Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-10, 17:53
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το νέο Μουσείο της Ακρόπολης (10 σημεία γκρίνιας)

Αγαπητοί φίλοι και φίλες,
(όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά) με αφορμή την επίσκεψη των υψηλόβαθμων και κοσμαγάπητων στελεχών της βάσης μας στον (πρώην - για τον φόβο των γλωσσολόγων) ιερό (νύν) βράχο της Ακρόπολης, θα επιθυμούσα να παραθέσω την άποψή μου (αρνητική φυσικά, πώς αλλιώς θα σας σπάσω τα νεύρα; ) για το νέο μουσείο της Ακρόπολης.

Φυσικά είναι και θέμα προσδοκιών, αφού μετά από τόσα χρόνια περίμενα (όπως όλοι) κάτι σύγχρονο και μεγαλειώδες και δυστυχώς (μετά και την 3η επίσκεψη την περασμένη εβδομάδα είμαι πλέον σίγουρος) προσγειώθηκα απότομα στην σύγχρονη γκρίζα πραγματικότητα.

Συνοπτικά (σε 10 σημεία) οι αντιρρήσεις μου περιλαμβάνουν τα εξής:

1. Ο τεράστιος τσιμεντένιος όγκος δεν είναι του γούστου μου (περί ορέξεως κολοκυθόπιτα) και θεωρώ ότι δεν ταιριάζει με το ύφος του χώρου που τον περιβάλλει ούτε με τις αρχαιότητες που φιλοξενεί. Πιο πολύ παραπέμπει σε στιλ Αμερικάνικης πρεσβείας / μεγάρου μουσικής (θεός σχωρέστον). Με τον επάνω όροφο και τον προσανατολισμό του δεν διαφωνώ καθόλου.

2. Οι ψηλές, χοντρές, τσιμεντένιες, υπεράριθμες κολώνες μέσα στις αίθουσες θεωρώ (κιάλλη κολοκυθόπιτα) ότι πνίγουν τα εκθέματα. Κατά την άποψή μου θα μπορούσαν να είναι λιγότερες, λεπτότερες, άλλου χρώματος και υλικού. (και σίγουρα πιο καλοδουλεμένες, όχι όπως τα γύψινα γυφτο-ομοιώματα του πάνω ορόφου που φαίνονται ακόμα και οι ραφές τους)

3. Οι πινακίδες των εκθεμάτων είναι αποκλειστικά στα ελληνικά και τα αγγλικά, σαν να γυρίζουμε τις πλάτες στους γάλλους, γερμανούς και ιταλούς τουρίστες. Ειδικά οι Γάλλοι και οι Γερμανοί αν θυμάμαι αποτελούν μαζί με τους Άγγλους τους πιο πολυάριθμους επισκέπτες στη χώρα μας. Για δε την αγγλομάθεια των Ιταλών δεν χρειάζεται φαντάζομαι να κάνω κάποιο σχόλιο. Τι τους απαντάμε σαν "ευχαριστώ" για την επίσκεψή τους; "Ας πρόσεχες;"

4. Στο ίδιο θέμα, όλα τα σύγχρονα μουσεία που σέβονται τον εαυτό τους (χωρίς κολοκυθόπιτα) διαθέτουν ατομικά μηχανήματα ξενάγησης σε διάφορες γλώσσες, τα οποία και προσφέρουν στους επισκέπτες με την είσοδό τους. Χάρη σε αυτά τα υπέροχα μικρά μπαταριοφόρα κατασκευάσματα, ένας ολόκληρος κόσμος από γνώσεις ανοίγεται για κάθε επισκέπτη, και βγαίνει από το μουσείο μορφωμένος και χαρούμενος.
Στο δικό μας δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ακόμα ετοιμάζεται, αλλά προς το παρόν αριστουργήματα όπως η ζωφόρος του ναού της Αθηνάς Νίκης (που αρέσει και στον Ξένιό μας), που θα μπορούσαν να αποτελούν αφορμή για διηγήσεις υπέροχων ιστοριών από το ακουστικό, φαντάζουν απλά σαν ακαταλαβίστικα κουτσουρεμένα συνονθυλεύματα από μάρμαρο, τουλάχιστον στα μάτια των απλών επισκεπτών.

