Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-10, 00:11
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Μ. Θεοδωράκης: O Γ. Παπανδρέου εκβιάζει τον ελληνικό λαό

Κριτική στην κυβέρνηση και προσωπικά στον πρωθυπουργό, Γιώργο Παπανδρέου, άσκησε ο Μίκης Θεοδωράκης, μιλώντας στον κύκλο συζητήσεων που διοργανώνει το Ίδρυμα Θεοχαράκη.

Μεταξύ άλλων ο Έλληνας συνθέτης γνωστοποίησε την απόφασή του να προχωρήσει στην ίδρυση ενός κινήματος ανεξάρτητων πολιτών, εάν ο Γιώργος Παπανδρέου μετά τις εκλογές τοπικής αυτοδιοίκησης οδηγήσει τη χώρα και σε εθνικές εκλογές.

Ο Μίκης Θεοδωράκης υποστήριξε ότι «ο Γιώργος Παπανδρέου με τη χθεσινή διακαναλική συνέντευξή του, εκβιάζει τον ελληνικό λαό, ότι αν δεν ψηφίσουμε τους δικούς του, θα οδηγήσει τη χώρα σε εκλογές. Σε αυτές τις συνθήκες οι εκλογές είναι θάνατος για την Ελλάδα, είμαστε σε διάλυση, θα σταματήσουν τα πάντα».

Ανέφερε επίσης ότι έχει διαπιστώσει πως «αν κυβερνούσε ο Κώστας Καραμανλής, οι προοδευτικές και άλλες δυνάμεις της χώρας θα είχαν κάψει την Ελλάδα».

Πηγή: Ναυτεμπορική
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-10, 00:21
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα η αντιπολιτευση παντα δεν επιθυμει κατα βαθος εκλογες;

Γιατι οταν το παρουσιαζει ως ενδεχομενο ο πρωθυπουργος θεωρειτεαι εκβιασμος;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-10, 00:26
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι οταν το παρουσιαζει ως ενδεχομενο ο πρωθυπουργος θεωρειτεαι εκβιασμος;
Γιατί η χρονική περίοδος δεν επιτρέπει εκλογές και αστάθεια.
Μόνο και μόνο οι στημένες ή μη δηλώσεις στα κανάλια επέφεραν αύξηση των spreads.
Φαντάζεσαι τι θα γίνει σε προκήρυξη εκλογών;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-10, 00:50
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οχι

(εδω δεν ξερω τι ειναι τα spreads )
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-10, 02:03
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζεσαι τι θα γίνει σε προκήρυξη εκλογών;
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω δεν ξερω τι ειναι τα spreads
Αν λ το επιτόκιο δανεισμού της Ελλάδας και μ το επιτόκιο δανεισμού της Γερμανίας, τότε το spread είναι 100*(λ-μ). Πχ αν η Γερμανία δανείζεται με 1% και η Ελλάδα με 7%, τότε το spread είναι 100*(7-1)=600.

Η Γερμανία έχει επιλεχθεί ως κράτος-αναφορά, επειδή θεωρείται ως η πιο δυνατή οικονομία στην ευρωζώνη.

Όσο μεγαλύτερο το spread τόσο μεγαλύτερο το επιτόκιο δανεισμού της Ελλάδας, δηλαδή τόσο περισσότερα λεφτά θα πρέπει να αποπληρώσει μελλοντικά σε αυτούς που θα τη δανείσουν σήμερα.

Αν το spread είναι πολύ μεγάλο, όπως συμβαίνει με μας, τα λεφτά που θα πρέπει να πληρώσουμε (μελλοντικά) είναι υπερβολικά πολλά και άρα, στην πράξη, δεν μπορούμε να δανειστούμε (σήμερα).

Όταν η Ελλάδα γίνεται λιγότερο αξιόπιστη όσον αφορά τις δυνατότητες αποπληρωμής του χρέους της, τότε το spread ανεβαίνει επειδή οι σημερινοί δυνητικοί δανειστές θα αναλάβουν μεγαλύτερο ρίσκο αν της δανείσουν τα λεφτά τους. Με άλλα λόγια το spread είναι ένα νούμερο που δείχνει πόσο ρίσκο έχει μια επένδυση στο ελληνικό χρέος.


