Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-06, 14:44
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Sleep Paralysis (Παράλυση ύπνου (?))

Μου συνέβει πρώτη φορά σε μικρή ηλικία και μπορώ να πώ ότι ήταν μια αρκετά τρομακτική εμπειρία.

Κάποια στιγμή το βράδυ ξυπνάς (ή ετσι νομίζεις) και συνηδητοποιείς ότι δεν μπορέεις να κουνηθείς. Πάράλληλα ακούς ένα βουητό και νιώθεις ελαφρά τσιμπήματα. Όσο περισσότερη προσπάθεια καταβάλεις να κούνησεις ένα μέλος του σωματός σου, τόσο πιο ένονο γίνεται το βουητό και τα τσιμπίματα.

Μετά από λίγο όλα επανέρχονται στο φυσιολογικό...

Από τότε μου έχει συμβεί καμμιά 10καριά φορές αλλά πλέον εχω μάθει να το αντιμετωπίζω.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ http://watarts.uwaterloo.ca/~acheyne/S_P.html

Από ότι διάβασα στο παραπάνω και σε άλλα site δεν είναι τόσο σπάνιο φαινόμενο και μπορεί να έχει και διαφορετικά συμπτώματα.
Εσάς σας έχει συμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-06, 15:30
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μου εχει συμβει μια φορα σε ηλικια περιπου 10 ετων. Ομολογω οτι πραγματι ηταν αρκετα τρομακτικο. Βεβαια σε αντιθεση με αυτο που συμβαινει συνηθως, εγω μπορουσα να μιλησω. Θυμαμαι χαρακτηριστικα να λεω στην μητερα μου οτι δεν μπορω να κουνηθω.
Πολλα χρονια μετα, ψαχνοντας στο Internet, ανακαλυψα οτι οπως λες κι εσυ ειναι κατι που συμβαινει σε αρκετο κοσμο και επισης δεν κρυβει κανεναν κινδυνο.
__________________
There's no place like 127.0.0.1
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-06, 15:35
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η κατάσταση που βίωσες είναι μία από τις τρεις κατστάσεις που εμφανίζεται η παράλυση του ύπνου. (Intruder hallucinations / παραίσθηση εισβολέα ίσως να μεταφραζόταν).
O άλλος τύπος κατάστασης (incubus experience) έχει να κάνει με αίσθηση πίεσης και ασφυξίας και ο τρίτος τύπος (vestibular-motor) έχει να κάνει με εμπειρίες αυθόρμητης κίνησης των άκρων ή ακόμα και με καταστάσεις που νομίζεις ότι βγάινεις από το σώμα σου. Συνήθως το καταλαβαίνεις και σαν απότομη πτώση ή πέταγμα προς τον ουρανό.

Πολλές φορές συμβαίνει σε άτομα που πάσχουν από Ναρκοληψία (κατάσταση στην οποία ο οργανισμός δεν μπορεί να συντονίσει τον ύπνο σε τακτά χρονικά διαστήματα και μπορείς να πέσεις σε ύπνο για δευτερόλεπτα, λεπτά μέχρι και μία ώρα).
Τα πρώτα συμπτώματα εμφανίζονται σε ηλικία μέχρι 10-15 ετών.

Μήπως υπάρχει κάποια μεγάλη φοβία από το παρελθόν που δεν έχεις ξεπεράσει ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 15-09-06 στις 15:41
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-06, 15:47
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ντοκυμανταίρ του καναλιού Σκάι προχθές ανέφερε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά είχε πιό πολύ σαν θέμα την ναρκοληψία. Εικάζεται πως η άπνοια και η υπνωτική παράλυση δημιουργούν σαν πρόβλημμα την ναρκοληψία γιατί απλά ο ασθενής δεν ξεκουράζεται όπως πρέπει. Επείσης σε αυτό μας έχει οδηγήσει ο τρόπος με τον οποίο αναπνέουμε, ο οποίος φυσικά είναι άκρως λανθασμένος και έχει διαμορφωθεί έτσι για λόγους... καλοπιστικούς.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-06, 16:49
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
...και ο τρίτος τύπος (vestibular-motor) έχει να κάνει με εμπειρίες αυθόρμητης κίνησης των άκρων ...Συνήθως το καταλαβαίνεις και σαν απότομη πτώση ή πέταγμα προς τον ουρανό.
Είχα και μερικές τέτοιες εμπειρίες (σαν απότομο πέσιμο), αλλα δεν τις είχα συνδυασει με την παράλυση.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως υπάρχει κάποια μεγάλη φοβία από το παρελθόν που δεν έχεις ξεπεράσει ?
Δεν το έχω σκέφτει ποτέ. Αυθόρμητα θα σου έλεγα όχι, αλλά θα το σκεφτώ λίγο ακόμα. (Λες να χρειάζομαι ψυχανάλυση :-))

