Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Κινητή τηλεφωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-07, 09:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
H Apple παρουσίασε το iPhone

Η ώρα του iPhone



Μίνι υπολογιστής με πάχος μόλις 11,6 χιλιοστά
Την πρώτη της συσκευή κινητής τηλεφωνίας παρουσίασε η Apple, ελπίζοντας να αξιοποιήσει την τεράστια επιτυχία που γνωρίζουν τα iPod, συνώνυμα του mp3 player.

Ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας Στιβ Τζομπς παρουσίασε την Τρίτη στο Σαν Φρανσίσκο, ενώπιον 2.000 προγραμματιστών, το από καιρού αναμενόμενο iPhone, χαρακτηρίζοντάς το μαγική συσκευή που θα φέρει επανάσταση στον κλάδο των τηλεπικοινωνιών.

Το iPhone θα διατίθεται στις ΗΠΑ από τον Ιούνιο και στην Ευρώπη το δεύτερο εξάμηνο του έτους, με κόστος από 499 έως 599 δολλάρια (385 - 460 ευρώ) για τις δύο εκδόσεις, που θα έχουν σκληρό δίσκο χωρητικότητας 4GB και 8GB.

Η πάχους μόλις 11,6 χιλιοστών συσκευή συνδυάζει κινητό τηλέφωνο, iPod με οριζόντια οθόνη widescreen και προσφέρει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μία από τις μεγάλες του καινοτομίες, σύμφωνα με το Τζομπς, είναι η πρωτοποριακή οθόνη αφής που επιτρέπει στο χρήστη να γράφει με τα δάκτυλα.

"Με το iPod αλλάξαμε τα πάντα το 2001. Θα το επαναλάβουμε το 2007 με το iPhone", πρόσθεσε ο συνιδρυτής της Apple.

Ακόμη, η εταιρεία παρουσίασε την Apple TV, μία συσκευή που επιτρέπει την ασύρματη μετάδοση σήματος μουσικής και βίντεο από τον υπολογιστή σε τηλεόραση που βρίσκεται σε άλλο χώρο.

Μετά την ανακοίνωση των σχεδίων της εταιρείας, οι μετοχές της παρουσίασαν άνοδο 8% στο χρηματιστηριακό κλείσιμο.

iPhone: Τεχνικά χαρακτηριστικά

Οθόνη: 3,5 ιντσών
Ανάλυση οθόνης: 320Χ480 (160 ppi)
Μέθοδος εισαγωγής: Multi-touch
Λειτουργικό σύστημα: OS X
Αποθήκευση: 4GB ή 8GB
GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
Ασύρματη σύνδεση: Wi-Fi (802.11b/g), EDGE, Bluetooth 2.0
Κάμερα: 2.0 megapixel
Μπαταρία: Έως 5 ώρες συνομιλίας, βίντεο, περιήγησης στο ίντερνετ, έως 16 ώρες μουσική
Διαστάσεις: 115Χ61x11,6 χιλιοστά
Βάρος: 135 γραμμάρια

Πηγή : SKAI.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-07, 21:10
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντα η Apple κάνει την αρχή στις τεχνολογικές ιδέες και μετά οι υπόλοιποι ακολουθούν, εάν βέβαια το προϊόν σημειώσει εμπορική επιτυχία.

Αυτό βέβαια προς όφελος των καταναλωτών, διότι έτσι - με τον ανταγωνισμό - πέφτουν και οι τιμές ενόσο αυξάνεται η ζήτηση.
Δεν έχουμε τώρα παρά να δούμε και την Microsoft να αναπτύσει κάτι παρόμοιο, αν θέλει να μείνει σε αυτό το τεχνολογικό "παιχνίδι".
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-07, 09:40
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Einstein Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα η Apple κάνει την αρχή στις τεχνολογικές ιδέες και μετά οι υπόλοιποι ακολουθούν, εάν βέβαια το προϊόν σημειώσει εμπορική επιτυχία.
Καλά, όχι και πάντα... Ούτε καν το IPod δεν ήταν το πρώτο MP3 Player.
Η ιδέα του κινητού τηλέφωνου/mp3 player/φορητού υπολογιστή υπάρχει από πολλές εταιρίες εδώ και χρόνια. Όσο για χωρητικότητες, τα 4GB τα προσφέρει και το N93.
Τελευταία τεχνολογική ιδέα της Apple που έπιασε ήταν νομίζω η ιδέα του ποντικιού;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-07, 13:35
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το iPhone θα διατίθεται στις ΗΠΑ από τον Ιούνιο και στην Ευρώπη το δεύτερο εξάμηνο του έτους, με κόστος από 499 έως 599 δολλάρια (385 - 460 ευρώ) για τις δύο εκδόσεις, που θα έχουν σκληρό δίσκο χωρητικότητας 4GB και 8GB.
Αμφιβαλλω. Αυτη η τιμη στις ΗΠΑ ειναι με διετες συμβολαιο με εταιρια κινητης.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λειτουργικό σύστημα: OS X
ΔΕΝ ειναι το ιδιο OSX που υπαρχει στους Mac, και συμφωνα με τις φημες και τις πληροφοριες μεχρι στιγμης, δε θα επιτρεπει σε οποιονδηποτε να αναπτυξει προγραμματα για αυτο. Θα ειναι, δηλαδη, ως επι το πλειστον κλειστη συσκευη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-07, 08:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η ώρα του iPhone



Το iPhone επιδεικνύει κάποιες από τις λειτουργίες του
Μία ώρα μετά τα μεσάνυχτα (ώρα Ελλάδος) αποκαλύπτεται στους αμερικανούς καταναλωτές το iPhone, η -για πολλούς- πολυπόθητη νέα συσκευή της Apple, που συνδυάζει λειτουργίες κινητού τηλεφώνου, mp3 player και φορητού υπολογιστή.

