Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Μοντελισμός και μαστορέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-10, 03:41
giannis400 Ο χρήστης giannis400 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-10 09:20
Question Δυο λόγια για μοντελισμο τρένων

ειμαι καινουριος στο forum και σας καλησπεριζω και ευχομαι καλη χρονιά.
Από χρόνια σκεφτόμουν να ασχοληθώ με το μοντελισμό τρένων αλλα δεν εβρισκα το χρήμα και τον χρόνο, τωρα τελευταία που χαλάρωσα λιγο και με αφορμη και τον γιος μου που έγινε 3χρονών σκέφτομαι να ξεκινησω το σπορ.
Ξεκινησα με μια αγορά λοιπόν ενος σέτ απλού τρένου απο το καλφάκη με 95 ευρω, την οποία αγορά και μετανιώσα γιατι πιστεύω ότι θα ήταν καλήτερα να επαιρνα ενα ψηφιακό το οποίο θα έιχαι και ήχους και πολλα αλλα.
Ψαχνοντας λοιπόν στο ιντερνετ για φόρουμ που να συζητουν για τρενάκια βρήκα αυτο εδω, και εχω την απορία αν υπάρχη άλλο φορουμ ελληνικο πάντα γιατι δε ξέρω καλα αγγλικα που να ασχολειτε μονο με αυτο το θέμα, και αν ξερετε κανένα ποιο πειτε μου?
Η αλλη χαζομάρα λοιπόν που έκανα κατα την αγορά μου στο καλφάκη ήταν ότι πηρα 4-5 σπιτάκια και τα πλήρωσα συν 110 ευρω, και σκέφτηκα οτι αν έιχα κάτσει να τα φτιάξω μόνος μου τα σπιτάκια αυτα τα λεφτά θα τα ερίχνα σε μια καλη ψηφιακη μηχανη τρένου ή σε γέφυρες και γραμμουλες μαζι με το απλο τρένο που πηρα.
Επειδη τωρα που γράφω ειναι ψημερωμα και το τρένο το εχω κρυψει για να το προστατέψω απο τον γιο μου, λόγο της ωρας λοιπον δεν μπορω να ανοιξω τωρα το ντουλαπι για να δω την μάρκα του, αυριο το πρωι που θα ξηπνήσω θα δω την μάρκα του και θα σας ρωτησω αν μετατρεπετε σε ψηφιακο.
Εφτιαξα λοιπον βάση για μακετα διατάσεων 213Χ96CM με κοντρα πλακε 4χιλιοστων βιδωμένο πάνω σε κασα που έιχα πάνω της σιτα για τα κουνουπια, πάνω σε μιά κάσα απο πιχακια 3Χ3χιλιοστα λοιπον που ειχα την σιτα για κουνουπια βιδωσα το κοντρα πλακε, και επέλεξα αυτη την κάσα λόγο μικρου βάρους αν και δε γλιτωνω απ ότι βλέπω την ενίσχηση με αλλα πιχάκια της βάσης μου λόγο μεγάλων διαστάσεων της γιατι αν την αφήσω ετσι θα βουλιαξει σε μερικα σημεια το κοντρα πλακε, την οποια βάση μπορεί αυτες τις μέρες να την μεγαλωσω ακόμα στα 213X150cm και μετά λέω να ξεκινήσω να φτιάχνω την μακέτα, αρα θα σας ρωτω πολλα για την μακέτα.
οσο για τα τρένα τώρα θελω να ρωτησω τα εξής:
1)Μια απορία για το τρενο που πηρα ειναι ότι στον ροοστάτη εχει και εξοδο 16volt εκτος απο τα 12volt που δίνει απο άλλη πλευρα του ροοστάτη στις γραμμες, αυτη την 16αρα γιατι την έχει ξέρεται?
2) τι διαφορα έχουν τα τρένα AC σε σχέση με τα DC, πάιζει αυτό ρόλο στη δύναμη τραβήγματος και στην τελικη ταχήτυτα του τρένου.Αν δώσω πολυ κλίση ανηφορικη σε μιά γέφυρα τι τρενακι πρέπει να πάρω ωστε να μην κόβει ταχυτητα και φορτομένο να είναι πχ εμπορικο.
3)υπάρχουν τρενάκια παλιου τύπου που να βγάζουν καπνό με κάποιο τρόπο.
4)εκτος απο τρενάκια που δουλευουν με ρεύμα υπάρχουν τρενάκια που να δουλευουν με καποιο καύσιμο υλικο απο μόνα τους, οπως π.χ τα τηλεκατευθηνομενα αυτοκινητακια με βενζινοκινητηρες? και αν υπάρχουν βγαίνουν σε κιτ να τα φτιάξεις ή τα πουλουν έτοιμα
5)υπάρχουν γραμμες τρένων φίδια που να έχουν κλισεις πολυ ποιο αποτομες απο της καθιερομένες (σα σπιραλ σωληνας δλδ όπου θα ρυθμίζεις εσυ την κλίση στραβόνοντας τες όπου θες, ετσι ώστε να μη χρειαζεται να ξοδευεις τόσα εκατοστα απλών γραμμών με κλίση για μια μόνο κλίση στην γραμμη (στροφή), τώρα θα μου πειτε οτι αν υπερβω την καθιερωμενη κλιση 8α εκτρωχιαστει το τρένο, η απάντηση είναι οτι θα το πηγαινω σε αυτα τα σημεια ποιο σιγα.
6)Αν βάλεις γραμμες με 3 τρενάκια πάνω χρειάζεσε επιπλέον τροφοδοτικα, και δεν θα υπερβουν οι τάσεις τα 12βολτ ωστε να κάψεις τα μοτερακια των τρένων, η κάθε γραμμη μάλον εχει και το δικό της τροβοδοτικο?
7)τα ψηφιακα με 12volt δουλευουν?
8)ποιες εταιρεις πιστευεται οτι έχουν ποιοτικές και οικονομικές ψηφιακες μηχανες?
9)ποιες μηχανες είναι ποιο γουστοζικες για σας, οι εμπορικες ή επιβατικες?

