Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Οικονομία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-10, 23:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η σειρά του ιδιωτικού τομέα

Κομισιόν: Αναπόφευκτες οι επιπτώσεις των μέτρων στον ιδιωτικό τομέα

Η μείωση των μισθών στο δημόσιο θα έχει συνέπειες και ως προς το επίπεδο των μισθών στον ιδιωτικό τομέα, εκτίμησε ο εκπρόσωπος του επιτρόπου Οικονομικών και Νομισματικών Υποθέσεων Όλι Ρεν, Αμαντέου Αλφατάζ.
Οι εκπρόσωποι Τύπου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Σαντάλ Χιούζ και Αμαντέου Αλταφάζ Τάρντιο για την ελληνική οικονομία και τα πρόσθετα μέτρα

«Η περικοπή των επιδομάτων στους μισθούς του δημοσίου, αναπόφευκτα, θα συμπαρασύρει και τους μισθούς του ιδιωτικού τομέα», δήλωσε και συμπλήρωσε: «Σε πολλές χώρες έγινε αυτό».

«Τα μέτρα για τους μισθούς του δημοσίου έχουν επίπτωση και στον ιδιωτικό τομέα, με την έννοια ότι στην ίδια αγορά εργασίας είναι φυσικό να υπάρχει αλληλεπίδραση ανάμεσα στους μισθούς του δημοσίου και του ιδιωτικού τομέα», ανέφερε χαρακτηριστικά. «Η ανταγωνιστικότητα της ελληνικής οικονομίας μειώθηκε αισθητά τα τελευταία χρόνια», πρόσθεσε.

«Όπως είπε ο Επίτροπος Ρεν, δεν υπάρχει τίποτα πιο αντικοινωνικό και αντιανταγωνιστικό για μια χώρα από το να διατηρεί δημοσιοοικονομική ανισορροπία», ανέφερε ο εκπρόσωπος και είπε πως αναμένει ότι με τα νέα μέτρα η κυβέρνηση θα μπορέσει να επιτύχει τους στόχους που θέτει, κυρίως για το 2010.

Σχόλιο : Είχε κανείς αμφιβολία, ότι εκεί στόχευαν από την αρχή. Απλή ερώτηση, τι στο διάολο σας ενδιαφέρει ο ιδιωτικός τομέας;
Αυτό που σας ενδιαφέρει είναι τα φτηνά εργατικά χέρια, όταν εξαγοράσετε όλα τα πλουτοπαραγωγικά μας μέσα;
Αν τσογλαναραίοι αληταράδες, των Βρυξελλών και του Βερολίνου, πάρουν τον 14ο μισθό του ασφαλισμένου στο ΙΚΑ, θα είναι σαν υπογράψετε την θανατική του καταδίκη.
Μαζί με αυτό ξέρω, θα ζητήσετε ελεύθερες απολύσεις, ώστε να γυρίσουμε πιο γρήγορα στον εργασιακό μεσαίωνα.

Έλληνες αντισταθείτε!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-10, 01:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πως;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-10, 02:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως;
Με όλα τα μέσα Μιχάλη, με όσα μέσα έχει ο πολίτης...
Με διαδηλώσεις , με emails, με αντίδραση ... Για να μην μας πουν στο τέλος και μ.......
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-10, 10:25
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με όλα τα μέσα Μιχάλη, με όσα μέσα έχει ο πολίτης...
Με διαδηλώσεις , με emails, με αντίδραση ... Για να μην μας πουν στο τέλος και μ.......
Και «μ» θα μας πουν και εγωκεντρικούς «μ» και μικρόμυαλους «μ» και «μ» που δε βλέπουν πέρα από τη μύτη τους.

Πάμε λοιπόν να ξανακάψουμε την Αθήνα, γιατί μας χαρακτηρίζει καλά αυτό. Και είναι και φθηνό να ξαναχτίσεις μια ολόκληρη πόλη, μωρέ. Λεφτά έχουμε.

Ζήτω η επανάσταση!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-10, 10:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε λοιπόν να ξανακάψουμε την Αθήνα, γιατί μας χαρακτηρίζει καλά αυτό. Και είναι και φθηνό να ξαναχτίσεις μια ολόκληρη πόλη, μωρέ. Λεφτά έχουμε.