Τα καταστήματα της εταιρείας πολιορκούνται εδώ και αρκετές ημέρες από φανατικούς "γκατζετάκηδες", μερικοί από τους οποίους έχουν κατασκηνώσει έξω από τα μαγαζιά για να είναι μεταξύ των πρώτων που θα αποκτήσουν το iPhone.

Για να μπορέσει να προετοιμασθεί καλύτερα για το κύμα των υποψήφιων αγοραστών, η εταιρεία αποφάσισε να μην ανοίξουν τα καταστήματά της στις ΗΠΑ τις κανονικές ώρες, αλλά στις 6 το απόγευμα (τοπική ώρα), ενώ έθεσε ως αυστηρό κανόνα ότι κάθε πελάτης δεν μπορεί να αγοράσει πάνω από δύο iPhone.

Η αδημονία των πιστών οπαδών της τεχνολογίας για τη νέα συσκευή οδήγησε αρκετά σάιτ και blog σε ζωντανή κάλυψη του συνωστισμού που παρατηρείται έξω από τα καταστήματα, ενώ το Gizmodo μεταδίδει σε livestream εικόνες από την ουρά που έχει σχηματισθεί έξω από Apple Store στο Σαν Φρανσίσκο. Παράλληλα, πολλοί έχουν βγάλει τα iPhone που έχουν προαγοράσει σε online δημοπρασίες.

Το iPhone είναι κινητό τηλέφωνο quad-band, διαθέτει οθόνη αφής 3,5 ιντσών, συνδεσιμότητα Wi-Fi, ψηφιακή φωτογραφική μηχανή και κάμερα, καθώς και λογισμικό περιήγησης στο ίντερνετ. Αντίθετα, δεν έχει πληκτρολόγιο, αφού ο χρήστης θα μπορεί να αξιοποιήσει τις λειτουργίες του μέσω της οθόνης αφής και του προηγμένου λογισμικού που διαθέτει.

Η ανυπομονησία του κυρίου αυτού, όπου να 'ναι θα ανταμειφθεί...

Η συσκευή διατίθεται σε δύο τύπους, με μνήμη 4ΜΒ ή 8 ΜΒ, ενώ η μπαταρία της -σύμφωνα με τον κατασκευαστή- φτάνει για οκτώ ώρες συνομιλίας ή για έξι ώρες σερφάρισμα στο διαδίκτυο ή για επτά ώρες βίντεο.

Οι πρώτες κριτικές του iPhone είναι σε γενικές γραμμές θετικές. Ως αρνητικά στοιχεία αναφέρονται το γεγονός ότι χρειάζεται προσπάθεια για να συνηθίσει κανείς τη δακτυλογράφηση μέσω της οθόνης αφής, ότι οι ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων δεν είναι ικανοποιητικές και ότι δεν υποστηρίζει δίκτυα 3G.

Σε ό,τι αφορά το τελευταίο, πάντως, το iPhone αναμένεται να υποστηρίζει 3G μέχρι το φθινόπωρο, όταν υπολογίζεται ότι θα αρχίσει να διατίθεται στην Ευρώπη.

Η συσκευή τιμάται 499 ή 599 δολάρια (370 - 445 ευρώ) ανάλογα με τη χωρητικότητα και διατίθεται μόνο με συμβόλαιο με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας AT&T.

Η Apple φιλοδοξεί να πωλήσει 10 εκατομμύρια iPhone μέχρι το 2008, αποκτώντας έτσι μερίδιο αγοράς της τάξεως του 1% μεταξύ των κατασκευαστών κινητών τηλεφώνων εντός των επομένων μηνών.

Σχόλιο 1ον : Τι Αμερικάνοι θεέ μου

Σχόλιο 2ον : Σε ποιον Admin που το όνομα του ξεκινάει με Paz και τελειώνει σε azo, σήμερα θα τρέχουν τα σάλια του;

Σχόλιο 3ον : Άγια Βασίλη το κινητό μου έχει χαλάσει
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-07, 18:40
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εν έτι 2007 θα νόμιζε κανείς ότι ο κόσμος δεν θα περιμένει ουρά για ένα ακριβό κινητό. Και όμως στο κατάστημα Apple εδώ στη Βιρτζίνια γινόταν της πόπης.

