Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-07, 23:22
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Πρόταση Μομφής

Αν είναι ένας λόγος για τον οποίο ευχαριστώ τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ είναι για το ότι μου έδωσε μια ακόμα ευκαιρία να διαπιστώσω το επίπεδο του κοινοβουλευτικού μας πολιτισμού. Παρακολουθώντας (στο βαθμό που μου επέτρεπαν οι έτερες υποχρεώσεις μου) τη διήμερη συζήτηση στη Βουλή πραγματικά έφριξα. Ομιλίες γηπεδικού χαρακτήρα, άναρχες κραυγές, οχλαγωγία , κουβέντες περί λαγών και πηδημάτων.

Όλος ο καυγάς ασφαλώς γίνεται για τις καρέκλες. Η εναλλαγή προσώπων για την διαχείριση προσωπικών φιλοδοξιών και εξυπηρέτηση ατομικών και αλλότριων συμφερόντων. Θεωρώ και τα δύο κόμματα συνυπεύθυνα και τα μέμφομαι για το οτι αφενός δεν ασχολούνται με τα προβλήματα αυτού του τόπου, αφετέρου για το οτι μια κορυφαία κοινοβουλευτική πράξη έγινε εφαλτήριο γηπεδικής αντιπαράθεσης. Αηδία.

Η αριστερά (στο σύνολό της) κράτησε όπως πάντα αξιοπρεπή στάση. Ευθύνεται και αυτή στον βαθμό που της αναλογεί για το δρόμο του απομονωτισμού που εχει διαλέξει, τις εσωκομματικές της διαμάχες και την ύπαρξη ιδεολογικών στεγανών που αποκλείουν τόσο τις πολιτικές συνεργασίες όσο και την επικοινωνία με τα κοινωνικά στρώματα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-07, 07:58
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σωστές οι παρατηρήσεις σου αλλά φαντάζομαι ότι απλώς επιβεβαιώνουν κάτι που όλοι ξέρουμε εδώ και καιρό. Βέβαια υπάρχει και ογνωστός αφορισμός "κάθε λαός έχει τους κυβερνήτες ποτ του αξίζουν" αλλά προσωπικά δεν με καλύπτει. Εκείνο πάνω στο οποίο προβληματίζομαι έντονα εδώ και μερικά χρόνια είναι η διαπίστωση ότι υπάρχει σταδιακή ωρίμανση των συνθηκών για αλλαγή του πολιτικού συστήματος (μήπως και του πολιτειακού. Η απαξίωση του κοινοβουλευτισμού κάπου οδηγεί σε συνδυασμό με τη γενικότερη οπισθοδρόμηση της κοινωνίας. Το ερώτημα είναι που; Οι λίγες γνώσεις μου πολιτικής ιστορίας δεν με κάνουν τον καταλληλότερο να μιλήσω για το θέμα, επομένως όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας διαφωτίσει.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-07, 08:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απαξίωση του κοινοβουλευτισμού κάπου οδηγεί σε συνδυασμό με τη γενικότερη οπισθοδρόμηση της κοινωνίας. Το ερώτημα είναι που;
Δεν οδηγεί πουθενά Μιχάλη και είναι λάθος, λάθος ωλέθριο που το πληρώσαμε πολύ ακριβά στον παρελθόν, να απαξιώνουμε τον κοινοβουλευτισμό.

Μπορεί να έχει χίλια κουσούρια δεν υπάρχει όμως άλλος δρόμος.

Αυτό που εμένα προσωπικά με λυπεί είναι έγινε όλος αυτός ο τζερτζελές τις τελευταίες 3 μέρες, επειδή βουλευτές του Πασοκ δεν ήθελαν την αναθεώρηση του 16, ενω βουλευτές της ΝΔ δεν ήθελαν αναθεώρηση άλλου άρθρου.

