Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-07, 10:24
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το κόλπο με τα μόρια της προϋπηρεσίας στο ΑΣΕΠ και τις συμβάσεις

H προϋπηρεσία, ανάλογα με τον αριθμό των συμβάσεων, θεωρείται -και είναι- πιο καθοριστική από άλλα πρόσθετα προσόντα, όπως το διδακτορικό, το μεταπτυχιακό και οι ξένες γλώσσες. Aυτό προκύπτει και με βάση τη μοριοδότηση των κριτηρίων κατάταξης του AΣEΠ: οι τρεις 8μηνες συμβάσεις αποφέρουν στον υποψήφιο προς διορισμό στο Δημόσιο 156 μόρια, ενώ το μεταπτυχιακό μόλις 150 μόρια.

H ίδια προϋπηρεσία (24 μήνες), ως προς τη συγκομιδή μορίων, υπερτερεί του διδακτορικού σε άλλο γνωστικό αντικείμενο (150 μόρια) και της άριστης γνώσης μίας ξένης γλώσσας (70 μόρια).

Πρακτικά αυτό σημαίνει πως αν ένας υποψήφιος καταγράφει στο ενεργητικό του πέντε χρόνια εργασιακής εμπειρίας (420 μόρια) προηγείται των συνυποψηφίων του, ακόμα και αν αυτοί διαθέτουν μεταπτυχιακό (150 μόρια) ή διδακτορικό (300 μόρια). Γι αυτό οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου, και τα μόρια προϋπηρεσίας που αποφέρουν σε όσους τις αξιοποιούν, αποτελούν τον πιο δυνατό κρίκο για την κατάληψη μιας μόνιμης θέσης στο Δημόσιο.

Παρότι οι διαδικασίες πρόσληψης υπαλλήλων με συμβάσεις διάρκειας λίγων μηνών υπάγονται στον έλεγχο του AΣEΠ, οι φορείς -εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία της Aνεξάρτητης Aρχής να ελέγξει εντός 10ημέρου μεγάλο όγκο διαδικασιών- βρίσκουν τον τρόπο να ευνοήσουν τα «δικά μας παιδιά». Yψηλόβαθμο στέλεχος του Συμβουλίου έλεγε στο «Eθνος» πως «θα έπρεπε να υπάρχει άλλο ένα... AΣEΠ» για να κατοχυρωθεί ένας ουσιαστικός έλεγχος στις εκατοντάδες προκηρύξεις ορισμένου χρόνου ή μίσθωσης έργου που εκδίδονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Eλλείψει προσωπικού το βάρος των αρμόδιων ελεγκτικών μηχανισμών πέφτει, όπως είναι λογικό, στις διαδικασίες πρόσληψης μόνιμου προσωπικού.
Όλο το άρθρο στο Εθνος

Σχόλιο : Φωνάζω αυτήν την αδικία εδώ και πολύ καιρό. Προσλαμβάνονται συμβασιούχοι με αδιαφανείς διαδικασίες, παίρνουν τα μόρια και μετά προκυρήσσονται οι ίδιες θέσεις μέσω ΑΣΕΠ και τις καταλαμβάνουν οι συγκεκριμένοι συμβασιούχοι παρακάμπτοντας άτομα με πτυχίο, μεταπτυχιακό διδακτορικό κλπ.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-07, 10:30
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όταν λέω πως ο διάβολος είναι στις λεπτομέρειες (εφαρμογής) του κάθε νόμου, προκήρυξης κλπ μάλλον έχω δίκιο. Το μεγάλο στοίχημα για τη χώρα τελικά είναι πως θα απαλλαγούμε από τα κόμματα και τους μηχανισμούς τους.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τέτοια προβλήματα είναι λογικό να παρουσιάζονται σε πλήρως εξορθολογισμένες μεθόδους επιλογής προσωπικού όπως οι διαδικασίες ΑΣΕΠ. Στη μοριοδότηση δε μπορεί να φανεί η πραγματική χρησιμότητα και οι πραγματικές γνώσεις ενός ατόμου με προϋπηρεσία. Από την άλλη πάλι δεν αποκλείεται ένα άτομο με προϋπηρεσία όντως να είναι πιο κατάλληλος για μία θέση λόγω των πρακτικών του προσόντων και εμπειριών.

