Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-07, 14:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ελληνισμός και Ορθοδοξία στην διάρκεια της Οθωμανικής Κατοχής

Επειδή πολλά ακούστηκαν στα Clubs για την σχέση Ελληνισμού και Ορθοδοξίας, σκέφτηκα να σας προσφέρω ένα κοκτέιλ ιστορικών καταγραφών από αξιόπιστες πηγές.
Ιστορία του Ελληνικού Έθνους της Εκδοτικής Αθηνών
Ιστορία της Νεώτερης Ελλάδος του Κόκκινου
Ιστορία του Παπαρηγόπουλου και τέλος την ιστορία του Ιδρύματος Μείζωνος Ελληνισμού που είναι και online. (ime.gr).

Θα χρησιμοποιήσω αποσπάσματα από την ηλεκτρονική μορφή που είναι σε πιστότητα και με τις άλλες κορυφαίες Ελληνικές Ιστορίες.

Kατά την περίοδο της Οθωμανικής κατάκτησης η θρησκεία αποτελούσε το βασικότερο ίσως στοιχείο της ταυτότητας των ανθρώπων, κριτήριο κατηγοριοποίησής τους από την πλευρά του κράτους και παράγοντα διαμόρφωσης της καθημερινής τους ζωής.
΄Eτσι, η θρησκεία, εκτός από τη λατρευτική της πλευρά, είχε συνέπειες στη συνύπαρξη των λαών της αυτοκρατορίας. ΄Aλλοτε ήταν παράγοντας ειρηνικής συνύπαρξης, άλλοτε πάλι γινόταν αιτία ή αφορμή σφοδρών συγκρούσεων.
Tο θρησκευτικό στοιχείο, βασικό σημείο αναφοράς στη ζωή των κατοίκων στη Βυζαντινή Αυτοκρατορία, συνέχισε να είναι πολύ έντονο κατά την Oθωμανική περίοδο. Πολύ περισσότερο τώρα που η θρησκεία αποτελούσε το κεντρικό σημείο συσπείρωσης της ομάδας και διαχωρισμού της από τις υπόλοιπες. H άσκηση θρησκευτικών καθηκόντων αποτελούσε μέρος της καθημερινότητας αλλά και της κοινωνικής ζωής των ανθρώπων. O χώρος λατρείας, εκκλησία, τζαμί ή συναγωγή αποτελούσε το χώρο συνεύρεσης, συναναστροφής και κοινωνικοποίησης των κατοίκων. O χρόνος κυλούσε ανάμεσα στα oρόσημα των μεγάλων θρησκευτικών εορτών, Xριστούγεννα, Πάσχα, Pαμαζάνι, που αποτελούσαν έναυσμα απόσπασης από τις καθημερινές ασχολίες. Παράλληλα, γιορτές αγίων όπως του Aγίου Γεωργίου και του Αγίου Δημητρίου σηματοδοτούσαν την έλευση της άνοιξης και του φθινοπώρου και την έναρξη των αντίστοιχων αγροτικών εργασιών.

Eπίσης, τα μεγάλα γεγονότα της ζωής του κάθε ανθρώπου γιορτάζονταν και ανακοινώνονταν ή πενθούνταν μέσα από τις θρησκευτικές τελετές: γέννηση-βαφτίσια, δημιουργία οικογένειας-γάμος, θάνατος-κηδεία. Eπιπλέον, στο χώρο λατρείας, εκκλησία ή μοναστήρι κατέφευγαν σε πολλές περιπτώσεις οι κάτοικοι μιας περιοχής για να ζητήσουν προστασία σε περίπτωση επιδρομής. Tέλος, οι χώροι λατρείας αποτελούσαν κεντρικό στοιχείο στην πολεοδομική οργάνωση μιας περιοχής. Tο μεγαλύτερο τζαμί δέσποζε στο κέντρο της πόλης, ενώ σε κάθε μαχαλά σε κεντρικό σημείο βρισκόταν ο χώρος λατρείας, τζαμί, εκκλησία ή συναγωγή της θρησκευτικής κοινότητας που κατοικούσε εκεί.

