Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-07, 10:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πάθος, τιμή, έγκλημα Ο άνθρωπος μένει ίδιος στους αιώνες


Ντελακρουά, ο θάνατος της Δεισδαιμόνας

Ο μύθος ήθελε την ζηλιάρα Ήρα να τιμωρεί με αγριότητα, όποτε μπορούσε, τις ερωμένες του μπερμπάντη βασιλιά των θεών. Ο Σαίξπηρ κατέδειξε το σκοτεινότερο πρόσωπο του ερωτικού πάθους στην "Τραγωδία του Οθέλλου, του Μαυριτανού της Βενετίας".

O Γκυ ντε Μωπασάν έγραψε τα λόγια που αιώνες τώρα αποτελούν την απολογία όλων όσων εγκλημάτησαν για χάρη του έρωτα ή της τιμής: "Διέπραξα έγκλημα, έχετε δίκαιο, ένα απονενοημένο έγκλημα, αλλά δεν είναι παράνοια η ζήλεια, ο παθιασμένος έρωτας, η προδοσία κι η απώλεια κι ο φρικτός πόνος που με καταβάλει, δεν είναι αυτά αρκετά για να μετατρέψουν οποιονδήποτε σε εγκληματία, ακόμη κι αν δεν είναι;".

Η λογοτεχνία, από την Αγία Γραφή ως την αστυνομική παραφιλολογία, έχει καταγράψει εγκλήματα του πάθους και της τιμής, ο κινηματογράφος ακολούθησε κατά πόδας, οι μουσικοί επί αιώνες τραγουδούν την παράνομη αγάπη και την τρομερή εκδίκηση, είτε συνοδευόμενη από μετάνοια, όπως στην περίπτωση του "Μενούση" που αφού "πάει την έσφαξε" κατόπιν "πάει την έκλαψε", είτε αμετανόητα, όπως στο John Finns' wife του Νικ Κέιβ.

Η ζωή, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν αντιγράφει την Τέχνη. Αντίθετα, συνηθίζει να την ξεπερνά. Και η κοινωνία φαίνεται να κρατά τον πιο ελαστικό της εαυτό για εκείνους που διάβηκαν τα όρια από πάθος. Μάλιστα, σε αρκετές χώρες, ανάμεσά τους και οι μεσογειακές, τα εγκλήματα πάθους, τα εγκλήματα στα οποία το χέρι του δολοφόνου οπλίζει η ζήλεια, η ερωτική απελπισία ή κάποια αταβιστική τάση για αυτοδικία προς υπεράσπιση της τιμής, αποτελούν εκείνα στα οποία κι η κοινωνία κι η δικαιοσύνη εξαντλούν την κατανόησή τους. Άλλες φορές, το αποτρόπαιον της πράξης καθορίζει και την ποινή, ώστε να ικανοποιηθεί το κοινό περί δικαίου αίσθημα.

Στην νεότερη ελληνική ιστορία, υπήρξε ένας σεβαστός αριθμός εγκλημάτων πάθους που συντάραξαν την κοινή γνώμη και τα ιδιαίτερα στοιχεία τους θα τα ζήλευαν λογοτέχνες.

Διαβάστε περισσότερα στο SKAI.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-07, 10:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα μπορούσατε να φτάσετε στα άκρα αν σας προδώσουν;

Οι κατηγορίες της απόγνωσης δεν είναι μόνο να κάνεις κακό στον άλλο, να σκοτώσεις ή να δείρεις, πολλές φορές η απόγνωση, το γιατί, σε οδηγούν σε τέτοια αδιέξοδα που βλέπεις κακώς την αυτοκτονία για λύση.

Αλήθεια πόσο θα σας στοίχιζε η διακοπή μιας σχέσης εξαιτίας τρίτων;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-07, 10:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα μπορούσατε να φτάσετε στα άκρα αν σας προδώσουν;

Οι κατηγορίες της απόγνωσης δεν είναι μόνο να κάνεις κακό στον άλλο, να σκοτώσεις ή να δείρεις, πολλές φορές η απόγνωση, το γιατί, σε οδηγούν σε τέτοια αδιέξοδα που βλέπεις κακώς την αυτοκτονία για λύση.

