Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-07, 11:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Vivodi: ξεκινά η εμπορική διάθεση του cableTV

Δελτίο Τύπου: Από τη Vivodi ξεκινά η εμπορική διάθεση του cableTV, του πρώτου ολοκληρωμένου πακέτου Triple Play υπηρεσιών που παρουσιάστηκε στην ελληνική αγορά.

Ψηφιακή τηλεόραση, Internet έως 20Mbps και σταθερό τηλέφωνο σε μία μόνο γραμμή και με ένα μόνο λογαριασμό, όλα προσφέρονται μαζί μέσω της καινοτόμου υπηρεσίας της Vivodi, αξιοποιώντας το μεγαλύτερο εναλλακτικό ιδιόκτητο τηλεπικοινωνιακό δίκτυό της, το οποίο σήμερα περιλαμβάνει 65 κόμβους και συνεχώς επεκτείνεται.

Μετά από αρκετούς μήνες έρευνας, ανάπτυξης και πιλοτικής λειτουργίας των υπηρεσιών Triple Play, η εμπορική διάθεσή τους αποτελεί μια εναλλακτική, πρωτοποριακή προσέγγιση στην έννοια της οικιακής ψυχαγωγίας. Να σημειωθεί ότι η Vivodi παρουσίασε πρώτη στην ελληνική αγορά, το καλοκαίρι του 2006, τις νέες τάσεις τηλεπικοινωνιακών και ψυχαγωγικών προϊόντων της σύγχρονης ψηφιακής εποχής.

Με την υπηρεσία cableTV by Vivodi, ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα αποδέσμευσης από το πάγιο του ΟΤΕ, με παράλληλη φορητότητα του ίδιου τηλεφωνικού αριθμού. Με την απευθείας σύνδεση στο ιδιόκτητο ADSL2+ τεχνολογίας δίκτυο της εταιρείας, απολαμβάνετε τα εξής προνόμια:

