Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-11, 18:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Μητροπολιτικό Μουσείο Τέχνης, της Νέας Υόρκης

Το Μητροπολιτικό Μουσείο Τέχνης (the Met), βρίσκεται στην ανατολική πλευρά του Central Park, στο Manhattan της Νέας Υόρκης. Η πρόσοψη του, έχει μήκος 400 μέτρα και καταλαμβάνει έκταση 190.000 τετραγωνικών μέτρων. Απλά, είναι τεράστιο!


Στη συλλογή του, περιλαμβάνονται περισσότερα από 2 εκατομμύρια αντικείμενα, από ολόκληρες προσόψεις και δωμάτια κτιρίων, μέχρι μικρά κύπελλα από ευγενή μέταλλα, νομίσματα, πανοπλίες, ξύλινα ειδώλια, πίνακες ζωγραφικής των σπουδαιότερων ζωγράφων και ό,τι μπορεί να φανταστεί ο νους του ανθρώπου! Τα εκθέματα, έχουν κατανεμηθεί σε 20 διαφορετικά τμήματα, κάτι σαν 20 διαφορετικές εφορίες αρχαιοτήτων, στη δική μας Ελληνική πραγματικότητα.


Ιδρύθηκε το 1870, από μια ομάδα Αμερικάνων πολιτών, μεταξύ των οποίων, επιχειρηματίες, οικονομικοί παράγοντες (προφανώς, τραπεζίτες) και άνθρωποι της τέχνης και της διανόησης, με σκοπό, να φέρουν τη τέχνη κοντά στο επίπεδο του απλού Αμερικάνου πολίτη.


Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός πως, ενώ η γενική είσοδος στο μουσείο κοστίζει περίπου $10, μπορεί να πληρώσει ο καθ' ένας, ό,τι ποσό θέλει. Από $1 μέχρι το ανώτερο ποσό, ανάλογα με την οικονομική του δυνατότητα και τη διάθεσή του.


Είναι ανθρωπίνως αδύνατον να πάρει κανείς είδηση, «περί τίνος πρόκειται», με μια επίσκεψη στο συγκεκριμένο μουσείο, μερικών ωρών. Για μια απλή περιήγηση στους χώρους του μουσείου, εκτιμώ πως δε φτάνει, ούτε μιας βδομάδας περπάτημα!


Τα ανεκτίμητα έργα τέχνης, ο πλούτος, ο τρόπος έκθεσης και η οργάνωση, είναι στα γνωστά υψηλά πρότυπα που η χώρα αυτή, έχει επιλέξει για να προβάλει τα δικά της εκθέματα, αλλά και τα εκθέματα που έχει αποκτήσει (με όλους τους πιθανούς νόμιμους και παράνομους τρόπους), απ' όλες τις χώρες του κόσμου.

Παρ' όλ' αυτά, πρόκειται για έργα τέχνης, που σου κόβουν την ανάσα. Προσωπικά, εντυπωσιάστηκα. Και δεν είμαι και των ...μουσείων.

Η φωτογράφιση είναι απολύτως ελεύθερη! Απαγορεύεται μόνο σε πολύ συγκεκριμένους χώρους και όταν εκθέτονται ιδιωτικές συλλογές για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Η φωτογράφιση έργων τέχνης, δεν έχει τίποτα να προσφέρει φωτογραφικά, αφού η φωτογραφία «δανείζεται» στην ουσία τη λάμψη και την ομορφιά του ίδιου του έργου τέχνης.

Στις συγκεκριμένες 60 φωτογραφίες, προσπάθησα να παίξω λίγο με το φως στο χώρο, τις σκιές, τις αντανακλάσεις και την υφή των επιφανειών, μπας και καταφέρω να δώσω κάτι παραπάνω από μια απλή αναμνηστική καταγραφή. Είναι όλες τραβηγμένες με την ταπεινή Canon Powershot G10, μιας και αποφάσισα να μη κουβαλήσω μαζί μου στην Αμερική, την Olympus Ε-3 με τα συμπράγκαλά της, λόγο χώρου και βάρους στις αποσκευές.

