Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-07, 09:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ινδία: Αποσύνδεση συσκευών με ακτίνες «Χ» από τα αεροδρόμια

Πηγή : Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE

ΔΕΝ ΘΑ χρησιμοποιήσει τις συσκευές με ακτίνες «Χ» η Ινδία για την ασφάλεια στα αεροδρόμια, καθώς τίθεται θέμα παραβίασης της προσωπικότητας των επιβατών, σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα σε εφημερίδα.

Η Central Industrial Security Force (CISF), που είναι υπεύθυνη για την ασφάλεια των αεροδρομίων της Ινδίας, αποφάσισε πέρυσι να εγκαταστήσει σαρωτές ολόκληρου του σώματος στα 16 αεροδρόμια της χώρας, για την αποτροπή της επιβίβασης ανθρώπων με εκρηκτικά που θα επιχειρήσουν να κάνουν αεροπειρατεία.

Αυτές οι συσκευές χρησιμοποιούν εξελιγμένη τεχνολογία με ακτίνες «Χ», που δείχνουν τον σκελετό ενός ανθρωπίνου σώματος και αποτελούν ένα πλήρες μέτρο, καθώς μπορούν να εντοπίσουν εκρηκτικά ή όπλα, ακόμη και εάν αυτά βρίσκονται κάτω από το δέρμα.

Η πρώτη συσκευή – σαρωτής, μεταφέρθηκε στο Διεθνές Αεροδρόμιο Ιντιρα Γκάντι στο Δελχί, πριν από τέσσερις μήνες, αλλά σύντομα αποσυνδέθηκε, σύμφωνα με δημοσίευμα στην εφημερίδα Hindustan Times, επικαλούμενο αξιωματούχο της CISF.

«Είδαμε ότι οι φωτογραφίες ήταν πολύ αποκαλυπτικές», είπε ο αξιωματούχος, που δεν αναφέρεται το όνομά του, συμπληρώνοντας: «Χρησιμοποιώντας αυτήν τη συσκευή γίναμε ιδιαίτερα ευαίσθητοι εδώ σκεπτόμενοι την κατακραυγή που προκλήθηκε στη Βρετανία και τις ΗΠΑ». «Εξάλλου οι συσκευές δεν είναι αλάνθαστες», πρόσθεσε ο ίδιος χωρίς να αναφερθεί σε λεπτομέρειες.

Η χρήση συσκευών σάρωσης του σώματος δέχθηκαν κριτική καθώς οι ταξιδιώτες στη Δύση διαμαρτυρήθηκαν ότι η γυμνή έρευνα παραβιάζει την προσωπικότητά τους.

Οι αρμόδιες υπηρεσίες ασφαλείας λένε ότι τα αεροδρόμια της Ινδίας και οι αεροπορικές εταιρείες είναι πρωταρχικοί στόχοι επίθεσης ανταρτών που βρίσκονται στο Κασμίρ και σκληρών ισλαμισιτικών ομάδων, που δρουν στα βορειοανατολικά της χώρας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-07, 09:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πολλά μπράβο στους Ινδούς, έβαλαν τα γυαλιά του αλληλοσεβασμού και της ευαισθησίας, στην δύση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-07, 11:01
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά μπράβο στους Ινδούς, έβαλαν τα γυαλιά του αλληλοσεβασμού και της ευαισθησίας, στην δύση.
¨
Όχι, για να μαθαίνουμε...
Μπορεί να μη μοιάζει γενικά σημαντικό... αλλά προσφάτως σε αεροδρόμιο της Γερμανίας, διαλύσαν κυριολεκτικά το Zippo του άντρα μου μην τυχόν κι έχει εκρηκτικά! Τον αχρήστεψαν. Δεν είναι θέμα αξίας, αλλά ήταν συλλεκτικός και είχα ψάξει πολύ να του τον βρω.
Απλά όταν μου το 'πε... ένιωσα σα να 'μουν εκεί και να με χαστούκιζαν (τουλάχιστον)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-07, 11:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν στο ιδιο αεροπλανο που εμπαινε ηταν και ενας τρομοκρατης με εκρηκτικο αναπτηρα που τον ανακαλυψαν, τι θα ελεγες;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-07, 11:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν στο ιδιο αεροπλανο που εμπαινε ηταν και ενας τρομοκρατης με εκρηκτικο αναπτηρα που τον ανακαλυψαν, τι θα ελεγες;
Είναι η υπερβολική σαχλαμάρα. Έτσι και μένα στο Μόντρεαλ πριν μερικά χρόνια, ήθελαν να τους πείσω ότι η πανάκριβη μηχανή μου είναι όντως φωτογραφική. Έλα που είχα ξεμείνει από μπαταρία και δεν άναβε η άτιμη; Μου έφεραν έναν τύπο με κατσαβίδια και έγινε το έλα να δεις. Τους ανάγκασα να ανοίξουμε τις βαλίτσες να βρω το καλώδιο της τροφοδοσίας να την βάλω σε μια πρίζα ώστε να αποδείξω ότι η μηχανή μου είναι φωτογραφική και όχι εκρηκτικός μηχανισμός.

Θα πρέπει κάποτε Μιχάλη να πάθουμε να παλεύουμε για τα δικαιώματα μας, όπου και όπως μας τα θίγουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-07, 12:28
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν στο ιδιο αεροπλανο που εμπαινε ηταν και ενας τρομοκρατης με εκρηκτικο αναπτηρα που τον ανακαλυψαν, τι θα ελεγες;
γιατί θα τον ανακάλυπταν;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.