Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-09, 00:05
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Lightbulb ubuntu: file manager

Έβαλα το ubuntu 9.04 και θέλω ένα σοβαρό file manager. Στα παράθυρα χρησιμοποιώ τον xplorer2, που κάνει οτιδήποτε θα ήθελα (*).

Καμία ιδέα;



(*) αριστερά το directory tree, στην υπόλοιπη οθόνη 1,2,3... περιοχές με αρχεία, browse history, queued copy/move, text editor, file preview, macros, shell commands, directory synch, find duplicates, mass rename, κλπ.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-09, 00:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν σου αρεσει ο midnight commander υπαρχει ο gnome commander ο οποιος ομως δε νομιζω να εχει synching, duplicates κλπ, ειναι ομως καλυτερος απο τον default
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-09-09 στις 00:22
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-09, 04:33
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Ok έβαλα τον gnome & μου βγάζει πχ αυτό:

Text Editor does not know how to open remote file. Do you want to download the file to a temporary location and then open it?

Προφανώς δε θέλω, είναι αρχεία που έχω σε network share (πχ pdf, archives, mpeg) και δε γίνεται να κάνω download megabytes κάθε φορά.

Αυτό το μήνυμα το βγάζει για όλα (εννοείται ότι μου λέει το αντίστοιχο application που τα ανοίγει, όχι πάντα text editor).

Ο nautilus δουλεύει κανονικά, δηλαδή τα ανοίγει χωρίς πρόβλημα χωρίς local copy.

Περιέργως στο νετ δεν φαίνεται να τους πολυαπασχολεί αυτό, βρήκα μόνο 2 useful links που τελικά δεν το έλυσαν... Κάποιος έλεγε να πειράξω το /etc/samba/smb.conf, του έβαλα το σωστό workgroup εκεί αλλά τίποτα (μπορεί να είναι και άσχετο).

χμφ...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-09, 12:16
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
(*) αριστερά το directory tree, στην υπόλοιπη οθόνη 1,2,3... περιοχές με αρχεία, browse history, queued copy/move, text editor, file preview, macros, shell commands, directory synch, find duplicates, mass rename, κλπ.
Τα περισσότερα απ' αυτά τα κάνει ο konqueror (και ο dolphin του kde4). Ο dolphin μου έχει γίνει αρκετά συμπαθής ως ένα καλούτσικο preview tool όταν τα thumbnails είναι στο μέγιστο μέγεθος.

Το layout και στα δύο προγράμματα είναι ρυθμιζόμενο όπως το θέλεις (και τα layouts σώζονται για αργότερα ώστε να έχεις διαφορετικά ονομαστικά profiles)

Browse history: και τα δύο έχουν back/forward/up κουμπιά (και το αντίστοιχο history).

Queued copy/move έχουν και τα δύο, αλλά αυτό είναι θέμα των kdelibs, όχι των ίδιων των προγραμμάτων.

Text editor: the unix way (do one thing, do it well): απλά ξεκινάνε τον κατάλληλο editor όταν τον ζητήσεις. Επίσης βλ. παρακάτω.

File preview: ενσωματωμένο σ'όλα τα kdelibs, οπότε το κάνουν κι αυτά.

Macros: βλ. παρακάτω.

Shell commands: βλ. παρακάτω.

Directory sync: βλ. παρακάτω.

Find duplicates: Μπορεί να το έχουν ενσωματωμένο, αλλά δεν το έχω χρειαστεί και δεν είμαι σίγουρος. Βλ. παρακάτω.

Mass rename: βλ. παρακάτω.



Παρακάτω: Και οι δύο, αν θες, σου ανοίγουν ένα shell στο κάτω μέρος (by default) όπου μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, όπως στον Norton Commander, αλλά όχι τόσο περιοριστικά. Μπορείς να εκτελέσεις προγράμματα πάνω στα αρχεία σου (πχ text editors), να φτιάξεις macros (shell aliases/functions), να τρέξεις ό,τι shell command θέλεις (φυσικά δε μπλοκάρει τον file manager), να συγχρονίσεις directories (rsync -vauHS $DIR1 $DIR2), να συγκρίνεις directories, να βρεις duplicates, mass rename (rename s/tif/tiff/ *tif) κλπ.

