Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-07, 09:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Έφυγε ο Αββάς Πιερ


Ο Αββάς Πιέρ

Ο Ανρί Αντουάν Γκρουέ γεννήθηκε τον Αύγουστο του 1912 στη Λιόν. Ήταν μάλλον ασθενικός, με βαρύ ιστορικό στο ανώτερο αναπνευστικό – αυτό που τελικά τον σκότωσε. Βαθιά θρησκευόμενος, έγινε μοναχός, προσχωρώντας στο τάγμα των Καπουτσίνων, το 1930. Δεν άντεξε πολύ και για λόγους υγείας εγκατέλειψε το μοναστήρι και άρχισε το έργο του στον κόσμο, ως ιερέας πια, καθώς χειροτονήθηκε το 1938.

Στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο εντάχθηκε στην αντίσταση. Χιλιάδες εβραίοι, κομμουνιστές κι ομοφυλόφιλοι της Γαλλίας σώθηκαν και κατόρθωσαν να δραπετεύσουν σε ουδέτερο έδαφος, χάρη στη βοήθειά του. Εκείνη την περίοδο, χρησιμοποιεί ως ψευδώνυμο το Αββάς Πιέρ.

Το αντάρτικο αυτό ψευδώνυμο θα γίνει παγκόσμια γνωστό και το μόνο όνομα με το οποίο θα τον φωνάζουν τα χιλιάδες παιδιά του - οι άστεγοι, οι μετανάστες, οι κατατρεγμένοι – μετά το 1949, οπότε και ιδρύει το Κίνημα των προς Εμμαούς. Πρώτο του "κατόρθωμα" ήταν η ψήφιση νόμου που απαγόρευε τις εξώσεις το χειμώνα, ώστε τουλάχιστον οι άστεγοι να έχουν μια ευκαιρία να επιβιώσουν. Το επόμενο στάδιο ήταν η αυτό-οργάνωση των αστέγων, η δημιουργία ξενώνων κι η απασχόλησή τους.

Σιγά σιγά το Κίνημα εξαπλώθηκε σε άλλες χώρες κι από το 1970 οι Ξενώνες του, ‘τα σπίτια του αββά Πιερ‘ έκαναν την εμφάνισή τους σε σχεδόν όλη την Ευρώπη. Χιλιάδες άνθρωποι αποκτούν μέλλον και ονομάζουν πατέρα τους τον αββά Πιέρ.

Το έργο του είναι τεράστιο κι η καρδιά του τον οδηγεί στην πρωτοπορία των κοινωνικών κινημάτων, πέρα από τις θέσεις του Βατικανού –που δεν τολμά να τα βάλει μαζί του- ή των πολιτικών κομμάτων.

Είναι στο πλευρό των παράνομων μεταναστών, στο πλευρό των ομοφυλόφιλων που αγωνίζονται να τους δοθεί δικαίωμα στην υιοθεσία, στο πλευρό όσων ζητούν να επιτραπεί στους ρωμαιοκαθολικούς ιερείς ο γάμος, στο πλευρό του Παλαιστινιακού λαού. Όταν, μάλιστα, συνέκρινε τα εγκλήματα του Ισραήλ κατά των Παλαιστινίων με αυτά των Γερμανών κατά των Εβραίων, προκάλεσε την οργισμένη αντίδραση των Εβραίων της Αμερικής, οι οποίοι ξέχασαν ότι απευθύνονταν σε κάποιον που είχε σώσει χιλιάδες ομοθρήσκους τους στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο και ζήτησαν από την Επίσημη Καθολική Εκκλησία να τον τιμωρήσει.

Κανείς δεν τολμούσε να τον αγγίξει, φυσικά. Όπως είπε ο Γάλλος Πρόεδρος Ζακ Σιράκ, ο Αββάς Πιέρ ήταν για τους γάλλους η συνείδησή τους κι η ενσάρκωση της καλοσύνης. Ισχύς του ταπεινού γέροντα ήταν, αληθινά, η αγάπη του γαλλικού λαού. Αγάπη τόση ώστε επί δεκαεπτά συναπτά έτη κέρδιζε τον τίτλο του δημοφιλέστερου Γάλλου, ξεπερνώντας μάλιστα ακόμη και τον Ζινεντίν Ζιντάν.

Οι προοδευτικές θέσεις του, προϊόν της ανθρωπιάς του και της χριστιανικής αγάπης, ίσως του κοστίσουν την αγιοποίηση από την συντηρητική καθολική εκκλησία. Ωστόσο του έχουν χαρίσει την θέση του αγίου και του αγαπημένου γέροντα στις καρδιές εκατομμυρίων ανθρώπων εντός κι εκτός Γαλλίας.

