Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-08-10, 22:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Eντυπωσιακή η φθορά, μετά 10 μήνες, της κυβέρνησης



Το πρώτο τρίμηνο εφαρμογής των μέτρων του Μνημονίου συμπίπτει πλέον με τη συμπλήρωση δέκα μηνών διακυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ. Η σημαντική φθορά που έχει επιφέρει η κοινωνική δυσαρέσκεια, σε εξαιρετικά σύντομο χρονικό διάστημα, αποτυπώνεται ευδιάκριτα στις στάσεις των πολιτών, τόσο απέναντι στις ασκούμενες (ή μη ασκούμενες) κυβερνητικές πολιτικές όσο και απέναντι στα πρόσωπα που τις υλοποιούν. Η μέτρηση της Public Issue γίνεται σε δύο επίπεδα:

1) Αφενός αποτυπώνει με βάση αναλυτικούς δείκτες αξιολόγησης την παρούσα κατάσταση σε δεκαεννέα (19) τομείς άσκησης κυβερνητικού έργου, καθώς και τις μεταβολές που έχουν επισυμβεί κατά τομέα, στο κρίσιμο α΄ εξάμηνο του 2010.

2) Αφετέρου, με βάση μια 10βάθμια κλίμακα αξιολόγησης, καταγράφει τη σημερινή εικόνα δεκαέξι (16) υπουργών (συμπεριλαμβανομένου του Πρωθυπουργού, ο οποίος διατηρεί και την ιδιότητα του ΥΠΕΞ).

Η σημερινή κατάσταση στους επιμέρους τομείς του κυβερνητικού έργου, που διαπιστώνουν οι πολίτες, αντιπαραβάλλεται με εκείνη που είχε καταγραφεί στην αντίστοιχη μέτρηση του περασμένου Μαρτίου, δηλαδή πριν από την υπογραφή του Μνημονίου. Οι τομείς άσκησης πολιτικής που αξιολογούνται δεν αντιστοιχούν επακριβώς («ένα προς ένα») στα υπάρχοντα υπουργεία, δηλαδή στην υφιστάμενη διάρθρωση της δημόσιας διοίκησης και στις αλλεπάλληλες διοικητικές αλλαγές που έχουν επισυμβεί σε αυτήν. Λόγω της αλληλοεπικάλυψης των αρμοδιοτήτων που υφίσταται, είτε για αντικειμενικούς είτε για ιστορικούς-πολιτικούς λόγους, κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο. Ωστόσο, οι επιλεγμένοι τομείς αφορούν αυτό που ουσιαστικά προσλαμβάνει υποκειμενικά και κατανοεί ο πολίτης, ως «διακυβέρνηση».

Η φθορά της κυβέρνησης είναι σήμερα εντυπωσιακή. Αν και έχουν μεσολαβήσει μόνον 10 μήνες από την ανάληψη της εξουσίας, η σημερινή εικόνα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από εκείνη του προκατόχου της, το καλοκαίρι του 2009. Σε σύγκριση με ένα χρόνο πριν, η κοινωνική δυσαρέσκεια έχει ενταθεί στο σύνολο των έξι (6) τομέων του κυβερνητικού έργου, που αφορούν την οικονομία και την ανάπτυξη (ανεργία, πληθωρισμός, γεωργία, μικρομεσαίες επιχειρήσεις, περιφερειακή ανάπτυξη και τουρισμός). Από τους 19 συνολικά τομείς της διακυβέρνησης που αξιολογούνται, μοναδική σχετική επιτυχία της κυβέρνησης (με κριτήριο το ποσοστό της βελτίωσης να υπερτερεί του ποσοστού επιδείνωσης ή της στασιμότητας) αποτελεί η «αστυνόμευση στις γειτονιές». Γενικότερα, βελτίωση εξακολουθεί να καταγράφεται μόνον στους τομείς του κυβερνητικού έργου που αφορούν «τον νόμο και την τάξη» (αστυνόμευση, εγκληματικότητα, μετανάστευση, ναρκωτικά), τομείς οι οποίοι σχετίζονται άμεσα με το αίσθημα ασφάλειας του πολίτη. Αξίζει ακόμη να σημειωθεί ότι σε τρεις τομείς του κυβερνητικού έργου (ανεργία, ακρίβεια και μικρομεσαίες επιχειρήσεις), τα ποσοστά επιδείνωσης κυμαίνονται σε ποσοστό άνω του 90%, ενώ σε άλλους τρεις (ασφαλιστικό, τουρισμός και εγκληματικότητα) τα ποσοστά επιδείνωσης προσεγγίζουν το 70%.

