Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-04-10, 18:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θέμα Δρούτσα

*Ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών, Δ. Δρούτσας, εμφανίστηκε στην πολιτική ως καθηγητής πανεπιστημίου της Αυστρίας, όπως έγραφε το βιογραφικό του στο ΠΑΣΟΚ. Αργότερα στο βιογραφικό του στο ΥΠΕΞ εμφανίστηκε ως «βοηθός καθηγητής».

Το πανεπιστήμιο του, όμως, τον εμφανίζει ως απόφοιτο, χωρίς καμία ιδιότητα καθηγητή. Εχει υπάρξει senior assistant στο ερευνητικό κέντρο του Πανεπιστημίου της Βιέννης, αλλά αυτό δεν συνιστά καθηγητική βαθμίδα. Δεν θα μπορούσε άλλωστε, καθώς δεν διαθέτει διδακτορικό. Και εδώ γεννάται άλλο ερώτημα, καθώς ο ίδιος δήλωνε (στα βιογραφικά του και σε συνεντεύξεις) ότι έχει διδακτορική διατριβή με θέμα την ένταξη της Κύπρου στην Ε.Ε. Στην ερώτηση της «Κ.Ε.» ο Δ. Δρούτσας απάντησε ότι το θέμα του καθηγητικού τίτλου οφείλεται σε «λάθος στη μετάφραση» και ότι το διδακτορικό για την Κύπρο το έχει γράψει, αλλά δεν το έχει καταθέσει στο πανεπιστήμιο. Εμείς θα προσθέταμε, ότι όσοι βρίσκονται σε θέσεις ευθύνης οφείλουν να είναι πιο... ακριβείς.

Πηγή : Ελευθεροτυπία

Σχόλιο : Παραποίηση βιογραφικού, από τον άνθρωπο που χειρίζεται την Εξωτερική Πολιτική της Ελλάδος;
Όχι μόνο δεν είναι καθηγητής, ούτε καν βοηθός (δεν υπάρχει θέση senior assistant, στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης). Δεν έχει καν διδακτορικό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-10, 21:04
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Η επιτομή της γελοιότητας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-10, 21:24
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επιτομή της γελοιότητας.
είναι ακριβώς, τί;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-10, 21:27
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι ακριβώς, τί;
Η ιστορία με την παραποίηση του βιογραφικού και ο ισχυρισμός ότι έγινε κατά λάθος, Κε Διευθυντά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-10, 21:29
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ιστορία με την παραποίηση του βιογραφικού και ο ισχυρισμός ότι έγινε κατά λάθος, Κε Διευθυντά.
Σκοπός μας η σαφήνεια, μανδάμ!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-10, 21:33
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Θεωρούσα, προφανώς εσφαλμένα, πως η αντιληπτική σας ικανότης, ήτο υψηλών προδιαγραφών.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-10, 21:36
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρούσα, προφανώς εσφαλμένα, πως η αντιληπτική σας ικανότης, ήτο υψηλών προδιαγραφών.
Η αντιληπτική μου ικανότητα έχει υποστεί σοκ από το δικό σας χειμαρρώδες, αντισυμβατικό και ανατρεπτικό ύφος.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-10, 00:36
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Παραποίηση βιογραφικού, από τον άνθρωπο που χειρίζεται την Εξωτερική Πολιτική της Ελλάδος;
Όχι μόνο δεν είναι καθηγητής, ούτε καν βοηθός (δεν υπάρχει θέση senior assistant, στο Πανεπιστήμιο της Βιέννης). Δεν έχει καν διδακτορικό.
Νομίζω ότι η λέξη παραποίηση είναι αρκετά βαριά. Συνήθως την χρησιμοποιούμε για επίσημα κρατικά έγγραφα και φυσικά είναι πράξη κακουργηματικού χαρακτήρα.

