Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Helen
Helen Ο χρήστης Helen δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-01-17 12:11
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Lightbulb Αρωματικά λαδιά;;;

Καμία ιδέα για το τι υλικά να βάλουμε σε ένα γυάλινο μπουκαλάκι λαδάκι;

Για να νοστιμίζουμε κρέατα ψητά κατσαρόλας ή στα καρβουνά, π.χ. να βάλουμε δεντρολίβανο, μπίλιες φρέσκου πιπεριού.
Τον τελευταίο καιρό μου έχει κολλήσει αυτή η μανία στο να παρασκευάζω αρωματικά λαδάκια.
Ξέρετε πως εάν βάλετε σε λαδί σκόρδο και το βάλετε στην σαλάτα λάχανο με καρότο δίνει μια φοβερή γεύση;;; Αλλά όχι υπερβολές, ρίχνεις όσο θέλεις από το κανονικό λαδί και μετά 1 κουταλιά της σούπας το αρωματικό λάδι με το σκόρδο.
Αυτή την ιδέα την πήρα από έναν μάγειρα σε μια κλασσική ταβέρνα στα Βρεσθένα ένα χωριουδάκι έξω από την Σπάρτη.

Τα υλικά πρέπει να μείνουν κλεισμένα στο μπουκάλι με το λαδί και σε σκοτεινό και δροσερό μέρος για 2-3 βδομάδες, πριν τα χρησιμοποιήσετε...

Μιαμ, μιαμ!!!
__________________
...Χαμογελάτε και αφήστε τους άλλους να ανησυχούν!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-07, 16:53
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιπερίτσες; πάνε πολύ ωραία με ψητά κρέατα.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-07, 17:07
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπα σε καλό σου και ετοιμαζόμουν να γράψω κάτι σαν "αιθέριο έλαιο βανίλιας σε αμυγδαλέλαιο"
Εγώ πάντος έχω στο ψυγείο μου ένα μίγμα πιπερόριζας καβουρδισμένης με σκορδάκι και κρεμυδάκι σε μπόλικο ελαιόλαδο...
Συνήθως κρατάω λάδι από μαριναρισμένο βασιλικό για να έχουμε τις κρύες νύχτες του χειμώνα να τρώμα καμιά Pesto, και φυσικά μαριναρισμένες κόκκινες πιπεριές για φασολάδες και κρέατα...
Επείσης άλλα λαδάκια φτιάχνεις με θυμάρι, μελισσόχορτο κλπ αρωματικά που δύσκολα τα βρίσκεις φρέσκα όλο το χρόνο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-07, 23:42
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
well well.....

Το λίπος σαν συστατικό (βούτυρο, ελαιόλαδο,σπορέλαιο κλπ κλπ) εκτός απο μια σειρά απο ιδιότητες που έχει, έχει και την ιδιότητα να κρατέι τα αιθέρια και εώς ένα σημείο τα πτητικά αρωματικά έλαια που περιέχει ένα υλικό.
Αυτό για να επιτευχθεί στο μέγιστο βαθμό, πλένουμε και σκουπίζουμε καλά ότι υλικό θέλουμε να αρωματίσουμε το λάδι, και το ζεσταίνουμε σε ενα κατσαρολάκι μαζί με το λάδι.
Το αφήνουμε να κρυώσει και το τοποθετούμε σε βάζο η μπουκαλάκι για 2-3 εβδομάδες σε μέρος σκοτεινό και ύποπτο (που έλεγε και ο Παπακωσταντίνου).
Η λογική είναι οτι όσο λιγότερα υγρά έχει ο αρωματικός παράγοντας (πχ μυρωδικό η μπαχαρικό) τόσο περισσότερο (ακόμα και για 1-2 μήνες μπορεί να μείνει μέσα στο λάδι και να το αρωματίσει.
Οσο περισσότερα ζωτικά υγρά έχει (π.χ σκόρδο ωμό) τόσο λιγότερο αντέχει γιατί τα υγρά οξειδώνουν το λάδι.
Υπάρχει και ο ενδιάμεσος τρόπος, να μαγειρέψουμε το ωμό υλικό (πχ σκόρδο πάλι βραστό η ψημένο στο φούρνο , σωταρισμένο στο τηγάνι, ή ακόμα βρασμένο μέσα στο ίδιο ή σε άλλο ελαιόλαδο) όποιο τρόπο κι αν επιλέξετε η λογική είναι η ίδια και πέρα απο την διαφορά του αρώματος (απο πχ ωμο και ψητό σκόρδο) όσα λιγότερα υγρά, και όσο πιό ανενεργός ο χυμός του υλικού (ακόμα και το βράσιμο σε νερό του υλικού αποστειρώνει και απενεργοποιεί τυχόν ένζυμα που οξειδώνουν το λάδι) τόσο περισσότερο μπορείτε να το αφήσετε μέσα στο λάδι, είτε αρωματίζοντας το λάδι, είτε συντηρώντας το υλικό μέσα στο λάδι (στην πρώτη περίπτωση έχουμε λίγο υλικό, πολύ ελαιόλαδο και στην δεύτερη το αντίθετο)
Αισθανθείτε ελεύθεροι να κάνετε τους δικούς σας συνδιασμούς, κραστώντας τους παραπάνω κανόνες και βέβαια χρησιμοποιώντας πρώτης ποιότητας ελαιόλαδο (προτιμητέο απο 0.3 οξέα και κάτω)

