Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Κινητή τηλεφωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-10, 16:00
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
iPhone 101

Απέκτησα ένα iPhone 3gs, χωρίς επιδότηση ή σύνδεση (δηλ. σκέτη συσκευή). Έχοντας περάσει το πρώτο πολιτισμικό σοκ, θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματάκια

1. Υπάρχει πρόβλημα μπαταρίας αν έχω τη συσκευή συνεχώς συνδεμένη με τον υπολογιστή; Έχετε δει προβλήματα με ακανόνιστη φόρτιση, δηλ. χωρίς να περιμένω να αδειάσει;

2. Έχω εγκαταστήσει το iTunes σε δύο υπολογιστές. Όταν προσπαθώ να συγχρονίσω τα apps με το δεύτερο, χαλάει η σειρά που εμφανίζονται στη συσκευή (τα ανακατεύει). Πώς μπορώ να έχω ακριβώς τα ίδια πράγματα στη συσκευή και τους υπολογιστές;

3. Μπορώ να συνδέσω και συγχρονίσω δύο διαφορετικές iPhone συσκευές με διαφορετικό περιεχόμενο (apps/contacts) στον ίδιο υπολογιστή και ίδιο windows username; Πχ για τα contacts θα μπορούσα να φορτώνω το κατάλληλο αρχείο στο windows address book κάθε φορά πριν από το sync.

4. Εκτός από Windows Address Book και Outlook, μπορώ να συγχρονίσω τα contacts με κάποιο άλλο τοπικό πρόγραμμα/αρχείο;

5. Υπάρχει κάποιος τρόπος στα contacts να μου βγάλει και ελληνική λίστα αρχικών γραμμάτων; Τώρα όλα τα ελληνικά ονόματα είναι μαζεμένα στο #.

6. Υπάρχει περίπτωση να μη δουλέψει η επιλογή Restore που βρίσκεται στο Summary tab του iTunes, αν πχ επιχειρήσω το (νόμιμο πλέον) jailbreak; Αν έχω καταλάβει, αυτή επιστρέφει τη συσκευή στην κατάσταση που την αγόρασα;

7. Η μεταφορά data μέσω της τηλεφωνικής σύνδεσης μου δίνει κάποιο πλεονέκτημα έναντι του wifi, εκτός της διαθεσιμότητας;

8. Ιδέες για free apps που να έχουν εφαρμογή στην Ελλάδα; (όχι παιχνίδια)

Ευχαριστώ!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-10, 16:46
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Υπάρχει πρόβλημα μπαταρίας αν έχω τη συσκευή συνεχώς συνδεμένη με τον υπολογιστή; Έχετε δει προβλήματα με ακανόνιστη φόρτιση, δηλ. χωρίς να περιμένω να αδειάσει;
Όχι. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Καλό θα ήταν, μια φορά το μήνα, να το αφήνεις να κατέβει κάτω απ' το 20% και να κάνεις μια πλήρη φόρτιση χωρίς διακοπές. Όταν φτάσει στο 100%, άφησε το ακόμα μισή ώρα.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Έχω εγκαταστήσει το iTunes σε δύο υπολογιστές. Όταν προσπαθώ να συγχρονίσω τα apps με το δεύτερο, χαλάει η σειρά που εμφανίζονται στη συσκευή (τα ανακατεύει). Πώς μπορώ να έχω ακριβώς τα ίδια πράγματα στη συσκευή και τους υπολογιστές;
Δεν μπορείς. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως είναι φυσιολογική η συμπεριφορά αυτή.
Θα μπορούσες, αν ήξερες και αντέγραφες τα κατάλληλα αρχεία απ' τον έναν στον άλλον.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Μπορώ να συνδέσω και συγχρονίσω δύο διαφορετικές iPhone συσκευές με διαφορετικό περιεχόμενο (apps/contacts) στον ίδιο υπολογιστή και ίδιο windows username; Πχ για τα contacts θα μπορούσα να φορτώνω το κατάλληλο αρχείο στο windows address book κάθε φορά πριν από το sync.
Μπορείς. Κάθε συσκευή θα έχει το δικό της όνομα. Έτσι, το iTunes θα τις αναγνωρίζει ως διαφορετικές. Κάθε συσκευή, θα έχει τη δικιά της ομάδα συγχρονισμού (επαφές, μουσική, εφαρμογές, backup κλπ).