Τώρα στο βιογραφικό τα πράγματα είναι λίγο πιο... light. Δικό σου κείμενο είναι εξάλλου, ότι θες βαζεις. Μπορείς να γράψεις ψέμματα, μπορείς να γράψεις όλη την αλήθεια, τη μισή αλήθεια κ.ο.κ. Εξάλλου μην ξεχνάς οτι υπάρχουν άνθρωποι που συμβουλεύουν πώς να φτιάξεις ένα καλό βιογραφικό. Αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι κάτι που γράφεις μέσα μπορείς να το γράψεις και με άλλο τρόπο που να μην παραποιεί κατ'ανάγκη την αλήθεια αλλά που να τραβά περισσότερο την προσοχή.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το να διδάξεις σε ένα πανεπιστήμιο συνιστά υπό την ευρεία έννοια καθηγητική δραστηριότητα. Εάν ο εν λόγω κύριος είχε τέτοια δραστηριότητα τότε δεν ψεύδεται. Προτιμότερο και πιο σωστό θα ήταν να έγραφε ότι έχει διδάξει στο πανεπιστήμιο (προφανώς τα σεμινάρια θα έκανε όπως οι περισσότεροι PhDs) έτσι ώστε να είναι ξεκάθαρο ότι δεν είχε απαραίτητα και θέση τακτικού καθηγητή.

Δεν θα κριθεί πάντως από το αν γυάλισε λιγάκι παραπάνω το βιογραφικό του :-)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-10, 09:17
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα κριθεί πάντως από το αν γυάλισε λιγάκι παραπάνω το βιογραφικό του :-)
Ανδρέα, εδώ θα διαφωνήσω, οριζόντια και κάθετα.

Αυτό το «ολίγον έγκυος», που τρώμε στη μάπα τόσα χρόνια, είναι ένας απ' τους λόγους που έχει αμβλυνθεί τόσο πολύ η ανοχή μας.

Ή είπε ψέματα ή όχι. Τέλος. Να το παραδεχθεί ως άνδρας (εφόσον είναι) και να πάει σπιτάκι του.

Α! ας πάρει και τον κ. Σιφουνάκη (κουβέντα ακόμα, μετά τη καταγγελία Βγενόπουλου) μαζί του...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-10, 09:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι η λέξη παραποίηση είναι αρκετά βαριά. Συνήθως την χρησιμοποιούμε για επίσημα κρατικά έγγραφα και φυσικά είναι πράξη κακουργηματικού χαρακτήρα.
Δεν θα κριθεί πάντως από το αν γυάλισε λιγάκι παραπάνω το βιογραφικό του :-)
Είμαστε η χώρα, του είσαι ότι δηλώσεις. έχουμε δεχτεί, τέτοια πλύση εγκεφάλου, που κάτι τέτοια τα περνάμε στα ψιλά.

Δεν είναι άνευ λόγου, σοβαρό αυτό Ανδρέα. Σε οποιοδήποτε χώρα, δεν θα έμενε ούτε ένα λεπτό στην θέση του, ούτε εγώ θα κράταγα στην δουλειά μου, υπάλληλο, που μου έδωσε πλαστά στοιχεία. Από το καθηγητής πανεπιστημίου, σε ένα απλό απόφοιτο φοιτητή, του ίδιου πανεπιστημίου, η διαφορά είναι όσο ο ουρανός από την Γη. Να παρουσιάζει σαν διδακτορική του διατριβή "την ένταξη της Κύπρου στην Ε.Ε", ενώ δεν έχει καν διδακτορικό;
Δηλαδή εγω να δηλώνω από τώρα, ότι ήμουν καθηγητής στο London School of Economics, επειδή έκανα μια παρουσίαση της πτυχιακής μου, με θέμα το Charter-party;

Δεν θα είναι ατιμία;

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το «ολίγον έγκυος», που τρώμε στη μάπα τόσα χρόνια, είναι ένας απ' τους λόγους που έχει αμβλυνθεί τόσο πολύ η ανοχή μας.
Το δυστύχημα μας, είναι ότι μάθαμε να ανεχόμαστε καταστάσεις, αυτό μας έφερε εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-04-10, 11:49
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι η λέξη παραποίηση είναι αρκετά βαριά. Συνήθως την χρησιμοποιούμε για επίσημα κρατικά έγγραφα και φυσικά είναι πράξη κακουργηματικού χαρακτήρα.
Δεν ξέρω τα τυπικά της ονοματολογίας των ακαδημαϊκών θέσεων, αλλά για να ξέρουμε για τι μιλάμε:

__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-04-10, 14:22
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
γυάλισε λιγάκι παραπάνω το βιογραφικό του
Από κάτι τέτοια... γυαλίσματα πρέπει να βγήκε το περίφημο ό,τι γυαλίζει (λάμπει) δεν είναι χρυσός.
Άσε που αυτό δε θεωρείται γυάλισμα. Αυτός έφερε το Σπύρο Σούλη και... του το άλλαξε.