Λόγω διαφορετικής φιλοσοφίας στο λειτουργικό σύστημα, δεν είναι απαραίτητο ένα πρόγραμμα να κάνει τα ΠΑΝΤΑ, αρκεί να σου δίνει διεξόδους να χρησιμοποιήσεις τα άλλα προγράμματα που κάνουν αυτό που θέλεις (πχ shell).

Υπ'όψη ότι προσωπικά δε χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ file manager, οπότε μπορεί κάλλιστα να υπάρχουν πολύ καλύτερα εργαλεία. Konqueror και dolphin ήρθαν με το KDE μου 4 (sic), αλλά η προτίμησή μου είναι για το shell.

Αν κάποιος γνωρίζει έναν graphical file manager που να μπορώ να δουλέψω πιο γρήγορα και άμεσα από το shell, ας το αναφέρει.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-09, 12:22
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok έβαλα τον gnome & μου βγάζει πχ αυτό:

Text Editor does not know how to open remote file. Do you want to download the file to a temporary location and then open it?

Προφανώς δε θέλω, είναι αρχεία που έχω σε network share (πχ pdf, archives, mpeg) και δε γίνεται να κάνω download megabytes κάθε φορά.
Αυτό το βγάζει επειδή το remote location δεν είναι mounted τοπικά (ως remote filesystem), οπότε δεν είναι προσπελάσιμο ως τοπικό αρχείο και το πρόγραμμα καταφεύγει στο Gnome VFS, που (όπως και τα αντίστοιχα KDE I/O Slaves) ξέρει να κατεβάζει και να ανεβάζει αρχεία, αλλά όχι να ανοίγει αρχεία όπως απαιτεί ένας editor.

Η ιδανική λύση είναι, ανάλογα με το είδος του share, να το κάνεις είτε automount (με autofs) είτε να χρησιμοποιήσεις την αντίστοιχη υπηρεσία του Gnome, αν έχει τρόπο να σου κάνει mount remote filesystems όπως πχ σε Mac, KDE (ή Windows).

Με την ευκαιρία, προφανώς το download των Mbytes γίνεται κι έτσι. Απλά το αρχείο δε σώζεται στον τοπικό σου δίσκο και δεν το προσέχεις.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-09, 00:39
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Konqueror και dolphin ήρθαν με το KDE μου 4 (sic), αλλά η προτίμησή μου είναι για το shell.
Δεν έχω KDE αλλά gnome, τι σημαίνει αυτό στην πράξη; Κάπου διάβασα ότι αν βάλω KDE stuff θα πάνε πιο αργά, επειδή το gnome θα ανοίγει διάφορα "dll-οειδή" για να τρέξει το εν λόγω stuff.
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το βγάζει επειδή το remote location δεν είναι mounted τοπικά (ως remote filesystem), οπότε δεν είναι προσπελάσιμο ως τοπικό αρχείο και το πρόγραμμα καταφεύγει στο Gnome VFS, που (όπως και τα αντίστοιχα KDE I/O Slaves) ξέρει να κατεβάζει και να ανεβάζει αρχεία, αλλά όχι να ανοίγει αρχεία όπως απαιτεί ένας editor.
ΟΚ αλλά τότε ο nautilus γιατί τα ανοίγει; (αλλά δες και αμέσως παρακάτω)
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ιδανική λύση είναι, ανάλογα με το είδος του share, να το κάνεις είτε automount (με autofs) είτε να χρησιμοποιήσεις την αντίστοιχη υπηρεσία του Gnome, αν έχει τρόπο να σου κάνει mount remote filesystems όπως πχ σε Mac, KDE (ή Windows).
Ανακάλυψα ότι το network share προσφέρει και nfs, οπότε έκανα τις αλλαγές στο /etc/fstab (nas.ip.address:/shared /media/nas rw,options) και τώρα τα διαβάζει/ανοίγει! Επίσης είναι απείρως πιο γρήγορο (responsive) το όλο πράγμα.

Θα ήμουν ευτυχής αν δεν υπήρχε ένα πολύ "μικρό" πρόβλημα: δεν μπορώ να αλλάξω τίποτα από τα υπάρχοντα αρχεία/directories του nas

Με περισσότερο ψάξιμο ανακάλυψα ότι αυτά τα αρχεία είναι του user X (τα έγραψα από τα παράθυρα) αλλά μέσω ubuntu μπαίνω ως user Y. Συνεπώς δε μου δίνει permission να κάνω κάτι πάνω από read. Υποθέτω (ίσως...) ότι μπορώ να αρχίσω τα chown κλπ αλλά τότε δεν ξέρω τι θα σημαίνει αυτό για τον τρόπο που θα βλέπω τα αρχεία αυτά στα παράθυρα.