Tο σύστημα των μιλλετίων

O Mωάμεθ B' για την καλύτερη διοικητική οργάνωση του κράτους του από πολύ νωρίς θεσμοθέτησε το μιλέτι (millet), δηλαδή την οργάνωση των υπηκόων του με βάση το θρήσκευμα και όχι με βάση τη φυλετική τους καταγωγή. Tο 1453 οργανώνονται το ορθόδοξο και το αρμενικό μιλέτι, ενώ το εβραϊκό λειτουργεί ανεπίσημα. Mέσα στα πλαίσια του μιλλετίου οι ζιμμήδες απολάμβαναν μια εν μέρει αυτοδιοίκηση σύμφωνη με το θρησκευτικό τους νόμο. O αρχηγός κάθε μιλλετίου, ο millet basi, που για τους oρθοδόξους ήταν ο Oικουμενικός Πατριάρχης Kωνσταντινούπολης είχε στη δικαιοδοσία του εκτός από τις εκκλησιαστικές και κάποιες άλλες υποθέσεις όπως το γάμο, το διαζύγιο, την κληρονομιά καθώς και την επιβολή κάποιων φόρων. Eπομένως σε επίπεδο κοινότητας ή μαχαλά οι μη μουσουλμάνοι κάτοικοι απευθύνονταν για τις καθημερινές τους υποθέσεις στον ιερέα ή τον επίσκοπο χωρίς να πρέπει να έρχονται σε επαφή με τον κατακτητή εκτός και αν βρίσκονταν σε αντιδικία με μουσουλμάνο.

O ιερέας ενσάρκωνε την πνευματική κεφαλή της κοινότητας και το συνδετικό της κρίκο με την ανώτερη εκκλησιαστική ηγεσία.

Περιμένω οι έχοντες άλλες ιστορικές πηγές να μας τις αναφέρουν. Επιτέλους οι γνωστές καραμέλες ελληναράδων αθέων κλπ δεν έχουν θέση στην ιστορία.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-07, 15:24
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Άσχετα από το γεγονός ότι μεγάλη μερίδα έχει φέρει τα πάνω κάτω - και σ' αυτό έχει το μερίδιο της ευθύνης της και η σύγχρονη εκκλησία - πολλά, ως αναφορά το γενικό περιεχόμενο αυτών που αναφέρεις, τηρούνται ακόμη σε πολλά μέρη του κόσμου και κυρίως στα πιο προηγμένα. Ο ιερέας της κοινότητας θεωρείται η κεφαλή, ο πατέρας, ο συμβουλάτορας, ο φίλος, ο ψυχολόγος, ο εξομολογητής με τη γενικότερη έννοια. Το ποίμνιο συγκεντρώνεται γύρω του για να συνευρεθεί, να κοινωνικοποιηθεί, να παραμείνει ενωμένο. Αυτό που βλέπαμε στο σήριαλ Seven Heaven δεν είναι φαντασία ωραιοποιημένη, είναι η καθημερινή πραγματικότητα σε πλείστες περιπτώσεις. Πολλοί από μας έχουμε παρεξηγήσει το θέμα θρησκεία και εκκλησία κι έχουμε επικεντρωθεί στο εμπορευματοποιημένο μέρος του πράγματος που όμως δεν είναι το βασικό. Η θρησκεία πάντα έπαιζε μεγάλη σημασία στην καθοδήγηση των λαών και η εκκλησία είχε και έχει το ρόλο να υποστηρίζει και να βοηθάει. Έγκειται πλέον στην προσωπική επιλογή του καθενός.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-07, 15:45
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
να μην ξεχναμε και το κρυφο σχολειο χαρην του οποιου μιλαμε ακομα ελληνικα και θυμομαστε οτι ειμαστε ελληνες κατα πρωτον και χριστιανοι ορθοδοξοι κατα δευτερον
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-07, 16:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
να μην ξεχναμε και το κρυφο σχολειο χαρην του οποιου μιλαμε ακομα ελληνικα και θυμομαστε οτι ειμαστε ελληνες κατα πρωτον και χριστιανοι ορθοδοξοι κατα δευτερον
Τώρα να δεις που θα στην πέσουν και θα σου λένε ότι τα κρυφά σχολεία δεν υπήρχαν και θα γελάσει κάθε πικραμένος. Στημένη τους την έχω :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-07, 16:44
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα να δεις που θα στην πέσουν