Ζήτω η επανάσταση!
Αλέξιε οι άνθρωποι που αγωνιούν, για το αν αύριο θα έχουν χρήματα για να φάνε αυτοί και οι οικογένειες τους, αυτοί που δεν ξέρουν, αν θα μπορούν να αποπληρώσουν ένα δάνειο, αυτοί που δεν έφαγαν, δεν είναι λαμόγια, αυτοί που δεν έχουν μέσο, μην ανησυχείς, δεν θα κάψουν καμιά βιτρίνα, δεν θα κλείσουν καμιά δουλειά.
Αυτοί ξέρουν μόνο να κτίζουν και όχι να γκρεμίζουν.

Ο λαός έχει δικαίωμα να αντισταθεί, όταν του λένε ψέματα, όταν του λένε ότι τα λεφτά υπάρχουν, όταν με περίλυπο ύφος μας λέει ο πρωθυπουργός της χώρας, ότι τον κτυπάνε στην πλάτη και του χαρίζουν μισθούς...

Δεν κινδυνεύει από το νόμιμο δικαίωμα της διαμαρτυρίας η Αθήνα, από τις ξεπουλημένες κυβερνήσεις κινδυνεύει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-10, 11:10
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Question

..Γυναικα πιασε το γιαταγάνι μου και γυάλισε την μυθικη σπαθαρα...Αχος βαρυς ακουεται ..πολλα και βαρια που πεφτουν....ΑΧ Αμοιρε Ελληνε τι σου μελλε να παθεις...Παλι στην Επανασταση...παλι στο μετεριζη....Εμπρος παιδες Ελληνων στον Αγωνα.....!!!!!!!!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
και πλακα δε κανωμε...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-10, 11:12
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε λοιπόν να ξανακάψουμε την Αθήνα, γιατί μας χαρακτηρίζει καλά αυτό. Και είναι και φθηνό να ξαναχτίσεις μια ολόκληρη πόλη, μωρέ. Λεφτά έχουμε.

Ζήτω η επανάσταση!
Ποιοι είναι οι γνωστοί-άγνωστοι; πόσοι τελικά είναι; ποιοι τους συντηρούν τόσα χρόνια; με ποιο τρόπο δρουν; (και κυρίως) ποιος ήταν ο ρόλος τους, όλ' αυτά τα χρόνια;

δεν είναι φανερό;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-10, 11:13
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλα Βγαλε εσυ και το πολυβολο....και τα βαρεια χαρτια σου......;P
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-10, 12:48
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλληνες αντισταθείτε!
Αυτό έπρεπε να γίνει εδώ και πολλά χρόνια. Πχ, γιατί δεν κατέβηκαν οι έλληνες πατριώτες στους δρόμους με το "τσοβόλα δώστα όλα";

Τα λεφτά των "τσογλανιών" των Βρυξελλών είναι αυτά που έχουν χτίσει την Ελλάδα, πώς νομίζεις ότι ζει, ότι υφίσταται ο κόσμος εδώ τις τελευταίες δεκαετίες; Με την "αξία" του; Με το 0,1% ανάπτυξη (και αν);

Ωραία θα ήταν αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε αιωνίως να τρώμε βερεσέ.

Φυσικά, κάποιος πιο σόφρων λαός θα μπορούσε να έχει φροντίσει να διευκολύνει τις πληρωμές του νωρίς. Εμείς όμως προτιμήσαμε το φαγοπότι στην πλάτη των κουτόφραγκων.

Τώρα μπορούμε να κλείσουμε δρόμους, να κάψουμε ότι έχει απομείνει, να βρίσουμε τη σημερινή κυβέρνηση ("κάποιος" πρέπει να τ'ακούσει άλλωστε), να βρίσουμε τα "τσογλάνια" των Βρυξελλών κλπ κλπ. Στην καλύτερη εκδοχή, ίσως μάθουμε κάτι από όλο και μπούμε σε μια διαδικασία εθνικής ενηλικίωσης. Στη χειρότερη, θα δούμε την ακροδεξιά με 25% στις εκλογές.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-10, 13:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό έπρεπε να γίνει εδώ και πολλά χρόνια. Πχ, γιατί δεν κατέβηκαν οι έλληνες πατριώτες στους δρόμους με το "τσοβόλα δώστα όλα";
Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, όχι μόνο δεν βγήκαν στους δρόμους, αλλά τους ξαναψήφισαν...