Δεν μπορώ να βρω άλλο τρόπο πέρα από αυτο της προσωπικής συνέντευξης, όπου τα τυπικά και αναγκαία προσόντα του υποψηφίου, αξιολογούνται σε ευρύτερο επίπεδο. Βέβαια η ιστορία με τη συνέντευξη είναι γνωστή και φυσικά δεν διασφαλίζεται η διαφάνεια ούτε εκεί, εκτός αν οι διαδικασίες που ορίζουν τις εξεταστικές επιτροπές σχεδιαστούν προσεκτικά.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-07, 11:51
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Η κατάντια ενός τόπου, η παγιωμένη νοοτροπία των ημέτερων που είναι βαθιά ριζωμένη στο μυαλό του Έλληνα. Σε ποιά χώρα της Ευρώπης υπάρχει τέτοιο ισοπεδωτικό σύστημα πρόσληψης στον δημόσιο τομέα το οποίο εξισώνει άδικα προσόντα, πτυχία και ικανότητες ; Και όμως, οι περισσότεροι συμφωνούν οτι καλώς υπάρχει ο ΑΣΕΠ ο οποίος εξασφαλίζει ένα ελάχιστο βαθμό αξιοκρατείας. Δηλαδή το αυτονόητο !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-07, 12:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα κριτήρια που θέτει ο ΑΣΕΠ είναι αξιοκρατικά (για την Ελληνική νοοτροπία). Το πρόβλημα είναι όταν επιτρέπονται προσλήψεις μέσω συμβάσεων (οι οποίες δεν ελέγχονται και στο 99 % προσλαμβάνονται φίλοι, γνωστοί, κλπ.) και στην συνέχεια αυτοί μοριοδοτούνται. Συνήθως δε , ο φορέας βγάζει τις προκυρήξεις όταν οι συμβασιούχοι του συμπληρώνουν τον απαιτούμενο χρόνο.
Εξού και τόσον καιρό δεν έχει βγει σχεδόν καμιά προκύρηξη. Να δείτε όσο πλησιάζουν οι εκλογές πόσο συχνά θα βγαίνουν.
Επίσης, στις προκυρήξεις ύπάρχει και μια ρήτρα που λέει ότι η προσαυξημένη κατα 50% προυπηρεσία για όσους απασχολήθηκαν στο δημόσιο ισχύει μέχρι 31/12/2007 !!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-07, 12:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κριτήρια που θέτει ο ΑΣΕΠ είναι αξιοκρατικά (για την Ελληνική νοοτροπία).
Το ότι το δημοσίευμα είναι του Έθνους, που είναι όχι αντίθετο αλλά πλήρως εχθρικά αντίθετο με την παράταξη που κυβερνάει, δεν μου λέει τίποτα.
Ο Μπόμπολας προασπίζει τα συμφέροντα του Άκτωρα και αυτά τα συμφέροντα του, τα φρόντιζαν άλλες κυβερνήσεις.
Ηρεμείστε λοιπόν και ας δούμε και μια άλλη άποψη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-07, 12:24
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ΑΣΕΠ όντως ήταν τομή στη στελέχωση του Δημοσίου. Το πρόβλημα είναι η καταστρατήγηση των κανόνων σε τομείς άσχετους με το ΑΣΕΠ καθώς και το γεγονός ότι εκεί που εντοπίζονται οι σοβαρές ελλείψεις, δηλ. στο ειδικευμένο προσωπικό (που στελεχώνει τους ελεγκτικούς μηχανισμούς) γίνονται οι λιγότερες προσλήψεις ενώ ευνοούνται οι μαζικές προσλήψεις γενικού προσωπικού που έχουν και "λαική απήχηση".
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-07, 12:26
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Παιδιά ας είμαστε λίγο ρεαλιστές: το ΑΣΕΠ δεν είναι τέλειο, αλλά είναι απαραίτητο έτσι όπως είμαστε. Αυτό ναι μεν δε μας τιμά, αλλά δεν υπάρχει εναλλακτική λύση που να μπορεί να σταθεί.. αύριο. Τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε;


υγ: Κι εγώ το βρίζω που δε με αφήνει να χτυπήσω καμμία θέση πληροφορικής, κι ας ξέρω (πιστεύω) περισσότερα από ένα πρωτοετή Ηλεκτρολόγο Μηχανικό, αλλά τι να κάνουμε..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-07, 12:31
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι το δημοσίευμα είναι του Έθνους, που είναι όχι αντίθετο αλλά πλήρως εχθρικά αντίθετο με την παράταξη που κυβερνάει, δεν μου λέει τίποτα.
Ο Μπόμπολας προασπίζει τα συμφέροντα του Άκτωρα και αυτά τα συμφέροντα του, τα φρόντιζαν άλλες κυβερνήσεις.
Ηρεμείστε λοιπόν και ας δούμε και μια άλλη άποψη.