Αλήθεια πόσο θα σας στοίχιζε η διακοπή μιας σχέσης εξαιτίας τρίτων;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-07, 10:26
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν θα μου στοίχιζε, δεδομένού ότι ο άνθρωπος που θα με πρόδιδε δεν θα ήταν ο ιδανικός για μένα.
Πολλοί άνθρωποι προσπαθούν να έχουν κάποιον άνθρωπο κοντά τους με το ζόρι, αδιαφορώντας για τα σημάδια που δείχνουν ότι δεν θέλει να είναι μαζί τους.

Προσωπικά θα μπορούσα να φτάσω στα άκρα όχι λόγω διακοπής μιας σχέσης, αλλά εάν κάποιος έκανε κακό σε κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-07, 10:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα μου στοίχιζε, δεδομένού ότι ο άνθρωπος που θα με πρόδιδε δεν θα ήταν ο ιδανικός για μένα.
Αν αγαπάς δυνατά δεν θα σε πειράξει; δεν θα ανάψεις; δεν θα πληγωθείς; δεν θα αντιδράσεις;

Βλέπω μια πολύ ψυχρή αντιμετώπιση επειδή και καλά κάνεις, δεν το περιμένεις.

Προσωπικά ένοιωσα αυτό το συναίσθημα σε πάρα πολύ μικρή ηλικία, στα πρώτα πανεπιστημιακά μου χρόνια, ήταν τόσο δυνατό αναπάντεχο και κατά κάποιο τρόπο απρόοπτο, που για τα επόμενα 20 χρόνια οι σχέσεις που έκανα ήταν επιφανειακές. Είχα τόσο κλειδώσει την καρδιά μου, που δεν επέτρεπα στον εαυτό μου να το σκεφτεί καν.

Φυσικά Μίλτο οι ψυχολογίες και οι ευαισθησίες των ανθρώπων διαφέρουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-07, 10:39
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ. Πιστεύω πως θα μπορούσα να φτάσω στο έγκλημα για τα παιδιά μου. Όμως το σύντροφό μου δεν θα ήθελα να τον κρατήσω με το ζόρι. Δεν θα είχε και νόημα άλλωστε. Όσο κι αν πονάει, όταν ο άλλος αποφασίσει να φύγει από κοντά σου, δε θα 'ναι "δικός" σου ποτέ πια.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-07, 10:47
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά ένοιωσα αυτό το συναίσθημα σε πάρα πολύ μικρή ηλικία, στα πρώτα πανεπιστημιακά μου χρόνια, ήταν τόσο δυνατό αναπάντεχο και κατά κάποιο τρόπο απρόοπτο,
Θα είχε βελτιωθεί κάτι, αν είχες φτάσει στο έγκλημα γι' αυτό;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-07, 10:57
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αγαπάς δυνατά δεν θα σε πειράξει; δεν θα ανάψεις; δεν θα πληγωθείς; δεν θα αντιδράσεις;

Βλέπω μια πολύ ψυχρή αντιμετώπιση επειδή και καλά κάνεις, δεν το περιμένεις.
Δεν νομίζω ότι το συναίσθημα που σε οδηγεί σε αυτές τις καταστάσεις είναι η αγάπη.
Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο η ζήλια, ο εγωισμός, η μη αποδοχή της απόρριψης.

Όσο για την ψυχρότητα, είναι ο μηχανισμός άμυνας απέναντι σε πολύ ακραίες καταστάσεις που υπήρξαν στο παρελθόν. Προσωπικά (και ευτυχώς) οι αντιδράσεις είχαν αντίκτυπο πάνω σε εμένα ή σε κάποια αντικείμενα και όχι σε κάποιον άλλον!!.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-07, 11:01
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναγνωρίζω τους ανθρώπους τόσο για τα προταιρήματά τους όσο και για τα ελατώματά τους. Με έχουν πληγώσει αλλά έχω πληγώσει και εγώ.

Αναγνωρίζω ότι το πάθος, θετικό ή αρνητικό, προσφέρει μόνο στιγμιαία ικανοποίηση και όχι ευρύτερη, οπότε πάντα προσπαθώ να μένω ψύχραιμος. Προτιμώ να ρίξω μία μπουνιά στον τοίχο παρά στη μούρη κάποιου άλλου.