ΜΦΧ,
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-07, 00:27
annitaf Ο χρήστης annitaf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-07 00:42
Smile Hallo roseblue thelo na sou miliso gi afto

Αρχική Δημοσίευση από roseblue Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου συνέβει πρώτη φορά σε μικρή ηλικία και μπορώ να πώ ότι ήταν μια αρκετά τρομακτική εμπειρία.

Κάποια στιγμή το βράδυ ξυπνάς (ή ετσι νομίζεις) και συνηδητοποιείς ότι δεν μπορέεις να κουνηθείς. Πάράλληλα ακούς ένα βουητό και νιώθεις ελαφρά τσιμπήματα. Όσο περισσότερη προσπάθεια καταβάλεις να κούνησεις ένα μέλος του σωματός σου, τόσο πιο ένονο γίνεται το βουητό και τα τσιμπίματα.

Μετά από λίγο όλα επανέρχονται στο φυσιολογικό...

Από τότε μου έχει συμβεί καμμιά 10καριά φορές αλλά πλέον εχω μάθει να το αντιμετωπίζω.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ http://watarts.uwaterloo.ca/~acheyne/S_P.html

Από ότι διάβασα στο παραπάνω και σε άλλα site δεν είναι τόσο σπάνιο φαινόμενο και μπορεί να έχει και διαφορετικά συμπτώματα.
Εσάς σας έχει συμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο;
Hallo roseblue.Tha itela na sou miliso gia afto
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-07, 00:28
annitaf Ο χρήστης annitaf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-07 00:42
Den xero an pires to minima mou giati molis graftika sto site alla epidi exo sinehia afti tin ebiria tha ithela otan to paris na epikoinonisis mazi mou...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-06-07, 01:04
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 15:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από annitaf Εμφάνιση μηνυμάτων
Den xero an pires to minima mou giati molis graftika sto site alla epidi exo sinehia afti tin ebiria tha ithela otan to paris na epikoinonisis mazi mou...
Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες.

Καλύτερα σε περιπτώσεις που θέλεις να μιλήσεις με κάποιον να του στέλνεις εαν Προσωπικό Μήνύμα (από το δημόσιο προφιλ του).

Πάνως είτε από ΠΜ είτε στο Φορουμ είμαι στην διάθεση σου.

ΜΦΧ,
Γιώργος
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-05-09, 19:44
jimpan Ο χρήστης jimpan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-04-10 23:32
Η διαθεσή μου τώρα:
football

εμενα μου εχει συμβει 3-4 φορες εκ των οποιων η 1 σε κρεββατι νοσοκομειου.οταν το ειπα στη νοσοκομα μου ειπε οτι επειδη κοιμηθηκα μπρουμητα με 2/πλο μαξιλαρι διακοπηκε στιγμιαια η αιματωση.για την ακριβεια ενω ειχα ξυπνησει(ακουγα τα παντα γυρω μου)δεν μπορουσα να κουνησω τιποτα ουτε να μιλησω.αυτο υπολογιζω κρατησε 2-3 λεπτα.σταματησα να προσπαθω για να χαλαρωσω.απο τοτε προσεχω την θεση υπνου και το μαξιλαρι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-05-09, 20:35
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
ή ακόμα και με καταστάσεις που νομίζεις ότι βγάινεις από το σώμα σου.
ωχ, ωχ, ωχ... για καλό το ξεκινήσαμε τώρα αυτό?
δε μου φτάναν οι άλλες έννοιες?

για... να δούμε τη συνέχεια...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.