Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-07, 22:14
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Στράτευση στα 19;

Το ενδεχόμενο της υποχρεωτικής στράτευσης στα 19 εξετάζει η κυβέρνηση.

Προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο για τους εξής λόγους:

1. Ξεμπερδεύουμε οριστικά με όλη την άναρχη κατάσταση αναβολών, δικαιολογητικών, πιστοποιητικών, διατάξεων, υποδιατάξεων, εξαιρέσεων και ειδικών περιπτώσεων.

2. Υφίσταται πλέον ουσιαστική φυσική ισότητα μεταξύ στρατευμένων, διότι, πώς να το κάνουμε, άλλη αντοχή έχεις στα 19, άλλη στα 29.

3. Πάνε περισσότεροι στρατό. Σύμφωνα με τα στοιχεία, το 30% τελικά "τη σκαπουλάρει" κάπου στη διαδρομή. Έτσι, θεωρητικά τουλάχιστον, αυξάνεται ο αριθμός στρατευμένων και ανοίγει ο δρόμος για περαιτέρω μείωση θητείας.

4. Τα "αγοράκια" υφίστανται γρηγορότερα την ωρίμανση στο στρατιωτικό περιβάλλον αντί να κωλ..εεε περνούν τον καιρό τους στις καφετέριες των σχολών, με τη λογική "έχουμε καιρό".

5. Ο δρόμος μετά είναι ανοιχτός. Ο φοιτητής μπορεί να ξεκινήσει την αναζήτηση εργασίας ενώ είναι ήδη μέσα στη σχολή, χωρίς να ανησυχεί ότι πρέπει να "διακόψει" τα πάντα για 1 χρόνο. Το ίδιο ισχύει για όσους κάνουν μεταπτυχιακά ή διδακτορικό - πώς να συνεχίσεις την έρευνα αν πρέπει να λείπεις ένα χρόνο στο πουθενά;

Σημειώνω πως στο in.gr αναφέρει ότι "Το 12μηνο της στράτευσης θα αφαιρείται από τον χρόνο που έχει στη διάθεσή του ο φοιτητής για να πάρει το πτυχίο του." Υποθέτω ότι θέλει να πει ότι τα αγοράκια και κοριτσάκια φοιτητές θα έχουν το ίδιο περιθώριο απόκτησης πτυχίου.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-07, 22:43
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ξεμπερδεύουμε οριστικά με όλη την άναρχη κατάσταση αναβολών, δικαιολογητικών, πιστοποιητικών, διατάξεων, υποδιατάξεων, εξαιρέσεων και ειδικών περιπτώσεων.

Αυτό δυστυχώς θα συνεχίσει να ισχύει αφού οι μισοί θα παίρνουν απαλλαγή για λόγους υγείας και οι άλλοι μισοί θα φεύγουν εξωτερικό.

Συμφωνώ με το μέτρο αρκεί ο νέος να έχει περάσει ήδη στη σχολή του πριν φύγει για στρατό.

Θα προτιμούσα να καταργηθεί τελείως η θητεία ή να είναι το πολύ 3 μήνες. Ούτως η άλλως τον επόμενο καιρό τον περνάς χωρίς να κάνεις τίποτα
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-07, 22:56
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Υποτίθεται ότι όλα αυτά τα περίεργα (πλην υγείας εννοείται) θα καταργηθούν. Αυτό δηλαδή φαντάζομαι, ότι δε θα υπάρχει καμία "ειδική περίπτωση".

Ρεαλιστικά μιλώντας, δεν περιμένω το "γιο του τάδε" να μην πάρει αναβολή με κάποιο τρόπο. Αλλά πιστεύω ότι είναι ένα βήμα στη σωστή κατέυθυνση (από κάπου πρέπει να ξεκινήσει). Άλλωστε, ο "γιος του τάδε" δεν κάνει στρατό με κανένα σύστημα.

Αν δεν έχει περάσει σε σχολή, θα ξαναδίνει μετά το στρατό. Άλλωστε, αφού γενικά δεν κάνει τίποτα εκεί πέρα θα μπορεί να διαβάζει κιόλας
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-07, 04:15
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Η παθογένεια ενός συστήματος δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να δικαιολογήσει το παιδομάζωμα που είναι υπο σκέψη. Με ποιά λογική μπορείς να υποχρεώσεις ένα παιδί που μέχρι πρίν απο λίγους μήνες ηταν στα σχολικά έδρανα να ντυθεί φαντάρος και να εκτεθεί τόσο νωρίς στη βλακεία, την ανούσια πειθαρχία και το κόμπλεξ ορισμένων ;