μακαρι να μου την πεσουν..εχω φουντωσει τοσο πολυ και θα ριξω τετοια μπινελικια που κατα πασαν πιθανοτητα θα μου διαγραψεις το κειμενο
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-07, 16:54
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στελιο δεν βλέπω σχέση ανάμεσα στον Ελληνισμό και την Ορθοδοξία πέρα του ότι οι οθωμανοί χώρισαν όπως αναφέρεις το κόσμο σε Θρησκείες.
Η ορθοδοξία στάθηκε απέναντι και κατέστρεψε πολλά κομμάτια του Ελληνισμού (Οπου αρχαίο μνημείο εχει και δίπλα εκκλησία και τις περισσότερες φορές με τα μάρμαρα και τις πέτρες του μνημειου) και όπου δεν το κατάφερε ενστερνίστηκε απλά τα ήθη και τα έθιμα του για να γίνει αφομοιώσιμη απο τη μάζα.
Οσο για το κρυφό σχολειό πέρα απο τον πίνακα του Γυζη δεν υπάρχει άλλο ιστορικο στοιχειο (τουλάχιστον απο οτι συζητειται στις μέρες μας), και ακόμα και να υπήρχαν χώροι όπου οι καλόγεροι κρατούσαν την γλώσσα και τα έθιμα, αυτό έγινε προφανώς κατηχητικά προς την ορθοδοξία, η οποία και μας καβάλησε στο τέλος.
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-07, 16:55
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το μοναδικό που δεν δέχομαι είναι η επιβολή κάποιας Θρησκείας για να μου δείξει το δρόμο προς τα προφανη...
Και στην τελική θέλω να ξέρω τα ιστορικά γεγονότα όπως έγιναν και όχι όπως βολεύει κάποιους..κι αν υπάρχουν αντίθετες απόψεις περι ενός να τις ξέρω και τις 2..
αυτο είναι η Αληθεια
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rider : 09-03-07 στις 17:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-03-07, 17:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Στελιο δεν βλέπω σχέση ανάμεσα στον Ελληνισμό και την Ορθοδοξία πέρα του ότι οι οθωμανοί χώρισαν όπως αναφέρεις το κόσμο σε Θρησκείες.
Το τι βλέπεις εσύ και εγώ Γρηγόρη δεν έχει και πολύ σημασία, το θέμα είναι τι βλέπουν οι ιστορικοί :-)

Αν προσέξεις και πάλι το θέμα λέει : "Ελληνισμός και Ορθοδοξία στην διάρκεια της Οθωμανικής Κατοχής" δεν αναφέρεται για το Βυζάντιο, δεν μιλάει για άλλη χρονική περίοδο. Η ουσία είναι ότι ο Ελληνισμός στα 400 χρόνια σκλαβιάς, τα ελληνικά γράμματα και ο πολιτισμός μας, διατηρήθηκε και συντηρήθηκε μέσω της Ορθοδοξίας, μέσω της πίστης μας και αυτά δεν τα λέω εγώ.

Να παραδεχτώ ότι θες για τα πρώτα χρόνια της Βυζαντινοκρατίας, το δια της βίας εκχριστιανισμό των Ελλήνων και την βάρβαρη καταστροφή του μεγαλύτερου πολιτισμού που γνώρισε ο κόσμος. Άλλο αυτό και άλλο το χρέος της Ελλάδος στην ορθοδοξία, που κράτησε ζωντανό τον Ελληνισμό στα 400 χρόνια σκλαβιάς.

Οσο για το κρυφό σχολειό πέρα απο τον πίνακα του Γυζη δεν υπάρχει άλλο ιστορικο στοιχειο (τουλάχιστον απο οτι συζητειται στις μέρες μας), και ακόμα και να υπήρχαν χώροι όπου οι καλόγεροι κρατούσαν την γλώσσα και τα έθιμα, αυτό έγινε προφανώς κατηχητικά προς την ορθοδοξία, η οποία και μας καβάλησε στο τέλος.
Το Κρυφό Σχολειό δεν είναι μύθος. Μέσα στους τόσους αιώνες σκλαβιάς, δε θα μπορούσαν ποτέ να κρατήσουν οι Έλληνες τη θρησκεία και τη γλώσσα τους, αν δεν υπήρχαν το Κρυφά Σχολεία. Οι Τούρκοι δεν τους άφηναν να μάθουν γράμματα. Έκοβαν κεφάλια και γλώσσες χριστιανών που τολμούσαν να μιλήσουν Ελληνικά.