Από την άλλη πλευρά, η κυβερνητική φθορά και οι επιπτώσεις του Μνημονίου αποτυπώνονται εμφανώς και στο επίπεδο των προσώπων (υπουργών): Με εξαίρεση τον υπ. Προστασίας του Πολίτη (6,3), τον υπ. Αμυνας (6,3) και τον ίδιο τον πρωθυπουργό - ΥΠΕΞ (6,1), κανείς άλλος δεν καταφέρνει να ξεπεράσει τη «βάση» της αξιολόγησης (που στην κλίμακα 1 - 10 είναι 5,5). Αν και όλοι ανεξαιρέτως καταγράφουν στο τρίμηνο αρνητική μεταβολή, τη μεγαλύτερη μείωση σημειώνουν οι υπουργοί: Οικονομικών (-2), Απασχόλησης (-1,6) και Υγείας (-1,6).

www.mavris.gr και www.publicissue.gr Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-10, 00:14
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα δεν κυβερνούν. Κυβερνώνται απο ξένα κέντρα εξουσίας που έχουν λόγο να δοκιμάζουν στην πλάτη του ΄Ελληνα αντιλαϊκά μέτρα, ώστε να μετρήσουν αντιδράσεις και πρακτικές, όταν θα αρχίσουν να τα εφαρμόζουν και στις υπόλοιπες μεσογειακές πλάτες.

Οσο για τους ταγούς μας, είναι εγκεφαλικά ακατοίκητοι.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-10, 09:46
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν κυβερνούν. Κυβερνώνται απο ξένα κέντρα εξουσίας που έχουν λόγο να δοκιμάζουν στην πλάτη του ΄Ελληνα αντιλαϊκά μέτρα, ώστε να μετρήσουν αντιδράσεις και πρακτικές, όταν θα αρχίσουν να τα εφαρμόζουν και στις υπόλοιπες μεσογειακές πλάτες.

Οσο για τους ταγούς μας, είναι εγκεφαλικά ακατοίκητοι.
Αν υποθέσουμε ότι αύριο είχαμε εκλογές , και εκλέγονταν είτε το κκε , το λαος, ή η νεα δημοκρατία, θα υπήρχε κάποια διαφορά στην διακυβέρνηση ;
Αφού χρωστάμε της μιχαλούς και μας κάνουν ό,τι θέλουν . Πλεον , δεν θα έχει σημασία το ποια παράταξη θα ψηφίζουμε κάθε τετραετία . Οι παρατάξεις είναι πλέον γρανάζια τών ξένων οι οποίοι μας προσφέρουν το ένα δάνειο μετά το άλλο για να μας βάλουν τα 2 πόδια σε ένα παπούτσι .
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-10, 12:38
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υποθέσουμε .............., δεν θα έχει σημασία το ποια παράταξη θα ψηφίζουμε κάθε τετραετία . .
Εχει σημασία μόνο στο ότι ψηφίζουμε το εκάστοτε "μη χείρον". Και αυτό προσδιορίζεται απο τις δεσμεύσεις για διαφανή διακυβέρνηση, δηλ. να γνωρίζει ο εκλογέας το πρόγραμμα του κόμματος και τα πρόσωπα που θα το εφαρμόσουν. Διότι π.χ. αν η ΝΔ είχε φροντίσει να δημιουργήσει υποδομές ανάπτυξης, δεν θα είχαμε σήμερα ανάγκη τον υπέρογκο ή δυσανάλογο δανεισμό και τους......αποτρόπ(αι)ους επίτροπους. Αλλά δυστυχώς επι κυβερνήσεως ΠΑΣΟΚ και ΝΔ σπαταλήθηκαν ποσά για την ...διατήρηση της εξουσίας και όχι για την ......συντηρηση του κράτους.

