Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι απαραίτητα τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια;
Ναι 28 66,67%
Όχι 9 21,43%
Ίσως 4 9,52%
Δεν ξέρω/δεν απαντώ 1 2,38%
Ψήφισαν: 42. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-06, 08:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ιδιωτικά πανεπιστήμια

Χρειαζόμαστε στην Ελλάδα ιδιωτικά Πανεπιστήμια;

Προτιμάτε τα ελληνόπουλα να φεύγουν στο εξωτερικό για σπουδές;

Το επίπεδο των Ιδιωτικών Πανεπιστημίων δεν θα είναι του επιπέδου των δημοσίων;

Με αυτά και με πολλά άλλα θέματα, που θα προσθέσουν τα μέλη μας, θα ξεκινήσει ένα πιστεύω πολύ θερμό Club στην AcroBase.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-06, 10:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Γιατί όχι Ιδιωτικά Πανεπιστήμια;

Έχω την εντύπωση ότι πίσω από περιχαρακωμένες συντεχνιακές απόψεις, κρύβεται όλη η αντίδραση για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.

Πιστεύω ότι

1ον Όπως σ΄ όλον τον κόσμο, η ιδιωτική ανωτάτη εκπαίδευση, πρέπει να υφίσταται.

2ον Ποια η διαφορά Έλληνα μου φοιτητή που διαδηλώνεις στους δρόμους, αν οι 100.000 που σπουδάζουν στο εξωτερικό, σπουδάσουν στην χώρα τους, πληρώνοντας ΕΛΛΗΝΕΣ καθηγητές;

3ον Τι φωνάζεις εσύ μεταπτυχιακέ; Αύριο και εσύ μπορείς να βρεις μια δουλειά σε ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο.

4ον Γιατί γκρινιάζεις Καθηγητή δημοσίου πανεπιστημίου, παρέχεις τόσο σοβαρές υπηρεσίες και φοβάσαι μπας και πέσει το πανεπιστημιακό επίπεδο;

Εγώ να συμφωνήσω με όλους, όσο αναφορά με το πλαίσιο μιας ανωτάτης πανεπιστημιακής αρχής ιδιωτικών συμφερόντων. Να τους πατήσουν κάτω να έχουν ένα πολύ υψηλό επίπεδο, να προσφέρουν εργαστήρια και έρευνα αξιόλογα και αξιόμαχα. Να υπάρχει έλεγχος καθημερινός και να δοθούν οι άδειες όχι με μέσα και διαπλοκές, αλλά έντιμα και αξιοκρατικά, από ένα φορέα που να είναι αποδεκτός απ’ όλους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-06, 11:50
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Με καλύπτεις 100%.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-06, 12:19
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios
έχουν ένα πολύ υψηλό επίπεδο, να προσφέρουν εργαστήρια και έρευνα αξιόλογα και αξιόμαχα. Να υπάρχει έλεγχος καθημερινός και να δοθούν οι άδειες όχι με μέσα και διαπλοκές, αλλά έντιμα και αξιοκρατικά, από ένα φορέα που να είναι αποδεκτός απ’ όλους.
Αυτά τα όμορφα που αναφέρεις προϋποθέτουν πολύ μεγάλες επενδύσεις που δεν νομίζω οτι κάποιος ιδιώτης θα θελήσει να πραγματοποιήσει (εκτός και αν μιλάμε για δωρητή-ευεργέτη). Το κόστος μια πανεπιστημιακής σχολής που θέλει να έχει ένα υψηλό επίπεδο είναι απαγορευτικό με τους όρους της αγοράς βεβαίως. Τι θα γίνει ; Ιδιωτικά κολέγια τα οποία ούτε κατα διάνοια μπορούν να συγκριθούν με τα δημόσια πανεπιστήμια θα βαφτιστούν σε μια νύχτα ίσοτιμα των κρατικών Α.Ε.Ι. Τα δίδακτρά τους θα αυξηθούν και οι απόφοιτοί τους θα απολαμβάνουν τουλάχιστο ως προς τις προσλήψεις στον δημόσιο τομέα τα ίδια δικαιώματα με τους αποφοίτους των δημόσιων σχολών.