Τα λεφτά των "τσογλανιών" των Βρυξελλών είναι αυτά που έχουν χτίσει την Ελλάδα, πώς νομίζεις ότι ζει, ότι υφίσταται ο κόσμος εδώ τις τελευταίες δεκαετίες; Με την "αξία" του; Με το 0,1% ανάπτυξη (και αν);
Να με συγχωρείς, δεν έδωσαν μόνο, πήραν και πήραν πολλά άμεσα και έμμεσα. Πως δεν πήραν ;

Ωραία θα ήταν αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε αιωνίως να τρώμε βερεσέ.
Δεν έφαγα ποτέ βερεσέ, πάντα πληρώνω, ποιοι έφαγαν δεν ξέρω, αλλά εγώ δεν έφαγα.

Φυσικά, κάποιος πιο σόφρων λαός θα μπορούσε να έχει φροντίσει να διευκολύνει τις πληρωμές του νωρίς. Εμείς όμως προτιμήσαμε το φαγοπότι στην πλάτη των κουτόφραγκων.
Να σε προσλάβει ο Σρεν και ο Τρισέ σαν σύμβουλο, τα λες καλύτερα από εκείνους.
Βάλανε θηλιά στο λαιμό των Ελλήνων, χωρίς καμιά προειδοποίηση, χωρίς κανένα προγραμματισμό, έτσι αποφασίζουμε και διατάσουμε. Αποτέλεσμα της θηλιάς ήταν ότι σήμερα δανειστήκαμε με 6.2% αντί του 6.4% τις προηγούμενες μέρες.
Τι έγινε; μειώσαμε το χρέος; Όχι, μειώσαμε κατά 2 τοις χιλίοις τα επιτόκια δανεισμού... Μπαρμπούτσαλα.

Τώρα μπορούμε να κλείσουμε δρόμους, να κάψουμε ότι έχει απομείνει, να βρίσουμε τη σημερινή κυβέρνηση ("κάποιος" πρέπει να τ' ακούσει άλλωστε), να βρίσουμε τα "τσογλάνια" των Βρυξελλών κλπ κλπ. Στην καλύτερη εκδοχή, ίσως μάθουμε κάτι από όλο και μπούμε σε μια διαδικασία εθνικής ενηλικίωσης. Στη χειρότερη, θα δούμε την ακροδεξιά με 25% στις εκλογές.
Τι προγραμματισμό έχει μία οικογένεια δεν σε αφορά εσένα, αφορά τους ίδιους. Αν έχουν δάνεια, αν έχουν υπολογίσει και την τελευταία δεκάρα (και υπάρχουν και οικογένειες με προγραμματισμό), τους τσακίζει τα κόκκαλα και παίρνει εκείνο το γλυκομάλακο ηλίθιο ύφος, που είμαι σίγουρος ότι από την ηλιθιότητα του, πιστεύει ότι μας αρέσει κιόλας... και μας λέει οτι φταίνε οι άλλοι.
Ότι φταίνε οι δικοί του κυρίως δεν βγαίνει να το πει, έτσι για το γαμώτο της υπόθεσης

Να κάτσουμε να μας πηδάνε αδιαμαρτύρητα, αυτό σου αρέσει; Ότι όλα τα κράτη κατά τον πρόεδρο της Eurostat, κρύβουν έλλειμμα, σου λέει κάτι;
Σου λέει ότι οι ανόητοι που μας πήραν την εξουσία, στην προσπάθεια τους να θάψουν τους προηγούμενους, τα έδειξαν όλα;
Την ίδια χοντρή μαλ.... έκανε για τους προηγούμενους ο Αλογοσκούφης με την απογραφή. Ποιος πληρώνει αυτές τις ηλιθιότητες και γιατί να την πληρώσουν αυτοί που δεν φταίνε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-03-10, 14:53
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, όχι μόνο δεν βγήκαν στους δρόμους, αλλά τους ξαναψήφισαν...
Μα... γιατί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο;

Εμείς δεν τους ψηφίσαμε;

Όλοι αυτοί που μας εξαπατούν τόσα χρόνια (δεκαετίες!) ζουν και βασιλεύουν με τα καγιέν και τα αναψυκτήρια και τα "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" και τα "είμαστε περήφανοι για το οικονομικό μας πρόγραμμα".

