Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εσύ πόσο μάγκας είσαι;

Προχθές χάζευα στην τιβί και είδα για έναν γνωστό τραγουδιστή που συνελλήφθη επειδή βρήκαν κοκαΐνη πάνω του, αλλά το αστυνομικό ελτίο δεν αναφέρει το όνομά του. Σε πίεση από δημοσιογράφους, η απάντηση ήταν απλά, ότι δε θέλουν να προσβληθεί το κύρος και να καταστραφεί η καριέρα του καλλιτέχνη.

Ω μα τί όμορφο κράτος! Μεριμνά για τους κακόμοιρους τραγουδιστές που φυσικά ψυχαγωγούν κάθε βράδυ την ελληνική ελίτ και το ελληνικό λαϊκό αίσθημα (και βγάζουν και τρελά λεφτά), αλλά όχι για τους "απλούς Έλληνες πολίτες". Το κύρος και η καριέρα των τελευταίων ποιους ένοιαξε;

Η μαγκιά έχει αλλάξει χαρακτήρα στη χώρα μας. Μάγκας είναι αυτος που παρανομεί και όχι μόνο βγαίνει καθαρός αλλά παίρνει και κάλυψη από το ίδιο το κράτος.

Μάγκας είναι αυτός που απαλλάσεται από το στράτευμα είτε επειδή έχει "σημαντικό" μπαμπά, είτε επειδή θεωρείται πολύ μάγκας για να πάει στρατό σαν όλους εμάς τους άλλους λαλάκες.

Μάγκας είναι αυτός που οδηγάει στη λεωφορειολωρίδα και προσπερνάει όλα τα άλλα κορόιδα που κολάνε στην κίνηση. Είναι αυτός που παρκάρει το 4χ4 σε διάβαση για άτομα με ειδικές ανάγκες.

Μάγκας είναι αυτός που αμοίβεται με τα χρήματα των φορολογούμενων για να κάθεται και να τα ξύνει. Αυτός που ενώ η δουλειά του είναι να υπηρετεί τον πολίτη, βάζει τον πολίτη στην υπηρεσία του.

Μάγκάς είναι ο πολιτικός αξιωματούχος που για χάρη της δημοσιότητάς του, πολώνει τον κόσμο εναντίων αόρατων εχθρών, λαϊκίζει και κάνει επικίνδυνες και αντιδημοκρατικές δηλώσεις.

Κοινώς, μάγκας είναι αυτός που τη βγάζει καθαρή, χωρίς καμία τύψη, εις βάρος αυτών που προσπαθούν όσο μπορούν να είναι νομοταγείς και τυπικοί. Εις βάρος αυτών που παρά τη γενικότερη λάσπη, έχουν και μία κρυφή ελπίδα ότι κάτι μπορούν να προσφέρουν σε αυτή τη χώρα με το λιθαράκι τους.

Και αυτή η μαγκιά περνάει από γενιά σε γενιά. Ξεκινάει από το σχολείο και την οικογένεια. "Κάνε σκονάκι", "μπες στο δημόσιο να τη βγάλεις αραχτά και ωραία και άσε τους άλλους να κόβουν το λαιμό τους". Στο τέλος η μαγκιά αυτή παραμονεύει με νύχια και με δόντια κάθε στιγμή στη ζωή μας και προσπαθεί να μας βγάλει θύματα και κορόιδα. Μία ολόκληρη κοινωνία, ένα κράτος, οι συνάδελφοι, ο ευρύτερος κοινωνικός περίγυρος προάγει αυτή τη μαγκιά και στο τέλος η απλή κοινή λογική, η ευαισθησία και ο νομοταγής βγαίνουν στο περιθώριο.