Οι (βουλευτικές) εκλογές σημαίνουν διάφορα πράγματα: Πρώτον, η κυβέρνηση που θα υπάρχει μέχρι τότε δε θα έχει ουσιαστική δύναμη, αφού όλοι θα ξέρουν ότι είναι "υπ' ατμόν". Δεύτερον, η κατάσταση μετά τις εκλογές είναι άγνωστη, πχ μπορεί να μην έχουμε κυβέρνηση. Τρίτον, οι εκλογές παραδοσιακά συνοδεύονται από παροχές, που επιδεινώνουν την ήδη τραγική οικονομική κατάσταση. Κλπ.

Επιπλέον, η τρέχουσα κυβέρνηση θα έχει καταφύγει στις εκλογές επειδή θα έχει χάσει (αποφασιστικά) τις "αυτοδικοικητικές", δηλαδή επειδή ξεκάθαρα το εκλογικό σώμα δεν αποδέχτηκε τη μέχρι τώρα πορεία της. Αυτό μια χαρά μπορεί να φανεί στους δυνητικούς σημερινούς δανειστές μας ως "αχαριστία" απέναντι σε αυτούς που μας πληρώνουν σήμερα μισθούς, συντάξεις, φάρμακα, καύσιμα, σχολικά βιβλία, κλπ. Άρα θα έχουν ακόμα λιγότερους λόγους να μας δανείσουν (αφού εμπράκτως λέμε ΟΧΙ), που με τη σειρά του μεταφράζεται σε ακόμα υψηλότερα spread, νέα αδυναμία δανεισμού και τελικά πτώχευση.

Αυτό το σενάριο μπορεί (χωρίς τα ενδιάμεσα βήματα και με κάποια λογικά άλματα που ποτέ δεν απασχολούν τις μάζες) να παρουσιαστεί ως το εκβιαστικό δίλλημα που κάποιοι θεωρούν πως θέτει η σημερινή κυβέρνηση: "ή κερδίζω τις αυτοδιοικητικές αύριο ή πτωχεύουμε μεθαύριο".

Φυσικά δεν είναι απαραίτητο να γίνει έτσι. Αν για παράδειγμα το ΠΑΣΟΚ χάσει τις "αυτοδιοικητικές" αλλά όχι αποφασιστικά, τότε αυτό μπορεί να ερμηνευθεί ως φυσιολογική φθορά μιας κυβέρνησης που έλαβε μη-δημοφιλή μέτρα και έτσι να πεισθούν οι δυνητικοί σημερινοί δανειστές ότι όχι, δεν το εννοούσαμε έτσι αλλά γιουβέτσι και πλιξ πλοξ δώστε μας λίγα λεφτουλάκια ακόμα γιατί έρχεται χειμώνας και θα κάνει κρύο.

Εναλλακτικά, κάποιοι θεωρούν ότι είναι καλύτερα να πτωχεύσουμε επίτηδες σήμερα, παρακάμπτοντας όλο το σενάριο και πηγαίνοντας κατευθείαν σε κάποια "επόμενη μέρα". Άρα για αυτούς δεν έχει σημασία τι κάνει οποιαδήποτε κυβέρνηση (εκλογές ή μη) εφόσον δεν πάει για πτώχευση.

Το πράγμα περιπλέκεται αρκετά και σαφώς εύκολη λύση δεν υπάρχει. Συνοπτικά θα έλεγα ότι αν όντως θες να ισορροπείς πάνω σε σχοινί καλό είναι να αποφεύγεις τα ταρακουνήματα. Αν πάλι θες να πέσεις, τότε καλό είναι να ξέρεις τι υπάρχει κάτω.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-10, 12:22
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν για παράδειγμα το ΠΑΣΟΚ χάσει τις "αυτοδιοικητικές" αλλά όχι αποφασιστικά, τότε αυτό μπορεί να ερμηνευθεί ως φυσιολογική φθορά μιας κυβέρνησης
Και γιατί παρακαλώ (δε ρωτώ εσένα συγκεκριμένα) οι αυτοδιοικητικές να απηχούν τη λαϊκή βούληση για στήριξη ή μη, της κυβέρνησης;
Οι τοπικοί άρχοντες θα έπρεπε να εκλέγονται με τοπικά κριτήρια, με βάση το πόσο και πώς μπορούν να προσφέρουν την κατά τόπους ανάπτυξη.
Εκλέγω, ας πούμε, το δήμαρχο που θεωρώ ικανό να μου φτιάξει ένα καλό δρόμο ή ένα πράσινο πάρκο κι όχι αυτόν που τον στηρίζει το τάδε κόμμα.

