Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-07, 13:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πάλι ματαιώσεις πτήσεων στο «Ελ. Βενιζέλος» λόγω της πυκνής ομίχλης

Προβλήματα στο διεθνές αεροδρόμιο της Αθήνας «Ελευθέριος Βενιζέλος» τις πρώτες πρωινές ώρες εξαιτίας της πυκνής ομίχλης. Συνολικά ματαιώθηκαν επτά πτήσεις, ενώ σημειώθηκαν αρκετές καθυστερήσεις στις απογειώσεις και προσγειώσεις αεροσκαφών.

Λόγω της χαμηλής ορατότητας στα Σπάτα, κάποιες πτήσεις προσγειώθηκαν στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου και άλλες στο αεροδρόμιο «Μακεδονία» της Θεσσαλονίκης.

Συγκεκριμένα αεροσκάφος της Alitalia που εκτελούσε την πτήση Μιλάνο-Αθήνα, αναγκάστηκε να προσγειωθεί τη νύχτα στη Θεσσαλονίκη, με τους επιβάτες να επιστρέφουν στην Αθήνα με λεωφορείο.

Πλέον οι πτήσεις από και προς το «Ελ. Βενιζέλος» εκτελούνται κανονικά.

Σχόλιο :

Καταλαβαίνει κανείς πόσο χρήσιμη είναι η ύπαρξη και δεύτερου διεθνούς αεροδρομίου στην Αθήνα;
Θυμάται κανείς να έχουμε κλείσιμο αεροδρομίου στο Ελληνικό για ομίχλη;
Ελάχιστες φορές όταν είχαμε πολύ έντονο δυτικό άνεμο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-07, 09:28
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβαίνει κανείς πόσο χρήσιμη είναι η ύπαρξη και δεύτερου διεθνούς αεροδρομίου στην Αθήνα;
Θυμάται κανείς να έχουμε κλείσιμο αεροδρομίου στο Ελληνικό για ομίχλη;
Ελάχιστες φορές όταν είχαμε πολύ έντονο δυτικό άνεμο.
Έχεις δίκιο σε αυτό. Κι εγώ ήμουν/είμαι υπέρμαχος τη διατήρηση του Ελληνικού ως αεροδρόμιο αλλά για τη Γενική Αεροπλοϊα. Σκέψου όμως τα εξής:

α) Το Ελ. Βενιζέλος δεν έχει πρόβλημα πληρότητας ακόμα και το καλοκαίρι, ακόμα και στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Υπάρχει μάλιστα μέριμνα ώστε να επεκταθεί σε περίπτωση που τιγκάρει. Άρα άμα λειτουργούσε το Ελληνικό ως διεθνές αεροδρόμιο, θα ηταν οικονομικά ασύμφορο, καθώς θα έπρεπε να απασχολεί προσωπικό όλων των εταιριών, προσωπικό εδάφους, κλπ κλπ.

β) Η πυκνή ομίχλη, όπως και να το κάνουμε δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο στην ευρύτερη περιοχή. Τουλάχιστον όχι τόσο συνηθισμένο, όσο σε άλλα μεγάλα Ευρωπαϊκά αεροδρόμια που κλείνουν πιο συχνά λόγω ομίχλης.

Θα μπορούσε βέβαια να λειτουργεί ως αεροδρόμιο γενικής αεροπλοϊας και στις έκτακτες ανάγκες να ανοίγει και για διεθνείς πτήσεις, αλλά δεν ξέρω πρακτικά πόσο εύκολο και οικονομικό είναι αυτό.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-07, 09:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσε βέβαια να λειτουργεί ως αεροδρόμιο γενικής αεροπλοϊας και στις έκτακτες ανάγκες να ανοίγει και για διεθνείς πτήσεις, αλλά δεν ξέρω πρακτικά πόσο εύκολο και οικονομικό είναι αυτό.
Το να λειτουργεί σαν αεροδρόμιο γενικής αεροπλοΐας το υπολογίζω και εγώ και απλά σε ώρα ανάγκης αντί να στείλουμε τους ανθρώπους στην Θεσσαλονίκη και στο Ηράκλειο, να τους στείλουμε εκεί δίπλα.

Με τον τρόπο αυτό θα απελευθερώναμε εκατοντάδες στρέματα για να γίνουν πάρκο, και θα κρατάγαμε μόνο τις κατασκευές του ανατολικού ή του δυτικού αεροδρομίου και τον διάδρομο 33R/15L μαζί με τους βοηθητικούς.

Έχω φίλο με αεροσκάφος ελαφρό και το τι τραβάνε και πόσα πληρώνουν δεν λέγεται από Ελευσίνα στο Τατόι στα Μέγαρα κλπ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-07, 18:58
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
μόνο τις κατασκευές του ανατολικού ή του δυτικού αεροδρομίου και τον διάδρομο 33R/15L μαζί με τους βοηθητικούς.
O διάδρομος δεν είναι ανέπαφος, μέρος έχει χρησιμοποιηθεί για τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις (γήπεδα χόκει και μπειζμπολ). Φαντάζομαι ότι έχει απομείνει επαρκεί για την γενική αεροπορία και για έκτακτες περιπτώσεις. Στο google earth φαίνεται καθαρά η χρήση (η κατάχρηση, όπως θέλετε πάρτε το) που έχει γίνει.

Η εμπορική εκμετάλλευση αποκλείεται γιατί το ελληνικό κράτος έχει υπογράψει αποικιοκρατικού τύπου σύμβαση με την χόκτιφ ώστε να μην υπάρχει αεροδρόμιο σε ακτίνα 50 χιλιομέτρων. Αυτό βέβαια εύκολα προσβάλεται στην Ε.Ε. αλλά απο την στιγμή που μόνο το κράτος θα μπορούσε να λειτουργησει το συγκεκριμένο αεροδρόμιο, θα είχε πλάκα να βλέπαμε την Ελλάδα να προσφέυγει στην επιτροπή για μια σύμβαση που η ίδια έχει υπογράψει :-)

Δηλαδή θα ήταν άσχημα να είχαμε το ελληνικό για πτήσεις τσάρτερ, κάποιων της ολυμπιακής και των εταιριών χαμηλού κόστους ;

Η Υ.Π.Α. πάντως εξακολουθεί να θεωρεί το αεροδρόμιο ενεργό γι αυτό και δεν έχουν ελευθερώσει το ύψη στην γυρω περιοχή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-07, 22:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή θα ήταν άσχημα να είχαμε το ελληνικό για πτήσεις τσάρτερ, κάποιων της ολυμπιακής και των εταιριών χαμηλού κόστους ;
Καθόλου! Ας το είχαμε για την αεροπλοϊα και γιατί όχι και για κανένα σοβαρό αγώνα αυτοκινήτου και ας ρούφαγαν οι γερμανοί όλα τα σπατόσημα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.