Πρώτα από όλα, το κομμάτι που παραθέτω αναφέρεται σε γεγονότα που ισχύουν κατά τη μοριοδότηση. Τι σχέση έχει ο Μπόμπολας .
Έχεις εσύ άλλη άποψη για το πώς γίνεται η μοριοδότηση ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-07, 12:55
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σχετικά με τη μοριοδότηση της προϋπηρεσίας (και μόνο γι' αυτό άνευ προεκτάσεων) έχω να πω ότι δεν υπήρχε αρχικά αλλά μετά τα πρώτα έτη προσλήψεων χωρίς μοριοδότηση διαπιστώθηκε ότι υπήρχε πρόβλημα γιατί οι νέοι υπάλληλοι δεν είχαν ιδέα πως δουλεύει ο τομέας εργασίας τους. Ειδικά στο υπουργείο γεωργίας διορίσθηκαν άνθρωποι κατ'ευθείαν από το Πανεπιστήμιο και τις συνέπειες τις "πληρώνουμε" μέχρι σήμερα. Όχι ότι φταίνε οι συνάδελφοι σε τίποτα ή ότι δεν προσπαθούν ή δεν είναι καταρτισμένοι αλλά ορισμένα αντικείμενα πρέπει να τα έχεις δουλέψει στην πράξη.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-07, 13:12
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από την άλλη, θα μου επιτρέψετε να διαφωνίσω με την άποψη του άρθρου. Αφ'ενός γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη τα πτυχία και λοιπά κουρελόχαρτα αντιπροσωπεύουν πολύ λιγότερες κεκτημένες γνώσεις (όσον αφορά το γνωσιακό υπόβαθρο που θα επιτρέψει σε κάποιον να ενταχθεί σε μια παραγωγική διαδικασία) από αυτή καθεαυτή την προϋπηρεσία.

Ας δούμε αυτό το παράδειγμα, το οποίο βγαλμένο από την φαντασία μου μεν, κόντα στην πραγματικότητα δε:

Ένας δημόσιος φορέας/ΔΕΚΟ/κλπ προκυρήσει θέσεις για συμβασιούχους ορισμένου χρόνου για να στελεχώσει κάποιο νέο τμήμα, οι οποίες απαιτούν κάποια σχετική εργασιακή εμπειρία και αρκετή τεχνογνωσία πάνω στο αντικείμενο. Στέλνονται βιογραφικά "δικών μας παιδιών" και διαφόρων τυχαίων που έτυχε ή είχαν την οξυδέρκεια να πληροφορηθούν (γιατί οι προκυρήξεις γίνονται κατά το 80%, απλά δεν παίρνουν την ντουντούκα). Η διαδικασία προχωράει σε συνεντεύξεις, οι οποίες δεν είναι αποκλειστικά του στυλ "ποιο μπάρμπα στην κορώνη έχεις;", γιατί όσο και να βρίζουμε και να θεωρούμε ότι ζούμε το βασίλειο του νεποτισμού αρκετές δημόσιες υπηρεσίες κάνουν πλέον δουλειά (το οποίο σημαίνει ότι κάποιος τελικά δουλεύει εκεί μέσα). Στο τέλος, γίνονται οι συμβάσεις, οι οποίες συνήθως είναι 50% φιλότιμοι και καταρτισμένοι εργαζόμενοι και 50% ανίδεοι ξύστες με βύσμα.

Περνάνε 3-4 χρόνια, και οι φιλότιμοι και καταρτισμένοι, όχι μόνο κάνουν δουλειά για 2+ άτομα μέσα σε ένα όχι τόσο καλό κλίμα (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), αλλά την κάνουν και καλά, οπότε όλοι είναι ευχαριστημένοι. Σαν αποτέλεσμα, ο οργανισμός αποφασίζει να τους ανταμοίψει με μονοποίηση. Και εκεί, επειδή αλλάξανε τα κριτήρια του ΑΣΕΠ ή του όποιου ΑΣΕΠ έρχεται και τους τρώει στην γωνία ένα 25χρονο παλικάρι το οποίο πήγε στην αγγλία γιατί είχε λεφτά ο μπαμπάκας του και γύρισε με Bsc,Msc, PHD και στρατό (αναφέρομαι στην αγγλία γιατί ο 25χρονο διδακτορικός στο ελληνικό πανεπιστήμιο είναι λιαν απίθανο σενάριο), ο οποίος 99% θα κάνει χειρότερο έργο από τον άλλο.