5. Κοντά στο ίδιο θέμα, το ενημερωτικό βίντεο που παίζει στον πάνω όροφο, είναι μόνο στα ελληνικά και τα αγγλικά. Ευτυχώς, στην τελευταία μου επίσκεψη είχαν προσθέσει υπότιτλους (αγγλικούς για την ελληνική προβολή και αντίστροφα) γιατί προηγουμένως οι δύστυχοι τουρίστες παρακολουθούσαν 15 λεπτά ακαταλαβίστικου βίντεο μέχρι να αρχίσει η προβολή στη γλώσσα τους.

6. Το ίδιο το βίντεο είναι μια χαρά (εντάξει, έχει την παλιά κάτοψη του Παρθενώνα χωρίς τα εσωτερικά παράθυρα, αλλά μη γίνουμε και ψείρες), ωστόσο οι υπεύθυνοι έχουν επιλέξει να παίζεται σε video wall όπου οι (επιτούτου; ) παχουλές γραμμές ανάμεσα στις οθόνες γράφουν μια αντιαισθητική (κολοκυθόπιτα) τρίλιζα που απαγορεύει στους θεατές να απολαύσουν τη συμμετρία των αρχιτεκτονημάτων που προβάλλονται.
Αν το βίντεο έπαιζε Μίκυ Μάους και πάλι θα με ενοχλούσε, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση καταντάει αστείο. (ειδικά εκεί που δείχνει πλάνα του Παρθενώνα και μιλάει για την κυρτότητα του κτηρίου... αλλά όταν θα δείτε θα καταλάβετε!)

7. Τα εκθέματα στον διάδρομο αριστερά μετά την είσοδο χωρίζονται σε τρία επίπεδα. Αυτονόητο είναι ότι όποιος έχει ύψος κάτω των 2.30, δεν μπορεί να δει τα αγγεία που βρίσκονται στο τρίτο ράφι.

8. Δεν υπάρχει σήμανση στους ορόφους για τη φορά που πρέπει να ακολουθήσει ο επισκέπτης. Έτσι, μπορεί να κάνω λάθος, άλλα στον πρώτο όροφο κάποια αρχαιότερα αντικείμενα βρίσκονται αριστερά της σκάλας, αλλά η γενικότερη λογική των υπόλοιπων εκθεμάτων λέει ότι κανείς πρέπει να τα δει ξεκινώντας δεξιά της σκάλας.

9. Ανυπαρξία workshop για τους μικρούς επισκέπτες. Το θεωρώ απαράδεκτο σε μουσείο που θεωρούμε καμάρι μας και άνοιξε μόλις φέτος, να μην υπάρχει χώρος όπου τα μικρά παιδιά μετά την επίσκεψή τους θα μπορούν να ξανα-ανακαλύψουν κάποια από τα εκθέματα, να γίνουν μικροί αρχαιολόγοι, να ζήσουν μια στιγμή στην πραγματικότητα του αρχαίου κόσμου.

10. Ανυπαρξία gadget όπως μεγεθυντικών φακών (για να βλέπει κανείς λεπτομέρειες σε εκθέματα), καθρεπτών για να βλέπει κανείς το πάνω ή πίσω μέρος σε αγγεία, ψηφιακών τραπεζιών για να αναζητά επιπλέον πληροφορίες, κλπ.

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και όποιος επιθυμεί και άλλη γκρίνια εδώ είμαστε...

Wallace O' Halias
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-10, 18:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

Είναι τόσα πολλά αυτά που προσφέρει το νέο μουσείο, που αυτά που αναφέρεις δεν είναι καν πταίσματα.
Δεν θα αναφερθώ σε όλα, αλλά σε ποιο μουσείο του κόσμου, έχει πινακίδες σε πολλές γλώσσες; Μπας και στο Βρετανικό; Μπας και είναι στο Λούβρο; Μπας και είναι στο αρχαιολογικό της Βιέννης;

Όποιος ενδιαφέρεται, υπάρχει κατάλογος στην είσοδο, που σου εξηγεί τα πάντα. Είναι ίσως το μόνο μουσείο στον Ελλαδικό χώρο που έχει τόσο πολύ σήμανση.
Με ένα ευρώ είσοδο, δίνεις και 1-2 ευρώ και παίρνεις και τον κατάλογο, δεν χάλασε ο κόσμος.