Αλλωστε δεν υπάρχει κράτος που να μην χρωστάει (π.χ. το εξωτερικό χρέος της Γερμανίας είναι 590 δισ ευρω), με τη διαφορά ότι αυτοί έχουν εξαγωγές λόγω της βιομηχανίας και είναι σε θέση να διαπραγματευτούν καλύτερους όρους ....δανειοσκλαβιάς. Εμείς "φαγαμε" το 1ο πακετο Ντελόρ για να διατηρηθεί το ΠΑΣΟΚ, φαγαμε το 2ο πακέτο, για να "ταϊσουμε" τους εργολάβους της Αττικης Οδού και του Αεροδρομίου υποσχόμενοι ΝεοΔημοκρατική επανίδρυση του Κράτους, ξε-Κοκκαλη-σαμε (δεν πρόκειται για ορθογραφικό λάθος) το τρίτο πακέττο για Siemens και Επικοινωνίες και δεν το διαθέσαμε για τη φωτοβολταϊκή ανάπτυξη.

Λάθη και απάτες λοιπόν πληρώνουμε, όχι δάνεια.


ΥΓ. Στην αρχαία Ελλάδα οι καταχραστές δημοσίου χρήματος επέστρεφαν τα κλεμμενα, δημευόταν η περιουσία τους και αντιμετώπιζαν θανατική ποινή ή εξορία (βλ. Λυσίου κατα Σιτοπωλών).

Στη νέα Ελλάδα θα μου αρκούσε η επιστροφή των κλεμμενων (π.χ. απο τους κ.κ. Τσοχατζόπουλο, Μαντέλη, Χριστοφοράκο) και η δήμευση (π.χ. κ.Βουλγαράκης, κ.Ρουσόπουλος, κ.Παυλίδης κλπ., όπου τα ονόματα αναφέρονται μόνο ως termini technici καθόσον τα πρόσωπα απολαμβάνουν ακόμα το τεκμήριο αθωότητος). Ζητάω πολλα;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 02-08-10 στις 12:45
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην tertios για αυτό το μήνυμα:
mystakid (02-08-10)
  #5  
Παλιά 02-08-10, 14:14
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Βαρέθηκα αυτό που γίνεται από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Βαρέθηκα να εναλλασσοντα τα δύο κόμματα στην εξουσία και το καθένα όταν είναι κυβέρνηση να κατηγορεί το άλλο για άδεια ταμεία, για το ότι παρέλαβαν χάος, για μαύρες τρύπες κτλ. Και αντίστροφα να ακούει τα ίδια όταν γίνει αντιπολίτευση. Βαρέθηκα κάποια άλλα κόμματα να είναι αμέτοχα επί της ουσίας και να κατηγορούν τα δυο προηγούμενα κόμματα.

Και τι να γίνει; Όσο παράξενο και όσο ουτοπικό και αν σας φανεί, ας γίνουν σχήματα συνεργασίας. Πως να γίνει αυτό; Δεν ξέρω ακριβώς, δεν είμαι πολιτικός, δεν είμαι οικονομολόγος. Όμως, ανάλογα με το εκλογικό αποτέλεσμα κάποια φόρμουλα μπορεί να βρεθεί. Επίσης, πολύ απλά θα έλεγα να βγουν όλοι από τις μικροπολιτικές τους ιδεολογίες, να φτύσουν τις καραμέλες που πιπιλάνε τόσα χρόνια και να κάτσουν κάτω να εργαστούν και να συνεργαστούν!

Δεν γίνεται;! Γιατί δεν γίνεται; Επειδή δεν ταιριάζουν οι ιδεολογίες και δεν μπορούν να χαραχθούν γραμμές; Μα, δεν λέμε ότι μας κυβερνούν οι έξω; Δεν είμαστε σε μια δεινή θέση που άλλοι αποφασίζουν; Τουλάχιστον όλοι οι εδώ, ας δουλέψουν μαζί πάνω σε αυτά που άλλοι αποφασίζουν. Έτσι, μήπως και καταφέρουν κάτι καλύτερο χωρίς να κατηγορεί ο ένας τον άλλο, έτσι μήπως και είναι πιο αποδοτικοί, έτσι μήπως και επικεντρωθούν στο να δουλεύουν αντί να κατηγορούν όλους τους άλλους.

Θα καταφέρουν τίποτα; Δεν το ξέρω! Αλλά όταν δεν υπάρχουν άλλες επιλογές και τότε η μόνη επιλογή είναι να τα καταφέρουν!