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Εκτός από Windows Address Book και Outlook, μπορώ να συγχρονίσω τα contacts με κάποιο άλλο τοπικό πρόγραμμα/αρχείο;
Όχι. Διαθέσιμες είναι μόνο οι επιλογές που σου δίνει το iTunes. Έχεις σκεφτεί τη πιθανότητα να έχεις τα στοιχεία αυτά στο google, για παράδειγμα;

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
5. Υπάρχει κάποιος τρόπος στα contacts να μου βγάλει και ελληνική λίστα αρχικών γραμμάτων; Τώρα όλα τα ελληνικά ονόματα είναι μαζεμένα στο #.
Ναι, αν στα settings ορίσεις ως γλώσσα τα ...ελληνικά.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
6. Υπάρχει περίπτωση να μη δουλέψει η επιλογή Restore που βρίσκεται στο Summary tab του iTunes, αν πχ επιχειρήσω το (νόμιμο πλέον) jailbreak; Αν έχω καταλάβει, αυτή επιστρέφει τη συσκευή στην κατάσταση που την αγόρασα;
Όχι. Θα δουλέψει οπωσδήποτε, αρκεί να έχεις καλή σύνδεση με τους servers της Apple. Μπορείς βέβαια να κατεβάσεις το σχετικό αρχείο, τοπικά στον υπολογιστή σου και αντί για restore, να πατήσεις ALT + restore (αν θυμάμαι καλά). Έτσι, θα σου ζητήσει να ορίσεις εσύ το σχετικό αρχείο απ' τον δίσκο σου.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
7. Η μεταφορά data μέσω της τηλεφωνικής σύνδεσης μου δίνει κάποιο πλεονέκτημα έναντι του wifi, εκτός της διαθεσιμότητας;
Εννοείς τη χρήση το 3G έναντι του WiFi; η διαφορά είναι στη χρέωση και πιθανόν, στη ταχύτητα.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
8. Ιδέες για free apps που να έχουν εφαρμογή στην Ελλάδα; (όχι παιχνίδια)
Πολλές, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο. Για περιόρισε λίγο το πεδίο με κάποιες πιο συγκεκριμένες απαιτήσεις...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pazo για αυτό το μήνυμα:
Archmage (06-08-10)
  #3  
Παλιά 06-08-10, 17:16
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Με βάση τα παραπάνω:

2. Υποθέτω δεν είμαι ο μόνος χρήστης iPhone στον κόσμο που θέλω να το συγχρονίζω στο σπίτι ΚΑΙ στη δουλειά, ε;

4. Ναι, ξέρω ότι το κάνει μέσω google αλλά η λίστα με τα contacts (τηλέφωνα, διευθύνσεις, γενέθλια, επετείους, nicknames, URLs, σημειώσεις) παραείναι κοντά σε αυτό που θεωρώ "προσωπικά δεδομένα".

5. Αν ορίσω ελληνικά κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλω στα contacts (δηλαδή έχει ταυτόχρονα ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες) αλλά χαλάει ΟΛΑ τα υπόλοιπα.

Μήπως μπορώ να αντικαταστήσω αυτή την εφαρμογή με κάποια άλλη που το κάνει; (μπα..)

8. Αυτές που έχω με (ελάχιστο) ψάξιμο είναι: Facebook, Wikipedia, Skype, Twitter, GoogleEarth, διάφορες για νέα (cnn, bbc, κλπ), το Stanza για βιβλία και μερικές μικρές-και-χαριτωμένες τύπου decibels, shazam, unit converter, φακός.