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα κριθεί πάντως από το...
Θα κριθεί το ήθος του. Δε μπορείς να λες στους πολίτες που εκπροσωπείς, τέτοιο ψέμα. Στόλισε το βιογραφικό του προκειμένου να δημιουργήσει εντυπώσεις για την εμπειρία του και τις γνώσεις του. Παραποίηση, παραπλάνηση, όπως θες πες το, το μόνο σίγουρο είναι πως ήταν εσκεμμένο.

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το να διδάξεις σε ένα πανεπιστήμιο συνιστά υπό την ευρεία έννοια καθηγητική δραστηριότητα.
Τώρα είπες τη φράση κλειδί.
"Ευρεία έννοια" (δεν υπάρχει χειρότερή μου και καλύτερή μου ταυτόχρονα). Μεγάλο μπαλαντέρ η ευρεία έννοια. Και σανίδα σωτηρίας επίσης. Και άλλοθι επίσης.

Προσωπικά, πάντως, βρίσκω ξεκάθαρη διάκριση ανάμεσα στα "καθηγητής", "βοηθός καθηγητής" και "βοηθός καθηγητή". Όπως έλεγε κι ο πατέρας μου, άλλο το ρέψιμο, άλλο το βήξιμο κι άλλο το κλάσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-04-10, 20:41
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα είπες τη φράση κλειδί.
"Ευρεία έννοια" (δεν υπάρχει χειρότερή μου και καλύτερή μου ταυτόχρονα). Μεγάλο μπαλαντέρ η ευρεία έννοια. Και σανίδα σωτηρίας επίσης. Και άλλοθι επίσης.
Προσωπικά, πάντως, βρίσκω ξεκάθαρη διάκριση ανάμεσα στα "καθηγητής", "βοηθός καθηγητής" και "βοηθός καθηγητή". Όπως έλεγε κι ο πατέρας μου, άλλο το ρέψιμο, άλλο το βήξιμο κι άλλο το κλάσιμο.
Να ξεκαθαρίσω ότι εγώ δεν απολογούμαι για κανέναν. Με καλή πίστη , και με βάση τη δική μου εμπειρία απο τα πανεπιστήμια θέλησα να εξηγήσω τι θα μπορούσε να έχει συμβεί

Υπάρχει ζήτημα υπό την έννοια ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό. Αλλά αυτό απέχει πολύ από να επικαλείται ο Στέλιος πλαστογραφία μετά χρήσεως !!

Σαν διδακτορικός φοιτητής και πρίν πάρω (ή μου το δώσουν, δεν τα χαλάμε εκεί ) το διδακτορικό έμπαινα σε τάξεις και αμφιθέατρα , πότε για να παραδώσω σεμινάρια (το συνηθέστερο) ή πότε για κανονικές διαλέξεις. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι υπήρξα κανονικός καθηγητής, αλλά καθηγητής υπήρξα ! Εγώ έμπαινα μέσα, δεν έμπαινε ο γκουσγκούνης.

Σε ένα τυπικό βιογραφικό που το δίνεις για δουλειά , το να γράψω καθηγητής πανεπιστημίου δεν στέκει γιατί θα πέσει ντομάτα. Σέ ένα χουχουχού όμως βιογραφικό μπαίνει μια χαρά και υπο αυτή τη λογική φαντάζομαι οτι γράφτηκε ότι γράφτηκε.

Ακόμα και στα τυπικά βιογραφικά που έχω δεί, πέφτει τέτοιας ποιότητας σάλτσα που και ο Μποτρίνι θα ζήλευε.