Τελικά λοιπόν έχω μείνει με τα εξής:

* Είτε nfs που δουλεύει άψογα, αρκεί να μη θέλω να κάνω κανενός είδους αλλαγή (που δυστυχώς θέλω).

* Είτε samba (νομίζω; ) που ... δεν ξέρω, δεν "πατάει" καθόλου καλά και είναι γενικώς στο limbo.

Αν βοηθά, η "τοπολογία" είναι winxp+ubuntu+nas, το nas φαίνεται ως shared drive στα winxp και θέλω το ίδιο πράγμα να γίνεται στο ubuntu με full permissions ("everyone full control").
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-09, 09:09
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω KDE αλλά gnome, τι σημαίνει αυτό στην πράξη; Κάπου διάβασα ότι αν βάλω KDE stuff θα πάνε πιο αργά, επειδή το gnome θα ανοίγει διάφορα "dll-οειδή" για να τρέξει το εν λόγω stuff.
Αυτό ακούγεται σαν προπαγάνδα κάποιου ημιμαθή και/ή κολλημένου που βλέπει το KDE και το Gnome όχι ως αμοιβαία συμπληρωματικά αλλά ως ανταγωνιστικά. Μήπως έχεις σχετικό URL;

Όχι, KDE εφαρμογές δεν τρέχουν πιο αργά κάτω από Gnome, ούτε και το αντίθετο (χρησιμοποιώ πολλές Gnome εφαρμογές, και ο window manager μου είναι KDE — παλιά έκανα το αντίθετο).

Το Gnome (και οποιοδήποτε desktop environment) δεν παίζει κανένα ρόλο στη φόρτωση μιας εφαρμογής, είτε είναι για Gnome, είτε για KDE, είτε για Motif, είτε για Qt, είτε για XAW του 1986.

Το μόνο που κάνει η οποιαδήποτε εφαρμογή για να τρέξει μια άλλη είναι να εκτελέσει ένα από τα exec(2) system calls. Τα υπόλοιπα τα φροντίζει το λειτουργικό: σε dynamically linked binaries, ο dynamic linker αυτόματα κάνει memory map (mmap(2) — προσοχή: ΔΕΝ φορτώνει) τα απαραίτητα shared objects (SO — σαν τα DLLs των Windows).

Το SO αποκτά μια διεύθυνση στη μνήμη που αντιστοιχεί 1-προς-1 στα disk blocks του αρχείου στο δίσκο (*), αλλά στην αρχή τίποτε δε φορτώνεται. Όταν το πρόγραμμα απαιτήσει μια ρουτίνα από τη βιβλιοθήκη που προσφέρει το SO, θα εκτελέσει μια περιοχή μνήμης που δεν αντιστοιχεί σε τίποτα ακόμα (ούτε physical ούτε virtual memory). Ο επεξεργαστής χτυπάει page fault μια και αυτό απαγορεύεται, και το λειτουργικό απαντάει φορτώνοντας έξυπνα ένα ή περισσότερα pages (4k σε x86 ή amd64/em64t) από το δίσκο και επιστρέφοντας τον έλεγχο στο πρόγραμμα — ως δια μαγείας η συγκεκριμένη περιοχή μνήμης εμφανίζεται στο πρόγραμμα και η εκτέλεση συνεχίζεται.

Επειδή αυτή η μνήμη είναι shared, φορτώνεται μόνο την πρώτη φορά που θα τη χρειαστεί το πρώτο πρόγραμμα (στη διάρκεια του uptime σου) που θα τρέξεις (όταν το λειτουργικό αρχίσει να μένει από μνήμη θα κάνει deallocate κάποια pages αυτόματα). Οπότε μόνο η πρώτη φόρτωση θα είναι αργή.

Επί τη ευκαιρία, το ίδιο περίπου συμβαίνει και στο binary file (executable) όταν φορτώνεις μια εφαρμογή: όσο μεγάλη και να είναι η εφαρμογή σου, αρχίζει να τρέχει αμέσως (το πότε εμφανίζει το πρώτο της παράθυρο ή αποτέλεσμα διαφέρει φυσικά) γιατί ο kernel φορτώνει μόνο τα 4k pages που χρειάζεται, όταν τα χρειάζεται.