Αν και γενικά μου αρέσουν τα προϊοντα της Apple, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση πια μανία με το συγκεκριμένο από τότε που ανακοινώθηκε. Λες και περίμεναν δισεκατομμύρια χρήστες κινητών ανά την υφήλιο τον Steve Jobs να τους ικανοποιήσει.

Και το γεγονός ότι είναι κλειδωμένο για να λειτουργεί μόνο μόνο με το ένα δίκτυο GSM (ΑΤ&Τ) στις ΗΠΑ και όχι το άλλο (Τ-Μοbile) είναι αρκετό για να χαρακτηριστεί από εμένα ως "evil".
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-07, 09:51
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
370 Ευρώ το μικρό και με διετές συμβόλαιο σε συγκεκριμένη εταιρία. Ίσως το πιό ακριβό τηλέφωνο που υπάρχει σήμερα, τη στιγμή που άλλες εταιρίες έχουν πολύ καλύτερα κινητά και πιό φτηνά. Για να μην συζητήσουμε το κόστος των εφαρμογών όταν η Apple ακολουθήσει την κλασική τακτική της. Το λειτουργικό του είναι κλειστό ενώ των άλλων ανοιχτό (βλέπε Symbian).

Τσου. Δεν θα πάρω. Ευχαριστώ!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-07, 10:35
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσου. Δεν θα πάρω. Ευχαριστώ!
Μπαμ! (άρχισε η περίοδος του κυνηγιού)

Δεν θα πάρεις; Πρόβλημά σου... (εξάλλου, εσύ έχεις κι άλλα έξοδα τώρα)

Το έχω φιλοσοφήσει το πράγμα. Η ζωή είναι μικρή...

Στο θέμα αυτό, είμαι Atomic_man!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-07, 08:02
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να σου πω με αυτά που γίνονται στα ίδια καταλήγουμε. Δυστυχώς όμως εκτός του ότι είναι μικρή η ζωή είναι και λίγα τα λεφτά... ειδικά για μενα που το μονο που δεν με έχει εντυπωσιάσει είναι τα κινητά.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-07-07, 08:41
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Είναι, όπως είπαμε και παλιότερα, σαν τη σύζυγο και τη γκόμενα. Το παλιό κινητό (σύζυγος) είναι πιστό, κάνει όλα όσα θέλεις και δεν υπάρχει προφανής λόγος να το αλλάξεις.

Το i-phone όμως (γκόμενα), απλά το θέλεις με το που το βλέπεις. Δεν το έχεις πραγματικά ανάγκη, αλλά είσαι πρόθυμος να ξοδέψεις γι' αυτό και να το αποκτήσεις...

(Η παραπάνω "φιλοσοφική θεώρηση/προσέγγιση", ανήκει στο κ. Ν.Δήμου)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 03-07-07 στις 08:48
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-07-07, 18:13
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι είναι το τέλειο επιχείρημα να παρουσιάσω στην μειλίχια και γεμάτη κατανόηση και καθόλου ζηλιάρα σύζυγό μου...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-07-07, 18:18
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι είναι το τέλειο επιχείρημα να παρουσιάσω στην μειλίχια και γεμάτη κατανόηση και καθόλου ζηλιάρα σύζυγό μου...
Βλέπω να μπαίνει στην μπρίζα η ηλεκτρική παντόφλα έτσι και πείς κάτι τέτοιο σύντροφε!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-07-07, 18:26
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ακόμα στην παντόφλα είστε εσείς;;;;
Τυχερέ....

Μου θυμίζεις το λεγεωνάριο στον Αστερίξ πού ήταν στη Βελγική πλευρά των συνόρων...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Platinum : 03-07-07 στις 18:28
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-07-07, 19:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
ακόμα στην παντόφλα είστε εσείς;;;;
Τυχερέ....
Μπα... Ούτε καν στην απλή παντόφλα δεν έχουμε φτάσει. Εσύ σύντροφε; Τόσο χάλια; Μήν μου πείς ότι έχεις ξεπεράσει και την homing σαγιονάρα!

Εγώ απλά προσέχω ότι αγοράζω να έχει υψηλό WAF και χαμηλό WEF. Από τη στιγμή που το WAF του δεν πέφτει κάτω από τον μέσο όρο και το WEF του είναι χαμηλό, δεν έχω ούτε καν γκρίνιες.

Το iPod έχει καλό WAF, αλλά επείσης πολύ υψηλό WEF! Αυτό σημαίνει ότι δεν τη γλυτώνεις εκτός και αν αγοράσεις δύο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-07-07, 08:27
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ποια σαγιονάρα... εδώ διαθέττουμε φονικές ακτίνες που σε παγώνουν με το βλέμμα για να βρίσκει το στόχο το βάζο εμπλουτισμένου κρυστάλλου...

όσο για το iPod καλό αλλά η σύζυγος γενικά δεν εντυπωσιάζεται (κν. τσιμπάει)από οτιδήποτε λειτουργεί. Το μόνο που την ενδιαφέρει είναι ότι φοριέται (αξεσουάρ συμπεριλαμβανομένων) το δε κριτηριο επιθυμητότητας είναι η ικανότητα πρόκλησης αισθήματος ζήλιας στις άλλες γυναίκες.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.