Σταθερή τηλεφωνία
Δωρεάν απεριόριστες κλήσεις σε όλα τα σταθερά τηλέφωνα στην Ελλάδα (αστικά και υπεραστικά)
Δωρεάν ψηφιακές ευκολίες, όπως αναγνώριση κλήσης, αναμονή κλήσεων, απόκρυψη αριθμού
Δωρεάν προσωπικός τηλεφωνητής με δυνατότητα προώθησης φωνητικών μηνυμάτων σε e-mail
Δωρεάν 2 τηλεφωνικοί αριθμοί
Δωρεάν μεταφορά του τηλεφωνικού σας αριθμού από τον ΟΤΕ στο δίκτυο της Vivodi (φορητότητα)
Broadband Internet
Ταχύτητες έως 20Mbps, με απεριόριστη πρόσβαση, λογαριασμό e-mail (username@vivodinet.gr)
Ψηφιακή τηλεόραση
Ψηφιακή ποιότητα εικόνας και στερεοφωνικός ήχος, με κωδικοποίηση MPEG-4 που εγγυάται την απρόσκοπτη και ομαλή μετάδοση video μέσω ευρυζωνικών συνδέσεων.
Θεματικά τηλεοπτικά κανάλια: διεθνή ειδησεογραφικά, ψυχαγωγικά και αισθησιακά. Η Vivodi θα εμπλουτίζει συνεχώς το περιεχόμενο και τα κανάλια της υπηρεσίας με γνώμονα την κάλυψη των αναγκών των συνδρομητών της.
Video-on-demand με τις καλύτερες κινηματογραφικές ταινίες: εκατοντάδες επιλογές ταινιών, τόσο τελευταίες παραγωγές όσο και αγαπημένες κλασικές, καθώς και ντοκιμαντέρ, παιδικά και παραγωγές εκπαιδευτικού χαρακτήρα. Όλα διαθέσιμα οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, κάθε μέρα, με το απλό πάτημα ενός πλήκτρου του τηλεχειριστηρίου, χωρίς να μετακινηθούμε από το σπίτι μας. Από τη στιγμή επιβεβαίωσης της παραγγελίας μιας ταινίας, ο συνδρομητής έχει τη δυνατότητα να την παρακολουθήσει όσες φορές επιθυμεί μέσα σε 24 ώρες.
Με την υπηρεσία cableTV της Vivodi, η ψυχαγωγία δεν έχει τέλος, με το συνδρομητή να αναλαμβάνει ενεργό ρόλο όχι μόνο ως προς την επιλογή, αλλά και ως προς τη διαχείριση του περιεχομένου που διαλέγει να παρακολουθήσει. Ενδεικτικά, οι δυνατότητες:
Ευκολία στη χρήση (ευχρηστία ανάλογη των συσκευών DVD): σταματώ (PAUSE), προωθώ (FORWARD) ή επιστρέφω (REWIND) το video. Προβάλλω ξανά συγκεκριμένα σημεία που επιθυμώ ή συνεχίζω την προβολή από το σημείο που το διέκοψα.
Ασύγκριτη ευελιξία: βλέπω αυτό που θέλω την ώρα που το θέλω! Η απελευθέρωση από τα «δεσμά» της ροής του τηλεοπτικού προγράμματος ή του προγραμματισμού εγγραφής σε συσκευή αναπαραγωγής VHS ή DVD, συνιστά το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα της ψηφιακής τηλεόρασης. Παράλληλα:
Μπορώ να ενημερωθώ για το αντικείμενο του προγράμματος πριν το επιλέξω, καθώς παρέχονται λεπτομερείς πληροφορίες στις σχετικές σελίδες του μενού της υπηρεσίας, προς αποφυγή οποιαδήποτε παρανόησης, η οποία ενέχει κάθε αγορά ή ενοικίαση οπτικού μέσου αναπαραγωγής DVD ή κασέτας.
Προσφέρεται η δυνατότητα γονικού ελέγχου, κλειδώνοντας κανάλια και ταινίες ανάλογα με την ηλικία των παιδιών, με ένα προσωπικό κωδικό.
Επίσης, συγκριτικά πλεονεκτήματα της υπηρεσίας αποτελούν:
Η έλλειψη κεραίας ή ανάλογου εξοπλισμού για τη λήψη του διαθέσιμου τηλεοπτικού σήματος ή οπτικοακουστικού υλικού, καθώς η μετάδοση πραγματοποιείται μέσω ευρυζωνικών συνδέσεων και
Η απόδοση υψηλής ανάλυσης και ποιότητας στην εικόνα, μέσω της ψηφιακής μετάδοσης, χωρίς παρεμβολές, παραμορφώσεις ή αλλοιώσεις χρωμάτων που παρουσιάζονται στη μετάδοση αναλογικού σήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, με γνώμονα την υιοθέτηση αξιόπιστων τεχνολογιών τελευταίου τύπου στην ανάπτυξη νέων υπηρεσιών και προϊόντων, η Vivodi επέλεξε ως πιο ενδεδειγμένη λύση τη χρήση του MPEG-4. Η τεχνική αυτή λύση αποτελεί εξέλιξη της παλαιότερης ευρέως διαδεδομένης τεχνολογίας MPEG-2, η οποία χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον στη λήψη ψηφιακού σήματος μέσω δορυφόρου. Η στρατηγική αυτή επιλογή της Vivodi σχετίζεται, τόσο με το προαπαιτούμενο εύρος ζώνης για την αξιόπιστη μετάδοση video όσο και με την επερχόμενη «γενιά» ψηφιακού video υψηλής ανάλυσης (High Definition).

Απολαύστε και εσείς τη νέα υπηρεσία cableTV by Vivodi με τρεις μοναδικές προσφορές να σας περιμένουν:
Δωρεάν το συμβατό με την υπηρεσία ασύρματο ADSL2+ modem/router και ο αποκωδικοποιητής τεχνολογίας MPEG-4, ο οποίος συνδέεται στην τηλεόρασή σας
Έως τις 30/04/2007 δωρεάν όλες οι διαθέσιμες κινηματογραφικές ταινίες, επιλέγοντας μέσα από μία μεγάλη συλλογή ταινιών για κάθε γούστο: κωμωδία, παιδικά, περιπέτεια, επιστημονική φαντασία, θρίλερ, αισθησιακά κ.ά.
Έως τις 30/04/2007 δωρεάν όλα τα διαθέσιμα τηλεοπτικά κανάλια
Αναλυτικά οι χρεώσεις της νέας υπηρεσίας cableTV by Vivodi:
Μηνιαίο πάγιο:
1. Κανονική χρέωση: €65
2. ΠΡΟΣΦΟΡΑ για αιτήσεις έως 31 Μαρτίου: €33 το μήνα για 12 μήνες (50% φθηνότερα)
Εφάπαξ τέλος ενεργοποίησης: €60
Δωρεάν εξοπλισμός (ασύρματο ADSL2+ modem/router, αποκωδικοποιητής)
Εφάπαξ τέλος εγκατάστασης υπηρεσίας: €53,55
1. ΠΡΟΣΦΟΡΑ για αιτήσεις έως 31 Μαρτίου: ΔΩΡΕΑΝ εγκατάσταση
Αναλυτικός τιμοκατάλογος, όροι και έλεγχος διαθεσιμότητας της υπηρεσίας στο www.vivodi.gr

Για να συνδεθείτε καλέστε τώρα στο 13880 (0,054€/λεπτό με ΦΠΑ από σταθερό ΟΤΕ).

