Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Οικονομία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-10, 08:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
ΔΝΤ: Ερχονται 10 - 20 δύσκολα έτη

Αυστηρή δημοσιονομική πειθαρχία για 10 - 20 χρόνια θα χρειαστούν χώρες όπως η Ελλάδα, για να θέσουν υπό έλεγχο το έλλειμμα και το χρέος τους εκτιμά το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ), σημειώνοντας ότι η δημοσιονομική εξυγίανση θα είναι εξαιρετικά επώδυνη, περιλαμβάνοντας και μείωση μισθών. Στην κατεύθυνση αυτή θα κινούνται τα μέτρα που θα ανακοινωθούν από την κυβέρνηση στο τέλος αυτής της εβδομάδας ή στις αρχές της επόμενης και αφού θα έχουν ολοκληρωθεί οι διαπραγματεύσεις με το κλιμάκιο των στελεχών της Κομισιόν, της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και του ΔΝΤ.

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις τους, απαιτούνται επιπλέον μέτρα της τάξης των 3,5 δισ. ευρώ. Τα πρόσθετα μέτρα που εξετάζει το οικονομικό επιτελείο είναι η κλιμακωτή περικοπή των επιδομάτων (από 10% για τα χαμηλά έως 20% για τα υψηλότερα) αντί της ενιαίας μείωσης κατά 10% που είχε εξαγγελθεί, η αύξηση των συντελεστών του ΦΠΑ κατά δύο μονάδες και του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα καύσιμα. Από την άλλη, η κυβέρνηση διεκδικεί μεγαλύτερη εξειδίκευση του σχεδίου διάσωσης, ώστε να υποχωρήσουν οι πιέσεις στα ελληνικά ομόλογα. Το θέμα θα τεθεί στη συνάντηση με τον επίτροπο Ολι Ρεν, που θα επισκεφθεί την Ελλάδα την ερχόμενη εβδομάδα.

Σχόλιο : Ερχονται 10 - 20 δύσκολα έτη, ΔΝΤ ;;;
Ε καλά είναι, μέχρι τότε θα έχουμε εξαφανιστεί ή θα έχουμε μεταναστεύσει, μόνο να βρεθεί κάποιος να φυλάει τον Παρθενώνα, για τίποτα νέους Ελγιν....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-10, 09:03
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Εεεεε ρε γλέντιααααα!!!

__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-10, 16:35
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πω πωωωω... ευτυχώς που δεν είμαι κράτος, δύσκολα τα πράγματα για το κράτος!
Εγώ τουλάχιστον μπορώ να μυρίζω τα λουλούδια και να χοροπηδάω στον ήλιο και να περνάω καλά... τη βγάζω που λέει ο λόγος και με λίγο ψωμοτύρι. Αλλά το κράτος, αμάν! Το πιέζει ο ΔΝΤ να αδυνατίσει και θα το βάλει λένε 10-20 χρόνια φυλακή. Ούτε φόνο να είχε κάνει δηλαδή...

Οι μεγαλοαρουραίοι μάσησαν με βουλιμία τα σαθρά θεμέλια σαν ομόλογα και το δημοσιονομικό μας οικοδόμημα κατέπεσε και μας πλάκωσε... ήρθαν οι ΔυΝαΤοί να μας απεγκλωβίσουν αλλά έτσι όπως μας βρήκαν, μπρούμυτα και στα τέσσερα (προσκυνώ τη χάρη σου πατσά μου) τους μπήκανε ιδέες... Η Αφροδίτη κάτι τους πρότεινε (-το δάχτυλο- και οι Μήλιοι επιτέλους πέρνουν το αίμα τους πίσω -Φιλοκράτη κάθαρμα) και τώρα; ποιος θα μας σώσει απ' τους διασώστες;
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-10, 23:24
Το avatar του χρήστη Das Capital
Das Capital Ο χρήστης Das Capital δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-04-10 22:57
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε 25-30 θα εχουμε παγκοσμιο , η μια πραγματικα αληθινη οικονομικη κριση , θα γραψω σχετικα το θεμα πολιτικη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-10, 15:20
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Das Capital Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 25-30 θα εχουμε παγκοσμιο
κύπελλο ή πόλεμο;
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-10, 18:35
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...αντιμετωπίζοντας (κάπως) την οικονομική κρίση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-10, 18:20
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Αντί για ταξίδια εκτός Ελλάδας, προτιμήστε φέτος την Ελλάδα και μόνο>>

Αυτό είναι πολύ σχετικό. Τα εντός Ελλάδας ταξίδια ειναι τρομαχτικά ακριβότερα από τα εκτός Ελλάδας.

πχ στο Παρίσι σε καλό κεντρικό ξενοδοχείο μένουμε οι 4 (δύο μεγάλοι, δύο παιδιά) με 85 Ευρώ. Στην Αθήνα, σε ημιάθλιο ξενοδοχειο θέλει κανείς 100 Ευρώ το δίκλινο, και δεν σου βάζουν και τα παιδιά στο δωμάτιο.
στο Παρίσι τρώμε οι 4 με 55-60 Ευρώ σε καλό εστιατόριο. Στην Αθήνα με 55 Ευρώ τρώμε δεν τρώμε στα Goodys.