Δεν θεωρώ την εκδίκηση ως απονομή δικαιοσύνης ή τιμωρίας σε κάποιον άλλο. Αντίθετα πιστεύω ότι οι ευθύνες που αναλογούν στον καθένα απονέμονται από τον ίδιο άνθρωπο στον εαυτό του σε διάφορες μορφές.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-07, 11:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θεωρώ την εκδίκηση ως απονομή δικαιοσύνης ή τιμωρίας σε κάποιον άλλο. Αντίθετα πιστεύω ότι οι ευθύνες που αναλογούν στον καθένα απονέμονται από τον ίδιο άνθρωπο στον εαυτό του σε διάφορες μορφές.
Αν κάποιος κάνει κακό στο παιδί σου, πώς θα απονείμεις τις ευθύνες που αναλογούν ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος κάνει κακό στο παιδί σου, πώς θα απονείμεις τις ευθύνες που αναλογούν ;
Και που ξέρω εγώ ποιες ευθύνες του αναλογούν;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-07, 11:13
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος κάνει κακό στο παιδί σου, πώς θα απονείμεις τις ευθύνες που αναλογούν ;
Όλοι μας έχουμε πληγωθείς κατά καιρούς, φαντάζομαι. Αυτό δε μας έχει κάνει οπωσδήποτε εγκληματίες. Όμως για τα παιδιά μου δεν ξέρω πού θα μπορούσα να φτάσω. Και ούτε θα ήθελα να χρειαστεί να το δω.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-07, 11:24
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από ότι πιστεύω (γιατί ποτέ κανείς δεν ξέρει) δεν θα αντιδρούσα βίαια σε περίπτωση που θα με παρατούσε μία γυναίκα. Μπορεί να στεναχωρηθώ, να ρίξω τις ευθύνες σε μένα, να ρίξω μπουνιά σε τοίχο αλλά ως εκεί. Life goes on.
Στην άλλη περίπτωση, επειδή μου έχουν περιγράψει πως γίνομαι όταν νευριάζω (εγώ δεν το καταλαβαίνω) αν κάποιος πάει να κάνει κακό σε πρόσωπο που αγαπώ θα είναι το τελευταίο πράγμα που θα κάνει σε αυτό τον μάταιο κόσμο...
Να υποθέσω ότι έχω πιθανότητες για δημοσιότητα στα αστυνομικά δελτία;
Don't worry... Έχω τσαντιστεί μόνο δύο φορές στην ζωή μου.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-07, 11:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως το σύντροφό μου δεν θα ήθελα να τον κρατήσω με το ζόρι.
Ούτε εγώ τό ήθελα στα 19 μου χρόνια. Σε καμιά περίπτωση, γιατί μου συνέβη 3 χρόνια αργότερα να μου γίνει κρούση για επανένωση.... Και όπως λένε η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-07, 11:53
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσατε να φτάσετε στα άκρα αν σας προδώσουν;
Αλήθεια πόσο θα σας στοίχιζε η διακοπή μιας σχέσης εξαιτίας τρίτων;
Τα άκρα ... είναι ελαστικά. Σε άλλα άκρα φτάνεις για το παιδί σου (και πάλι, άλλο να πληγώσει κάποιος το παιδί σου, κι άλλο να σε πληγώσει το παιδί σου, οπότε τα καταπίνεις), και σε άλλα άκρα φτάνεις για το συντροφό σου. Κι αυτό πάλι, ανάλογα με τις ηλικίες.
Στα 20 αυτοκτονείς, στα 30 σαλτάρεις, στα 40 απομονώνεσαι. Από εκει και πέρα το φιλοσοφείς.

Τώρα το πόσο θα στοίχιζε μια διακοπή εξ αιτίας τρίτων, πάλι εξαρτάται από το πόσο άδικο κρίνεις το πράγμα. Προσωπικά, πιό πολύ θα ανεχόμουν να ακούσω "βρήκα άλλη σχέση", παρά ένα "χωρίζουμε γιατί έχω υποχρεώσεις προς την οικογένειά μου". Εκεί, δεν θα σκότωνα τον άλλον αλλά μπορεί να έκανα κακό στον εαυτό μου. Και με τα ηρεμιστικά, κακό του κάνεις.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.