Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-06, 14:05
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Δηλαδή δεν μπορώ να πουλήσω ένα αυθεντικό πρόγραμμα στην συσκευασία του, όπως το αγόρασα απο το κατάστημα ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-06, 14:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Δηλαδή δεν μπορώ να πουλήσω ένα αυθεντικό πρόγραμμα στην συσκευασία του, όπως το αγόρασα απο το κατάστημα ;
Ανδρέα δυστυχώς όχι.

Μπλεκόμαστε με νομοθεσίες περίεργες.

Το πρόγραμμα σου μπορεί να μην είναι σφραγισμένο στο κουτί του, μπορείς να το έχεις χρησιμοποιήσει και να το έχεις εγκατατσήσει ήδη και να έχεις και αντίγραφο.

Αυτά όλα δεν μπορεί να τα ξέρει ο φορέας του Forum.

Δεν κάνουμε εμείς την διακίνηση δεν μπορούμε να ελέγχουμε.

Γενικά Ανδρέα μου όποιος φυλάει τα ρούχα του ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-06, 00:10
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Συγγνώμη Στέλιο αλλά βρίσκω την όλη λογική λίγο διάτρητη. Αν υποθέσουμε οτι η βάση είναι υπεύθυνη για μια πώληση αυθεντικού λογισμικού το ίδιο υπεύθυνη θα πρέπει να είναι και η χρυσή ευκαιρία που στις σελίδες της αναγράφονται αγγελίες με το ίδιο περιεχόμενο. Αν επεκτείνουμε το επιχείρημα περι νομικής εμπλοκής , ακόμα και ένα αυτοκίνητο να θέλω να πουλήσω μέσω της άκρο δεν θα το κάνω διοτι ο χειριστής της ειδικής περιοχής δεν μπορεί να ελέγξει αν είναι κλεμμένο ή όχι . Ήμαρτον ! Είπαμε να είμαστε τίμιοι, σεμνοί , ταπεινοί αλλά όχι μέχρι το σημείο της υπερβολής. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να πουλήσω κάτι, απλά κουβέντα να γίνεται. Άλλες βρωμιές θέλω να κάνω εγώ εδώ μέσα μόνο που κάποιοι... γνωστοί άγνωστοι δεν με αφήνουν !!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-06, 14:18
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Το πρόγραμμα σου μπορεί να μην είναι σφραγισμένο στο κουτί του, μπορείς να το έχεις χρησιμοποιήσει και να το έχεις εγκατατσήσει ήδη και να έχεις και αντίγραφο.
Τι γινεται με Free Software (το οποιο ειναι απολυτα νομιμο και θεμιτο "να μην ειναι σφραγισμενο στο κουτι του, να το εχεις χρησιμοποιησει και να το εχεις εγκαταστησει ηδη και να εχεις και αντιγραφο");

Ετσι απαγορευουμε σε οποιονδηποτε να προσφερθει να στειλει πχ DVDs με Linux distributions σε χρηστες που δεν εχουν ADSL.

Σε περιπτωσεις εμπορικου software, ακομα κι αν συμβουν αυτα που λες, το μονο προσωπο που κανει κατι "κακο" ειναι ο πωλητης. Αλλα αυτο μπορει να συμβει για οποιοδηποτε αντικειμενο/ειδος, οχι μονο software (πχ κλεμμενο hardware οπως ειπε ο palsar). Δεν ειμαι δικηγορος και δεν μπορω να ξερω αν σε τετοιες περιπτωσεις εχει καποια ευθυνη η Acrobase (αν και πιστευω πως οχι) αλλα ουτως ή αλλως γιατι κανουμε διακριση ειδικα στο software;

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-06, 14:34
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατι, αμα πουλησεις επισης εναν Η/Υ που εχεις μεσα παρανομο software φταις εσυ που φιλοξενεις τον χωρο;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-06, 19:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Απάντηση

Πρώτα απ' όλα να παρακαλέσω να μην κάνουμε διάλογο εδώ, είναι λίγο κουραστικό, γιατί είμαι ο moderator και τα μηνύματα θέλουν έγκριση για να βγουν :-) Και σε αυτό δεν θα κάνω καμιά υποχώρηση.

Qluser : Τι γινεται με Free Software (το οποιο ειναι απολυτα νομιμο και θεμιτο "να μην ειναι σφραγισμενο στο κουτι του, να το εχεις χρησιμοποιησει και να το εχεις εγκαταστησει ηδη και να εχεις και αντιγραφο");
Δίκαιο, δεχόμαστε freeware προγράμματα, σιγά μην τα βάλω μαζί σου :-)

Palsar : Συγγνώμη Στέλιο αλλά βρίσκω την όλη λογική λίγο διάτρητη.
Δεν έχω χάσει το μέτρο Ανδρέα μου, απλά δεν έχω διάθεση να με τρέχουν. Δεν προτίθεμαι να κόψω μια αγγελια που την κρίνω λογική.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-06, 18:14
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Γιατι, αμα πουλησεις επισης εναν Η/Υ που εχεις μεσα παρανομο software φταις εσυ που φιλοξενεις τον χωρο;
Άσχετη ιστορία, αλλά ...

είχα βρεθεί σε μια δίκη (τυχαία περιμένοντας να φθάσει η σειρά μου), όπου είχε γίνει μια κλοπή σε κατάστημα. Ο υπολογιστής που εκλάπη, κατέληξε μέσω αγγελίας (υποτίθεται) στον τελικό παραλήπτη, ως μεταχειρισμένος. Ο τελικός παραλήπτης χρησιμοποίησε την υπάρχουσα σύνδεση internet (ήταν και βλάκας), και τον έκαναν τσακωτό και αυτόν και αυτόν που του τον πούλησε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.