Οι αναγραφόμενες τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ.

Πηγή : Vivodi
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-07, 11:58
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδής για να έχουμε σε αυτή τη χώρα cable tv πρέπει να είμαστε πλούσιοι... Χεχεχε
(μιλάω για τις κανονικές χρεώσεις)
115 euros η εγκατάσταση
65 ευρώ το μήνα πάγιο για internet + τηλέφωνο
option για cable tv που θα πληρώνουμε αργότερα (ε.. δεν θα θέλουν κανένα 15άρικο το μήνα
option για να βλέπεις ταινίες (στη γειτονιά μου τις νοικιάζω με 0.5 ευρώ τις 6 ώρες)
Με λίγα λόγια, αν το παρακάνεις λίγο θα θέλεις 100 ευρώ το μήνα για τηλέφωνο και χαζοκούτι.
Γιατί όχι μία σύνδεση στο 1Mbit (σιγά μην καταλάβουμε την τρελή διαφορά των 20 εδώ στο Ελλαδιστάν), filmnet και απλά ένα video club? :P
Εγώ περιμένω πάντος την απάντηση της OTENET που έχει κλείσει συμβόλαιο με την Nova για cable tv.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-07, 12:15
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
... + 10 ευρώ το μήνα σε τηλεφωνικές μονάδες αναμονής στο 13880
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-07, 12:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδής για να έχουμε σε αυτή τη χώρα cable tv πρέπει να είμαστε πλούσιοι...
Εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα το Cable Tv.

An o OTE παιξει με την Nova θα έχουμε ένα λογαριασμό που θα ξεπερνάει τα 130 ευρώ τον μήνα.

Ευχαριστώ δεν θα πάρω, η ενημέρωση μου ποια είναι το web και αν θέλω να δω ένα έργο θα προτιμήσω να το δω με το ηχοσύστημα που έχω και όχι με ντουντούκα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-07, 20:08
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 10:25
Φύλο: Άντρας
Κι Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα!!!!
Οι τρείς εταιρείες που πολυδιαφημίζουν τα πακέτα τους που πάνω κάτω είναι τα ίδια δεν έχουν κάλυψη ούτε στο 10% της Αθήνας!!!
Σε σύναψη συμβολαίου και εκκίνηση χρέωσης προχωρούν κανονικά όμως σε όλη την Ελλάδα!!!
Εδώ ποιός ελέγχει;
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-07, 10:33
Το avatar του χρήστη JackPros
JackPros Ο χρήστης JackPros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-06-07 17:03
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
... + 10 ευρώ το μήνα σε τηλεφωνικές μονάδες αναμονής στο 13880
Να μην σου πώ και παραπάνω... Το καλοκαίρι είχα Vivodi, και έμαθα όλες τις τηλεφωνήτριες απ' έξω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-07, 15:43
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
s/cable/IP/g
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-07, 16:31
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Έτσι για να συγκρίνουμε, η www.free.fr προσφέρει, δυστυχώς μόνο στη Γαλλία:

* 28 mbit download
* 1 mbit upload
* φιλοξενία σελίδων 10 gbyte
* τηλεόραση με 200 κανάλια
* ραδιόφωνο
* διατήρηση υπάρχοντος αριθμού
* δωρεάν τηλεφωνήματα προς σταθερά 49 χωρών
* δωρεάν προς κινητά ΗΠΑ/Καναδά (!)

Τιμή: 30 ευρώ το μήνα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-03-07, 10:15
Reason Ο χρήστης Reason δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 03-12-11 22:26
Αρχική Δημοσίευση από JackPros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην σου πώ και παραπάνω... Το καλοκαίρι είχα Vivodi, και έμαθα όλες τις τηλεφωνήτριες απ' έξω...
Ενημέρωση από προηγούμενό μου μήνυμα:
Για το double play της vivodi με ειδοποιήσανε για μετακίνηση του ραντεβού με τον τεχνικό της εγκατάστασης στις 22/3 (γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της φορητότητας). Δηλαδή 3 μήνες και 12 ημέρες από την ημερομηνία της αίτησής μου....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.