Το αν αρέσει ή όχι το οικοδόμημα, είναι υποκειμενικό.
Στο σύνολο του είναι το αρτιότερο αρχαιολογικό μουσείο του κόσμου. Η σοφία της κατασκευής του, σε θέση παράλληλη με τον Παρθενώνα, είναι άριστη.
Συγκεντρώνει τον θαυμασμό των πάντων, αλλά ίσως όχι των Ελλήνων. Τι να κάνουμε; Είμαστε πολύ γκρινιάρηδες για να μεμψιμοιρούμε γι αυτό το εθνικό μας απόκτημα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-10, 18:17
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τόσα πολλά αυτά που προσφέρει το νέο μουσείο, που αυτά που αναφέρεις δεν είναι καν πταίσματα.

Είμαστε πολύ γκρινιάρηδες για να μεμψιμοιρούμε γι αυτό το εθνικό μας απόκτημα.
Δεν μεμψιμοιρώ, διαμαρτύρομαι. Θεωρώ ότι είναι κρίμα μετά από τόσους κόπους, χρόνο, και πόρους να πέρνουμε σαν κοινωνία αυτό. Το νέο μουσείο προσφέρει σίγουρα πάρα πολλά, (όπως πρόσφερε και το παλιό) αλλά θα μπορούσε, χωρίς κανένα τρελό έξοδο, να προσφέρει περισσότερα και πληρέστερα ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Ειδικά για τον μεταφραστή και το workshop δεν το συζητώ, γιατί είναι αυτά που παίρνει μαζί του αυτός που το επισκέπτεται. Τα υπόλοιπα ίσως είναι λεπτομέρειες που θα απαιτούσαν λίγη παραπάνω προσοχή και μεράκι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-10, 19:53
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Wallace,
Συμφωνώ απολύτως με τα σημεία 3, 8 και 10. Προσωπικά, τα εκθέματα μου φάνηκαν ατάκτως ερριμμένα και χωρίς χρονική συνέχεια*, αρκετά δε από αυτά σε αναγκάζουν να κάνεις πλήρη περιστροφή γύρω τους προκειμένου να τα δεις. Μου άρεσε η ιδέα των εκθεμάτων στα πλαϊνά της ανοδικής εισόδου αλλά ήταν τοποθετημένα πολύ κοντά το ένα στο άλλο και θεωρώ λάθος που οι ταμπέλες ήταν όλες μαζί κι όχι η κάθε μια κάτω από το αντίστοιχο έκθεμα. Έπρεπε λοιπόν να τρέχεις στις ταμπέλες και μετά να ψάχνεις το αντίστοιχα αριθμημένο έκθεμα. Επίσης, αν έχει κόσμο, είναι πολύ δύσκολο να μπορέσεις να θαυμάσεις την κεραμική της εισόδου εξαιτίας ακριβώς αυτής της πυκνής τοποθέτησης. Για το ενημερωτικό βίντεο δεν έχω άποψη γιατί όταν πήγα εγώ η όλη φάση ήταν under construction. Όταν ξαναπάω, θα επανέλθω στο τόπικ με τις εντυπώσεις μου. Όσον αφορά τις κολώνες, που κατά τη γνώμη σου πνίγουν τα εκθέματα, θα διαφωνήσω. Μόνο πνιγμένα δε φαντάζουν τα εκθέματα. Ο χώρος είναι άπλετος. Αυτό που χρήζει αναθεώρησης είναι, ίσως, η χωροταξία αλλά το λέω με επιφύλαξη αυτό, διότι το θεωρώ σχεδόν σίγουρο πως ό,τι μπήκε, μπήκε σοφά εκεί που μπήκε. Αυτό που μου έλειψε κυρίως είναι πίνακες με ιστορικές και πραγματολογικές σημειώσεις. Τις ήθελα περισσότερες.
Η αλήθεια είναι πως βγαίνοντας από το μουσείο δεν είχα αποκομίσει την αίσθηση που περίμενα. Αυτό, πρέπει να ομολογήσω, οφείλεται και στην υπερβολική διαφήμιση που είχε πέσει και που προετοίμαζε για κάτι εκθαμβωτικά πρωτόγνωρο. Εκπληκτική η θέα των ανασκαφών από πάνω, από το δάπεδο. Απλά καθηλωτική.

*Από κει και πέρα θα πρέπει να πούμε ότι το μουσείο εκθέτει ευρήματα από πολύ συγκεκριμένο χώρο και μάλιστα κάποια από αυτά είναι πάρα πολύ παλαιά. Ξενίζει λοιπόν, το παλιό κοντά στο πιο καλοδιατηρημένο νεότερό του έκθεμα και πρακτικά δε γίνεται να υπάρξει διαχωρισμός στο χώρο, τύπου Αρχαιολογικού Μουσείου, ώστε να πάψει να δίνεται η εντύπωση του χάους. Μιλάμε για Μουσείο Ακροπόλεως, κάτι πολύ ορισμένο.


