Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-10, 11:26
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
όταν ένα (μεγάλο) παιδί θέλει να ζήσει μόνο του...

Από τότε που το παιδί μου μεγάλωσε κι έχει γίνει πλέον ανεξάρτητο, περιμένω την στιγμή που θα γυρίσει και θα μου πει, μαμά θέλω να πάω να ζήσω μόνη μου. Μιλώ σε πρώτο πρόσωπο γιατί δεν ξέρω αν έχει το θάρρος να το πεί κατ'ευθείαν στον πατέρα της. Εγώ τότε πως θ'αντιδράσω, τι πρέπει να της πω; Ρωτάω γιατί δεν θα ήθελα να συμβεί κάτι τέτοιο, δεν είναι στις αρχές μου αυτό. Θα προτιμούσα ασφαλώς να μου πει, μαμά παντρεύομαι ήρθε η ώρα να κάνω οικογένεια κι εγώ να πετάξω απ'τη χαρά μου.
Θα μου πείτε μα, σε ποια εποχή ζεις, έχουν αλλάξει τα πράγματα, τα παιδιά θέλουν ελευθερία θέλουν να ζουν ανεξάρτητα να μη τα ενοχλεί κανείς.
Για μένα, όπως και για τον πατέρα της αυτό δεν θα είναι εύκολο να το δεχτούμε. Σας παρακαλώ καταθέστε την δική σας άποψη για το θέμα, οι μικρότεροι αλλά κυρίως οι μεγαλύτεροι στην ηλικία για να μπορέσω να καταλάβω μερικά πράγματα. Νομίζω πως πλησιάζει η ώρα που θα σκάσει η βόμβα και θέλω να είμαι έτοιμη να αντιδράσω σωστά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HelenA : 22-03-10 στις 11:53
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-10, 12:07
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγώ προσωπικά θα μιλήσω.

Τον τελευταίο καιρό ολοένα και πιο συχνά έρχομαι σε επαφή με παιδιά που δεν θέλουν με τίποτα να φύγουν από το σπίτι των γονιών τους. Και δεν αναφέρομαι σ' αυτούς που αποφασίζουν να μείνουν εκεί για καθαρά οικονομικούς λόγους. Αλλά σε μια μεγάλη παιδιών που δεν μπορούν να αποκολληθούν, γιατί δεν αισθάνονται ικανά να στηριχτούν στις δυνάμεις τους.

Την εποχή που ήμουν εγώ φοιτήτρια, πχ, δεν υπήρχε περίπτωση να ακούσεις παιδί να στενοχωριέται που πέρασε σε σχολή άλλης πόλης. Αυτό ήταν επιτυχία και επισφράγιζε το γεγονός ότι το παιδί θα ζούσε μια πραγματική φοιτητική ζωή. Σήμερα, συνέχεια ακούω για παιδιά που φωνάζουν τη μαμά κάθε τρεις και λίγο να τους μαγειρέψει, ακόμα και παιδιά που αποφασίζουν τελικά να μην εγκαταλείψουν το σπίτι τους και να ξαναδώσουν εξετάσεις.

Δεν ξέρω αν τα παραδείγματά μου μπορούν να γενικευτούν, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι νέες γενιές είναι παραπάνω φοβισμένες και ανασφαλείς από τις προηγούμενες. Και θα μπορούσα να παραθέσω ένα σωρό λόγους.

Επί του θέματος .... Αν νιώθεις, Έλενα, ότι η κόρη σου είναι έτοιμη να ανακοινώσει ότι θέλει να ζήσει μόνη της, μόνο χαρά θα πρέπει να αισθάνεσαι. Χαρά γιατί το παιδί σου είναι έτοιμο να αντιμετωπίσει τη ζωή στηριζόμενο στις δικές του δυνάμεις.

Όσο γι' αυτό που λες για το γάμο, δε θα το σχολιάσω καθόλου. Το δικό σου σχόλιο με καλύπτει πλήρως. Ή, ας πω κάτι μικρό, ελπίζοντας ότι δε θα με παρεξηγήσεις :

Είμαι σίγουρη ότι τα όνειρά σου για την κόρη σου δεν ήταν να καταφέρει να αποδεσμευτεί κάποτε από τη γονική προστασία, μόνο και μόνο για να περάσει στη συζυγική. Ψάξ' το λίγο, και ξέχνα για μια στιγμή και το τι θα πει ο κόσμος. Νομίζω ότι σε πολλά θα συμφωνήσεις μαζί μου και αυτό που τώρα σε αγχώνει, θα σε κάνει να καμαρώνεις για τα εφόδια που κατάφερες να δώσεις στο παιδί σου. Εφόδια ουσιαστικά
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
HelenA (22-03-10)
  #3  
Παλιά 22-03-10, 12:36
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Θεωρώ ότι το να μείνει ένας νέος άνθρωπος (όχι παιδί) μόνος του αποτελεί σημαντικό βήμα προς την ολοκλήρωση της διαδικασίας ενηλικίωσης, διότι:

α) Στο προστατευμένο οικογενειακό περιβάλλον συντηρείται μια εικόνα που απλά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, τόσο σε απλά θέματα (ποιος και πότε θα πάει για ψώνια) όσο και σε πιο σύνθετα (πώς θα βγει οικονομικά ο μήνας).

β) Ο νέος άνθρωπος πρέπει να αποκτήσει ένα δικό του "χώρο" τον οποίο θα ορίζει και για τον οποίο θα έχει ευθύνη, ως πρώτο βήμα για το σπίτι που κάποια στιγμή θα αποκτήσει.

