Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-06, 08:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αποχώρηση-έκπληξη του J.P.Montoya από την F1

Οι Chip Ganassi και J.P.Montoya ανακοινώνουν τη -νέα- έναρξη της συνεργασίας τους που θα δώσει την ευκαιρία στον δεύτερο να συμμετάσχει στους θεσμούς Nextel Cup και Busch Series του πρωταθλήματος NASCAR

Το καλοκαίρι τελικά κρύβει ειδήσεις και μάλιστα σπουδαίες, ιδίως από εκεί που δεν τις περιμένεις.

Λίγες μόλις ημέρες μετά το αμερικανικό Grand Prix και τις συζητήσεις περί τέλεσης ή μη αγώνων Formula 1 στις ΗΠΑ τα επόμενα χρόνια, η σημερινή είδηση της αποχώρησης του Juan Pablo Montoya από τα GP στο τέλος της φετινής αγωνιστικής περιόδου έπεσε σαν βόμβα στον χώρο των αγώνων.



Ο Κολομβιανός οδηγός της McLaren-Mercedes θα αγωνίζεται από το 2007 στο πρωτάθλημα NASCAR των ΗΠΑ με την ομάδα του Chip Ganassi, ο οποίος ανακοίνωσε την ηχηρή μεταγραφή σήμερα, Κυριακή 9 Ιουλίου, πριν τον αγώνα του αμερικανικού θεσμού στο Chicagoland Speedway του Illinois.


"Είμαστε ενθουσιασμένοι που θα έχουμε έναν οδηγό αυτού του διαμετρήματος στο κάθισμα του Dodge με τον αριθμό 42. Ο Juan Pablo είναι ένας από τους καλύτερους οδηγούς αγώνων στον κόσμο, πρωταθλητής CART το 1999, νικητής στα 500 μίλια της Ινδιανάπολης το 2000 με την ομάδα μας και έμπειρος οδηγός στην Formula 1. Η παρουσία του εδώ σίγουρα θα μας βοηθήσει" τόνισε σε δηλώσεις του ο Chip Ganassi.


Ο J.P. Montoya από την πλευρά του δεν προσπάθησε ιδιαίτερα να κρύψει την χαρά του για το "αντίο" στην Formula 1. " Είμαι πολύ χαρούμενος που θα αγωνιστώ στον ταχύτερα αναπτυσσόμενο θεσμό αγώνων αυτοκινήτου στον κόσμο. Το έχω σκεφτεί πολύ καλά και θεωρώ την απόφασή μου σωστή. Γνωρίζω τον Chip, έχω συνεργαστεί μαζί του για αρκετά χρόνια και δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να βρω καλύτερη περίπτωση" υπογράμμισε ο Κολομβιανός οδηγός.


Ο τριαντάχρονος πιλότος της McLaren-Mercedes μετακινήθηκε από το πρωτάθλημα IndyCar των ΗΠΑ στην F1 το 2001, οδηγώντας αρχικά για την Williams. Το 2005 υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας με την McLaren ωστόσο οι επιδόσεις του τα δύο τελευταία χρόνια δεν ήταν ανάλογες του ταλέντου του.


Στην καριέρα του έως σήμερα έχει συμμετάσχει σε 137 αγώνες CART, IndyCar και Formula 1, σημειώνοντας 18 νίκες, 26 pole positions και 60 τερματισμούς στην πρώτη πεντάδα ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός και ο Βρετανός Graham Hill υπήρξαν οι μόνοι οδηγοί στην ιστορία των αγώνων που έχουν κερδίσει και τα 500 μίλια της Ινδιανάπολης και το Grand Prix του Μονακό.


Ο Κολομβιανός οδηγός, που υπέγραψε ήδη πολυετές συμβόλαιο συνεργασίας με τη νέα του ομάδα, είναι επίσης ο πρώτος εν ενεργεία πιλότος της F1 που μετακινείται στο πρωτάθλημα NASCAR, 58 χρόνια μετά την δημιουργία του.


"Γνωρίζω ότι η μετάβαση από τη μια μορφή αγώνων στην άλλη δεν θα είναι εύκολη αλλά ανυπομονώ να βρεθώ πίσω από το τιμόνι του νέου μου αυτοκινήτου" τόνισε ο J.P. Montoya ο οποίος θα επιχειρήσει να πετύχει ότι δεν κατάφεραν άλλοι οδηγοί μονοθεσίων όπως οι John Andretti, Christian Fittipaldi, Scott Pruet, Paul Tracy, Max Papis και Jimmy Wasser: να καθιερωθεί στο πρωτάθλημα NASCAR διεκδικώντας με αξιώσεις νίκες και -γιατί όχι- τον τίτλο του πρωταθλητή!


Πηγή: auto.in.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.