Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Τηλεόραση Ράδιο και ΜΜΕ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-10, 10:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τα ιερά σύμβολα, δεν προσφέρονται για σάτιρα



Βλέποντας αυτό το εξώφυλλο, στην εβδομαδιαία εφημερίδα "Ποντίκι", ενοχλήθηκα. Είναι κατάφωρη παραβίαση, του περί πίστεως αισθήματος των Χριστιανών.

Κάποιος κάργα άθεος, θα μου θυμίσει την γελοιογραφία με τον Μωάμεθ, που εξόργισε του Ισλαμιστές.
Δεν είναι το ίδιο πράγμα, αυτή είναι μια ιερή εικόνα, που ασπαζόμαστε και προσκυνάμε εκατομμύρια Έλληνες.

Όλοι λέμε ανέκδοτα, χρησιμοποιώντας τον Χριστό και την Παναγία, αυτό είναι διαφορετικό και προσωπικά θα ήθελα να δουλεύει αυτή η ριμάδα δικαιοσύνη και αυτή η ριμάδα η ΕΣΗΕΑ, για να τιμωρήσει τους δημιουργούς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Alaman (15-07-10), justin (16-07-10), varthol (15-07-10)
  #2  
Παλιά 15-07-10, 12:55
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Έλα βρε Ξένιε, ειδικά εσύ που ψάχνεσαι ιστορικά, θα γνωρίζεις ότι η λατρεία εικόνων προέρχεται από τις αρχαίες ειδωλολατρικές θρησκείες. Τι σχέση έχει ο Χριστός που πιστεύεις με την εικονογράφησή του και την προσκύνησή του;

Αυτό που κάνετε εσείς, τα εκατομύρια Έλληνες όπως λες, έχει πολύ λιγότερο νόημα -αν το καλοσκεφτείς- απ' τη φωτοσοπιά που έκανε ο δημοσιογράφος.
Και την ΕΣΗΕΑ τι την ανακατεύεις; Η ΕΣΗΕΑ προστατεύει τα δικαιώματα του Τύπου, δεν είναι θεματοφύλακας των ηθών και των εθίμων.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-07-10, 13:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα βρε Ξένιε, ειδικά εσύ που ψάχνεσαι ιστορικά, θα γνωρίζεις ότι η λατρεία εικόνων προέρχεται από τις αρχαίες ειδωλολατρικές θρησκείες. Τι σχέση έχει ο Χριστός που πιστεύεις με την εικονογράφησή του και την προσκύνησή του;
Για όλους εμάς τους Χριστιανούς Ορθοδόξους, αυτά είναι τα ιερά μας σύμβολα. Δεν έχω την απαίτηση να έχεις την ίδια ευαισθησία, είναι λογικό. Εγώ την έχω και θεωρώ ανίερο το εξώφυλλο και την παραποίηση συμβόλων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Alaman (15-07-10)
  #4  
Παλιά 15-07-10, 13:10
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρνείσαι να κάνεις λογική συζήτηση και αρνείσαι να μου απαντήσεις σε ένα προς ένα, στα σημεία που θίγω. Αλλά είναι λογικό, εσείς οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι να μην έχετε την ίδια ευαισθησία σε θέματα λογικής, δεν έχω την απαίτηση. Ή μήπως την έχω;

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-10, 13:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρνείσαι να κάνεις λογική συζήτηση και αρνείσαι να μου απαντήσεις σε ένα προς ένα, στα σημεία που θίγω.
Πω πω με κόλλησες στον τοίχο

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις, είναι ότι ο κάθε άνθρωπος, πιστός ή όχι, έχει τα όσια και τα ιερά του. Αυτά μπορεί να είναι τα πιστεύω του, η αξιοπρέπεια του, η τιμή του, η υπόληψη του και οι δικοί του άνθρωποι.
Τι λογική συζήτηση θέλεις να κάνω; Το γιατί θεωρώ την εικόνα της Παναγίας ιερή; Να κάνουμε θεωρητική συζήτηση; Ευχαρίστως αλλά σε άλλο θέμα.