Ξένιε, δεν πρόκειται για μεμψιμοιρία, μας αρέσει που επιτέλους διαθέτουμε ένα μουσείο ευρωπαϊκών προδιαγραφών αλλά έχουμε δικαίωμα στην κριτική κι αν φαινόμαστε αυστηροί υποσχόμαστε να ανακαλέσουμε, εφόσον βρεθεί κάποιος να μας άρει τις αμφιβολίες και να μας πείσει πως καλύτερα δε γινόταν. Τα περί Λούβρου και λοιπών, δεν είναι επιχείρημα. Το ζήτημα είναι κάθε τι νέο, να ξεπερνά κάθε τι παλαιό και να προσφέρει ακόμη περισσότερες δυνατότητες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-10, 23:23
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

Μπας και στο Βρετανικό; Μπας και είναι στο Λούβρο; Μπας και είναι στο αρχαιολογικό της Βιέννης;
Για να μην φαντάζω υπερβολικός, να μια φωτογραφία από την αίθουσα με τα αρχαϊκά, η οποία (πάντα κατά την άποψή μου) είναι γεμάτη τσιμεντοκολώνες.
http://www.theacropolismuseum.gr/def...Acropolis&la=1

Στο site του μουσείου ενημερωνόμαστε και για τα εκπαιδευτικά προγράμματα που για τους μαθητές μας περιλαμβάνουν πολύ μπλα-μπλα και το γνωστό ενημερωτικό βίντεο.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να μιλήσουμε για κάποιο μουσείο του εξωτερικού με το οποίο το νέο μας απόκτημα θα έπρεπε να συγκριθεί.

Για όσους το βρίσκουν αναγκαίο, τα τελευταία που είδα και έμεινα με πολύ θετικές εντυπώσεις ήταν το Bode και το Pergamonmuseum στο Βερολίνο.

Ρίχνω μια ματιά στο πρώτο (που άνοιξε το 1904 παρακαλώ, αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο διαφημισμένο) για να ενημερωθούμε... λοιπόν, στο site του, εκτός των άλλων, ο εκπαιδευτικός μπορεί να βρει σε pdf τον κατάλογο με τα εκθέματα για να προετοιμαστεί πριν την επίσκεψη με το σχολείο, ενώ υπάρχουν ειδικές σελίδες με τα (πληθυντικός) workshops για τα παιδιά (εργαστήρι ψηφιδωτών και ταξίδι στο Νείλο). Δεν αναφέρομαι καθόλου στον ειδικό κατάλογο αγαλμάτων για άτομα με προβλήματα όρασης (πάλι σε pdf) γιατί θα εκτεθούμε.
Παραθέτω ωστόσο τον κόμβο με την συλλογή νομισμάτων του μουσείου, που όσοι ενδιαφέρονται αξίζει να χαζέψουν. Τίποτα λιγότερο από ό,τι θα βλέπατε αν την επισκεπτόσασταν live.
http://www.smb.museum/ikmk/filter_timeline.php?lang=en

Για το Pergamon δεν θα πω πολλά: Η περιήγηση με τα ακουστικά εκτός από την περιγραφή των σκηνών της ζωφόρου (πλευρά προς πλευρά, ανάγλυφο προς ανάγλυφο), παρέπεμπε στους αρχαίους μύθους και περιλάμβανε και διηγήσεις τους. Βάλτε λίγη φαντασία και τα μάρμαρα ζωντανεύουν και έχουν κάτι να πουν στον καθένα.