Διάβαζα πιο πριν ότι η Τροϊκα τώρα φοβάται κύμα έκρηξης απολύσεων! Γιατί; Δεν το ήξεραν και από πριν; Όταν συμπιέζονται οι μισθοί και δεν επαρκούν να καλύψουν τη διαβίωση, όταν δεν αγοράζει ο κόσμος, όταν αρχίζουν να μην κινούνται αγαθά ή υπηρεσίες, όταν κατόπιν αυτών (κ πολλών άλλων λόγων) κλείνουν βιοτεχνίες, κλείνουν δουλειές, οι απολύσεις είναι φυσικό επακόλουθο. Δεν θέλει και καμιά φιλοσοφία για να το σκεφτούν από πριν.

Και πόσο η συμπίεση των μισθών θα μπορεί να έχει αποτέλεσμα; Η ανάκαμψη δεν έρχεται από την πίεση και την μείωση. Η ανάκαμψη έρχεται από την επέκταση και την ανάπτυξη. Τι είναι αυτό;; Ξέρω κι εγώ; Μήπως ξέρουν οι πολιτικοί μας και οι κυβερνώντες μας να μας απαντήσουν; Ή καλύτερα να μη μας απαντήσουν, αλλά να πράξουν. Ποιοί είναι αυτοί που είναι ικανοί να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν δράσεις ανάπτυξης στην Ελλάδα; Βιομηχανία δεν υπάρχει. Γεωργία δεν υπάρχει. Η βιοτεχνία πεθαίνει. Μόνο πια, ένας τουρισμός μας έμεινε, να τον θυμόμαστε, να τον διηγόμαστε και να κλαίμε; Όμως, ποιοι είναι αυτοί που έχουν όραμα για την Ελλάδα! Δεν μπορεί όλα τα οράματά μας για την έξοδο από την κρίση και κυρίως για το μέλλον της Ελλάδας να περιορίζεται στη μείωση μισθών και συντάξεων! Πόση δύναμη πια, έχουν τα χαμηλόμισθα στρώματα, (καθώς από εκεί γίνεται η αφαίμαξη.)

Διάβασα επίσης, πιο πριν ότι κλιμάκιο της Τρόικας θα εγκατασταθεί μόνιμα εδώ για να παρατηρεί και να ελέγχει. Καλά θα κάνει, να μην πηγαινοέρχονται κιόλας! Είμαστε ή δεν είμαστε σε πρόγραμμα και κάτω από την εποπτεία τους; Είμαστε! Ας μην γκρινιάζουμε που μας ελέγχουν! Ας παρακαλάμε να μας ελέγχουν! Να παρακαλάμε να έχουμε και τα σχεδιασμένα αποτελέσματα, μπας και ανακάμψουμε μια ώρα γρηγορότερα. Να παρακαλάμε εκτός αυτών να γίνουν σχέδια ανάπτυξης σε βάθος χρόνου, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ την ανάπτυξη σαν κάτι που θα "αναπτυχθεί" σε ένα ή δύο χρόνια!

Και τα ρίχνω όλα στα κυβερνώντα στρώματα αυτής της χώρας, γιατι από εκεί υπάρχει η δυνατότητα να χαραχθούν και να υλοποιηθούν στρατηγικές. Εμείς, δεν έχουμε ευθύνη ή συμμετοχή; Έχουμε, "όσο φτάνει το χεράκι μας". Δηλαδή έχουμε σε περιορισμένη εμβέλεια στη δουλειά μας, στους συνεργάτες μας, στον εργασιακό και κοινωνικο μας περίγυρο, αλλά δεν μπορούμε εμείς, ο απλός ο κόσμος να χαράξουμε πολιτικές. Να ακολουθήσουμε μπορούμε. Έχω συναντήσει κόσμο που φοβάται με τις εξελίξεις, αλλά πολύ περισσότερο έχω συναντήσει κόσμο που βλέπει με αισιοδοξία τα πράγματα! Γιατί πέρα από την αισιοδοξία να μην δοθούν και προοπτικές;;
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην christi για αυτό το μήνυμα:
Archmage (02-08-10)
  #6  
Παλιά 02-08-10, 14:47
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρυσόστομη!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-10, 15:21
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων

Και τα ρίχνω όλα στα κυβερνώντα στρώματα αυτής της χώρας, γιατι από εκεί υπάρχει η δυνατότητα να χαραχθούν και να υλοποιηθούν στρατηγικές. Εμείς, δεν έχουμε ευθύνη ή συμμετοχή; Έχουμε, "όσο φτάνει το χεράκι μας".