Για περαιτερω διευκρινήσεις και για αρωματικό βούτυρο και περισσότερες πληροφορίες απο Δευτέρα, ο Δάσκαλος είναι σε διακοπές στην Αθήνα))
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-07, 12:27
Το avatar του χρήστη Helen
Helen Ο χρήστης Helen δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-01-17 12:11
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μμμ!!! Σπουδάζεις μάγειρας;;;

Τρελαίνομαι για μαγειρική. Κάθε φόρα σε ότι φαγητό φτιάχνω δοκιμάζω διάφορους συνδυασμούς μπαχαρικών.

Την περασμένη Κυριακή, έβαλα σε ένα μπουκαλάκι μικρό ούζου με φελλό, δεντρολίβανο, ανάμεικτο φρέσκο πιπέρι και θα το αφήσω για 2 βδομάδες. Είναι ότι πρέπει για ψητά κατσαρόλας. Πριν σερβίρεις, ρίχνεις μέσα στην κατσαρόλα 2-3 κουταλιές της σούπας αρωματικό λάδι και το αφήνεις να πάρει ΜΙΑ βράση και σερβίρεις.

Σκέφτομαι, να βάλω σε λαδί 2-3 σκελίδες σκόρδο και να το αφήσω επίσης 2 βδομάδες. Αυτό αν βάλεις 1 κουταλιά αρωματικό μαζί με κανονικό λαδί σε λαχανοσαλάτα δίνει φοβερή γεύση, θα δω που αλλού θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω.

Έχω βρει συνδυασμούς μόνη μου με την βοήθεια κάποιων βιβλίων. Υπάρχει το βιβλίο, Ο πολιτισμός της Ελιάς, το ελαιόλαδο του ΨΙΛΑΚΗ ΝΙΚΟΥ είναι πολύ καλό και σου δίνει πολύ καλές ιδέες, σε διδάσκει και την ιστορία της Ελιάς.

Αααα, σε ένα λαδάκι με ένα ξυλαράκι κανέλας και μαϊντανού δίνουν φοβερή γεύση στον κοκκινιστό κιμά! Για θαλασσινά ψητά στα καρβουνά ή στον φούρνο είναι ότι πρέπει λαδάκι αρωματισμένο με μπόλικο θυμάρι και με ελάχιστη ρίγανη. Για ψητή φέτα ή τυροπιττάκια, φρέσκια καυτερή πιπεριτσα.

Μιαμ, μιαμ, θα παω στο σούπερ μαρκετ και θα πάρω πολλά μπουκαλάκια ούζου... θα μεθύσω αλλά χαλάλι τους

Ααα, επίσης καλή φάση και το αρωματικό βούτυρο μια φόρα έβαλα σκόρδο, ψιλοκομμένο μαϊντανό και ελάχιστο φρέσκο πιπεράκι, το άφησα στο ψυγείο για 1 βδομάδα και το άλειψα σε ψωμάκι για μεζεδάκι και ήταν ΦΟΒΕΡΟ.
__________________
...Χαμογελάτε και αφήστε τους άλλους να ανησυχούν!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-07, 12:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Helen Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμ!!! Σπουδάζεις μάγειρας;;;
Όχι εμείς σπουδάζουμε στην online σχολή μαγειρικής του :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-07, 14:17
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Helen Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμ!!! Σπουδάζεις μάγειρας;;; .
τις ακαδημαικές σπουδες τις έχω τελειωσει εδω και 12 χρόνια , πλέον είμαι επαγγελματίας..
Οσο για τα βιβλία της οικ. Ψιλάκη έχω πλήρη δισκογραφια )))
Επίσης θα σου πρότεινα και το άλλο βιβλίο τους "το ψωμι στην ιστορία των Ελλήνων" (η καπως έτσι ο τίτλος) καθώς και την "κρητικη παραδοσιακή μαγειρική" τους.....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-07, 15:54
Το avatar του χρήστη Alnaden
Alnaden Ο χρήστης Alnaden δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-02-08 23:20
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εκτος απο τα κλασικα μπουκαλακια με σκορδο θυμαρι βασιλικο κλπ κλπ

Ενα πολυ καλο κολπο ειναι να βαλεις chili. Αν σου αρεσουν οι καυτερες γευσεις ειναι οτι πρεπει. μια σταγονιτσα και ειναι τουρμπο.

Σκεφτομαι κιολας να δοκιμασω με μπαχαρικα. αν και πιστευω οτι θα χρειαζονται πολυ περισοερο χρονο να βγαλουν τα αρωματα. Πχ μοσχοκαρυδο....

Παρεπιπτωντος εαν ειναι να κανεις αρωματικα λαδια να παρεις το καλυτερο ελαιολαδο που μπορεις να βρεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.