Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-10, 13:18
mhtsos2007
Guest
 

μιμήσου τον και γίνε κι εσύ μετανάστης



Σήμερα στο Μεγάλο Απόδειπνο ακούστηκε κι αυτό το τροπάριο από τον Μεγάλο Κανόνα του αγίου Ανδρέα επισκόπου Κρήτης

"Toν Αβραάμ ήκουσας, πάλαι ψυχή μου καταλιπόντα, γην πατρώαν, και γενόμενον μετανάστην τούτου την προαίρεσιν μίμησαι"

Άκουσες ψυχή μου, για τον Αβραάμ, πώς εγκατέλιψε τα παλιά χρόνια την πατρίδα του και έγινε μετανάστης .Μιμήσου τον λοιπόν στην προαίρεση (μη προσκολλώμενος στα ρέοντα και φευγαλέα κοσμικά πράγματα , σε συνήθειες εμπαθείς , σε όσα αγαπά η αρρωστημένη καρδιά σου)


Η Εκκλησιαστική υμνογραφία δεν παύει να εκπλήσσει και να αποδεικνύεται διαχρονική πηγή αυτογνωσίας και σοφίας.


πηγή
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην για αυτό το μήνυμα:
Xenios (19-02-10)
  #2  
Παλιά 19-02-10, 13:21
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
όπου ο θησαυρός εκεί και η καρδιά... με προτεινόμενη ''μετανάστευση'' την ''μετάσταση'' δια της καλής προαιρέσεως, από χώρο στάσεως, σε χώρα Αναστάσεως... καλή κι ευλογημένη 40στή...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-10, 13:30
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
... με όλην την Παλαιά Διαθήκη, σκιά μετακινήσεως... προτυπώνουσα τα άνω. 40 χρόνια στην έρημο από χώρα δουλείας (Αίγυπτο) σε χώρο ελευθερίας (Ιεροσόλυμα) και παρά την επί γης μετανάστευση, ''άλλη'' ήταν και είναι και προτείνεται ως ωφέλιμη επιδίωξη, με τον τρόπο μαζί.

...συνάφεια σκιώδους νόμου και χάριτος.


...διότι και ο νόμος εδόθη διά του Μωϋσέως· η δε χάρις και αλήθεια έγεινε διά Ιησού Χριστού. (Ιωάν. α'17)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-10, 13:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
"Toν Αβραάμ ήκουσας, πάλαι ψυχή μου καταλιπόντα, γην πατρώαν, και γενόμενον μετανάστην τούτου την προαίρεσιν μίμησαι"
Αυτό δεν έχει ανάγκη από καμιά μετάφραση, κανένα πίνακα, καμιά περιπεπλεγμένη θεολογική θεωρία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 19-02-10 στις 15:30
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-10, 13:41
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
σε μένα μιλάτε κύριε;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-10, 13:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
σε μένα μιλάτε κύριε;
Συγνώμη που είπα την γνώμη μου, δεν θα το ξανακάνω.
Απλά είχα την απορία, προς τι, η λίγο μπλεγμένη επεξήγηση. Κατά την ταπεινή μου γνώμη και μη έχων θεολογική παιδεία, ήταν τόσο κατανοητή η γραφή, που κάθε επεξήγηση, μου έμοιαζε σαν μια προσπάθεια αποπροσανατολισμού.

Δεν ξαναεπεμβαίνω, ζητώ συγνώμη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-10, 16:03
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια και το θίξαμε, να μην χρησιμοποιήσω τη λέξη "πηγή", αλλά υπάρχει κάποιο ιστορικό / αρχαιολογικό στοιχείο πέραν της Π.Διαθήκης που να βεβαιώνει την πορεία των Εβραίων από την Αίγυπτο στην Παλαιστίνη;

γιατί κάτι πήρε το μάτι μου ότι τα αρχεία των αιγυπτιακών φρουρών δεν αναφέρουν τίποτα...
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-10, 16:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά υπάρχει κάποιο ιστορικό / αρχαιολογικό στοιχείο πέραν της Π.Διαθήκης που να βεβαιώνει την πορεία των Εβραίων από την Αίγυπτο στην Παλαιστίνη;
Ο Χριστός ήταν και αυτός μετανάστης και μάλιστα λαθρομετανάστης. Έφυγε κρυφά από την Ιουδαία για να καταφύγει στην Αίγυπτο, αφού τον εδίωκε ο Ηρώδης.