Γενικά σκεφτόμουν αν υπάρχουν κάποιες "killer apps" που θα έπρεπε να ξέρω, ανεξαρτήτως αντικειμένου. Πχ μου το είπαν για το shazam και το θεωρώ μοναδικό!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-10, 14:36
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Καλό θα ήταν, μια φορά το μήνα, να το αφήνεις να κατέβει κάτω απ' το 20% και να κάνεις μια πλήρη φόρτιση χωρίς διακοπές. Όταν φτάσει στο 100%, άφησε το ακόμα μισή ώρα.
Αν το iPhone 3GS έχει μπαταρία NiCd, τότε η μπαταρία πρέπει να πραγματοποιεί πλήρη κύκλο φόρτισης (φόρτιση από 0% σε 100% και αποφόρτιση από 100% σε 0%). Η φόρτιση πρέπει να γίνεται μόνο με τη μπαταρία τελείως άδεια.

Αν έχει NiMH, τότε πρέπει να αποφορτίζεται τελείως όσο πιο συχνά γίνεται (βαθιά αποφόρτιση), αλλά αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό πρόβλημα όσο στις NiCd.

Αν το iPhone 3GS έχει μπαταρία Li ή Li ion, το φαινόμενο μνήμης λειτουργεί αντίστροφα (όπως στις μπαταρίες αυτοκινήτου/UPS): όταν η μπαταρία αποφορτίζεται τελείως, παθαίνει ζημιά. Αν η μπαταρία αποφορτιστεί τελείως (πραγματικό 0%, όχι το 0% που αναφέρει το κινητό), κάθε δευτερόλεπτο που περνάει μειώνει την ικανότητά της να κρατήσει φόρτιση αργότερα. Ποτέ μην κάνετε βαθιές αποφορτίσεις σε μπαταρίες Li ή Li ion, και όσο πιο πολύ περνάει με το φορτιστή σε trickle charge/condition mode (συνδεδεμένο αλλά με τη μπαταρία 100% και τη φόρτιση «σβηστή»), τόσο το καλύτερο.

Πληροφοριακά, δε νομίζω ότι το iPhone έχει NiCd ή NiMH εκτός κι αν είναι ασύρματο τηλέφωνο δεκαετίας '90.

Αυτά δεν ισχύουν μόνο για iPhone, εκτός κι αν ο Steve έχει δική του χημεία μπαταρίας που δεν έχει κανένας άλλος.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Archmage (08-08-10)
  #5  
Παλιά 08-08-10, 15:28
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Το iPhone (απ´ το 2G μέχρι σήμερα) χρησιμοποιεί μπαταρίες Li-Polymer.

Οι οδηγίες μου περί φόρτισης, βρίσκεις πως είναι λάθος;

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακά, δε νομίζω ότι το iPhone έχει NiCd ή NiMH εκτός κι αν είναι ασύρματο τηλέφωνο δεκαετίας '90.

Αυτά δεν ισχύουν μόνο για iPhone, εκτός κι αν ο Steve έχει δική του χημεία μπαταρίας που δεν έχει κανένας άλλος.
Υποτίθεται πως προσπαθείς να αποφύγεις τα flames, όπως ο διάολος το λιβάνι... ή όχι;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 08-08-10 στις 16:07
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-10, 16:29
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 03:38
Φύλο: Άντρας
Όσον αφορά για τις εφαρμογές που ρώτησες. Θα σου πρότεινα τις εξής:

1. Snap Tell: Σαν το Shazaam αλλά για βιβλία, CD, DVD και άλλα. Απλά πάρε μια φωτογραφία του εξώφυλλου του βιβλίου (ας πουμε) που σε ενδιαφέρει για παράδειγμα. Η εφαρμογή συνδέεται στο Amazon, και σου δείχνει αν το συγκεκριμένο είναι φτηνότερο online, σου προτείνει άλλα παρομοια βιβλία κ.ο.κ.

