Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-09, 11:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η IBM βάζει στην πρίζα το μεγαλύτερο υπολογιστικό νέφος

Η International Business Machines παρουσίασε το μεγαλύτερο μέχρι σήμερα υπολογιστικό νέφος, μια υπηρεσία για επιχειρήσεις την οποία θα χρησιμοποιήσει και η ίδια ως κεντρική αποθήκη για τα δεδομένα της.

Τα λεγόμενα υπολογιστικά νέφη επιτρέπουν στις επιχειρήσεις να αποθηκεύουν τα δεδομένα τους και να τρέχουν το μηχανογραφικό τους λογισμικό σε απομακρυσμένα κέντρα δεδομένων, αντί σε δικούς τους διακομιστές. Η λύση αυτή μειώνει σημαντικά το κόστος για εξοπλισμό, τεχνική υποστήριξη και ηλεκτρική ενέργεια.

Η IBM παρουσιάζει τώρα το Smart Analytics Cloud, μια υπηρεσία νέφους που επιτρέπει στις εταιρείες να αναζητούν απαντήσεις ή μοτίβα σε τεράστιους όγκους πληροφορίας.

Όπως αναφέρει το AFP, η υπηρεσία αναπτύσσεται στη βάση του Blue Insight, ενός νέφους για εσωτερική χρήση το οποίο θα αποθηκεύει 1 Petabyte (1.000 TB) πληροφορίας στην οποία θα έχουν πρόσβαση και οι 200.000 υπάλληλοι της IBM σε όλο τον κόσμο.

Με το Smart Analytics Cloud, η IBM ελπίζει να ανταγωνιστεί τις Amazon, Google και Salesforce, οι οποίες προσφέρουν αντίστοιχες υπηρεσίες νέφους εδώ και περίπου τρία χρόνια.

Newsroom ΔΟΛ

Σχόλιο : Η έκφραση "υπολογιστικό νέφος", μετάφραση ποιων αγγλικών λέξεων είναι και γιατί το λένε "νέφος";
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-09, 11:41
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Η έκφραση "υπολογιστικό νέφος", μετάφραση ποιων αγγλικών λέξεων είναι και γιατί το λένε "νέφος";
Smart Analytics Cloud το λένε. Μάντεψε.

Το λένε «νέφος» γιατί η τοπολογία του αφ'ενός δεν έχει σημασία στην πραγματοποίηση της δουλειάς σου (σε συμβατικές εγκαταστάσεις, πρέπει να ξέρεις πόσα μηχανήματα έχεις, σε πόσα θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή σου, πώς θα την τρέχουν, πώς είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους, πώς θα τα συντηρήσεις, κλπ).

Αφ'ετέρου, η τοπολογία αλλάζει δυναμικά και συνέχεια.

Σε διαγράμματα τοπολογίας δικτύων, το Internet απεικονίζεται ως συννεφάκι.

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο, ο όρος προήλθε από τις τηλεπικοινωνίες.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (18-11-09)
  #3  
Παλιά 18-11-09, 16:06
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Λίγα λόγια για τα "σύννεφα" είχαμε πει κ εδώ.


Πριν λίγες μέρες η Google ανακοίνωσε δραστική μείωση στις τιμές μιας σειράς υπηρεσιών αποθήκευσης για τους χρήστες, ή αλλιώς για τις υπηρεσίες Cloud Storage.

Οι τεχνολογίες προχωράνε, οι πολιτικές των εταιρειών εξελίσσονται και η επεξεργασία ή η αποθήκευση σε κάποιο "σύννεφο" δίνει λύσεις.

Προσωπικά (και το έχω ξαναγράψει) έχω μεγάλο μέρος του υλικού μου σε "σύννεφο" και έχω ανάγκη κάθε φορά για γρήγορη σύνδεση στο ίντερνετ. Τα θέματα ασφάλειας, στη δική μου δουλειά δεν με απασχολούν από την άποψη ότι το υλικό μου είναι ελεύθερο για κοινοποίηση σε τρίτους. Όποιος θέλει το χρησιμοποιεί και αν έχει την καλή διάθεση με ενημερώνει πρώτα και αναφέρει και την πηγή.

Όμως γενικά η γρήγορη επεξεργασία, η ευκολία στη διαχείριση και η ασφάλεια των δεδομένων είναι σημεία που πρέπει να απασχολήσουν κάθε χρήστη υπηρεσίας "σύννεφου" και πολύ περισσότερο πρέπει να απασχολούν τις εταιρείες που καταφεύγουν σε αυτή τη λύση.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.