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά είναι λογικό, εσείς οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι να μην έχετε την ίδια ευαισθησία σε θέματα λογικής, δεν έχω την απαίτηση. Ή μήπως την έχω;
Ενώ εσείς οι άθεοι, αδυνατείτε να καταλάβετε, τι σημαίνει σεβασμός στις ιδιαιτερότητες του άλλου.
Εδώ είναι που απουσιάζει παντελώς η κοινή λογική.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-07-10, 14:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
η λατρεία εικόνων προέρχεται από τις αρχαίες ειδωλολατρικές θρησκείες.
Ακριβως επειδη πολιτισμικά και συνειδησιακά στο συγκεκριμένο λαό και συγκεκριμένη γεωγραφική θέση έχει περάσει η χρηση (οχι λατρεια) ιερων συμβολων, ο λαος δικαιολογειται να εχει τετοια ευαισθησια.

Φυσικά μια παραλλαγη αυτης που δεν κληρονομησε αυτη την παραδοση (πχ. Προτεστάντες) δεν θα εχουν την ίδια ευαισθησία όπως εσύ.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-07-10 στις 14:04
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-07-10, 16:43
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχέση έχει ο Χριστός που πιστεύεις με την εικονογράφησή του και την προσκύνησή του;
Θα σου απαντήσω εγώ σε αυτό. Οι εικόνες για τους Χριστιανούς (τουλάχιστον όσο αφορά τη μεριά των ορθοδόξων χριστιανών) δεν λατρεύονται όπως λάτρευαν οι ειδωλολάτρες τα άψυχα αντικείμενα (πιστευαν δηλαδή πως το καθεαυτό ξύλο πχ ήταν θεός). Όταν προσκυνάω την εικόνα της Παναγιάς, δεν προσκυνάω το καθεαυτό ξύλο αλλά το εικονιζόμενο πρόσωπο. Είναι η όλη "διαδικασία" ας πούμε ανθρωποπαθής..

Θα αναφέρω και το εξής παράδειγμα: Είχα ακούσει μια ιστορία για έναν ναύτη στα χρόνια του β παγκοσμίου πολέμου. Κάποια στιγμή βλέπουν τον ναύτη να βουτάει μέσα στη θάλασσα. Όλοι πίστεψαν πως λιποτάκτησε και αμέσως τρέχουν να τον..."μαζεψουν" για να λογοδοτήσει. Μόλις όμως τον ανέσυραν πάνω, αποκαλύφθηκε ο λόγος που έπεσε μέσα στη θάλασσα. "Έπεσα για να σώσω μια φωτογραφία μου..μια φωτογραφία της λατρευτής μου μητέρας". Μήπως πιστεύει κανείς πως ο άνθρωπος λάτρευε τα λίγα εκατοστα χαρτιού και έπεσε μέσα στη θάλασσα για να τα σώσει;;;

Τέλος θα συμφωνήσω με τον xenio για οσα είπε συμπληρώνοντας τα εξής: Άν αυτός/η που είναι υπεύθυνος για αυτή τη φωτογραφία στην εφημερίδα, έβλεπε ένα φωτομοντάζ ενός σώματος (οποιουδήποτε άλλου σώματος) με το κεφάλι της...μάνας του (για χλευαστικούς λόγους προφανώς) δεν θα τον πείραζε; Αφού λοιπόν δεν θέλει να χλευάζει κανείς τη μητέρα του, ας μη χλευάζει και αυτός τη δική μας. Έτερον εκάτερον.

Την καλησπέρα μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 15-07-10 στις 17:33
Απάντηση με παράθεση
The Following 5 Users Say Thank You to dimitrios83 For This Useful Post:
HelenA (15-07-10), justin (16-07-10), mystakid (16-07-10), pazo (15-07-10)
  #8  
Παλιά 15-07-10, 23:59
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μη χλευάζει και αυτός τη δική μας
...

(κρίμα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.