2. Evernote: Σου επιτρέπει να γράφεις σημειώσεις, να παίρνεις φωτογραφίες, βίντεο και ηχογραφήσεις με το τηλέφωνό σου. Σε αντίθεση με τις εφαρμογές που είναι ήδη εγκαταστημένες στο 3gs, το evernote ανεβάζει το αρχείο σε μια ασφαλη τοποθεσία στο διαδίκτυο όπου μπορείς να το επεξεργαστείς με οποιαδήποτε συσκευή (pc,laptop, κτλ) μπορεί να συνδεθεί στο internet.

3.Civilization Revolution : Δεν ξέρω αν σου αρέσουν τα παιχνίδια στρατηγικής αλλά η πλήρης έκδοση του συγκεκριμένου παιχνίδιου είναι δωρεάν για ένα μικρό χρονικό διάστημα. Κατέβασε το απο το app store πριν αρχήσουν να χρεώνουν πάλι.

4. Pandora's Box: Αυτή η εφαρμογή, ψάχνει το app store για εφαρμογές που πρόσφατα αλλάξανε/ρίξανε τις τιμές τους ή σταματήσαν να χρεώνουν για να τις κατεβάσεις. Πολύ χρήσιμο για να βρίσκεις νέες και φτηνές εφαρμογές.

Η ιστιοσελίδα gizmodo, έχει κάθε βδομάδα τη στήλη -apps of the week. Ως συνήθως έχουν πολύ καλές προτάσεις.

Αυτάαα! Καλωρίζικο!
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elrik : 08-08-10 στις 16:32
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Elrik για αυτό το μήνυμα:
Archmage (08-08-10)
  #7  
Παλιά 09-08-10, 21:32
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 03:38
Φύλο: Άντρας
Δες και αυτό το άρθρο - έχει πολύ καλές επιλογές
http://lifehacker.com/5607809/lifeha...st-iphone-apps
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Elrik για αυτό το μήνυμα:
Archmage (10-08-10)
  #8  
Παλιά 10-08-10, 10:30
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το iPhone (απ´ το 2G μέχρι σήμερα) χρησιμοποιεί μπαταρίες Li-Polymer.

Οι οδηγίες μου περί φόρτισης, βρίσκεις πως είναι λάθος;
Σύντομη απάντηση: φόρτιζε τις μπαταρίες Li Ion όσο πιο συχνά μπορείς σε σωστό φορτιστή, και μην τις αφήνεις να αποφορτιστούν εντελώς. Η μπαταρία μπορεί να καταστραφεί ολοσχερώς αν μείνει αφόρτιστη μέσα σε κινητό για κάποιο διάστημα (συνήθως 1-2 μήνες).

Ενοχλητικά δασκαλίστικη απάντηση: όλες οι επαναφορτιζόμενες με βάση το λίθιο (Lithium, Lithium ion, Lithium ion polymer) έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά φόρτισης (διαφορετικούς κύκλους φόρτισης όμως).

Φόρτιση: Οι Li ion polymer δε σηκώνουν υπερφόρτιση, και δε δέχονται trickle charging (οπότε λάθος τα είπα για την οικογένεια στο προηγούμενο μήνυμα). Ευτυχώς, η υπερφόρτιση φροντίζεται από το φορτιστή του κινητού και την ίδια τη μπαταρία. Το κύκλωμα του φορτιστή ξέρει να φορτίζει προσεκτικά, ενώ νομίζω ότι και η ίδια η μπαταρία έχει ένα μικρό αναλογικό κυκλωματάκι που προστατεύει τη μπαταρία από υπερφόρτιση.

Αποφόρτιση: Αν αποφορτιστούν τελείως, μερικές φορές μπορούν να αναζωογονηθούν σε ειδικούς φορτιστές, αλλά συνήθως είναι άχρηστες.