Όσο για τις ελληνικές εξοχές. Τις προάλλες αγόρασα γλυκό βύσσινο από διαφημιζόμενο κατάστημα με τοπικά προϊόντα κλπ κλπ σε ορεινό προορισμό, και είχε το σκουληκάκι του μέσα (ναι το έχω κρατήσει για απόδειξη το βάζο με το σκουλήκι).

Εξάλλου όπως πάνε τα πράγματα μάλλον δεν έχει ούτε Ελλάδα ούτε εξωτερικό διακοπές φέτος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-10, 18:26
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 09:23
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τις ελληνικές εξοχές. Τις προάλλες αγόρασα γλυκό βύσσινο από διαφημιζόμενο κατάστημα με τοπικά προϊόντα κλπ κλπ σε ορεινό προορισμό, και είχε το σκουληκάκι του μέσα (ναι το έχω κρατήσει για απόδειξη το βάζο με το σκουλήκι).
Έλα τώρα. Υπερβολές. Γλυκό βύσσινο τεκίλα ήταν. Να μην έχει κι αυτό το σκουληκάκι του;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-10, 18:48
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...υπάρχει λύση και για τα δύο προβλήματα

κλείνεις δωμάτιο εντός της Ελλάδος αλλά, από εξωτερικό (με πακέτο, με ομολογουμένως αξιόλογη οικονομική διαφορά ΚΑΙ εξυπηρέτησης - δεν καταλαβαίνω τους Έλληνες επιχειρηματίες σε αυτό, αλλά δεν πειράζει) και το κρεατικό το κρατάς για δύσκολες στιγμές ετοιμάζοντας κάρβουνα... πάμε λοιπόν για πάρτυ... βάζω τσικουδιά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-10, 19:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
<<Αντί για ταξίδια εκτός Ελλάδας, προτιμήστε φέτος την Ελλάδα και μόνο>>

Αυτό είναι πολύ σχετικό. Τα εντός Ελλάδας ταξίδια είναι τρομαχτικά ακριβότερα από τα εκτός Ελλάδας.
Όταν ο Έλληνας μάθει να κάνει κράτηση για διακοπές, όχι στις 15 Αυγούστου, μία ημέρα πριν φύγει, ναι θα είναι ακριβά.
Όταν ο Έλληνας πρέπει να πάει διακοπές, μόνο στην Σαντορίνη στην Σκιάθο και στην Μύκονο ναι είναι ακριβά.
Όταν ο Έλληνας αγνοεί τα πακέτα, εισιτήριο και ξενοδοχείο μαζί, τότε είναι ακριβά.

Για παράδειγμα, στην ονειρεμένη παραλία, λίγο έξω από την Κορώνη, διαμέρισμα με δύο δωμάτια (5 κρεβάτια), σαλονάκι, κουζίνα πλήρη με σκεύη ψυγείο τα πάντα, δύο μπάνια, και στα δύο δωμάτια κλιματισμό, με βεράντα με θέα στο απέραντο γαλάζιο, 5 σκαλοπάτια απο την παραλία και με πρωινό, 50 ευρώ στις 15 Αυγούστου, όλα μαζί.

Αν μου βρεις με λιγότερα από 250 ευρώ διαμέρισμα, σε Ισπανικά Γαλλική και Ιταλική παραλία, στα κάνω δώρο.

Στο παρακείμενο ταβερνάκι εγώ και ο αδελφός μου, φάγαμε φρεσκότατα θαλασσινά, ενα κιλό μπαρμπουνάκια σαλάτες και ούζο, με 42 ευρώ. Αν πας για μπουγιαμπέσα στην Μασσαλία και πληρώσεις λιγότερα από 200 ευρώ, θα σε στείλω σε ένα ειδικό μαγαζί με τα έξοδα δικά μου.

πχ στο Παρίσι σε καλό κεντρικό ξενοδοχείο μένουμε οι 4 (δύο μεγάλοι, δύο παιδιά) με 85 Ευρώ. Στην Αθήνα, σε ημιάθλιο ξενοδοχειο θέλει κανείς 100 Ευρώ το δίκλινο, και δεν σου βάζουν και τα παιδιά στο δωμάτιο.
στο Παρίσι τρώμε οι 4 με 55-60 Ευρώ σε καλό εστιατόριο. Στην Αθήνα με 55 Ευρώ τρώμε δεν τρώμε στα Goodys.
Αν και στo Παρίσι πάρεις room rate, θα το πληρώσεις 4-5 φορές επάνω. Πήγαινε σε Ελληνικά πρακτορεία, που νοικιάζουν δωμάτια όλο τον χρόνο και θα δεις τιμές, που θα τρίβεις τα μάτια σου.
Αν και στην δουλειά μου, δεν είχαμε ειδικότητα στο incoming κομμάτι του τουρισμού, είχα μερικά ξενοδοχεία που τα έκλεινα, με τον χρόνο. Πχ Σαντορίνη, Room Rate τότε, 15.000 δρχ. Εγώ το έπαιρνα 4.000 το πούλαγα 5.000. 1/3 της τιμής. Εμένα με ενδιέφερε το εισιτήριο.

