Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-07, 15:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Έκπτωση 500 ευρώ σε πρωτοετείς φοιτητές και σπουδαστές για αγορά φορητού υπολογιστή

Σχέδιο, ώστε περίπου 13.500 πρωτοετείς φοιτητές και σπουδαστές να αποκτήσουν φορητό ηλεκτρονικό υπολογιστή, με έκπτωση 500 ευρώ, επεξεργάζεται η Κοινωνία της Πληροφορίας.

Το σχέδιο αυτό, όπως γράφει τη Δευτέρα η εφημερίδα Τα Νέα, έχει σαν στόχο οι αποδέκτες της έκπτωσης για την αγορά φορητού Η/Υ να ανέλθουν στο 20% των επιτυχόντων, ενώ μοναδικό κριτήριο θα είναι η βαθμολογία εισαγωγής τους σε κάθε τμήμα-σχολή.

Με τη μέθοδο αυτή, το πρόγραμμα θα καλύψει όλα τα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας, αντίθετα με την αρχική πρόταση, που αφορούσε συγκεκριμένες σχολές της περιφέρειας.

Κατά την εφαρμογή του προγράμματος αυτού, ο δικαιούχος φοιτητής ή σπουδαστής θα απευθύνεται στη γραμματεία της σχολής του, από την οποία θα παραλαμβάνει ένα κουπόνι αξίας 500 ευρώ. Στη συνέχεια, θα απευθύνεται σε κάποιο κατάστημα, θα επιλέγει τον φορητό Η/Υ που επιθυμεί και θα τον αγοράζει, καταθέτοντας το εκπτωτικό κουπόνι των 500 ευρώ.

Το ποσοστό της έκπτωσης θα εξαρτάται και από τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή που επιλέγεται κάθε φορά, δεδομένου ότι στην αγορά υπάρχουν σήμερα φορητοί Η/Υ με ικανοποιητικές επιδόσεις, που πωλούνται προς 800 ευρώ. Η μόνη προϋπόθεση που τίθεται είναι ο υπολογιστής να διαθέτει τα απαραίτητα υποσυστήματα για ασύρματη δικτύωση.

Το σχέδιο αυτό πρόκειται να υλοποιηθεί μέσω του Εθνικού Δικτύου Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ), το οποίο έχει αναλάβει και το πρόγραμμα «Δίοδος» για τη φθηνή πρόσβαση των φοιτητών στο Διαδίκτυο μέσω ευρυζωνικών δικτύων.

Πηγή : Τα Νέα

Σχόλιο :

Με το σκεπτικό ότι βρίσκεις πια φορητό με 600 ευρώ είναι μια καλή ευκαιρία και μπράβο αν γίνει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-07, 18:33
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το σκεπτικό ότι βρίσκεις πια φορητό με 600 ευρώ είναι μια καλή ευκαιρία και μπράβο αν γίνει.
Πολλα λες, για ορισμενα μοντελα παιρνεις και ρεστα απο το 500ρικο.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-07, 18:55
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό ήταν! Μετά από αυτό είμαι πια σίγουρος πως πάμε για
πρόωρες εκλογές! Καλή κίνηση είναι πάντως εάν γίνει
αν και λογικά η έκπτωση των 500 ευρώ θα ισχύει για τους
ακριβούς φορητούς και όχι τα φθηνά μοντέλα των 400+ ευρώ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-07, 22:05
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Φυσικα. Τον ΦΠΑ δεν τον μειωνουν, γιατι θα χασουν. Οταν ομως προκειται για λεφτα της ΕΕ που πρεπει να απορροφηθουν, ειμαστε γενναιοδωροι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη avel : 15-01-07 στις 22:05 Αιτία: Ξεχασα γιατι ηθελα να κανω edit....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-07, 10:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα. Τον ΦΠΑ δεν τον μειωνουν, γιατι θα χασουν.
Σύμφωνα με τις οδηγίες της ΕΕ για τις επιχορηγήσεις, σε καμία δεν περιλαμβάνεται το ΦΠΑ.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-07, 10:54
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τις οδηγίες της ΕΕ για τις επιχορηγήσεις, σε καμία δεν περιλαμβάνεται το ΦΠΑ.
Χμ, ναι, εχεις ενα point, αλλα εγω το εθετα σε πιο γενικη βαση.

Παραδειγμα: Οι μοτοσυκλετιστες διαμαρτυροντουσαν κι εκαναν πορειες, για να πετυχουν μεταξυ αλλων τη μειωση του ΦΠΑ σε εξοπλισμο ασφαλειας (κρανη) σε 9%.

Παραδειγμα δευτερο: Με σκοπο την εξοικονομηση ενεργειας, ηδη εχει περασει ρυθμιση για επιστροφη του ΦΠΑ για χρηση οικολογικων μονωτικων που συγκρατουν τη θερμανση (η κατι παρομοιο).

Τοσο δυσκολο θα ηταν, για οποιον φοιτει στα 4 πρωτα ετη σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, να επιστρεφεται το ΦΠΑ (edit: για αγορα πρωτου Η/Υ, εννοω); Να αξιωθουν οι φοιτητες να βγαλουν και ΑΦΜ...

Semi off-topic -- στην Αγγλια, ειχα διαπιστωσει οτι επιδοτουσαν monitor μεγαλης διαγωνιου για δυσλεξικους -- ενδεικτικο των παροχων που μπορει να εχει κανεις οσον αφορα τους ηλεκτρονικους υπολογιστες. Εδω, ξοδευουν τις επιχορηγησεις για να εχουν δωρεαν WiFi Hotspots γυρω απο τα δημαρχεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη avel : 16-01-07 στις 10:57 Αιτία: Διευκρινιση. (Η μηπως γραφεται διευκρυνιση; Δε θυμαμαι και ειμαι πολυ τεμπελης για να ψαξω.... Απο το ευκρινεια ομως πρεπει να βγαινει... Τελος παντων)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-07, 11:51
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοσο δυσκολο θα ηταν, για οποιον φοιτει στα 4 πρωτα ετη σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, να επιστρεφεται το ΦΠΑ (edit: για αγορα πρωτου Η/Υ, εννοω); Να αξιωθουν οι φοιτητες να βγαλουν και ΑΦΜ...
Για να γίνει επιστροφή ΦΠΑ πρέπει ο φοιτητής να στήσει εταιρία (έστω προσωπική), να πληρώνει ΤΕΒΕ/ΤΑΕ, να καταθέτει χαρτιά στην εφορία, να, να, να... Εγώ πάντος δεν θα το έκανα για να πάρω πίσω 100 ή 200 ευρώ ΦΠΑ.
Επείσης ποιός σου είπε ότι ισχύει ο όρος "επιστροφή ΦΠΑ" στην χώρα μας; Χεχεχε

Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω, ξοδευουν τις επιχορηγησεις για να εχουν δωρεαν WiFi Hotspots γυρω απο τα δημαρχεια.
Είπαμε... Το να είσαι άστεγος στην Αθήνα έχει και τα καλά του. Στήνεις το χαρτόκουτό σου στο Σύνταγμα και έχεις και τσάμπα Internet.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.