Τι ανακατεύομαι ιστορίες και ντοκουμέντα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-10, 22:50
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
πίστευε και μη ερεύνα δηλαδή;
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Wallace για αυτό το μήνυμα:
mixanobios (20-02-10)
  #10  
Παλιά 21-02-10, 03:05
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και το θίξαμε, να μην χρησιμοποιήσω τη λέξη "πηγή", αλλά υπάρχει κάποιο ιστορικό / αρχαιολογικό στοιχείο πέραν της Π.Διαθήκης που να βεβαιώνει την πορεία των Εβραίων από την Αίγυπτο στην Παλαιστίνη;
γιατί κάτι πήρε το μάτι μου ότι τα αρχεία των αιγυπτιακών φρουρών δεν αναφέρουν τίποτα...
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
πίστευε και μη ερεύνα δηλαδή;
Εδώ, christi, μήπως έχεις καμμιά απάντηση; Θετική ή αρνητική; Κάποιο λινκ εννοώ. Γιατί έμειναν αναπάντητα αυτά τα ερωτήματα; Επειδή εδώ απουσιάζει επιδεικτικά το "επιπλέον υλικό", ρωτώ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-02-10, 10:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ, christi, μήπως έχεις καμμιά απάντηση; Θετική ή αρνητική; Κάποιο λινκ εννοώ. Γιατί έμειναν αναπάντητα αυτά τα ερωτήματα; Επειδή εδώ απουσιάζει επιδεικτικά το "επιπλέον υλικό", ρωτώ.
Προς τι η ειρωνεία;

Αν θες απαντήσεις ρώτα εδώ και εδώ.

Για την ιστορία, η παρουσία των Εβραίων στην Αίγυπτο, δεν είναι μύθος, δεν είναι παραμυθάκι. Ανήκει και στην γνωστή ιστορία της Αρχαίας Αιγύπτου και στην ιστορία των Εβραίων.

Το ότι η ιστορία και η θρησκεία των Εβραίων έχουν κοινή πορεία, αυτό δεν υποτιμά την ιστορική αλήθεια. Δεν ξέρω αν ο Μωυσής, έκανε τα όσα έκανε, αλλά ήταν ιστορικό πρόσωπο.

Αντί όμως εμείς να ψάχνουμε να βρούμε απαντήσεις σε κάθε άσχετη ερώτηση σας, γιατί δεν μας δίνετε εσείς τις πηγές σας, να το σχολιάσουμε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 21-02-10 στις 10:31
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-10, 14:55
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Δεν είναι ειρωνία, Ξένιε και να πώς έχουν τα πράγματα, αν και μάλλον γνωρίζεις.

Χτες, η christi παρενέβη στο νήμα περί κυράς Σαρακοστής ακριβώς μετά τη στιχομυθία μου με το Μήτσο. Δηλαδή μετά το δικό μου μνμ που συμφωνούσα με το Mystakid ότι ο Μήτσος επαναλαμβάνεται και μετά το μνμ όπου ο ίδιος ο Μήτσος χαρακτήριζε ως φάουλ τα ποστ που είχε παραθέσει (φάουλ γιατί επαναλάμβανε λίγο-πολύ αυτά που είχαν αναρτηθεί στην εισαγωγή).

Η απάντησή της προς το Μήτσο ήταν ενθαρρυντική και έλεγε ότι είναι μια χαρά το επιπλέον υλικό που μας έδωσε. Αυτή η παρέμβαση όμως, Ξένιε, δεν ήταν επί της ουσίας (γιατί αν ήταν επί της ουσίας θα είχε γίνει νωρίτερα κι όχι τη στιγμή που έγινε). Η παρέμβαση αυτή έγινε με σκοπό να καπελώσει εμένα, στα πλαίσια της μικροπολιτικής που, ευκαιρίας δοθείσης, ασκεί διακριτικά εις βάρος μου, από τότε που προέκυψε "θέμα" μεταξύ μας. Μάλιστα, για να θολώσει τα νερά και να φανεί ότι η παρέμβασή της ήταν καθαρή, έβαλε κι ένα λινκ με στοιχεία για τη Σαρακοστή.