Δεν είπα και τίποτα καινούργιο, ούτε είδα κάτι για πρώτη φορά. Κάποιες στιγμές όμως αυτό που προσπαθώ να μη βλέπω κάθε μέρα προσπαθεί να ξεσπάει που και που.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-07, 11:18
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλήθεια, αν έπιαναν εμένα ή εσένα σε κάποιο αεροδρόμιο με μερικά γραμμάρια χασίς ή κοκαϊνης πως ακριβώς θα μας "προστάτευαν";
Με πρωτοσέλιδα στις εφημερίδες "Πιάστηκε έμπορος κοκαϊνης στο αεροδρόμιο! Μπράβο στην δίωξη! Ας ακούσουμε τι έχουν να πούν ο πατέρας, η μάνα, η γυναίκα και το παιδί του!" με μία μεγάλη φωτογραφία στο κέντρο της εφημερίδας φυσικά.
Αφού θα μας βίαζαν ψυχολογικά εμάς και όλη την οικογένειά μας θα ανέφεραν με ψιλά γράμματα "δεν αναφέρουμε το όνομά του για λόγους ασφάλειας προσωπικών δεδομένων".
Η διαφορά είναι ότι εμείς δεν έχουμε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ να κλείσουμε μερικά στόματα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-07, 11:39
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καμιά φορά αναρωτιέμαι αν τελικά είναι θέμα μερικών χιλιάδων ευρώ. Δεν ξέρω πχ αν ο εν λόγω τραγουδιστής, έδωσε αμέσως φακελάκι στους εμπλεκόμενους ή αν οι τελευταίοι "φοβούνται" να τον δημοσιεύσουν.

Δεν ξέρω αν ένας τροχονόμος δε θα δώσει κλήση σε έναν βουλευτή, επειδή θα χρηματιστεί ή επειδή θα φοβηθεί ότι θα πάρει μετάθεση στον Έβρο.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-07, 11:54
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μαγκιές και χαριτωμενιές

Μάγκας είναι η πολιτεία που ανεμπόδιστα προστατεύει κατά την κρίση των υπευθύνων της και που δεν χρειάζεται να λογοδοτήσει και πουθενά.
Μάγκας έίναι ο πρωην εργοδότης μου που χρωστούσε χιλιάδες ευρώ σε λογαριασμούς ρεύματος του εργοστασίου, ενώ εμένα θα μου το κόψουν αν δεν πληρώσω.
Μάγκας είναι ο φοροφυγάς επιχειρηματίας, ενώ εγώ ιδρώνω μπας και μου ξεφύγει από λάθος κάτι στη δήλωσή μου.
Μάγκας είναι ο εξωσχολικός που τρομοκρατεί το παιδί μου στο σχόλασμα και πρέπει να το συνοδεύω ανελιπώς, σε μια διαδρομή τριών τετραγώνων όλη κι όλη.
Μάγκας κι ο υπάλληλος που οι κινήσεις του έχουν ρυθμό ταινίας Αγγελόπουλου, ενώ εσύ τσακίζεσαι να προλάβεις το ταμείο που κλείνει, και δεν μπορείς να του πεις και τίποτα, από φόβο μήπως σου παραλείψει κανένα πιστοποιητικό και ξανατρέχεις.
Μάγκας είναι ο καθένας που αντλεί ευχαρίστηση από την άσκηση της όποιας εξουσίας του.
Η λίστα είναι ποικιλόμορφη. Η ανοχή μας, τί ακριβώς είναι;
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-07, 15:56
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 21:32
Φύλο: Άντρας
Μήν τρελαθούμε εντελώς!!!

Συγνώμη ρε παιδιά!!!Αν αυτά που γράφετε είναι ο ορισμόςτου <μάγκα>, τότε ο ορισμός του <μ.....κα>>, ποιός είναι?!!!Πάσαν απάντησιν την αναμένω μειδιαίτερο ενδιαφέον!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-07, 16:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανάλογα με το από ποιά σκοπιά το βλέπεις...
Αν είσαι μέσα στη λίστα πιστεύεις ότι είσαι μάγκας και οι άλλοι είναι κορόιδα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-01-07, 16:37
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Από ποιά σκοπιά;

Με κάλυψε ο Diamond.

(Άλλωστε, θεωρώ οτι ο δεύτερος χαρακτηρισμός, αφορά περισσότερο εμένα που ανέχομαι παρόμοιες καταστάσεις!)
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-07, 17:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ω μα τί όμορφο κράτος! Μεριμνά για τους κακόμοιρους τραγουδιστές
Κωστή το τι όμορφο κράτος πάει στην Κύπρο ή στην Ελλάδα; Γιατί αυτό που αναφέρεις με τον τραγουδιστή και την μικροποσότητα κοκκαίνης, έγινε στο Αεροδρόμιο της Λάρνακας και όχι σε Ελληνικό αεροδρόμιο.