Έτσι δημιουργούνται τα Κρυφά Σχολειά, τα σχολειά της σκλαβιάς. Στην αρχή, από το 1581, μαθαίνουμε ότι ήταν, με δασκάλους παπάδες, ιερομόναχους ή μοναχούς, στην Κωνσταντινούπολη 10, στη Χίο 4, στην Πελοπόννησο 10, και σε άλλους τόπους περίπου 50.


Εικόνα από το Κρυφό Σχολειό στην κρύπτη της Ι. Μονής Αγ. Παρασκευής στη Μάνδρα Θέρμου Αιτωλ/νίας.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών απομάκρυνσης των μπαζών από το εσωτερικό της κρύπτης, ανακαλύφθηκαν εντός αυτής σύνεργα φωτιάς, μια σειρά οπών στο μέσον του ύψους των παράπλευρων τοίχων της που δήλωναν την ύπαρξη ξύλινου παταριού, καθώς και ένα μελανοδοχείο με καλάμι της εποχής της τουρκοκρατίας.

Ήρθαν λοιπόν όλα αυτά τα στοιχεία να επιβεβαιώσουν την τοπική παράδοση ότι στο Μοναστήρι λειτουργούσε "Κρυφό Σχολειό" από το οποίο έμαθε τα πρώτου γράμματα ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, με δάσκαλο τον Ιερομόναχο Προκόπιο Γιαννέλο.

Το κρυφό Σχολείο δεν ήταν κανένα πανεπιστημιακό ίδρυμα για να έχουμε και γραπτά κείμενα, το αναφέρει και οιμεγάλοι ήρωες της Επαναστάσεως κατ' επανάληψη αλλά και επιστολή του Γρηγορίου Δικαίου (Παπαφλέσα) προς τον έναν Φιλικό (μάλλον προς τον Ξάνθο αλλα δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να το βρω).

Μην αμφισβητείτε κάτι επειδή σας το είπανε ή το ακούσατε, ή το είδατε στην τηλεόραση, αναζητήστε την αλήθεια διαβάζοντας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-03-07, 17:25
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
όπως είδες και στην προηγούμενη απάντηση είμαι ο πρώτος ο οποίος θα κοιτάξω να βρώ την αλήθεια και στην τηλεόραση δεν εχω εμπιστοσύνη ούτως η άλλως..
Το αν βρέθηκε η εκκλησία να κρατήσει τη γλώσσα και τα ήθη μέσα στη τουρκοκρατία καλά έκανε και μπράβο της...αλλα και εκέινη όπως βλέπεις Στέλιο μόνο στις καταστροφες και στον κίνδυνο εξαφάνισης (και της γλώσσας και της ίδιας) αντιδρα...Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις στεκόταν δίπλα στον αυτοκράτορα με τα χρυσά και τα διαμάντια. Και όσα έχουν γίνει είναι απο παπαδάκια και καλογεράκους (εννοω σε βαθμο) με μπέσα τιμη και όραμα.
Η κεφαλη αγρόν ηγόραζε (και ενίοτε τον έπερνε και τζαμπα)
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-03-07, 17:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όσα έχουν γίνει είναι απο παπαδάκια και καλογεράκους (εννοω σε βαθμο) με μπέσα τιμη και όραμα.
Η κεφαλη αγρόν ηγόραζε (και ενίοτε τον έπερνε και τζαμπα)
Το όνομα Πατριάρχης Γρηγόριος ο Εος σου λέει τίποτα;
Το όνομα Χρυσόστομος Επίσκοπος Σμύρνης σου λέει τίποτα;

18 Πατριάρχες που κρέμασα και εκατοντάδες δεσποτάδες σου λένε τίποτα αγόρι μου.