Οπότε, ναι, την πρώτη φορά που θα φορτώσεις konqueror, emacs, firefox, ή οποιαδήποτε εφαρμογή του gnome ή του συστήματος, θα υπάρξει μια μικρή καθυστέρηση καθώς γίνεται dlopen και mmap εσωτερικά. Όταν οι βιβλιοθήκες έχουν ανοίξει, δεν υπάρχει χρονική διαφορά. Στις περισσότερες περιπτώσεις, ο δίσκος σου φορτώνει 100-200k πιο γρήγορα απ'ότι μπορείς να αντιληφθείς, οπότε αυτή η καθυστέρηση είναι θεωρητική, όχι «η ώρα της κλεψύδρας».

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που σε *nix μηχανήματα μετράει το uptime. Όσο πιο πολύ είναι πάνω το κουτί, τόσο πιο (ασυμπτωτικά) optimised γίνεται αυτή η διαδικασία.

Καθυστέρηση στο τρέξιμο της εφαρμογής έχεις μόνο όταν:
  • Η εφαρμογή είναι για Windows (και ο επεξεργαστής σου μπορεί να τρέξει Windows natively, πχ PowerPC, SPARC, HP-PA, MIPS), οπότε έχεις emulation.
  • Η εφαρμογή τρέχει σε virtual machine ή είναι interpreted όπως Java, Python, κλπ.
  • Η εφαρμογή τρέχει σε άλλου είδους emulator (πχ Amiga emulator σε PC, Mac emulator σε PC)
  • Η εφαρμογή είναι instrumented (πχ για profiling, tracing με strace(1), ltrace(1) ή τρέχει κάτω από debugger).
(πρόσεξε ότι δεν περιέλαβα το τρέξιμο εφαρμογών Windows σε PC μέσω WINE, μια και το WINE δεν είναι emulator, virtualiser, κλπ, απλά προσφέρει τα απαραίτητα DLL [γραμμένα για Linux] για να τρέξεις natively τις εφαρμογές windows)

Τέλος, τώρα πια Gnome και KDE συνεργάζονται ακόμα περισσότερο και μοιράζονται πολλή από την εσωτερική τους υποδομή για να μπορούν να επικοινωνούν σωστά. Δεν είναι τόσο ξένα όσο θα'θελε να πιστεύει αυτός που έγραψε το άρθρο/μήνυμα που διάβασες.



(επειδή βιάζομαι δεν απαντάω σε όλο το μήνυμα, θα απαντήσω στο άλλο μισό σύντομα)

--------
(*) Αν θέλεις να το δεις αυτό με λεπτομέρεια, μπορείς να πεις, πχ, ldd /usr/bin/xterm και το λειτουργικό θα φορτώσει τις βιβλιοθήκες του προγράμματος και θα σου πει ποιες είναι αυτές, πού τις βρήκε (αν τις βρήκε), και πού είναι memory mapper. Μπορείς να κάνεις περίπου το ίδιο σε ένα πρόγραμμα που ήδη τρέχει αν έχεις το process ID του (PID) λέγοντας cat /proc/PID/maps (αυτό σου δείχνει όλο το memory map, όχι μόνο τα mapped SOs).
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 07-09-09 στις 09:17
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-09-09, 15:54
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανακάλυψα ότι το network share προσφέρει και nfs, οπότε έκανα τις αλλαγές στο /etc/fstab (nas.ip.address:/shared /media/nas rw,options) και τώρα τα διαβάζει/ανοίγει! Επίσης είναι απείρως πιο γρήγορο (responsive) το όλο πράγμα.
Ένα σημαντικό πρόβλημα είναι ότι έχοντας βάλει το NFS mount στο /etc/fstab, το δήλωσες ως απαραίτητο για το boot του μηχανήματός σου: έτσι, αν το share δεν είναι διαθέσιμο (πχ έχεις βγάλει το καλώδιο δικτύου), τότε το μηχάνημα θα σου πει κάτι τρομακτικό σαν UNEXPECTED INCONSISTENCY και θα αρνηθεί να ξεκινήσει, αφήνοντάς σε στο single user mode (σαν το safe mode των Windows) να τα βγάλεις πέρα με το χέρι.