Αν η πολιτεία πιστεύει οτι ο ιδιωτικός τομέας μπορεί να παράσχει υπηρεσίες εκπαίδευσης υψηλού επιπέδου για ποιόν λόγο δεν θα επιτρέψει κατά τα λεγόμενα να μην δημιουργηθεί μη κρατική ιατρική σχολή ; Η απάντηση είναι εύλογη και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα περιοριστούν σε τμήματα ανώδυνα και light, σαν τα πτυχία που παρέχουν τα ήδη υπάρχοντα ΙΕΚ και κολέγια. Έχει δεί κανείς ΙΕΚ που να προσφέρει διπλώματα φυσικής, χημείας ή βιολογίας ; Αν είναι δυνατόν ! Με την ίδια λογική θεωρώ αδύνατο να υπάρξει ιδιωτικό πανεπιστήμιο που να οργανώσει π.χ. τμήμα μαθηματικών. Μανατζμεντ, φρου φρου και αρωματα θα δείτε πολλά ! :-)

Άποψη μου είναι οτι η λύση βρίσκεται στην στήριξη και ενίσχυση του δημόσιου πανεπιστήμιου. Η εμπειρία μου απο τα 4 χρόνια σπουδών και η άμεση σύγκριση την οποία καθημερινά τώρα κάνω με το αγγλικό πανεπιστήμιο δείχνει οτι η ποιότητα των ελληνικών πανεπιστημίων είναι πολύ καλή. Μπορεί να υστερούμε σε οργάνωση και τάξη αλλά ακαδημαϊκά το επίπεδο είναι υψηλό. Πάσχουμε στην έρευνα αλλά αυτό είναι θέμα και χρηματοδότησης και θεσμικού πλαισίου. Μην απαξιώνουμε λοιπόν ιδρύματα ετών και διδάσκοντες με πείρα χρόνων για να προετοιμάσουμε το έδαφος για να κερδοσκοπήσουν για άλλη μια φορά οι διαπλεκόμενοι.

Μην ξεχνάμε τέλος οτι πανεπιστήμια όπως τα Harvard η το MIT είναι 200 ετών και απευθύνονται στην παγκόσμια φοιτητική κοινότητα. Επειδή άκουσα το επιχείρημα " και το χάρβαρντ ιδιωτικό είναι " !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-06, 12:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ με όλους. Το κόνσεπτ του ιδιωτικού πανεπιστημίου, ως κόνσεπτ, είναι απαραίτητο καθότι το σύστημα των εισαγωγικών εξετάσεων ούτε ήταν ούτε είναι ό,τι πιο δίκαιο υπάρχει.

Κάποιος που... στερείται το IQ του να μπει στο Πανεπιστήμιο και... τουλάχιστον έχει λεφτά, ας έχει το δικαίωμα να μπει σε πανεπιστήμιο... πληρώνοντας (αντί να πάει στο εξωτερικό)

Εκτός όμως απο τις κατευθυνόμενες αντιδράσεις και προφάσεις ακαδημαικών και φοιτητών, είναι ανησυχητικό το πώς θα υλοποιηθεί αυτό το κόνσεπτ, πως θα το εκμεταλλευτούν κλπ