Εμείς τι κάνουμε;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να με συγχωρείς, δεν έδωσαν μόνο, πήραν και πήραν πολλά άμεσα και έμμεσα. Πως δεν πήραν ;
Η Ελλάδα έχει πάρει αμέτρητα δις ευρώ από την ΕΕ. Δεν είναι πρόβλημα της ΕΕ αν η Ελλάδα τα έφαγε στα μπουζούκια και έμεινε σκορποχώρι αντί να φτιάξει υποδομές και να γίνει χώρα (πχ το ξέρεις ότι το κτηματολόγιο έχει ξεκινήσει από το Β' ΚΠΣ; )
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έφαγα ποτέ βερεσέ, πάντα πληρώνω, ποιοι έφαγαν δεν ξέρω, αλλά εγώ δεν έφαγα.
Και καλά έκανες, αλλά δυστυχώς δε ζεις μόνος σου σε αυτό το μέρος, δεν είσαι ανεξάρτητος, δεν είσαι έξω από το σύστημα.

Επειδή λοιπόν άλλοι έφαγαν (και έφαγαν πολύ), τώρα θα πληρώσεις και εσύ κι εγώ και όλοι μας.

Ας πρόσεχες κι εγώ και όλοι μας όταν έπρεπε. Αν είχαμε μαζέψει τα λαμόγια "τότε", ίσως πλήρωναν μόνο αυτά. Τώρα είναι αργά.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλανε θηλιά στο λαιμό των Ελλήνων, χωρίς καμιά προειδοποίηση
Μεγάλο ψέμα.

Ανεξάρτητα από τα όποια άλλα συμφέροντα παίζουν, δεν είμαστε θύματα. Μας "κράζουν" εδώ και δεκαετίες, περισσότερο ή λιγότερο διακριτικά.

Η Ελλάδα πάντα είχε πρόβλημα με τα δημοσιονομικά, με τη φοροδιαφυγή, με το διογκωμένο δημόσιο τομέα, με την παραγωγικότητα, με τα ελλείματα και πάντα οι "κακοί" της ΕΕ μας έλεγαν ότι κάτι πρέπει να κάνουμε. Θυμάσαι τι έλεγε πριν πολύ λίγα χρόνια ο τότε Υπ.Οικονομικών, ότι πλέον θα δίνει αναφορά στην ΕΕ για τα οικονομικά, ότι θα έχουμε διαφάνεια, ότι τέλειωσαν τα προβλήματα... κλπ κλπ;

Τη μεγαλύτερη θηλιά στο λαιμό των Ελλήνων την έβαλαν οι ίδιοι οι Έλληνες, που επέλεξαν να λένε ψέματα, να ζουν σε βάρος των άλλων και να νομίζουν ότι είναι τόσο ανώτερος λαός που θα μπορούσαν να κοροϊδεύουν τους πάντες συνεχώς.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος πληρώνει αυτές τις ηλιθιότητες και γιατί να την πληρώσουν αυτοί που δεν φταίνε;
Διότι ζούμε σε υποτίθεται οργανωμένο κράτος.

Οι πολίτες καρπώνονται οφέλη από έργα που δεν έκαναν οι ίδιοι (πχ ένα νοσοκομείο) και ομοίως χρεώνονται ζημιές όταν δεν έκλεψαν οι ίδιοι.

Και όταν κάποιοι έχουν κλέψει πολύ... γίνεται αυτό που βλέπουμε σήμερα.

Όπως λοιπόν άλλοι λαοί έφαγαν τα χαστούκια τους και κάτι έμαθαν από τα λάθη τους, έτσι ελπίζω ότι θα μάθει και ο δικός μας ότι η λαμογιά ως εθνικό σπορ μας βλάπτει όλους, ακόμα κι αν είμαστε καλοί και ευσυνείδητοι πολίτες.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-10, 16:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οκ αυτη ειναι η λογικη του συστηματος, καλο η κακο, που προβλεπει πως ο,τι γινεται, ολοι συμμετεχουμε στις συνεπειες, μεν και δε.