Ξαναλέω ότι δεν μεμψιμοιρώ... απλώς κάποια πράγματα τα θεωρώ αυτονόητα για ένα μουσείο που ανοίγοντας τώρα είχε διαθέσιμα όλα τα παραδείγματα του κόσμου... το καμαρώνουμε που το καμαρώνουμε, γιατί να μη μας δώσει μερικούς λόγους ακόμα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-10, 20:20
John1204 Ο χρήστης John1204 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-10 20:47
Σίγουρα το Μουσείο αυτό έχει ακόμα ατέλειες σαν καινούριο και πιστεύω να τα διορθώσουν . Η αρχιτεκτονική και η αίσθηση που σου αφήνει είναι υποκειμενική άλλοι το ήθελαν πιο κλασσικό άλλοι πιστεύουν ότι καλώς έχει αυτή την αρχιτεκτονική. Όσον αφορά όμως αυτό που είδα εγώ εκεί μέσα σε επίπεδο λειτουργίας στην κυριολεξία με εντυπωσίασε . Αυτό που μου έκανε εντύπωση έχοντας ταξιδέψει σε πολλά Μουσεία του εξωτερικού είναι η συμπεριφορά των ανθρώπων που δουλεύουν εκεί . Έχω επισκεφτεί και άλλους αρχαιολογικούς χώρους στην Ελλάδα άλλα τέτοιο επίπεδο προσωπικού τέτοια ευγένεια και εξυπηρέτηση ειλικρινά δεν έχω ξανασυναντήσει. Καταρχήν οι φύλακες είναι στην κυριολεξία κέρβεροι δεν υπάρχουν τέτοιοι σε άλλα Μουσεία της Ελλάδος και ειδικά στην αίθουσα των Αρχαϊκών - στον α'όροφο όπως μπαίνεις δεξιά και στη παραμικρή κίνηση που θα κάνεις προς τα εκθέματα νιώθεις την ανάσα τους δίπλα σου. Πολύ καλή φύλαξη που με εντυπωσίασε σε σύγκριση με το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο που όλοι είναι αραχτοί σε καρέκλες και για να τους ρωτήσεις κάτι πρέπει να τους σκουντήξεις να ξυπνήσουν. Στην παρέα μας μια γυναίκα αισθάνθηκε αδιαθεσία δεν πρόλαβε καν να λυποθημήσει ..και για ποτέ ήρθαν 2 φύλακες από πάνω της μας έφεραν χυμούς - αλμυρά ...καροτσάκι αναπηρικό !!!! και το εντυπωσιακό σε 5' είχε έρθει και ο γιατρός του Μουσείου!!!!.
Μακάρι να παραμείνει η λειτουργία και η ποιότητα του προσωπικού σε αυτό το επίπεδο ώστε να έχουμε και εμείς κάτι που πραγματικά θα χαιρόμαστε που το έχουμε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην John1204 για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-01-10)
  #7  
Παλιά 16-01-10, 08:42
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όντως υπέροχο! Μακάρι λοιπόν να συνεχίσουν έτσι και να επεκταθεί αυτό το επίπεδο υπηρεσιών (να το ονομάσουμε Αττικό Μετρό standard?) και στα υπόλοιπα μουσεία.

(...τώρα μάθαμε και ένα κόλπο στην περίπτωση που διψάσουμε και το bar του μουσείου είναι γεμάτο!)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-10, 16:14
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
και να επεκταθεί αυτό το επίπεδο υπηρεσιών... και στα υπόλοιπα μουσεία.
Απ΄το στόμα σου και σ' αυτού που πρέπει το αυτί! Στο μουσείο Γουλανδρή στην Άνδρο, παρά τρίχα να αφήσω... υγρά ίχνη, καθώς έψαχνα την τουαλέτα και οι 4 (!) φύλακες/υπάλληλοι, τους οποίους ρώτησα διαδοχικά, μου απάντησαν "πιο κάτω, πιο κάτω!" κι όλο κάτω πήγαινα αλλά WC γιοκ.


Πάντως, απαιτείται πλέον, όσοι προσλαμβάνονται για τη φύλαξη αρχαιολογικών χώρων και κρατικών μουσείων, να είναι καταρτισμένοι. Θα δούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-10, 18:16
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως, απαιτείται πλέον, όσοι προσλαμβάνονται για τη φύλαξη αρχαιολογικών χώρων και κρατικών μουσείων, να είναι καταρτισμένοι. Θα δούμε.
Είναι αστείο τόσες χιλιάδες απόφοιτοι του τμήματος Ιστορίας - Αρχαιολογίας να μένουν άνεργοι, και για φύλακες να προσλαμβάνονται άσχετοι ημέτεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-10, 23:13
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αστείο τόσες χιλιάδες απόφοιτοι του τμήματος Ιστορίας - Αρχαιολογίας να μένουν άνεργοι, και για φύλακες να προσλαμβάνονται άσχετοι ημέτεροι.
Εγώ να δεις πόσες φορές έχω γελάσει με το συγκεκριμένο αστείο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.