Τέλος, μακάρι να μη χρειαζόμασταν ιδιωτικά πανεπιστήμια, ούτε καν ιδιωτικά σχολεία. Αλλά δε γίνεται αλλιώς...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-06, 13:43
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Κρίνοντας από το τι έγινε φέτος με τις καταλήψεις,νομίζω ότι δε χρειάζεται να πω πολλά....Χίλιες φορές καλύτερα να πληρώνω για αξιοπρεπείς και ανεμπόδιστες σπουδές,παρά να μου κλείνουν την πόρτα της σχολής μου 10 τσουτσέκια επειδή βαριούνται να διαβάσουν...Έλεος πια με την ασυδοσία και την τάση στασιμότητας στην Ελλάδα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-06, 15:02
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Να συμπληρώσω οτι στην Κωνσταντινούπολη υπάρχει το πανεπιστήμιο Κοτς (Koc) το οποίο είναι ιδιωτικό , ιδρύθηκε μόλις το 1993 και θεωρείται απο τα καλύτερα. Για μένα αποτελεί πρότυπο ανάπτυξης μη κρατικού πανεπιστημιακού ιδρύματος, δεν γνωρίζω πώς χρηματοδοτήθηκε αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στην διεύθυνση www.ku.edu.tr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-06, 15:09
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Άμα και στην Ελλάδα δεν είχαν οι περισσότεροι τόσο "κολλημένα" μυάλα τότε θα είχαμε και εμείς ήδη ιδιωτικά πανεπιστήμια και τα δημόσια θα αναγκάζονταν τότε να ανεβάσουν το ποιοτικό τους επίπεδο...Αλλά..........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-07-06, 15:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Αυτά τα όμορφα που αναφέρεις προϋποθέτουν πολύ μεγάλες επενδύσεις που δεν νομίζω ότι κάποιος ιδιώτης θα θελήσει να πραγματοποιήσει (εκτός και αν μιλάμε για δωρητή-ευεργέτη).
Γίνονται πολλές επενδύσεις Ανδρέα μου στα δημόσια Πανεπιστήμια; Είσαι πολύ ευχαριστημένο με το επίπεδο σπουδών;

Είδες πουθενά στην Ελλάδα (εκτός ολίγων εξαιρέσεων) σωστά εργαστήρια, αξιόπιστη έρευνα; καθηγητές που τιμούν την ιδιότητα τους (εκτός των εξαιρέσεων πάντα που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα);

Εγώ βλέπω ένα καθηγητικό κατεστημένο που λυμαίνεται τις όποιες επιδοτήσεις προς ίδιον όφελος. Εγώ παρατηρώ σχολές που οι καθηγητές ασχολούνται περισσότερο με τον τίτλο που διαθέτουν σε εξωτερικές δουλειές και όχι με τους φοιτητές τους.

Δεν θα αναφέρω Σχολή και Πανεπιστημιακό ίδρυμα, εργάστηκα για λίγο καιρό τα τελευταία χρόνια με σύμβαση έργου σε μια σχολή, είδα σημεία και τέρατα, είδα καθηγητές να αγοράζουν για τα τμήματα τους ξεπερασμένους ηλεκτρονικούς υπολογιστές υπερτιμημένους σε απίστευτα όρια. Είδα να αγοράζουν projectorες, δήθεν για χρήση στα μαθήματα τους και κατέληγαν αλλού;.
Είδα κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος και μελαγχόλησα.

Είδα αδιαφορία για το μάθημα, τους φοιτητές και την διδακτέα ύλη.

Είδα όμως με σεβασμό άλλους καθηγητές, παραμελημένους, που έδιναν και την ψυχή τους για το λειτούργημα τους.

Απορρίπτουν την αξιολόγηση των ανωτάτων πνευματικών ιδρυμάτων και των καθηγητών γιατί γνωρίζουν τι θα υποστούν.

Πάνω απ΄ όλα και όλους υπερασπίζουν τα συντεχνιακά τους συμφέροντα.

Τι θα κάνουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, για μένα; Θα δώσουν δουλειά σε χιλιάδες μεταπτυχιακούς, μερικά απ’ αυτά θα ακολουθήσουν την πεπατημένη των ήδη παράνομα υπαρχόντων πανεπιστημιακών σχολών, δήθεν σαν παραρτήματα και παραμάγαζα άγνωστων πανεπιστημίων της αλλοδαπής.