Το θέμα είναι πως έβγαλε από την Ελλάδα την ποσότητα και γιατί η Κύπρος έθαψε το θέμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-07, 18:17
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 10:25
Φύλο: Άντρας
Νομίζω το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ...

!!! ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ Ω ΕΛΛΗΝΕΣ !!!
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-07, 18:20
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστή το τι όμορφο κράτος πάει στην Κύπρο ή στην Ελλάδα; Γιατί αυτό που αναφέρεις με τον τραγουδιστή και την μικροποσότητα κοκκαίνης, έγινε στο Αεροδρόμιο της Λάρνακας και όχι σε Ελληνικό αεροδρόμιο.

Το θέμα είναι πως έβγαλε από την Ελλάδα την ποσότητα και γιατί η Κύπρος έθαψε το θέμα.

Ναι ενώ παλιότερα στην Ελλάδα που είχε πιαστεί γνωστός τραγουδιστής με ποσότητα κοκκαινης πάνω σε μηχανή και τελικά είπαν ότι ήταν σοκολάτα ?
Ή να μην μιλήσουμε για το γνωστό κότερο..που όλοι οι συμμετέχοντες είναι στις σπιταρόνες τους τη στιγμή που μιλάμε...
Θα συμφωνήσω ..ο λαός φαίνεται από τους κυβερνήτες του!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-07, 18:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ενώ παλιότερα στην Ελλάδα που είχε πιαστεί γνωστός τραγουδιστής με ποσότητα κοκκαινης πάνω σε μηχανή και τελικά είπαν ότι ήταν σοκολάτα
Να μιλήσουμε όσο θες, απλά το συγκεκριμένο έγινε στην Κύπρο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-01-07, 21:51
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 21:32
Φύλο: Άντρας
Τζάμπα μάγκες

Νοίζω ότι αυτοί που περιγράφετε και ομοθυμαδόν!!! συμφωνείτε είναι αυτοί που ο νυν πρωθυπουργός ονόμασε <<τζάμπα μάγκες>>. Οι πραματικοί μάγκες, είναι...απέναντι!!! Το παράξενο είναι ότι από ότι βλέπω ανήκετε στους ....απέναντι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-07, 22:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Βάγγος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παράξενο είναι ότι από ότι βλέπω ανήκετε στους ....απέναντι!!!
Θα μας το επεξηγήσεις λίγο αυτό να το καταλάβουμε, εμείς οι .... απέναντι :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-01-07, 22:09
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απέναντι ;;;

Τα ερωτηματικά μου, δίπλα σ' εκείνα του Στέλιου.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-07, 09:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Γράφτηκαν πολλά για το αν και πρέπει ή δεν πρέπει να δίνονται στην δημοσιότητα ονόματα κατηγορουμένων ή υπόπτων για άνομες ενέργειες, όπως είχαμε την πρόσφατη υπόθεση των νέων που δεν υπηρέτησαν και του καλλιτέχνη που 'πιάστηκε' στο αεροδρόμιο της Λάρνακας με μικρή ποσότητα κοκαΐνης.

Άκουγα σήμερα το πρωί στο ραδιόφωνο, τον κο Δαφέρμο που είναι πρόεδρος (?) της επιτροπής προστασίας προσωπικών δεδομένων. "Ποιος σας είπε, λέει, ότι στην ποινή που θα επιβληθεί πρέπει να προσμετράτε και ο διασυρμός του ατόμου; Θα θέλατε να το συζητήσουμε αυτό; Πόσο δημοκρατικό είναι αυτό, τι παζάρια μπορεί να κρύβει, τι δικλείδες ασφαλείας μπορεί να παρεμποδίζει;

Εγώ πάντως τον Δαφέρμο δεν τον πάω για παλιότερες ενέργειες του, νομίζω πάντως ότι σ΄ αυτό που είπε δεν έχει και πολύ άδικο.

Μην ξεχνάμε ότι πολλοί αθώοι κάθονται στα έδρανα του κατηγορουμένου και το δικαστήριο τους αθωώνει, μέχρι τότε όμως, η τιμή και η υπόληψη του έχουν κουρελιαστεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.