εγράψα πολλα παιδια συνχνώμη.. για όσους διαβασουν και ασχοληθουν με το καινουριο μου ερωτα τα τρενακια και βοηθησουν, ευχαριστω εκ των πρωτέρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis400 : 10-01-10 στις 03:51
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-10, 09:36
giannis400 Ο χρήστης giannis400 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-10 09:20
Kαλήμέρα σε όλλους, απ ότι είδα δεν εχετε όρεξη να απαντήσετε στις ερωτήσεις που έκανα ποιο πάνω ή γράφετε σπάνια γι αυτα τα θέματα οπότε πρέπει να περιμένω πολύ .
Kανένα πρόβλημα παιδια απλός το ανάφερα, όσο για το τρένο που είπα στο προηγούμενο post είναι μάρκας JOUEF, δε ξέρω κατα πόσο καλο ειναι και αν σηκώνει να γίνει ψηφιακο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-10, 09:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από giannis400 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kανένα πρόβλημα παιδια απλός το ανάφερα, όσο για το τρένο που είπα στο προηγούμενο post είναι μάρκας JOUEF, δε ξέρω κατα πόσο καλο ειναι και αν σηκώνει να γίνει ψηφιακο.
Δεν είχαμε στοιχεία για να σου απαντήσουμε.

Την Jouef δεν την ξέρω δυστυχώς. Πάντως στην βασική συσκευασία, πρέπει να λέει αν η μηχανή γίνεται ψηφιακή.

Όσο για την αγορά σπιτιών και εγώ την είχα πατήσει
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-10, 00:37
Το avatar του χρήστη krupaki
krupaki Ο χρήστης krupaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-18 13:11
Φύλο: Άντρας
υπαρχουν 2 σαιτ ελληνικα το amnizia που ασχολειται μονο με τραινα , και το modelclub.gr που ασχολειτε μονο με μοντελισμο . και στα 2 θα βρεις ατομα που ασχολουνται με τα τραινα και απαντησεις σε ολα σου τα ερωτηματα που απαιτουν πολλες σελιδες απαντησεων
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-10, 02:18
giannis400 Ο χρήστης giannis400 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-10 09:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είχαμε στοιχεία για να σου απαντήσουμε.

Την Jouef δεν την ξέρω δυστυχώς. Πάντως στην βασική συσκευασία, πρέπει να λέει αν η μηχανή γίνεται ψηφιακή.

Όσο για την αγορά σπιτιών και εγώ την είχα πατήσει
δλδ επειδη δε ξέρω και καλα αγγλικα τι ακριβως θα λέει η μηχανη πάνω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.