Άλλα θα θελήσουν να διακριθούν, θα θελήσουν να προσφέρουν υψηλό επίπεδο μόρφωσης για να ξεπεράσουν τους άλλους, αφού θα υπάρχει ο πέλεκυς της αξιολόγησης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-07-06, 15:32
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Ακριβώς!!!Αλλά στην Ελλάδα οι περισσότεροι δε λένε να καταλάβουν αυτά τα πολύ απλά που λέει ο xenios....Έχουνε μάθει να τα έχουν όλα έτοιμα....Πτυχίο χωρίς διάβασμα,δουλειά χωρίς δουλειά κλπ...Α ρε ένα χέρι ξύλο που θέλουν μερικοί.....:-t :-t

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 27-07-06 στις 15:35
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-07-06, 12:36
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ολοι έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση, είτε αυτή είναι δημόσια είτε ιδιωτική.

Δεν μπορείς να στερήσεις σε κάποιον το δικαίωμα επιλογής. Ετσι αναγκάζεται πολύς κόσμος
να φύγει στο εξωτερικό για να μπορέσει να σπουδάσει. Αλλοι που δεν έχουν αυτή την οικονομική
δυνατότητα για σπουδές στο εξωτερικό (ακριβή η ζωή έξω, αν και τώρα τελευταία αυτό παίζεται
γιατι έτσι όπως έχουν ανέβει όλα πάνω στην Ελλάδα, αναρωτιέμαι...) να μπορούν τουλάχιστων
να κάνουν κάτι στην Ελλάδα.

Εξάλλου αυτό που κατάλαβα δεν είναι τα πανεπιστήμια και τα διπλώματα. Αν πραγματικά είσαι
καλός και αξίζεις, όπου και να σπουδάσεις, όπως και να σπουδάσεις, στο τέλος θα δείξεις
τι αξίζεις...
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-07-06, 20:45
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Προσωπικά πιστεύω ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια χρειάζονται αν και μόνο αν :

1. Δεν μπορούμε σαν κράτος να χρηματοδοτήσουμε τα δημόσια πανεπιστήμια έτσι ώστε να μπορούν να παρέχουν υψηλού επιπέδου συνθήκες σπουδών. Όσον αφορά το επίπεδο σπουδών επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω αν είναι τόσο χαμηλό κατά γενική περίπτωση και πιστεύω ότι πρέπει να εξετάζεται κατά περίσταση.
2. Μπορεί να υπάρχει κάποια δικλείδα έτσι ώστε να είναι πραγματικά ιδιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα κι όχι ακριβοπληρωμένα ΙΕΚ που παρουσιάζονται ως πανεπιστήμια.

Όσον αφορά τώρα τις καταλήψεις, άσχετα αν είμαι προκατειλλημένος με τον συνδικαλισμό στην Ελλάδα, πιστεύω ότι ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να δείξει η δική μου γενιά ότι δεν κοιμάται.

Δ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-07-06, 20:53
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jimm
Όσον αφορά τώρα τις καταλήψεις, άσχετα αν είμαι προκατειλλημένος με τον συνδικαλισμό στην Ελλάδα, πιστεύω ότι ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να δείξει η δική μου γενιά ότι δεν κοιμάται.

Δ.
Μόνο που τελικά "κοιμήθηκε" η εξεταστική...........
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-07-06, 15:34
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nontasg
Μόνο που τελικά "κοιμήθηκε" η εξεταστική...........
Τα πάντα έχουν ένα κόστος όμως.

Δ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-07-06, 15:43
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jimm
Τα πάντα έχουν ένα κόστος όμως.

Δ.
Σίγουρα,αλλά για πέστο αυτό σε τόσα παιδιά που έχασαν τη εξεταστική τους με τις καταλήψεις και θα πρέπει να πληρώσουν extra ενοίκια για τη διαμονή τους στην πολή όπου σπουδάζουν....Και για ρώτα και τους μαγαζάτορες που έπαθαν τόσες ζημιές τα μαγαζιά τους από τις πορείες........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.