Θα σου επαναλάβω διάβασε ιστορία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-03-07, 17:42
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα να δεις που θα στην πέσουν και θα σου λένε ότι τα κρυφά σχολεία δεν υπήρχαν
Πάντως το ΚΚΕ στην επίσημη σελίδα του που διάβασα μόλις τώρα λέει ότι δεν υπάρχει.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-03-07, 17:45
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το όνομα Πατριάρχης Γρηγόριος ο Εος σου λέει τίποτα;
Το όνομα Χρυσόστομος Επίσκοπος Σμύρνης σου λέει τίποτα;

18 Πατριάρχες που κρέμασα και εκατοντάδες δεσποτάδες σου λένε τίποτα αγόρι μου.

Θα σου επαναλάβω διάβασε ιστορία.

Ασχετο...Σου είπα οτι η εκκλησία σαν μόρφωμα ολόκληρο αντιδρά μόνο όταν κινδυνευει..
και στις περιόδους του κρεμάσματος κινδύνευε αν θυμαμαι καλα...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-03-07, 17:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως το ΚΚΕ στην επίσημη σελίδα του που διάβασα μόλις τώρα λέει ότι δεν υπάρχει.
Ε αφου το λέει το ΚΚΕ τώρα με έπεισε :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-03-07, 17:47
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως το ΚΚΕ στην επίσημη σελίδα του που διάβασα μόλις τώρα λέει ότι δεν υπάρχει.
το θέμα δεν είναι το κρυφό σχολειό και μόνο...το θέμα είναι τι μας ταίζουν τόσα χρόνια και γιατί
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-03-07, 17:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο...Σου είπα οτι η εκκλησία σαν μόρφωμα ολόκληρο αντιδρά μόνο όταν κινδυνευει..
και στις περιόδους του κρεμάσματος κινδύνευε αν θυμαμαι καλα...
Εγώ θα σου απαντήσω με το ποίημα του Αριστοτέλη Βαλαωρίτη για τον Εθνομάρτυρα Γρηγόριο τον Ε' Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως.

Πως μας θωρείς ακίνητος; που τρέχει ο λογισμός σου, τα φτερωτά σου τα όνειρα;
Γιατί στο μέτωπό σου να μη φυτρώνουν, γέροντα, τόσες χρυσές αχτίδες,
όσες μας διδ' η όψη σου παρηγοριές κ' ελπίδες;
Γιατί στα ουράνια χείλη σου να μη γλυκοχαράζει, πατέρα, ένα χαμόγελο;
Γιατί να μη σπαράζει μέσα στα στήθη σου η καρδιά,
και πως στο βλέφαρό σου ούτ' ένα δάκρυ επρόβαλε, ούτ' έλαμψε το φως σου;

Ολόγυρά σου τα βουνά κ' οι λόγγοι στολισμένοι το λυτρωτή τους χαιρετούν.
Η θάλασσ' αγριωμένη από μακρά σ' εγνώρισε και μ' αφρισμένο στόμα φιλεί,
πατέρα μου γλυκέ, το ελεύθερο το χώμα, που σε κρατεί στα σπλάχνα του.

Θυμάται την ημέρα που, πατέρα μου, σ' εδέχτηκε.
Θυμάται στο λαιμό σου, το ματωμένο το σχοινί,
και στ' άγιο πρόσωπό σου τ' άτιμα τα ραπίσματα,
το βόγγο, τη λαχτάρα, του κόσμου την ποδοβολή.
Θυμάται την αντάρα, την πέτρα που σου εκρέμασαν,
τη γύμνια του νεκρού σου,
το φοβερό το ανέβασμα του καταποντισμού σου.

Το μάρμαρο μένει βουβό και θε να μείνει ακόμα,
ποιος ξέρει ως πότ' αμίλητο το νεκρικό σου στόμα.
Κοιμάται κι ονειρεύεται και τότε θα ξυπνήσει,
όταν στα δάση, στα βουνά, στα πέλαγα, βροντήσει το φοβερό μας κήρυγμα.
"Χτυπάτε, πολέμαρχοι! Μη λησμονείτε το σχοινί, παιδιά, του πατριάρχη!"
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.