Μια γεύση...

__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 18-02-11 στις 18:50
Απάντηση με παράθεση
The Following 8 Users Say Thank You to pazo For This Useful Post:
Archmage (18-02-11), CORSAIR (18-02-11), HelenA (18-02-11), mystakid (19-02-11), Naias (19-02-11), varthol (18-02-11), vgiagias (18-02-11), Xenios (19-02-11)
  #2  
Παλιά 18-02-11, 18:48
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ωραίο το κείμενό σου και αξιόλογη η δουλειά με τη φωτογράφηση των εκθεμάτων. Μου αρέσουν πολύ.
Κι αυτό το "ό,τι προαιρείσθε" πράγματι εντυπωσιακό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-11, 19:53
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φωτογράφιση είναι απολύτως ελεύθερη
Έχω διαβάσει σε διάφορα μουσεία ότι η φωτογράφιση απαγορεύεται για να μην εκτίθενται τα έργα (ζωγραφικής) σε συνεχή φλας με αποτέλεσμα τη φθορά τους. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-11, 19:53
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διαβάσει σε διάφορα μουσεία ότι η φωτογράφιση απαγορεύεται για να μην εκτίθενται τα έργα (ζωγραφικής) σε συνεχή φλας με αποτέλεσμα τη φθορά τους. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο;
κι εγώ έτσι ξέρω. Στην Ελλάδα αυτό ισχύει πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-11, 20:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγώ έτσι ξέρω. Στην Ελλάδα αυτό ισχύει πάντως.
Αυτό ίσως να το καταλάβαινα, ίσως σε πίνακες ζωγραφικής, επειδή κάτι ακούστηκε για αλλοίωση χρωμάτων από τις υπέρυθρες, αλλά σε ένα γλυπτό, γιατί;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-11, 20:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας


Σ' αυτόν τον περίφημο Ελληνικό αμφορέα, ο φωτογράφος αυτοφωτογραφήθηκε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-11, 20:35
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ίσως να το καταλάβαινα, ίσως σε πίνακες ζωγραφικής, επειδή κάτι ακούστηκε για αλλοίωση χρωμάτων από τις υπέρυθρες, αλλά σε ένα γλυπτό, γιατί;
Ναι, ναι. Στο Αρχαιολογικό, ας πούμε ή στων Δελφών επιτρέπεται η φωτογράφηση, ενώ στην Πινακοθήκη, σίγουρα όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-11, 20:46
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και στο Μουσείο Αρχαίας Ολυμπίας μου απαγόρεψαν την φωτογράφηση, γύρισα κοίταξα την κοπελιά και συνέχισα την φωτογράφιση. Έξω πωλούσαν φώτο του Μουσείου.
__________________
Μπορεί να τρύπησαν οι τσέπες της ψυχής μου, αλλά κράτησα τα ναύλα του ονείρου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-11, 20:50
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από vgiagias Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στο Μουσείο Αρχαίας Ολυμπίας μου απαγόρεψαν την φωτογράφηση, γύρισα κοίταξα την κοπελιά και συνέχισα την φωτογράφιση. Έξω πωλούσαν φώτο του Μουσείου.
χεχε, μου θύμισες τον εαυτό μου στο Μουσείο των Δελφών, που ήρθε η φύλακας και μου είπε να σταματήσω τη βιντεοσκόπηση αλλά εγώ, σα γνήσια Ελληνίδα, τη συνέχισα ύπουλα. Μετά, βέβαια, με τσάκωσε κι εγώ, σα γνήσια Ελληνίδα, έβαλα την ουρά κάτω απ' τα σκέλια.