Λονδίνο room rate 100 λίρες, το έπαιρνα 25 το έδινα 30… Γι αυτό ο ξένος έρχεται φτηνά.

Όσο για τις ελληνικές εξοχές. Τις προάλλες αγόρασα γλυκό βύσσινο από διαφημιζόμενο κατάστημα με τοπικά προϊόντα κλπ κλπ σε ορεινό προορισμό, και είχε το σκουληκάκι του μέσα (ναι το έχω κρατήσει για απόδειξη το βάζο με το σκουλήκι).
Αν ενδιαφέρεσαι να σου δώσω την συνταγή

Σαφώς υπάρχουν προβλήματα, αλλά σε όλα τα μέρη υπάρχουν και μαγαζιά που σε σέβονται. Να προτιμήσεις τα μαγαζιά που δεν έχουν σε φωτογραφίες τον Μου(ζ)άκα ... Μαγαζιά που πάνε οι ντόπιοι.

Άφησε τα κοσμοπολίτικα και πήγαινε μια Κάρπαθο, το ομορφότερο νησί της Ελλάδος. Τιμές; Θα πάθεις...
Διαμέρισμα με 3 δωμάτια, 6 κρεβάτια, πάνω στην ομορφότερη παραλία της Καρπάθου (έμεινα εκεί το 2002) έστειλα τουλάχιστον 2-3 διαφορετικά ζευγάρια και με ευγνωμονούσαν. Ημιδιατροφή με σπιτικό φαγητό, 110 ευρώ και τα 6 άτομα... Από μια τέτοια βεράντα, έβγαλα τις πιο όμορφες φωτογραφίες μου.

Δεν θέλω να πω με τίποτα, ότι όλα είναι ανθηρά, δεν είναι. Πέφτει πολύ απάτη και βγάζουν απ’ όπου μπορούν. Γι αυτό και ο Έλληνας, θα πρέπει να πάψει να είναι θύμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-10, 10:12
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Άφησε τα κοσμοπολίτικα και πήγαινε μια Κάρπαθο>>

Είτε Μύκονος είτε Κάρπαθος δεν παίζει κανένα από τα δύο. Τα εισιτηρία του πλοίου κοστίζουν λίγο παραπάνω από το εισιτηριο του αεροπλάνου για εξωτερικό. (400 Ευρώ τα 4 άτομα (2 μεγάλοι, 1 παιδί, 1 μωρό) για Παρίσι, Μόναχο, αρκετά λιγότερα για Λονδίνο, αν όπως λες και εσυ έχεις κλείσει εισιτηρια νωρίς), σχεδόν 500 Ευρώ θες για το νησί πήγαινε, έλα με πλοίο (λαμβανομένων υπόψη των ωρών με τα παιδιά αναγκαστικά θα παρεις καμπίνα κλπ κλπ), και κάτι ακόμα παραπάνω με αεροπλάνο.

Αλλά ούτως ή άλλως νησιά με τα παιδιά δεν μπορείς να πάς. Τα παιδιά στις διακοπές είναι επιρρεπή σε ατυχήματα και αρρώστιες, οπότε πρόσβαση σε καλό και οργανωμένο νοσοκομείο (δηλαδή Αθήνα, Πάτρα, Λάρισα, Θεσσαλονίκη, Καλαμάτα, Ηράκλειο) είναι απαραίτητη.

μφχ

ΥΓ τα τελευταία τέσσερα χρόνια όσες φορές πήγα σε ελληνικό πρακτορείο, δεν έβγαλα από εκεί τίποτα, γιατί μου δίναν τα ίδια που έβρισκα από το δικτύο 25% πάνω στην τιμή. Ευχαριστώ, αλλά όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-10, 10:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ τα τελευταία τέσσερα χρόνια όσες φορές πήγα σε ελληνικό πρακτορείο, δεν έβγαλα από εκεί τίποτα, γιατί μου δίναν τα ίδια που έβρισκα από το δικτύο 25% πάνω στην τιμή. Ευχαριστώ, αλλά όχι.
Πήγες σε τυχαίο πρακτορείο, δεν πήγες στά λίγα που κάνουν σωστό incoming, που έχουν πακέτα. Μπορώ κατ ιδίαν να σου πω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 27-02-10 στις 10:45
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-10, 13:59
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
"Μπορώ κατ ιδίαν να σου πω."

ευχαριστώ θα το έχω υπόψη για το μέλλον, αλλά όπως είπα πιο πάνω φέτος δεν έχει διακοπές :-(
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.