Γιατί φοβήθηκε ο Παπανδρέου ότι αν συνέχιζε την ψήφιση της αναθεώρησης του Συντάγματος, δεν θα ακολουθούσαν μερικοί βουλευτές του στο άρθρο 16. Γιατί να φοβηθεί που μια πάγια δικιά του θέση που εκείνος την ξεκίνησε και η ΝΔ ακολούθησε, παραμονές των εκλογών του Μαρτίου του 2006, δεν θα ψηφιζόταν από κάποιους βουλευτές;

Για μένα αυτό είναι υγιής δημοκρατία, ο βουλευτής που στο κάτω τον σταυρώνουν και δεν είναι σε καμία λίστα, πρέπει να έχει δικαίωμα γνώμης, τι πάει να πει κομματική πειθαρχία;

Είναι εικόνα αρχηγού παρατάξεως την μοναδική βασική του διακήρυξη να την παίρνει πίσω με διάφορα προσχήματα. Μα δεν καταλαβαίνει ότι με αυτό δίνει ένα μήνυμα στους εσωκομματικούς του αντιπάλους ότι τα κατάφεραν να τον σύρουν σε μια απόφαση που δεν ήθελε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-07, 08:45
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω το έχω αναφέρει ξανά. Μέχρι πριν 3 χρόνια, τον Γιώργο Παπανδρέου τον είχα πολύ ψηλά στην υπόληψή μου και είχα χαρεί που ανέλαβε την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, ως ευκαιρία για κάτι πραγματικά νέο και προοδευτικό. Πλέον κάθε μέρα που περνάει, απαξιώνεται όλο και περισότερο. Παρακολούθησα μάλιστα την ομιλία του χτες στη βουλή και το μόνο αίσθημα που μου προκαλούσε ήταν η λύπηση. Κρίμα.

Στη χώρα που γεννήθηκε η Δημοκρατία, οι βουλευτές πρέπει να ψηφίζουν στα τυφλά τη γραμμή του κόμματός τους. Στις χώρες που συχνά κατηγορούμε ως αντι-δημοκρατικές (ΗΠΑ, Αγγλία), πολλές φορές νομοσχέδια δεν γίνονται νόμοι επειδή βουλευτές του κυβερνώντος κόμματους τα καταψηφίζουν. Άλλες φορές πάλι, νομοσχέδια ψηφίζονται από το 100% του βουλευτικού σώματος. Κρίμα...
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-07, 08:57
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα αυτό είναι υγιής δημοκρατία, ο βουλευτής που στο κάτω τον σταυρώνουν και δεν είναι σε καμία λίστα, πρέπει να έχει δικαίωμα γνώμης, τι πάει να πει κομματική πειθαρχία;

Είναι εικόνα αρχηγού παρατάξεως την μοναδική βασική του διακήρυξη να την παίρνει πίσω με διάφορα προσχήματα. Μα δεν καταλαβαίνει ότι με αυτό δίνει ένα μήνυμα στους εσωκομματικούς του αντιπάλους ότι τα κατάφεραν να τον σύρουν σε μια απόφαση που δεν ήθελε;

Πολύ ωραίες οι κορώνες. Ο καθένας όμως έχει την πολιτική ευθύνη και κρίνεται για τις πολιτικές του πράξεις.
Για τα καραγκιοζιλίκια του Τραγάκη και του γραμματέα του κόμματος της ΝΔ δεν άκουσα να λέτε τίποτα, όταν στην ψηφοφορία για την αναθεώρηση του συντάγματος δίνουν αυτήν την εικόνα που βλέπουμε στα καφενεία.
4 καταμετρήσεις ο ένας (προφανώς δεν τελείωσε την βασική εκπαίδευση)
Ακούς εκεί σήκωνε διακριτικά το χέρι του ο άλλος ενώ δεν ήταν στην επιτροπή.
Και να βγαίνει ο άλλος και να τον δικαιολογεί και να λέει , οι χειρονομίες του σε μια στιγμή έντασης θεωρήθηκαν ψήφος. Λες και είμαστε στην αλάνα της γειτονιάς.

Για ποιόν κοινοβουλευτισμό μου μιλάτε μετά ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 05-02-07 στις 09:02
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-07, 09:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα καραγκιοζιλίκια του Τραγάκη και του γραμματέα του κόμματος της ΝΔ δεν άκουσα να λέτε τίποτα, όταν στην ψηφοφορία για την αναθεώρηση του συντάγματος δίνουν αυτήν την εικόνα που βλέπουμε στα καφενεία.
Όπως τα λες καραγκιοζιλίκια και γελοιότητες απόλυτα κατακριτέες που έχουν τους βουλευτές σαν άβουλα όργανα. Τότε να καταργήσουν τις ψηφοφορίες και να μετράνε κεφάλια, Καραμανλής 169 κεφάλια Παπανδρέου 120 κεφάλια Παπαρήγα 10 Αλαβανος 6 να τελειώνουμε.