Όταν είδα το μνμ της, αναγνώρισα την πρόθεση πίσω από αυτό και θέλησα να την αποκαλύψω. Έτσι ήρθα εδώ και άφησα ένα μνμ ζητώντας εξηγήσεις. H christi, προκειμένου να μην αποκαλυφθεί, μάζεψε άρον άρον το μνμ της εκεί, και άφησε ένα άλλο εδώ, που έλεγε ότι, αφού το προηγούμενό της ενοχλούσε, το έσβησε. Και έπραξε έτσι, ώστε αφ' ενός μεν να μην πάρει το πράγμα την τροπή που απευχόταν και αφ' ετέρου να μείνει εδώ μόνο το δικό μου μνμ σε στυλ παράταιρης απαίτησης-ειρωνίας-πρόκλησης.

Σήμερα, με το που μπήκα, είδα με έκπληξη ότι είχε σβήσει και το εδώ μνμ της και είχε ειδοποιηθεί έγκαιρα και ο Mystakid, ο οποίος άφησε στο νήμα της Σαρακοστής ένα μνμ ολότελα αντίθετο με τις αρχικές του θέσεις (και έβαλε και το λινκ που είχε αρχικά βάλει η christi!)

Έτσι έχουν τα πράγματα και να ξέρεις πως πίσω από κάποιον που γκρινιάζει ή θυμώνει, υπάρχει κάτι που διεκδικεί μιαν αλήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-10, 15:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κανας δικαστης υπαρχει;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-10, 16:10
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...κάθισα και ξαναδιάβασα τις διαφορές των πρώτων αναφορών και αυτής του Δημήτρη και πλέον άλλων (πρόσθεση φωτογραφιών και άλλων στοιχείων), είδα ότι ανέφερε ότι η 40στή μετράται: από την Καθαρή Δευτέρα μέχρι και την Παρασκευή πριν το Σάββατο του Λαζάρου, την ακριβή απάντηση των τελευταίων μηνυμάτων - ερωτηματικών, διευκρίνηση μάλιστα, για την οποία τελικά (και χωρίς υπόχθόνια συνεννόηση) ευχαρίστησα το συμπληρωματικό του ποστ.

Μετά, αφού είχε σχεδόν κλείσει ο κύκλος, για να μην κάνω αντιγραφή-επικόλληση, έδωσα δεσμό από την αποστολική διακονία (εκτιμώ επισημότερη από την βικιπαίδεια) , με αρκετές σχετικές λεπτομέρειες, χωρίς καμμιά διάθεση εμπαθούς ριξίματος μέλους της άκρο, που να δικαιολογεί την φοβία συνωμοσίας....

Η σιωπή, δεν είναι πάντα ''κακή'' πρόθεση... ή ένοχη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-10, 17:51
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Πολύ λυπάμαι για την αναστάτωση. Βεβαίως, έσβησα τα μηνύματά μου καθώς είδα ότι έγινε χρήση αφενός διαστρεβλωτική αφερέρου δημιούργησαν στεναχώρια σε άλλο μέλος.

Είμαι της άποψης: "ο καθένας να λέει αυτό που θέλει να πει χωρίς να χρησιμοποιεί αναρτήσεις άλλων σαν πάτημα για δικούς του συλλογισμούς ή ερμηνείες". Διαφορετικά, η υπαναχώρηση της πρώτης ανάρτησης αυτόματα - τώρα το είδα και εγώ - καθιστά την δεύτερη ξεκρέμαστη.

Τέλος, σε όλες μου τις αναρτήσεις, απευθύνομαι στον καθένα που διαβάζει γενικά και όταν υπάρχει προσφώνηση, ανευθύνομαι ειδικά και μόνο σε αυτόν - ην που προσφωνώ.

Δεν υπάρχουν πουθενά και σε καμία μου ανάρτηση κρυμμένες προθέσεις, ή κρυμμένες στιχομυθίες ή κρυμμένα μηνύματα ή συνομωσίες ή ότι άλλο. Προτιμώ πιο εποικοδομητικές για μένα δραστηριότητες.



.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.