Οι παρατάξεις που κατα καιρούς κυβερνούσαν και κυβερνούν την χώρα αδιαμφισβήτητα έχουν βλάψει στο έπακρο - και ίσως οριστικά, το κράτος.
Ωστόσο , δεν θα ήταν σωστό , να εμφανιστούμε όλοι εμείς Έλληνες ήθικοί και άμοιροι ευθυνών . Πρώτοι εμείς είμαστε που διαφθείρουμε και διαφθειρόμεθα , ως ένα τμήμα του φαύλου κύκλου της σχέσης κράτος-πολίτη. Είναι λίγοι αυτοί που φοροδιαφεύγουν ? Είναι λίγοι εκείνοι που δηλώνουν 10000 ευρώ ετήσιο εισόδημα αλλά ως δια μαγείας τους φτάνει να συντηρούν σκάφος και έπαυλη στην Εκάλη? Είναι λίγοι εκείνοι που πετούν τα σκουπίδια τους όπου βρουν ?(θίγω και το περιβαλλοντολογικό). Είναι λίγοι εκείνοι που καίνε τα δάση και μετά χτίζουν παλάτια ? Και θα μου πείτε ότι το κράτος δεν μεριμνά για την εξυγίανση των παραπάνω περιπτώσεων , αλλά γιατί πρέπει να περιμένουμε αυτούς που καθημερινά ονοματίζουμε "ανίκανους" να κάνουν τον αστυφύλακα σε μας που θεωρούμαστε σωστοί -με όλη την σημασία του όρου- πολίτες ? Κατηγορούμε το κράτος που δεν κάνει κάτι , αλλά εμείς τι κάνουμε τελικά ? Αρκούμαστε στην κριτική, την κατά τα άλλα εξιδανικευμένη , αλλά από δράση τίποτα.

Εμείς τους εκλέγουμε , εμείς τους αφήνουμε να κάνουν γλέντια με τα λεφτά μας, εμείς στην καθημερινότητα μας είμαστε οι πρώτοι που είμαστε ανέντιμοι και οι τελευταίοι που κάνουμε κάτι δραστικό.

Απλά δεν μπορώ να πιστέψω πώς γίνεται 100 άτομα να έχουν πιο πολύ δύναμη απο 10.000.000 .
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην quantum για αυτό το μήνυμα:
Archmage (02-08-10)
  #8  
Παλιά 02-08-10, 15:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Και θα μου πείτε ότι το κράτος δεν μεριμνά για την εξυγίανση των παραπάνω περιπτώσεων , αλλά γιατί πρέπει να περιμένουμε αυτούς που καθημερινά ονοματίζουμε "ανίκανους" να κάνουν τον αστυφύλακα σε μας που θεωρούμαστε σωστοί -με όλη την σημασία του όρου- πολίτες ? Κατηγορούμε το κράτος που δεν κάνει κάτι , αλλά εμείς τι κάνουμε τελικά ? Αρκούμαστε στην κριτική, την κατά τα άλλα εξιδανικευμένη , αλλά από δράση τίποτα.
Η εξηγηση ειναι απλη: η φιλοσοφια που υπαρχει στην ελλαδα ειναι κομμουνιστικη και οχι καπιταλιστικη.

Ο ελληνας τα περιμενει ολα απο το κρατος και θελει δωρεαν υπηρεσιες, και για ολα πρεπει να ειναι υπευθυνο το κρατος, κατι το οποιο ισχυει στα κομμουνιστικα κρατη. Επισης απο οσο ξερω ο ελληνας συνηθως φοβαται τις επενδυσεις, τα ανοιγματα, την αναπτυξη και την προοδο και του αρκει απλως "να τα παει καλα" το οποιο κι αυτο ειναι χαρακτηριστικο της κομμουνιστικης φιλοσοφιας.

Εχουμε λοιπον ενα καπιταλιστικο καθεστως και ενα κομμουνιστη λαο. Οι συγκρουσεις ειναι αναποφευκτες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-08-10, 16:03
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Quantum και Gildor, το ολα στη δική μου ανάρτηση όπως φαίνεται από τα όσα γράφω πριν και μετά αφορουν αποκλειστικά και μόνο στον σχεδιασμό και υλοποίηση πολιτικών, στρατηγικών και μεγάλων προγραμμάτων δράσεων (πχ ανάπτυξη - που ποιος ξέρει αν θα γίνει ποτέ- που είπα πριν).