Δεν λέω ότι δεν γίνονται στην χώρα μας εγκλήματα στο όνομα της αξιοκρατίας, αλλά πρέπει νομίζω να βλέπουμε και την άλλη όψη του νομίσματος.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-07, 13:29
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εκεί, επειδή αλλάξανε τα κριτήρια του ΑΣΕΠ ή του όποιου ΑΣΕΠ έρχεται και τους τρώει στην γωνία ένα 25χρονο παλικάρι το οποίο πήγε στην αγγλία γιατί είχε λεφτά ο μπαμπάκας του και γύρισε με Bsc,Msc, PHD και στρατό (αναφέρομαι στην αγγλία γιατί ο 25χρονο διδακτορικός στο ελληνικό πανεπιστήμιο είναι λιαν απίθανο σενάριο), ο οποίος 99% θα κάνει χειρότερο έργο από τον άλλο.
Γενικά συμφωνώ.
Κατά δεύτερον , το παιδί που είχε λεφτά ο μπαμπάκας του να παέι να κάνει πολα αυτά δεν καταδέχεται να κάνει αίτηση στο Δημόσιο.
Να σου αντιστρέψω το παράδειγμα.
Ως φυσικός, είχα από μηδαμινές ώς μηδενικές πιθανότητες να μπω κάπου.
Εβγαλα τα μάτια μου λοιπόν, έκανα μεταπτυχιακό στην Πάτρα 2 χρόνια, και μετά άλλα 4 χρόνια διδακτορικό στο Παν. Θεσσαλίας.
Έρχεται λοιπόν το χ παιδάκι, που πήρε το Bsc στην Αγγλία ή οπουδήποτε αλλού, μπαίνει με γνωστό του μπαμπά του σε μια δημόσια υπηρεσία ώς συμβασιούχος, και έρχεται και μου παίρνει την δουλειά.

Δεν υπάρχει άσπρο και μάυρο, σίγουρα η προυπηρεσία θα πρέπει να μοριοδοτείται, αλλά ΄στην προκειμένη περίπτωση έχει γίνει παράθυρο για κατστρατήγηση του ΑΣΕΠ.
Και μπορεί να έχει παραγίνει το φαινόμενο τα τελευταία χρόνια αλλά και η προηγούμενη κυβέρνηση έβαλε το θεσμό του Ειδικού Επιστημονικού Προσωπικού , μέσω της οποίας είχε συνέντευξη και μπορούσε να περάσει με παραθυράκι δικά της άτομα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-07, 14:14
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
ένα 25χρονο παλικάρι το οποίο πήγε στην αγγλία γιατί είχε λεφτά ο μπαμπάκας του και γύρισε με Bsc,Msc, PHD και στρατό (αναφέρομαι στην αγγλία γιατί ο 25χρονο διδακτορικός στο ελληνικό πανεπιστήμιο είναι λιαν απίθανο σενάριο), ο οποίος 99% θα κάνει χειρότερο έργο από τον άλλο.
Αν και νομίζω οτι στα περισσότερα όλοι μας συμφωνούμε, την λογική σου για τα παιδιά που σπουδάζουν έξω με τα λεφτά του μπαμπά δεν την καταλαβαίνω. Για να έχουμε μια ιδέα του ποιός μπορεί να είναι καλύτερος απο τον άλλο , να συγκρίνουμε τα πτυχία ή τις περιουσίες ; ! Αν ο άλλος εχει τελειωσει το ΜΙΤ με τα λεφτα του μπαμπα του είσαι σίγουρος οτι δεν αξίζει ;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-02-07, 15:08
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και νομίζω οτι στα περισσότερα όλοι μας συμφωνούμε, την λογική σου για τα παιδιά που σπουδάζουν έξω με τα λεφτά του μπαμπά δεν την καταλαβαίνω. Για να έχουμε μια ιδέα του ποιός μπορεί να είναι καλύτερος απο τον άλλο , να συγκρίνουμε τα πτυχία ή τις περιουσίες ; ! Αν ο άλλος εχει τελειωσει το ΜΙΤ με τα λεφτα του μπαμπα του είσαι σίγουρος οτι δεν αξίζει ;
Νομίζω ότι με παρεξηγείς, διότι απλά έδωσα ένα παράδειγμα πιθανού τύπου άχρηστου ατόμου με περγαμηνές το οποίο θα μπορούσε να διεκδικήσει μια θέση έναντι κάποιου με προϋπηρεσία, χωρίς να έχω στόχο να κάνω κάποια γενίκευση. Μια και το παράδειγμα θα έπρεπε να υποστηρίζει την απέναντι όχθη έπρεπε να είναι όσο πιο extreme και λαϊκιστικό γίνεται, στο πνεύμα της δημοσίευσης του έθνους. That's all.

To ποιος τελικά είναι καλύτερος από τον άλλο δεν διαφαίνεται σχεδόν ποτέ από τα τυπικά προσόντα (τα οποία απλά αποτελούν μια διεκλείδα στην ροή των αιτήσεων σε μια δουλεία), αλλά μόνο η πράξη.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-02-07, 16:20
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μιλάει το ΠΑΣΟΚ για συμβάσεις και προσλήψεις;;; Χαχα
Mα αφού αυτοί έμαθαν τα κόλπα στη ΝΔ!!!
Και από τους μπλε θα μάθουν τα παραθυράκια και τα
βισματάκια στο ΚΚΕ εάν γίνουν κάποια στιγμή κυβέρνηση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.