Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-10, 00:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
«Γιατί σκάει το ποπ-κορν»... Η απάντηση στο Ίδρυμα Ευγενίδου

Αυτόν τον Ιανουάριο οι επιστήμονες βγαίνουν για λίγο από το εργαστήριο και μπαίνουν στο θαυμαστό κόσμο της κουζίνας.

Με ειδικά σχεδιασμένα πειράματα και δραστηριότητες, μικροί και μεγάλοι θα ανακαλύψουν την επιστήμη που συνδέεται με την παρασκευή φαγητών.

Κάθε Σάββατο και Κυριακή του Ιανουαρίου, η Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας του Ιδρύματος Ευγενίδου παρουσιάζει τη σειρά πειραμάτων και δραστηριοτήτων με τίτλο «Η Επιστήμη της…Κουζίνας».

Η ενότητα αυτή περιλαμβάνει μια σειρά από πειράματα, που ξεκινούν στις 13.30. Μέσα από διασκεδαστικά πειράματα, νέοι επιστήμονες θα δείξουν ότι η μαγειρική έχει άμεση σχέση με την επιστήμη, ενώ τα απλά υλικά που χρησιμοποιούμε στην κουζίνα πολλές φορές παρουσιάζουν εκπληκτικές ιδιότητες.

Μεταξύ άλλων οι συμμετέχοντες θα δουν:
  • Την επιστήμη πίσω από το ποπ-κορν: Πώς και γιατί «σκάει» το καλαμπόκι; Τι πρέπει να προσέξουμε για να πετύχει το ποπ-κoρν;
  • Εκρηκτική ζάχαρη: Τι συμβαίνει όταν οξειδώνεται βίαια η ζάχαρη; Ποια είναι η σχέση της με την καραμέλα; Μπορούμε να φτιάξουμε μια φωτοβολίδα στην κουζίνα μας;
  • Παράξενη ομελέτα: Δείκτες, βάσεις, άλατα και ο ρόλος της χημείας στο χρώμα των φαγητών!
  • Βρασμός με πάγο: Γίνεται να βράσει κανείς νερό με πάγο; Τι ρόλο παίζει η πίεση στη θερμοκρασία βρασμού και τι μας δείχνει αυτό για το πώς δουλεύουν οι χύτρες ταχύτητας;
  • Μαγιά και μπέικιν πάουντερ: Σε τι διαφέρουν; Πώς φαίνονται κάτω από το μικροσκόπιο, πώς αντιδρούν κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και τελικά τι ρόλο παίζει το καθένα στη μαγειρική;
  • Λάδι και νερό: Φίλοι ή εχθροί στην κουζίνα; Η φύση των υγρών και ο ρόλος που παίζουν στο μαγείρεμα.
Εξάλλου για παιδιά 9 έως 12 ετών υπάρχει η δραστηριότητα «Κουλουράκια γεμάτα μυστήριο!». Τα παιδιά, χωρισμένα σε ομάδες, δοκιμάζουν διαφορετικά μείγματα κάνοντας χημικά τεστ. Με αυτή τη διασκεδαστική και «νόστιμη» δραστηριότητα, τα παιδιά ανακαλύπτουν την έννοια του πειράματος και μαθαίνουν πώς μπορούν να ακολουθήσουν την πειραματική διαδικασία σε απλά βήματα και να εξάγουν συμπεράσματα.

Η δραστηριότητα θα διεξαχθεί δύο φορές και για δύο διαφορετικές ομάδες παιδιών. Ώρες διεξαγωγής: 16:30 έως 17:00 (1η ομάδα) και 17:00 έως 17:30 (2η ομάδα). Τα παιδιά πρέπει απαραίτητα να συνοδεύονται.

«Η Επιστήμη… της Κουζίνας» είναι η τρίτη θεματική ενότητα της ευρύτερης σειράς πειραμάτων και δραστηριοτήτων, που θα διοργανώνει κάθε μήνα η Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας, μία από τις πλέον οργανωμένες εκθέσεις επιστημονικού χαρακτήρα στη χώρα μας, που άρχισε να δημιουργείται το 2003 σε συνεργασία με το γνωστό γαλλικό επιστημονικό κέντρο Cites des Sciences et de l'Industrie.

Newsroom ΔΟΛ

Σχόλιο : Θα με ενδιέφερε πολύ να την παρακολουθήσω. Είναι κανείς αφού το συνδυάσουμε και με μια παράσταση στο imax πλατηράριο;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 09-01-10 στις 00:45
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-10, 06:59
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε Σάββατο και Κυριακή του Ιανουαρίου, η Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας του Ιδρύματος Ευγενίδου παρουσιάζει τη σειρά πειραμάτων και δραστηριοτήτων με τίτλο «Η Επιστήμη της…Κουζίνας».

Η ενότητα αυτή περιλαμβάνει μια σειρά από πειράματα, που ξεκινούν στις 13.30.

Σχόλιο : Θα με ενδιέφερε πολύ να την παρακολουθήσω. Είναι κανείς αφού το συνδυάσουμε και με μια παράσταση στο imax πλατηράριο;
Εννοείται ότι είμαι με τα χίλια και αν το κανονίσουμε από νωρίς να φέρω και κανένα παιδί!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-10, 10:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Στην συνέχεια του προηγούμενου, θα ήθελα να σας ενημερώσω με τις προβολές στην imax οθόνη του Ευγενίδειου.