Να θυμίσω ότι επι ΝΔ υπήρξε ένα στέλεχος, υφυπουργός δεν θυμάμαι που παρουσίαζε διδακτορικό απο πανεπιστήμιο ανύπαρκτο !!

Ανανέωση : Το ψαξα , Μαργατίτης , υποψήφιος βουλευτης θεσσαλονικης, πρωην αντιπρόεδρος οεεκ. Διδάκτωρ πανεπιστημίου Shelbourne !! Ας μη λυσμονήσουμε και την πρώην πρώτη κυρία, Νατασα, με τα διδακτορικά της στην Ιατρική ! Εκεί ο Στέλιος δεν είπε κουβέντα !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη palsar : 26-04-10 στις 20:50
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-04-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έμπαινα μέσα, δεν έμπαινε ο γκουσγκούνης.
Κι ο Γκουσγκούνης μέσα έμπαινε (αλλού μέσα).

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Σέ ένα χουχουχού όμως βιογραφικό μπαίνει μια χαρά και υπο αυτή τη λογική φαντάζομαι οτι γράφτηκε ότι γράφτηκε.
Ακόμα και στα τυπικά βιογραφικά που έχω δεί, πέφτει τέτοιας ποιότητας σάλτσα που και ο Μποτρίνι θα ζήλευε.
Χουχουχού (ωραία λέξη, που την ψωνίσατε;) βιογραφικό δεν επιτρέπεται να καταθέτει δημόσιο πρόσωπο, που απευθύνεται στο λαό.
Σαλτσίτσες μπαίνουν σε λογής λογής βιογραφικά αλλά άλλο είναι να διεκδικείς μια δουλειά της σειράς και να προσθέτεις λίγη σάλτσα κι άλλο να παραπλανείς τους πολίτες μιας χώρας. Ο Δρούτσας έκανε πονηριά. Εξίσου κατακριτέοι είναι και όλοι όσοι έκαναν το ίδιο.
Εσύ με το Μποτρίνι, εγώ με το Σούλη... και μετά πάμε και λέμε ότι βλέπουμε Στα Άκρα για να τα μπαλώσουμε. (--> χουχουχου)
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nelly για αυτό το μήνυμα:
Archmage (27-04-10)
  #15  
Παλιά 27-04-10, 09:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει ζήτημα υπό την έννοια ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό. Αλλά αυτό απέχει πολύ από να επικαλείται ο Στέλιος πλαστογραφία μετά χρήσεως !!
Και καλά κάνω. Έχω μπουχτήσει να ακούω ανύπαρκτους τίτλους σπουδών, φρου φρου και αρώματα. Ο τίτλος σπουδών, προσδίδει ιδιότητα και γνώσεις.
Όλοι σχεδόν, όσοι έχουμε κάνει μεταπτυχιακά, έχουμε κάποια στιγμή διδάξει, αυτό δεν μας κάνει καθηγητές, σε καμιά περίπτωση. Η παραποίηση τίτλου, ακουμπά την παραποίηση επαγγέλματος, που διώκεται από τον αστικό μας κώδικα.
Ο άνθρωπος αυτός έγινε διπλωματικός σύμβουλος του τότε αρχηγού του Πασόκ και νυν πρωθυπουργού, προβάλοντας το διδακτορικό του με θέμα " Η ένταξη της Κύπρου στην ΕΕ".
Ο άνθρωπος δεν έχει καν διδακτορικό.

Απ' αυτές τις ανοχές μας, ξεκινούν όλα τα κακά. Αν ο Γιωργάκης πιστεύει το 10% αυτών που λέει, πρέπει να στείλει τον κ Δρούτσα, στην Βιέννη, να συνεχίσει τις σπουδές του.

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μη λυσμονήσουμε και την πρώην πρώτη κυρία, Νατασα, με τα διδακτορικά της στην Ιατρική ! Εκεί ο Στέλιος δεν είπε κουβέντα !
Δεν με απασχολεί η κυρία, δεν της είχε αναθέσει κανείς, την εξωτερική πολιτική της Ελλάδος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.