Είναι καλύτερο να βάλεις τέτοια mounts στον automounter. Ο automounter φροντίζει να κάνει αυτόματα mount directories όταν κοιτάς μέσα τους, και οι παλιοί unixάδες τον αγαπάμε ιδιαίτερα. Παλιά τα GNOME/KDE έπαιζαν ξύλο μαζί του, αλλά τώρα συνεργάζονται μια χαρά. Ο automounter του Debian/Ubuntu, δε, έχει και μερικά εξαιρετικά κολπάκια που το κάνουν να μοιάζει με το Solaris. Θα σου γράψω πώς να τον εγκαταστήσεις παρακάτω.

Πρώτα, ας δούμε γιατί έχεις μόνο read-only πρόσβαση στα αρχεία σου. Πες:

Πχ, ας πούμε ότι τον NFS server σου τον λένε bouzouki:

Κώδικας:
sudo /sbin/showmount -e bouzouki
Export list for bouzouki:
/disk/fs/1a          (everyone)
/disk/fs/1b          (baglamas,defi,arkouda)
...
(Αν το /sbin/showmount δεν υπάρχει, πες sudo aptitude install nfs-common)

Αυτό μας λέει ότι ο NFS server bouzouki επιτρέπει σε όλους να προσπελάσουν το bouzouki:/disk/fs/1a, αλλά το /dsk/fs/1b επιτρέπεται μόνο στους hosts baglamas, defi, και arkouda.

Προφανώς αυτό δουλεύει μια και μπορείς να κάνεις mount. Δοκίμασε το εξής τώρα:

Κώδικας:
sudo mount bouzouki:/disk/fs/1a /mnt
ls -la /mnt
sudo umount /mnt
Αυτό θα μας πει τι συμβαίνει και δε μπορείς να γράψεις στο NFS export. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι:

  • Το NFS export είναι κάποιο Linux/Unix filesystem (ext2, ext3, ufs, κλπ) και τα αρχεία ανήκουν σε διαφορετικό χρήστη και δεν υπάρχει πρόσβαση εγγραφής στα συγκεκριμένα αρχεία. Προσοχή: οι χρήστες διαχωρίζονται από τα αριθμητικά UID τους, όχι από τα ονομαστικά username! Πες id και θα μάθεις τι UID έχεις.
  • Το NFS export είναι NTFS και συμβαίνει το ίδιο ή παρόμοιο πράγμα (πρόβλημα με τα NT permissions).
  • Τα αρχεία στο NFS export ανήκουν στον user root (UID 0), και/ή group root (GID 0). Το NFS χειρίζεται τέτοια αρχεία διαφορετικά (ή μάλλον σου αρνείται πρόσβαση ακόμα κι όταν είσαι root στο τοπικό σου μηχάνημα).
  • Το NFS export είναι read-only από το NAS.
Στην τελευταία περίπτωση, μπορείς να δεις τι έχει συμβεί από τα system logs (πες sudo grep nfs /var/log/daemon.log για να δεις, και/ή έλεγξε τα NFS permissions στο NAS).

Στις άλλες περιπτώσεις, πρέπει να δεις τι ακριβώς συμβαίνει από το όνομα/UID του owner, το όνομα/GID του group, και τα permissions.

Άπαξ και λύσεις αυτό το πρόβλημα, μπορείς να φροντίσεις το mount να γίνεται αυτόματα. Πρώτα εγκαθιστούμε τον automounter (το πακέτο λέγεται autofs στα Debianοειδή):

Κώδικας:
sudo aptitude install autofs
Τώρα, πρέπει να ενεργοποιήσουμε το /net location:

Κώδικας:
echo "/net  /etc/auto.net  --timeout=60" | sudo tee -a /etc/auto.master
Αυτό απλά προσθέτει τη γραμμή στα διπλά εισαγωγικά στο τέλος του αρχείου (η μαγεία με το sudo tee γίνεται για λόγους permissions). Έτσι μπορείς να κάνεις απλώς cut & paste και δε χρειάζεται να ψάξεις το αρχείο με το χέρι (αν δε θέλεις).

Τώρα πρέπει να φτιάξουμε το mount point:

Κώδικας:
sudo mkdir -m 755 /net
Αν σου πει ότι υπάρχει ήδη το /net, τόσο το καλύτερο.