Ο κάθε πολίτης, καλείται να εφαρμόσει, να κινηθεί μέσα σε αυτές τις εκάστοτε πολιτικές. Δεν έχει δύναμη για να επηρρεάσει με τις όποιες δράσεις του, αποφασιστικά τη χώρα, παρά μόνο τον κοινωνικό του, εργασιακό του περίγυρο.

ΠΧ, υπάρχουν αγρότες με καθετοποιημένες παραγωγές σε προϊόντα άγνωστα για το ελληνικό κράτος, μα αυτού του είδους η δράση μπόρεσε να επηρρεάσει μόνο την στενή γεωγραφική περιοχή. (παράδειγμα, καλλιέργεια και καθετοποιημένη παραγωγή μυρτίλου (; ) ή σε άπταιστα ελληνικά blueburry) στη Δράμα. Και άλλα τέτοια παραδείγματα εξαιρέσεις. Και μη μου πείτε πως στο τομέα της γεωργίας που έχει πεθάνει πια, ότι υπάρχουν τέτοια προγράμματα γενικά και συνολικά από το υπουργείο γεωργίας ή από άλλο συναφή φορέα.

Και δεν περνώ σε άλλα παραδείγματα. Είναι σαφές ότι μιλάω για αποκλειστική ευθύνη χάραξης πολιτικής από τους "κυβερνώντες". Μη μου πείτε ότι έχουμε ευθύνη εμείς γιατί τους εκλέξαμε.. τα έχω πει αυτά στην πρώτη ανάρτηση και υποστηρίζω ότι το μοντέλο που υπάρχει ως τώρα εμένα δεν μου κάνει!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-08-10, 17:30
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εξηγηση ειναι απλη: η φιλοσοφια που υπαρχει στην ελλαδα ειναι κομμουνιστικη και οχι καπιταλιστικη.

Εχουμε λοιπον ενα καπιταλιστικο καθεστως και ενα κομμουνιστη λαο. Οι συγκρουσεις ειναι αναποφευκτες
Αλλα και ...τζογαδόρο. Ευκολοκερδίτη! Θυμηθείτε τις ...φούσκες καθε ειδους.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-08-10, 18:14
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν κυβερνούν. Κυβερνώνται απο ξένα κέντρα εξουσίας που έχουν λόγο να δοκιμάζουν στην πλάτη του ΄Ελληνα αντιλαϊκά μέτρα, ώστε να μετρήσουν αντιδράσεις και πρακτικές, όταν θα αρχίσουν να τα εφαρμόζουν και στις υπόλοιπες μεσογειακές πλάτες.

Οσο για τους ταγούς μας, είναι εγκεφαλικά ακατοίκητοι.

Eπέστρεψες άσωτε ματάκια;;; !!!

Δύο χρόνια είχες αφήσει τον Κουρσάρο να παλεύει μόνος του με όλους τους Ακροβασιανούς και τώρα που είδες τα σκούρα τολμάς και επιστρέφεις;;; !!!

Να σας πάρει και τα στρινγκς βρε ο Γιωργάκης τώρα με το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων!

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-08-10, 18:27
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
.............Δύο χρόνια είχες αφήσει τον Κουρσάρο να παλεύει μόνος του με όλους τους Ακροβασιανούς και τώρα που είδες τα σκούρα τολμάς και επιστρέφεις;;; !!!
Με είχε στειλει ο Συσσωπας για μετεκπαίδευση στη Μέρκελ να του φέρω σχέδια υποβρυχίων για να κανει λέει ...μοντέλλα που να μη ...γερνουν. Κατα τα άλλα, όσο και να ανοίξουν τα επαγγελματα, εγω δε φοβαμαι καθότι εγω δεν ασκώ επάγγελμα, απλά παραμύθι πουλάω και ονειρεύομαι και αυτό είναι σαν τις οικοδομές στη Κηφισιά....πανταχόθεν ελεύθερο...Χα Χα. Καλώς σε βρήκα άθλιε δίτροχε!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 02-08-10 στις 18:31
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.