Όμως έμεινε στο πιο σημαντικό Μίλτο, στην ουσία της υπόθεσης που δεν είδα να σχολιάζεις με την σειρά σου.
Έναν έντρομο Γιώργο Παπανδρέου να υπαναχωρεί άτακτα, σε μια βασική του, διακήρυξη, αυτό της αναθεώρησης του άρθρου 16. Μια θεσμική δέσμευση του πριν τις εκλογές, από την οποία υπαναχώρησε μόνο και μόνο για τον φόβο της εσωκομματικής του αντίδρασης.

Αυτό Μίλτο μου να μου το θυμηθείς θα είναι η πολιτική του καταδίκη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-07, 09:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταρχήν δεν νομίζω ότι άλλαξε τις απόψεις του. Είναι δεδομένες και καταγεγραμμένες και τις λέει χρόνια τώρα.
Και νομίζω ότι η ουσία δεν είναι η μη αναθεώρηση (που θα γίνει όυτως ή άλλως) αλλά η μη σωστή λειτουργία του κοινοβουλευτισμού που είναι πολύ πιο σημαντικό θέμα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-07, 11:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
ίναι εικόνα αρχηγού παρατάξεως την μοναδική βασική του διακήρυξη να την παίρνει πίσω με διάφορα προσχήματα. Μα δεν καταλαβαίνει ότι με αυτό δίνει ένα μήνυμα στους εσωκομματικούς του αντιπάλους ότι τα κατάφεραν να τον σύρουν σε μια απόφαση που δεν ήθελε;
Υπαρχει αλλη παγια τακτικη που ειναι ανωτερη: οτι η αξιωματικη αντιπολιτευση πρεπει να παει παντα κοντρα στη κυβερνηση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-02-07, 11:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όπως και αντίστοιχα η συμπολίτευση δεν συμπεριλαμβάνει ποτέ προτάσεις τις αντιπολίτευσης στα νομοσχέδιά της ή στις προτάσεις της για αναθεώρηση
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-02-07, 12:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως και αντίστοιχα η συμπολίτευση δεν συμπεριλαμβάνει ποτέ προτάσεις τις αντιπολίτευσης στα νομοσχέδιά της ή στις προτάσεις της για αναθεώρηση
Ξεχνάς ότι η αναθεώρηση του άρθρου 16 ήταν πρόταση του Κου Παπανδρέου.

Ζήτησε από τον Καραμανλή να αναβάλει την συζήτηση 4 φορές και τις 4 φορές ο Καραμανλής τον διευκόλυνε για να έρθει την 5η φορά και να υπαναχωρήσει.

Θαυμάστε τον πολιτικό άνδρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-02-07, 15:29
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχνάς ότι η αναθεώρηση του άρθρου 16 ήταν πρόταση του Κου Παπανδρέου.

Ζήτησε από τον Καραμανλή να αναβάλει την συζήτηση 4 φορές και τις 4 φορές ο Καραμανλής τον διευκόλυνε για να έρθει την 5η φορά και να υπαναχωρήσει.

Θαυμάστε τον πολιτικό άνδρα.
Μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα στη μνήμη του και ξεχνάει
τι δήλωνε πριν τα Χριστούγεννα στο Βήμα της Κυριακής.
Αλλά δεν είναι μόνο αυτό που είναι και το πιο πρόσφατο...
Από την δεκαετία του 80 και μετά ποτέ δεν είχαν πρόγραμμα,
τόλμη και όραμα για την παιδεία και φτάσαμε τώρα στο 2007
να κάνουμε συζήτηση για ένα θέμα που έπρεπε να έχει επιλυθεί
δεκαετίες πριν!

Υ.Γ: Scripta manent, verba volant (τα γραπτά μένουν, τα λόγια πετούν).
Αυτό πρέπει να γράψουν μέσα στη βουλή, πίσω από τη πρόεδρο με μεγάλα
γράμματα, για να το διαβάζουν οι 300 και να σκέφτονται τι ήθελε να
πει ο ποιητής...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 05-02-07 στις 15:42
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.