Αν οι τοπικοί άρχοντες προορίζονταν να είναι, όντως, αμιγώς κυβερνητικά στελέχη που κάνουν την εξουσία λιγότερο συγκεντρωτική, θα τους διόριζε ο πρωθυπουργός άμα τη εκλογή του. Από τη στιγμή που τους εκλέγουμε εμείς, πώς διάολο τους έχουμε τόσο πολύ ταυτίσει με τα κομματικά γραφεία στα οποία εκκολάφθηκαν;

Και γιατί, αν λόγου χάριν εκλέξω περιφερειάρχη που τον στηρίζει η ΝΔ, να μη μπορεί να κερδίσει την εύνοια της Κυβέρνησης ώστε να αποσπάσει τα κονδύλια που χρειάζονται για να αναπτυχθεί η περιοχή μου;


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
πλιξ πλοξ
δεν το έχω ξανακούσει αλλά μ' άρεσε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-10, 12:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί παρακαλώ (δε ρωτώ εσένα συγκεκριμένα) οι αυτοδιοικητικές να απηχούν τη λαϊκή βούληση για στήριξη ή μη, της κυβέρνησης;
Είμαι 63 ετών, εγώ δεν θυμάμαι δημοτικές εκλογές, που να μην το συνδύαζαν με τις εθνικές ή δεν το εκμεταλλευόντουσαν ανάλογα οι παρατάξεις.

Μόνο σ΄όσες φορές συνέπεσαν κοινοβουλευτικές με δημοτικές, ψηφίσαμε όντως για την αυτοδιοίκηση. (Αν θυμάμαι καλά μία φορά έγινε αυτό).

Έχουμε να δούμε πρασινους και μπλε χάρτες....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-10, 12:55
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί παρακαλώ (δε ρωτώ εσένα συγκεκριμένα) οι αυτοδιοικητικές να απηχούν τη λαϊκή βούληση για στήριξη ή μη, της κυβέρνησης;
Διότι έτσι το έχουν εμφανίσει τόσο το ΠΑΣΟΚ (πχ. διακαναλική) όσο και η ΝΔ (πχ. δηλώσεις Σαμαρά) και έτσι το έχει εμπεδώσει ο μέσος οπαδός. Και έτσι βολεύει, στην τελική, αφού με την πόλωση είναι πιο εύκολο να καθοδηγήσεις τα πρόβατα (λύκος=κακό, στάνη=καλό).

Το αν έπρεπε να είναι έτσι είναι φιλολογική συζήτηση.
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί, αν λόγου χάριν εκλέξω περιφερειάρχη που τον στηρίζει η ΝΔ, να μη μπορεί να κερδίσει την εύνοια της Κυβέρνησης ώστε να αποσπάσει τα κονδύλια που χρειάζονται για να αναπτυχθεί η περιοχή μου;
Αν βγει ο Δημαράς, εκεί θα δεις μια εύνοια που θα κερδίσει...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-10, 12:56
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί παρακαλώ οι αυτοδιοικητικές να απηχούν τη λαϊκή βούληση για στήριξη ή μη, της κυβέρνησης;
Οι τοπικοί άρχοντες θα έπρεπε να εκλέγονται με τοπικά κριτήρια, με βάση το πόσο και πώς μπορούν να προσφέρουν την κατά τόπους ανάπτυξη.
Εκλέγω, ας πούμε, το δήμαρχο που θεωρώ ικανό να μου φτιάξει ένα καλό δρόμο ή ένα πράσινο πάρκο κι όχι αυτόν που τον στηρίζει το τάδε κόμμα.
Τα "θα επρεπε" ισχυουν στα χαρτια, στη θεωρια και σε ιδανικες συνθηκες. Στην πραξη ειναι αλλιως
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-10, 14:03
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
10 μερες και σήμερα πριν τις εκλογές!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 27-10-10 στις 14:05
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to CORSAIR For This Useful Post:
Archmage (27-10-10), Easty (27-10-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.