Επίσης, βρήκα κι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-11, 20:56
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Το φλας της φωτογραφικής μηχανής, εκτός από ορατό φως, εκπέμπει υπεριώδη και υπέρυθρη ακτινοβολία. Η ακτινοβολία αυτή, επιδρά αρνητικά με δυο τρόπους:

- ως θερμότητα (όσο μικρή κι αν είναι η στιγμιαία αύξηση της θερμοκρασίας στο χώρα). Έχει διαπιστωθεί πως, μια αύξηση της θερμοκρασίας του χώρου της τάξης των 10o F, διπλασιάζει τη ταχύτητα των χημικών αντιδράσεων που συμβαίνουν και καταστρέφουν ένα έργο τέχνης.

- στη χημική σύσταση (σύνθεση) των χρωμάτων και του καμβά. Τα χρώματα έχουν την ιδιότητα να απορροφούν την ακτινοβολία, άλλα σε μικρότερο κι άλλα σε μεγαλύτερο βαθμό και ν' αλλάζουν σταδιακά, τη χημική τους σύσταση. Επιπλέον, έχει διαπιστωθεί πως η υπεριώδης ακτινοβολία, επηρεάζει τον καμβά του πίνακα ζωγραφικής, διασπώντας τις ίνες του.

Η ζημιά που προκαλείται, είναι μάλιστα «σωρευτική», για το ίδιο το έργο τέχνης.

Φανταστείτε λοιπόν τί συμβαίνει, με τα εκατομμύρια φλασιές που υφίσταται ένας πίνακας ζωγραφικής, στο χρονικό διάστημα έκθεσή του σ' ένα μουσείο. Κι εφόσον η ζημιά είναι σωρευτική, φανταστείτε πως τις φλασιές αυτές, τις υφίσταται όλες μαζί, σε μια στιγμή.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to pazo For This Useful Post:
varthol (19-02-11), Xenios (19-02-11)
  #11  
Παλιά 19-02-11, 21:12
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, βρήκα κι αυτό.
ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ
αρ. ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Α1-Α2/22647/1336/5.5.1998

"Αναπροσαρμογή τελών: φωτογράφησης κινηματογράφησης - βιντεοσκόπησης σε Μουσεία, Μνημεία και Αρχαιολογικούς Χώρους, δημοσίευσης φωτογραφιών αρχαιολογικού περιεχομένου για εμπορική εκμετάλλευση και εκδηλώσεων σε αρχαία θέατρα"

(ΦΕΚ 620/Β'/19.6.1998)

1. 1. ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ

1.1.1. Η φωτογράφηση με απλή φορητή ερασιτεχνική μηχανή χωρίς φλας στα Μουσεία, τις Αρχαιολογικές Συλλογές και τους Αρχαιολογικούς χώρους επιτρέπεται δωρεάν, εφόσον οι φωτογραφίες δεν χρησιμοποιούνται για επαγγελματικούς σκοπούς.


Απ' αυτή τη παράγραφο, ξεκινούν και τα προβλήματα σε ό,τι αφορά στην ασάφεια καθορισμού του τί είναι η «απλή φορητή ερασιτεχνική μηχανή χωρίς φλας», στην οποία αναφέρεται η υπουργική απόφαση.

Σύμφωνα λοιπόν με τους υπαλλήλους που έχουν επιφορτιστεί με τον έλεγχο εφαρμογής της απόφασης, όλες αυτές οι Canon και οι Nikon που κουβαλάνε στο λαιμό τους, οι χιλιάδες τουρίστες (με πέδιλο και λευκή κάλτσα ή όχι) που τριγυρνάνε σα κοτόπουλα ζαλισμένα απ' τη ζέστη, ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ φωτογραφικές μηχανές και η χρήση τους απαγορεύεται.

Εγώ, με την Olympus την E-3 λοιπόν, είμαι και γα..ώ τους επαγγελματίες! my keraten
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-11, 21:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Το 1998, η πλειοψηφία των μηχανών ήταν αναλογικές και όχι ψηφιακές, αν θυμάμαι καλά. Οι τότε compact, ήταν όντως μικρές στην πλειοψηφία τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.