μαύρη αλήθεια, αφού κατέβαζα 1-2 zyban για να μην πάθω διπλό εγκεφαλικό αν το "φανταστικό" μου τέκνο ήθελε να πάει στα έγκατα της εκκλησίας (μην το πάρετε περίεργα, μεγάλωσα στον αγ. παντελεήμονα όπου το κατεχιτικό γινόταν σε ένα σκοτεινό ανήλιαγο υπόγειο κάτω από την εκκλησία), θα το έβαζα να διαβάσει το thread περί "παιδικών βιβλίων"
Αν ήθελε ακόμα να πάει, προφανώς και θα το άφηνα (ελευθερία uber alles) και μετά θα πήγαινα στον παιδοψυχίατρο να μου πει που απέτυχα σαν γονιός

Ευτυχώς απέχω αρκετά από το σημείο που θα συμβάλω στην διαίωνιση του είδους, οπότε δεν μπορώ να εξετάσω το συγκεκριμένο θέμα με την αρμόζουσα σοβαρότητα.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-03-07, 17:41
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απ' ό,τι βλέπω και όπως υποψιαζόμουν εξ' αρχής,καταλήγουμε ότι τα πάντα είναι θέμα ανθρώπων και όχι συστημάτων. Οι άνθρωποι εν τέλει "φτιάχνουμε" ή "χαλάμε" ένα σύστημα και αυτό ισχύει και για το κατηχητικό, όσο και αν προσωπικά η λέξη κατήχηση με απωθεί.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-03-07, 18:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Για να ξεφύγετε από τα θρησκευτικά που έχετε κολήσει θα αλλάξω την ερώτηση.

Θα στέλνατε το παιδί σας στους προσκόπους;
Θα στέλνατε το παιδί σας στην κατασκήνωση;
Θα βγάζατε το παιδί σας να αποφασίσει τι του αρέσει επί τέλους;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-03-07, 19:12
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Α,α,α,α!! Αλλάζει το πλαίσιο της ερώτησης. Υπό το πρίμσα οτυ να αποκτήσει το παιδί εμπειρίες για να μπορεί να κρίνει τι του ταιριάζει ή για να έχει σφαιρική άποψη, τότε θα το εξέταζα σοβαρά και θα φρόντιζα να βρω τον κατάλληλο άνθρωπο να το εμπιστευτώ.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.