Πηγή : SKAI.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-07, 11:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ονομα του πως γραφεται στα Γαλλικα ρε παιδια;;

Θα παρακαλουσα τα ονοματα ξενων προσωπικοτητων να τα γραφετε και στα λατινικα ωστε να μπορουμε να ψαχνουμε περισσοτερα στο Ιντερνετ... ακου 'Γκρουέ'!! πως θα το γραψω το 'Γκρουε';; :Ρ μπορω να σκεφτω 10 τροπους που στα γαλλικα μπορεις να γραψεις κατι που ενας Ελληνας θα το προφερε 'γκρουέ'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 23-01-07 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-07, 11:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα παρακαλουσα τα ονοματα ξενων προσωπικοτητων να τα γραφετε και στα λατινικα ωστε να μπορουμε να ψαχνουμε περισσοτερα στο Ιντερνετ
Όπως θα πρόσεξες Μιχάλη αναμετέδωσε είδηση μαζί με την πηγή. Τα παράπονα σου λοιπόν στην πηγή.

Η αναζήτηση σου θα πρέπει να γίνει σαν Abbé Pierre με αυτό το όνομα που είχε στην αντίσταση εμεινε γνωστός.

Τελικά το κατά κόσμο όνομα είναι : Henri Grouès

Αρκούσε να μπεις στον Φιγκαρό σήμερα για να δεις άρθρα επί άρθρων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 23-01-07 στις 12:11
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-07, 11:57
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ομολογώ ότι δεν είχα ακούσει για τον Abbé Pierre, αυτά που διάβασα όμως με συγκλόνισαν για την δραστηριότητα του, και με έκαναν να αναρωτιέμαι αν στην εποχή μας είναι εύκολο να αντισταθείς όπως αυτός.
Βέβαια ίσως στην εποχή του τα πράγματα να ήταν ακόμα πιο δύσκολα καθώς κάποια δεδομένα που μας φαίνονται αυτονόητα σήμερα τότε ήταν μεγάλα ταμπού.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-07, 12:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια ίσως στην εποχή του τα πράγματα να ήταν ακόμα πιο δύσκολα καθώς κάποια δεδομένα που μας φαίνονται αυτονόητα σήμερα τότε ήταν μεγάλα ταμπού.
Ιδιαίτερα αν τα συνδιάσεις με την πιο αυστηρή όψη του Βατικανού, ο άνθρωπος έκανε απίστευτα πράγματα.

Εγώ τον γνώρισα διαβάζοντας για τους παρτιζάνους και την γαλλική αντίσταση και ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα ότι ζούσε μέχρι τις ημέρες μας. Σήμερα οι χιλιάδες εβραίοι ρομά και διωκόμενοι από τους ναζί ομοφυλόφιλοι κλπ θα πρέπει να κλαίνει για τον άνθρωπο, που αντιστάθηκε ακόμα και στους προκυνημένους καθολικούς και με την δύναμη του έγινε σύμβολο.

Λυπάμαι πραγματικά που δεν ήξερα για το έργο που συνέχιζε να κάνει μέχρι σήμερα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-07, 22:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα παράπονα τα έκανα γενικώς. Πράγματι μετά απο λίγο (πριν μου απαντήσεις) μετα απο λιγο ψαξιμο το κατάφερα;

Ενας πραγματικος 'αστικος' ιεραποστολος... δεν χρειάστηκε να πάει στην Αφρικη να βοηθησει τους μαυρους ουτε σε Ινδιες να προσυλητισει... εμεινε στην κανονικη ζουγκλα της πολης και εδειξε οτι δε χρειαζεται να πας μακρυα για να δωσεις τους αγωνες σου

Διαβάζοντας τα παραπάνω, λυπάμαι κι εγώ που, παρότι δεν είμαι μακρυά απο τις ενημερώσεις και διοργανώσεις συγκεκριμένης εκκλησίας (Κάριτας κλπ) δεν τον άκουσα ποτέ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 23-01-07 στις 22:43
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-07, 22:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας τα παραπάνω, λυπάμαι κι εγώ που, παρότι δεν είμαι μακρυά απο τις ενημερώσεις και διοργανώσεις συγκεκριμένης εκκλησίας (Κάριτας κλπ) δεν τον άκουσα ποτέ
Δεν νομίζω ότι ήταν πολύ συμπαθής στο Βατικανό ο Αββάς Πιέρ, κοντραρίστηκε με τις αρχές της εκκλησίας πολλές φορές και εκεί έδειξε πόσο σπουδαίος άνθρωπος ήταν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-07, 14:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Οι Γάλλοι καθολικοί ζητούν επιμόνως ο Αββάς Πιέρ να ανακηρυχτεί άγιος από το Βατικανό, αλλά μάλλον είναι φωνή χωρίς αντίκρισμα, μιας και ο Αββάς πήγε κόντρα σε πολλές επιταγές του Βατικανού και έκανε πάντα αυτό που του έλεγε η συνείδηση του.

Είναι τόση η υποκρισία της εκκλησίας στην ανακήρυξη αγίων, που είναι να απορεί κανείς ποιος πραγματικά άξιζε την αγιοσύνη του και ποιος όχι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.