Κάθε Σάββατο και Κυριακή, από 11-21 Ιανουάριου, υπάρχουν δύο ενδαφέρουσες προβολές :

11:30-12:30 Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ

Τα άστρα, όπως και κάθε τι άλλο στο Σύμπαν, γεννιούνται, εξελίσσονται και κάποια στιγμή πεθαίνουν. Στα τελευταία στάδια της ζωής τους όλα τα άστρα μετατρέπονται σε κόκκινους γίγαντες. Το στάδιο αυτό είναι ο προθάλαμος του θανάτου τους που θ' αφήσει πίσω του ένα από τρία πιθανά "λείψανα" ανάλογα με τη μάζα, που έχει κάθε άστρο. Άστρα με λιγότερα υλικά από 4 ηλιακές μάζες θα μετατραπούν σε άσπρους νάνους. Άστρα με 4 έως 25 ηλιακές μάζες θα μετατραπούν σε πάλσαρ ή άστρα νετρονίων, ενώ άστρα με ακόμη μεγαλύτερες μάζες θα καταλήξουν να γίνουν μαύρες τρύπες. Ο εκρηκτικός, όμως, θάνατος ενός άστρου είναι ταυτόχρονα ένα τέλος και μία αρχή. Γιατί χωρίς τις αστρικές εκρήξεις δεν θα υπήρχε η Γη, δεν θα υπήρχαν βράχια και βότσαλα, δεν θα υπήρχαν φυτά και ζώα, δεν θα υπήρχε ο άνθρωπος.

12:30-13:30 Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ

Στην παράσταση αυτή περιγράφονται, σύντομα αλλά περιεκτικά, οι δραστηριότητες των Διαστημικών Λεωφορείων τα τελευταία 30 χρόνια, η εκπαίδευση και οι συνθήκες διαβίωσης των αστροναυτών στο Διάστημα, η εμφάνιση και η εξέλιξη των Διαστημικών Σταθμών (Σαλιούτ, Σκάιλαμπ, Μιρ και Διεθνής Διαστημικός Σταθμός), η προσφορά των απογόνων του Σπούτνικ για τη βελτίωση της ζωής στη Γη, οι ανακαλύψεις των τροχιακών μας αστεροσκοπείων για το Σύμπαν και οι περιπέτειες των «πρεσβευτών του ανθρώπου» στους πλανήτες και στους δορυφόρους του Ηλιακού μας Συστήματος. «Η Μεγάλη Περιπέτεια» αποτελεί την δεύτερη παράσταση μιας τριλογίας (προηγήθηκε ήδη η παράσταση «Από τη Γη στη Σελήνη»), η οποία έχει ως σκοπό να περιγράψει τις διάφορες δραστηριότητες του Ανθρώπου στο Διάστημα κατά το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον.

Προσωπικά εμένα με ενδιαφέρουν και οι δύο προβολές.
Τιμές εισιτηρίων 6 ευρώ για τους μεγάλους και 4 για τα παιδιά. (για κάθε παράσταση).

Τι θα λέγατε για τις 16 του μηνός; Φυσικά πρέπει να κλείσουμε θέσεις. Πληροφορίες κρατήσεων εδώ.

(Στις ηλεκτρονικές κρατήσεις υπάρχει μια επιβάρυνση 40 λεπτών).
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-10, 11:51
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι θα λέγατε για τις 16 του μηνός; Φυσικά πρέπει να κλείσουμε θέσεις. Πληροφορίες κρατήσεων εδώ.

(Στις ηλεκτρονικές κρατήσεις υπάρχει μια επιβάρυνση 40 λεπτών).
Εγώ είμαι μέσα, πείτε μου απλώς τι πρέπει να κάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-10, 12:41
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι μέσα, πείτε μου απλώς τι πρέπει να κάνω...
Καταρχάς, θα σου δώσω έναν τραπεζικό λογαριασμό για να κάνεις την κατάθεση του αντιτίμου των εισητηρίων.

Έπειτα, θα βάλεις το καλό σου χαμόγελο και θα έρθεις στον τόπο συνάντησης.

__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-10, 13:04
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα λέγατε για τις 16 του μηνός;
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό, κι εδώ που τα λέμε έχουμε να πάμε πλανητάριο ως acro... από τις 2/12/07
Δυστυχώς όμως το σβκ που αναφέρεις είναι "του μπαμπά", οπότε θα προτιμήσω ένα σβκ με τα κορίτσια.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-10, 14:05
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς, θα σου δώσω έναν τραπεζικό λογαριασμό για να κάνεις την κατάθεση του αντιτίμου των εισητηρίων.

Έπειτα, θα βάλεις το καλό σου χαμόγελο και θα έρθεις στον τόπο συνάντησης.

Πολύ ωραία! Μπορώ να έχω τον λογαριασμό σήμερα-αύριο ώστε να τα καταθέσω τη Δευτέρα το μεσημέρι που έχω 5ωρο ;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-10, 14:21
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία! Μπορώ να έχω τον λογαριασμό σήμερα-αύριο ώστε να τα καταθέσω τη Δευτέρα το μεσημέρι που έχω 5ωρο ;
Πες μου ότι τον πίστεψες τώρα!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-10, 22:17
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μου ότι τον πίστεψες τώρα!
ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-10, 00:13
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία! Μπορώ να έχω τον λογαριασμό σήμερα-αύριο ώστε να τα καταθέσω τη Δευτέρα το μεσημέρι που έχω 5ωρο ;
Οκ. Στο στέλνω με πμ.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.