γ) Κάποιος πρέπει να γνωρίσει και να αποδεχτεί τον εαυτό του και να μετρήσει τις δυνατότητές του πριν πχ αποφασίσει να μείνει με κάποιον άλλο, σε γάμο ή όχι.

δ) Είναι καλό να ζήσει μαζί με όποιον διαλέξει (αν και όταν το κάνει) λίγο ή πολύ καιρό, ώστε να βεβαιωθεί ότι έχει κάνει την κατάλληλη επιλογή. Στο σενάριο "μένω πρώτη φορά μόνος/-η μου όταν παντρευτώ" αποδεδειγμένα υπάρχουν μεγάλα προβλήματα.

Καταλαβαίνω ότι κάθε γονιός έχει τις ιδέες του για το πώς είναι η ιδανική ζωή για το παιδί του, αλλά θα πρέπει να θυμάται ότι αφενός το "μικρό" δεν είναι παιδί, αφετέρου η ζωή δεν ανήκει στο γονιό!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Archmage For This Useful Post:
christi (22-03-10), HelenA (22-03-10), Xenios (22-03-10)
  #4  
Παλιά 22-03-10, 12:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
O οικονομικός τομέας είναι όντως, ένας λόγος, που τα παιδιά μένουν σπίτι τους.

Όμως από την άλλη, σήμερα τα παιδιά όταν δημιουργήσουν σχέσεις, δεν παντρεύονται άμεσα, προτιμούν να συζήσουν μαζί, για αρκετό καιρό, πριν κάνουν το άλμα του γάμου.

Δεν εκφράζω άποψη, αν είναι κακό ή καλό, αλλά αυτό συμβαίνει. Οι περισσότεροι γάμοι του περιβάλλοντος μου, είναι μεταξύ ανθρώπων, που έχουν συζήσει, επί μακρόν.

Πολλές φορές, ένας γάμος μετά από μία μακρά συμβίωση, είναι πιο πετυχημένος, από ένα πιο παλιών αρχών γάμο, με μικρής διάρκειας γνωριμίας.

Τώρα σε πιο κλειστές κοινωνίες, το περίφημο δόγμα του "τι θα πει ο κόσμος"; Εγώ θα έλεγα ο κόσμος να κοιτάξει τα του οίκου του και να αφήσουν τους νέους ανθρώπους, να ζήσουν όπως θέλουν.

Σημείωση, τον επίλογο του Δημήτρη τον βάζω σε bold :

Καταλαβαίνω ότι κάθε γονιός έχει τις ιδέες του για το πώς είναι η ιδανική ζωή για το παιδί του, αλλά θα πρέπει να θυμάται ότι αφενός το "μικρό" δεν είναι παιδί, αφετέρου η ζωή δεν ανήκει στο γονιό!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (22-03-10)
  #5  
Παλιά 22-03-10, 16:40
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
ένας νέος άνθρωπος (όχι παιδί)
χαχαχα
Εμ τώρα που έπρεπε να φορέσεις το γυαλί, δεν το φοράς--->
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-10, 16:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου πείτε μα, σε ποια εποχή ζεις, έχουν αλλάξει τα πράγματα, τα παιδιά θέλουν ελευθερία θέλουν να ζουν ανεξάρτητα να μη τα ενοχλεί κανείς.
Και παλια ετσι δεν ηταν; Δεν κοβοταν ο ομφαλιος λωρος πιο νωρις;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-10, 21:13
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Είναι το επόμενο βήμα στην ζωή ενός ενήλικα. Της έχετε δώσει ήδη όλα τα εφόδια και δεν χρειάζεται κάτι άλλο κατά τη γνώμη μου. "Κοντά" της θα είστε έτσι και αλλιώς, θα μπορεί να στηρίζεται και να επανέρχεται, οπότε να περνάει όμορφα και να έρθουν όμορφες εξελίξεις στη ζωή της.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-10, 00:14
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Εγώ θα ήθελα να πω δυο λόγια παραπάνω στην Έλενα μα δεν γνωρίζω την ηλικία του παιδιού. Αν πηγαίνει σε κάποιο σχολείο, αν ήδη έχει τελειώσει, αν έχει δικά του έσοδα κ.λ.π. Όμως θα σας μιλήσω για δυο άλλα παιδιά, την δική μου κόρη και την κόρη κάποιου γνωστού μου.

Η κόρη μου λοιπόν ένα πρωί μου είπε πως πήρε την απόφαση να πάει στην Αμερική να φοιτήσει σε κάποιο πανεπιστήμιο και πως είχε ήδη τη σχετική πρόσκληση, για να μη σας κουράζω όμως, παρά τη στενότητα τη χρηματική, τα κλάματα της μητέρας της και τις ανησυχίες τις δικές μου πήγε, τελείωσε, έμεινε λίγο κοντά μας και μετά Γαλλία, και Αγγλία. Τώρα διευθύνει ερευνητικό κέντρο στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, έχει μια πολύ καλή οικογένεια κι’ εγώ τα υπέροχα τα δυο μου εγγόνια.

Η άλλη κοπέλα ύστερα από τις πιέσεις της, αναγκάστηκαν οι γονείς της να την αφήσουν να μείνει μόνη της σε σπίτι που οι ίδιοι τής νοίκιασαν.
Όμως κάτι δεν πήγε καλά. Αυτό που έμεινε δάκρυα μόνο δάκρυα.

Πιστεύω πως ίσως να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-10, 18:12
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ελενη μη σε τρομαζει αυτο...ειναι στο χερι της να τα καταφερει κ εχει τις βασεις...άλλωστε κανεις Άξιος δε χανεται...
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.