Τωρα πρεπει να το δεχτουμε ως σωστο και ως δικαιο;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-03-10 στις 16:04
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-03-10, 17:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα... γιατί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο;

Εμείς δεν τους ψηφίσαμε;
Κοίτα αλλού, όχι εμένα. Επειδή ψηφίζω κυβερνήσεις, δεν σημαίνει ότι τα έφαγα μαζί τους. Αν ο Γιωργάκης θέλει να μαζέψει λεφτά, να βγάλει στο σφυρί της 5 μεζονέτες αξίας 1 δις ευρώ που έχει η δεύτερη σύζυγος του πατέρα του, από την γνωστή αμαρτωλή βίλλα.

Όλοι αυτοί που μας εξαπατούν τόσα χρόνια (δεκαετίες!) ζουν και βασιλεύουν με τα καγιέν και τα αναψυκτήρια και τα "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" και τα "είμαστε περήφανοι για το οικονομικό μας πρόγραμμα".
Εμείς τι κάνουμε;
Να τους πάει φυλακή και να τους κατάσχει την περιουσία, άλλο γ... και άλλον δέρνουν; Τι γίνεται;

Η Ελλάδα έχει πάρει αμέτρητα δις ευρώ από την ΕΕ. Δεν είναι πρόβλημα της ΕΕ αν η Ελλάδα τα έφαγε στα μπουζούκια και έμεινε σκορποχώρι αντί να φτιάξει υποδομές και να γίνει χώρα (πχ το ξέρεις ότι το κτηματολόγιο έχει ξεκινήσει από το Β' ΚΠΣ; )
Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι; Δεν ζητάμε λεφτά, ζητάμε να δανειστούμε με ίδιους όρους. Εγγύηση ζητάμε, να αποφύγουμε τους κερδοσκόπους. Αντί να δώσουμε 6.5 % στα δεκάχρονα ομόλογα, που σημαίνει ότι πάρουμε 5 δις και θα δώσουμε 10δις .... ενώ η Γερμανία θα πάρει 5 και θα δώσει 6.5...

Η Ελλάδα πάντα είχε πρόβλημα με τα δημοσιονομικά, με τη φοροδιαφυγή, με το διογκωμένο δημόσιο τομέα, με την παραγωγικότητα, με τα ελλείματα και πάντα οι "κακοί" της ΕΕ μας έλεγαν ότι κάτι πρέπει να κάνουμε. Θυμάσαι τι έλεγε πριν πολύ λίγα χρόνια ο τότε Υπ.Οικονομικών, ότι πλέον θα δίνει αναφορά στην ΕΕ για τα οικονομικά, ότι θα έχουμε διαφάνεια, ότι τέλειωσαν τα προβλήματα... κλπ κλπ;
Αρνήθηκες επιμελώς να σχολιάσεις τις δηλώσεις του προέδρου της Eurostat, που είπε ότι όλες οι κυβερνήσεις της Ευρωζώνης κρύβουν έλλειμμα και ότι δεν εγκρίνουν τον έλεγχος της Eurostat, στις στατιστικές υπηρεσίες.
Αυτοί εδώ, όπως ο Αλογοσκούφης πριν 5 χρόνια, έβγαλαν χαρτί και καλαμάρι, όλο το έλλειμμα, προκειμένου να θάψουν τους προηγούμενους. Είναι τόσο ηλίθιοι που δεν κατάλαβε, ότι δεν θα τους πει κανείς μπράβο... Έβαλαν τα χεράκια τους και έβγαλαν τα ματάκια τους.
Δεν θα πληρώσω εγώ τις δικές τους βλακείες.

Αν μερικοί ικανοποιούνται να βλέπουν τους Έλληνες να δυστυχούν, να μάθουν να ικανοποιούνται με άλλα πράγματα.

Θα παλέψω με ότι μέσο έχω, για να υπερασπιστώ την πατρίδα μου, ακόμα και αν χρειαστεί να βγω στους δρόμους.
Δεν ανέχομαι τον κάθε κομπλεξικό Γερμανό, να μου κάνει μάθημα, του πω θα ζει ο Έλληνας.