Ξαναξεκινάμε τον autofs:

Κώδικας:
sudo /etc/init.d/autofs restart
Αυτό ήταν! Τώρα, για να προσπελάσεις τον server bouzouki, share /disk/fs/1a, απλά λες:

Κώδικας:
ls -la /net/bouzouki/disk/fs/1a
Ή απλούστατα πηγαίνεις εκεί με τον file manager σου.

Προσοχή! Αν μπεις στο /net, δε θα δεις τίποτα στην αρχή! Πρέπει να μπεις στο /net/bouzouki, αλλιώς το mount δε θα συμβεί. Αυτό μπορεί να μπερδέψει τον file manager σου, και σίγουρα είναι κάπως ενοχλητικό.

Μπορείς να φτιάξεις symlink (shortcut) από το Desktop σου στο /net/bouzouki/disk/fs/1a/ για να γλυτώσεις τον κόπο.

Το NFS mount θα γίνεται αυτόματα unmount μετά από 60 δευτερόλεπτα. Αυτό είναι χρήσιμο για να αποφύγει το περίφημο μήνυμα «NFS server bouzouki not responding still trying» (sic) και το κόλλημα του κουτιού σου αν ξαφνικά το NFS mount εξαφανιστεί (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες).


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Με περισσότερο ψάξιμο ανακάλυψα ότι αυτά τα αρχεία είναι του user X (τα έγραψα από τα παράθυρα) αλλά μέσω ubuntu μπαίνω ως user Y. Συνεπώς δε μου δίνει permission να κάνω κάτι πάνω από read. Υποθέτω (ίσως...) ότι μπορώ να αρχίσω τα chown κλπ αλλά τότε δεν ξέρω τι θα σημαίνει αυτό για τον τρόπο που θα βλέπω τα αρχεία αυτά στα παράθυρα.
Αυτό εξηγεί πολλά (άδικα έγραφα...) Ο καλύτερος τρόπος είναι να επιτρέψεις την πρόσβαση και στους δύο, παρά να αλλάξεις UIDs από δω κι από κει.

Καλύτερα να το κοιτάξεις από το config interface του NAS σου, ώστε να μπορούν και οι δύο να γράφουν. Θυμήσου μόνο ότι στο NFS μετράνε τα νουμεράκια (UID:GID), όχι τα username:groupname. (hint: για να δεις αριθμητικά το user:group ενός directory, πες:

Κώδικας:
ls -land /net/bouzouki/disk/fs/1a/
drwxr-xr-x 3 501 501 4096 Aug 24 00:26 /net/bouzouki/disk/fs/1a/
Η τρίτη και τέταρτη στήλη είναι τα UID και GID αντίστοιχα.


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
* Είτε samba (νομίζω; ) που ... δεν ξέρω, δεν "πατάει" καθόλου καλά και είναι γενικώς στο limbo.
Με Samba (CIFS) παίζει πολύ καλά, είτε το πιστεύεις είτε όχι. Δε χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις κι αυτό αν δε βγάλεις άκρη με το NFS.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-09-09, 16:05
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Σύντομη ερώτηση, χωρίς να μπω προς το παρόν στις λεπτομέρειες που αναφέρεις:

Υπάρχει τρόπος να διαβάζουν/γράφουν όλοι όλα χωρίς να μπλέκουμε με οποιουδήποτε είδους permissions; Everyone full control pretty please;

Κάτι τέτοια με κάνουν να αναπολώ τις απλές εποχές του zx spectrum...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-09-09, 20:19
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύντομη ερώτηση, χωρίς να μπω προς το παρόν στις λεπτομέρειες που αναφέρεις:

Υπάρχει τρόπος να διαβάζουν/γράφουν όλοι όλα χωρίς να μπλέκουμε με οποιουδήποτε είδους permissions; Everyone full control pretty please;

Κάτι τέτοια με κάνουν να αναπολώ τις απλές εποχές του zx spectrum...
Γίνεται, αλλά δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος στην περίπτωσή σου.