Οι συσκευές που χρησιμοποιούν τέτοιες μπαταρίες συνήθως σβήνουν πριν συμβεί αυτό, κρατώντας τη μπαταρία στο 10% φόρτισης. Δηλαδή όταν το κινητό χτυπιέται ότι δεν έχει μπαταρία και θα σβήσει, η μπαταρία έχει 10% φόρτιση ακόμα.

Σ'αυτό το στάδιο, αν μείνει αφόρτιστη και ασύνδετη, η μπαταρία χάνει 8% φόρτισης το μήνα στους 21°C.

Αλλά: το αναλογικό κυκλωματάκι που ζει μέσα στη συσκευασία της μπαταρίας καταναλώνει κι αυτό (ελάχιστη) ενέργεια, κι αυτό μειώνει τη διάρκεια ζωής.

Επίσης: αν η μπαταρία είναι αφόρτιστη αλλά συνδεδεμένη στη συσκευή που τροφοδοτεί (στο iPhone δεν έχεις επιλογή μια και είναι σφραγισμένο), το κύκλωμα της ίδιας της συσκευής καταναλώνει ενέργεια παρακολουθώντας την κατάσταση του πλήκτρου on/off. Αυτό μειώνει ακόμα περισσότερο τη ζωή της μπαταρίας εκτός αν ο φορτιστής/power conditioner της συσκευής [1] κόβει τελείως την παροχή στη συσκευή από ένα σημείο και μετά.

Όπως και να'χει, αυτά απλώς αλλάζουν το ρυθμό αποφόρτισης. Η βαθιά αποφόρτιση είναι τόσο επικίνδυνη για το iPhone που δεν αλλάζει μπαταρία, που καλύτερα να την αποφεύγεις όσο περισσότερο μπορείς.

Αποθήκευση: αν μπορούσες να βγάλεις τη μπαταρία (που δε μπορείς), η σωστή πρακτική αποθήκευσης είναι να τη (απο)φορτίσεις στο 40% (δεν ξέρω γιατί) και να την αποθηκεύσεις σε ψυγείο (όχι κατάψυξη), επειδή η χαμηλή θερμοκρασία μειώνει το ρυθμό αποφόρτισης. Και πάλι δε θα κρατήσει για πάντα.


Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποτίθεται πως προσπαθείς να αποφύγεις τα flames, όπως ο διάολος το λιβάνι... ή όχι;
Hint: πρόσεξε το χαμογελάκι.

Προς χρήστες/οπαδούς iPhone: αυτό δεν είναι flame. Δεν είπα κάτι κακό για τον μεγάλο σας έρωτα. Απλά έχει συνηθισμένη μπαταρία, με τους περιορισμούς της χημείας της και της φυσικής.

Από κει και πέρα, ενώ ήμουν μεγάλος θαυμαστής της δουλειάς των δύο Steves [2] του από το '77 μέχρι το '87, αυτή την εποχή τον Jobs τον απεχθάνομαι τελείως. Για μένα είναι από τα πιο ενοχλητικά άτομα της βιομηχανίας πληροφορικής, μαζί με τον Steve Ballmer της Microsoft (άλλος Steve... σύμπτωση; )

[1] Συνήθως λέμε φορτιστή το κουτάκι που μπαίνει στην πρίζα· αλλά αυτό είναι ένας απλός μετασχηματιστής. Ο πραγματικός φορτιστής βρίσκεται πάντα on-board, κοντά στη μπαταρία, για να μπορεί να παρακολουθεί θερμοκρασίες κλπ. Σε SMT συσκευές όπως τα κινητά, είναι ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα («τσιπ») με καμμιά δεκαριά ποδαράκια, δηλαδή τόσο μικρό που χωρίς λούπα μπορεί να μην το προσέξεις και καθόλου.

[2] Ποιος άλλος θυμάται ότι ήταν δύο οι Steves κάποτε;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.