Να πάει στον διάολο και η ΟΝΕ και η ΕΕ, αν πρόκειται να κάθομαι να δέχομαι από τον κάθε ανιστόρητο Ευρωπαίο, προσβολές. Για ελάτε να δώσουμε βίζες της ΕΕ σε κάθε μετανάστη, να τους στείλουμε συστημένους σε Γαλλία Γερμανία Ιταλία και Βρετανία. Να καταλάβουν ποιος φυλάει τα σύνορα τους, χωρίς καμιά επιδότηση, σαν ακρογωνιαίος λίθος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-10, 19:42
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ αυτη ειναι η λογικη του συστηματος, καλο η κακο, που προβλεπει πως ο,τι γινεται, ολοι συμμετεχουμε στις συνεπειες, μεν και δε. Τωρα πρεπει να το δεχτουμε ως σωστο και ως δικαιο;
Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι αν αρχίσουμε τους διαχωρισμούς στις συνέπειες και ο καθένας πληρώνει μόνο ότι τον αφορά ατομικά, σταματάμε να έχουμε κοινωνία. Πχ γιατί να πληρώνουν για μαιευτήρια όσοι δε θέλουν παιδιά, γιατί να πληρώνουν για γήπεδα όσοι δεν ενδιαφέρονται για αθλητισμό, γιατί να πληρώνουν για τραίνα όσοι έχουν αυτοκίνητα, κλπ.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα αλλού, όχι εμένα
Μα γιατί να κοιτάξω αλλού, δεν είσαι και εσύ πολίτης της χώρας; Σε ρωτάνε τι ψήφισες αν θες να στείλεις τα παιδιά σου σε δωρέαν σχολείο ή σε δωρεάν νοσοκομείο; Άρα γιατί τώρα βγάζεις την ουρά σου απέξω;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα πληρώσω εγώ τις δικές τους βλακείες.
Θα τις πληρώσεις διότι δεν είναι δικές τους αλλά δικές ΜΑΣ.

Αυτός που αναφέρεις (όπως και ο τωρινός και ο προχτεσινός και ο προ-προχτεσινός κλπ) δε μας ήρθε από κανένα "τσογλάνι" των Βρυξελλών, εκλέχτηκε ελεύθερα και δημοκρατικά από τον ελληνικό λαό.

Δηλαδή από σένα και από μένα.

Και αφού τις πληρώσουμε, ως υπεύθυνοι πολίτες οφείλουμε να δούμε τι πρέπει να γίνει ώστε οι βλακείες ΜΑΣ να μην επαναληφθούν.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ανέχομαι τον κάθε κομπλεξικό Γερμανό, να μου κάνει μάθημα, του πω θα ζει ο Έλληνας.
Στελάκο μου αφού πηρες τα λεφτά του κομπλεξικού Γερμανού, θα ανεχτείς να σου κάνει και μάθημα. Δε σε υποχρέωσε κανείς να τα πάρεις, ο ίδιος το επέλεξες ως λαός - επειδή, για να μην ξεχνιόμαστε, ήθελες να πάρεις καγιέν αλλά δε σου φταναν αυτά που έβγαζες...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-03-10, 19:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν αρνουμαι οτι ετσι ειναι το συστημα. Οι επιβατες ενος αεροπλανου σαφως και πεθαινουν ανεξαιρετως μαζι με τον πιλοτο, και σαφεστατα απο λαθος μονο του τελευταιου γιατι δε γινεται αλλιως. Το οτι ετσι ειναι, δε σημαινει οτι ειναι δικαιο και σωστο

ΥΓ. Επιμενω οτι ο πρωτος πληθυντικος δεν ειναι καθολικος, και επισης επιμενω οτι η παρουσα Δημοκρατια δεν ειναι και τοσο Interactive συστημα. Μαλλον κατι σαν Interactive Movie ειναι.

Και δεν πρεπει να χρησιμοποιειται ως μετατοπιση ευθυνων ("ναι αυτος εκλεψε αλλα οι αλλοι τον ψηφισαν"). Ισως γιαυτο τελικα δεν δικαζεται και δεν καταδικαζεται κανενας; γιατι πηραν το αλαθητο με την ψηφο "μας";
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-03-10 στις 20:21
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.