Εξαρτάται από το NAS σου, τις δυνατότητές του, το λειτουργικό του, κλπ κλπ. Δε μπορώ να απαντήσω εύκολα χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-09-09, 14:08
alan Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-21 21:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
/disk/fs/1b (baglamas,defi,arkouda)
Παλιότερα είχαμε τα koko,lala etc
Ο νεωτερισμός μ'αρέσει περισσότερο
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
* Είτε samba (νομίζω; ) που ... δεν ξέρω, δεν "πατάει" καθόλου καλά και είναι γενικώς στο limbo.
Το είχα δοκιμάσει παλιότερα σε nas χωρίς πρόβλημα.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει τρόπος να διαβάζουν/γράφουν όλοι όλα χωρίς να μπλέκουμε με οποιουδήποτε είδους permissions; Everyone full control pretty please;
Δε γνωρίζω αν καταλαβαίνω αυτό που έχεις στο μυαλό σου, αλλά από samba μπορεί να χρησιμοποιήσεις guest account, ή να κάνεις user map σε ένα username ή αν χρησιμοποιούσες sticky bit στα share folders για 'περισσότερη' ασφάλεια στη διαγραφή?
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι τέτοια με κάνουν να αναπολώ τις απλές εποχές του zx spectrum...
Εγώ το αναπολώ για το extended shifted keyboard/command

Αποστόλης
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην alan για αυτό το μήνυμα:
Archmage (08-09-09)
  #12  
Παλιά 08-09-09, 15:13
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από alan Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε γνωρίζω αν καταλαβαίνω αυτό που έχεις στο μυαλό σου, αλλά από samba μπορεί να χρησιμοποιήσεις guest account, ή να κάνεις user map σε ένα username ή αν χρησιμοποιούσες sticky bit στα share folders για 'περισσότερη' ασφάλεια στη διαγραφή?
Αφήνοντας προς το παρόν τα automount, αν βάλω στο /etc/fstab τη γραμμή:

//nas/share /mountpoint smbfs userid=foo,passwd=bar,rw 0 0

θα μπορεί ο foo να διαβάζει/γράφει στο share; Μήπως cifs αντί για smbfs;

Μια επιπλέον γραμμή του στυλ:

//nas/share /mountpoint smbfs userid=foo3,passwd=bar3,rw 0 0

θα επιτρέψει στο χρήστη foo3 να διαβάζει/γράφει στο ίδιο share; Δε θα έχω τότε πρόβλημα με τα permissions μεταξύ foo & foo3, για να μην πω και για τα permissions όταν διαβάζω/γράφω από winxp ως fooxp;



Επίσης, λίγη υπαρξιακή αναζήτηση: Αφού το έχουν φτιάξει τόσο όμορφο και γλυκούλι και αυτόματο το ρημάδι, γιατί δεν έχουν βάλει ένα wizard-like-thingy να τα κάνει όλα αυτά; Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είμαι ο μοναδικός που θέλει να ανοίγει/γράφει αρχεία μεταξύ windows & linux hosts. Θα έπρεπε να του δίνω [network users, directories, permissions] και να κάνει τα υπόλοιπα μόνο του. Δεν μπορώ να διανοηθώ οτι κάποιος average user θα τα κάνει αυτά (sudo vi /etc/fstab = panic).
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-09, 09:54
alan Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-21 21:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

//nas/share /mountpoint smbfs userid=foo,passwd=bar,rw 0 0
Το να βάζεις passwords σε plain text readable from all αρχεία (όπως το /etc/fstab) προφανώς έχει ρίσκο και το καταλαβαίνεις.
Θα μπορούσες να κάνεις
Κώδικας:
mount -t cifs //sharefolder /mountpoint -o options credentials=filename
όπου στο filename θα έχεις δυο γραμμές username=...,password=... και το filename έχει permissions 600 πχ owned by root

Δεύτερο αν δεις τις επιλογές του mount -t cifs θα δεις ότι έχεις
user=...
password=...
του χρήστη που κάνει connect στο share folder

και
uid=...
gid=...
του χρήστη/ομάδα που έχει owned all files on mounted system.

Κοίταξε το man mount, man mount.cifs για περισσότερα

Για 'γραφικό wrapper' κοίταξε το LinNeighborhood που είναι samba share browser.
Για file manager που ήταν η αρχική σου ερώτηση χρησιμοποιώ [mc|krusader],dolphin και για 'χαμαλοδουλειά' bash|korn shell.


Αποστόλης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-09, 03:35
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ αλλά τότε ο nautilus γιατί τα ανοίγει;
Υποθέτω ότι εκτελεί διαφορετικό (και gvfs-aware) editor. Μπορείς να ρυθμίσεις τον gnome commander να χρησιμοποιεί (πχ) gedit;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.