Και συνακόλουθα, όσοι κατόρθωναν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να αποφύγουν την στράτευση ( ή έστω να την καθυστερήσουν) θα εξακολουθήσουν να το κάνουν. Η δική μου η πρόταση είναι η στράτευση να γίνεται υποχρεωτικά μέχρι τα 26 χρόνια, σε χρόνο που ο καθένας ξεχωριστά μπορεί να επιλέξει, ανεξάρτητα τελείως με τις σπουδές. Με αυτόν τον τρόπο λύνεται αυτόματα η ανάγκη αναβολών και συγκέντρωσης δικαιολογητικών και ελευθερώνεται και προσωπικό απο την στρατολογία. Αποκλείονται απο το στράτευμα κληρωτοί μεγάλης (σχετικά πάντα ε ;!) ηλικίας οι οποίοι συνήθως καταλήγουν στα γραφεία των μοναδων και οχι σε μάχιμες θέσεις. Επιπλέον ένας φαντάρος στα 24 του για παράδειγμα έχει και την ωριμότητα και την φυσική δύναμη για να επανδρώσει μονάδες πρώτης γραμμής.

Ανατρέχοντας στη δική μου θητεία (σε μονάδα πρώτης γραμμής άμυνας, για κάποιο σχόλιο που ακουστηκε στο τσατ) τα περισσότερα προβλήματα τα είχαμε απο τους 18άρηδες που δεν μπορούσαν να προσαρμοστούν με τίποτα, ακριβώς επειδή δεν είχαν απογαλακτιστεί ακόμα και κουβαλούσαν την λυκειακή νοοτροπία.

Τέλος είναι πολύ άσχημο κατά τη γνώμη μου να διακόπτεται η συνέχεια των σπουδών. Καλό είναι να ολοκληρώνεται απρόσκοπτα ένας κύκλος εκπαίδευσης, δηλαδή λύκειο-πανεπιστήμιο και ενδεχομένως μεταπτυχιακό. Αν κάποιος θέλει να συνεχίσει ας κάνει πρώτα την θητεία του και ύστερα ας πάει να κάνει και 10 διδακτορικά. Δεν μπορεί να περιμένει ο στρατός τον καθένα να αποφασίσει πότε θα σταματήσει να κάνει το φοιτητή!

Κάποια σχόλια ανωτέρω οτι στο στρατό ωριμάζεις πιο γρήγορα, να μην τα σχολιάσω, με αυτη τη λογική ο μισός ελληνικός πληθυσμός είναι ανώριμος !

Όσο για το αν πρέπει να υπάρχει υποχρεωτική στράτευση νομίζω οτι πολλοί συμφωνούνε (και εγώ επίσης) ότι όχι. Μόνο δύο-τρία κράτη στην Ε.Ε. διατηρούν αυτό το καθεστώς. Λόγω και της μορφολογίας της χώρας μας και δεδομένου οτι ο "κίνδυνος" απο βορά έχει εκλείψει, ένας επαγγελματικός στρατός της τάξης των 15 χιλιάδων είναι υπέρ αρκετός.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-07, 10:56
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανατρέχοντας στη δική μου θητεία (σε μονάδα πρώτης γραμμής άμυνας, για κάποιο σχόλιο που ακουστηκε στο τσατ) τα περισσότερα προβλήματα τα είχαμε απο τους 18άρηδες που δεν μπορούσαν να προσαρμοστούν με τίποτα, ακριβώς επειδή δεν είχαν απογαλακτιστεί ακόμα και κουβαλούσαν την λυκειακή νοοτροπία.
Στην παραμεθόριο περίπου στον 15ο -16ο μήνα της θητείας μου έρχεται
στο στρατόπεδο ένας 18άρης από τη Κρήτη. Πρέπει να ήταν φαντάρος 1
μήνα περίπου...Κάθεται το βράδυ και το πρωί έρχεται σε εμένα και μου λέει...

"Δεν μπορώ"..."Θέλω να πάω στο διοικητή να πάρω άδεια να πάω στο σπίτι μου
στη Κρήτη" Φρικάρω εγώ και του λέω "Θα σε φάνε ζωντανό εάν το
πεις και δεν θα κανεί καλή εντύπωση στους άλλους" Και μου απαντάει...
"Έχω φέρει και χαρτί από το κοινοτάρχη να πάω να κλαδέψω τις ελιές και
να δω τα τρία παιδιά μου" Ξαναφρικάρει ο Κουρσάρος διπλά
(μπήκαν μέσα μου προσωρινά υποψίες πως <<πουλάει τρελίτσα>>
το τρυφερούδι μας) και έχασα τη κυριολεκτικά!

Τελικά ο Κρητίκαρος πήρε την άδεια, πήγε είδε και τα παιδιά του και
τη γυναίκα του και όλα καλά...εκτός φυσικά από εμένα!!! Ρε το
παλικάρι! 18 χρονών με 3 παιδιά και παντρεμένος;;; !!!!
Πότε πρόλαβε ρε το άτομο;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.