Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-07, 23:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμβουλές για μωρά και νέους γονείς

Ύστερα από μεγάλη απουσία μου λόγω της γέννησης της Amigoulas, ξεκινάω αυτή την στήλη με σκοπό να γράφονται προβλήματα και οι λύσεις τους όπως τις βιώνω μέσα από το μεγάλωμα της μικρής. Ότι έχετε να δημοσιεύσετε και εσείς από τις δικές σας εμπειρίες ευπρόσδεκτο και θεμιτό ώστε να βοηθηθούν οι μελοντικοί νέοι γονείς.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-07, 00:02
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φουσκάλα στο πάνω χείλος του μωρού

Σε όσα μωρά θηλάζουν , μπορεί να εμφανιστεί μία ή μια σειρά από φουσκάλες στο πάνω χείλος τους ή οποία δεν είναι κάτι το ανησυχητικό αλλά προκαλείται λόγω της πίεσης του χείλους με τον μαστό κατά τη διάρκεια του θηλασμού.
Είναι κάτι σαν τις φουσκάλες στο πόδι μας όταν πιέζεται από το παπούτσι.
Το μωρό δεν φαίνεται να ενοχλείται από αυτές τις φουσκάλες και περνάνε από μόνες τους σε μερικές ημέρες.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-07, 17:15
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
Καλή σχέση μετη σύζυγο,για ισορροπημένη σχέση με τοπαιδί

Αγαπητέ Φίλε, η <<στήλη>>που άνοιξες,έχει μια σημαντκότητα, αφού μπορεί να μαζέψει ανθρώπινη εμπειρία, για κάτι που δεν είναι <θεωρητικό>, αλλά άμεσα πρακτικό και αφορά στην αληθινή ζωή, πραγματικών ανθρώπων. Αν και ο ίδιος δεν είμαι πατέρας, άρα δεν μπορώ να δώσω καμία <<συμβουλή>> σε σένα που είσαι,θα προσπαθήσω με δύο γραμμές να μεταφέρω, ότι ξέρω!!! Επειδή το μωρό σου είναι ακόμα πολύ<μωρό>!! η ύπαρξή του (τόσο η βιολογική, όσο και η ψυχολογική) εξαρτάται άμεσα από εσας τους γονείς που είστε και σύζυγοι (σύνροφοι). Άρα -νομίζω- πέρα από τις απαραίτητες λειτουργίες και πράξεις φροντίδας ,για τη διατήρηση του παιδιού στη ζωή, σημαντικό ρόλο παίζει και η παγματοποίηση μια σειρά πραγμάτων, που τρέφουν ψυχολογικά το παιδί. Και επειδή το <<οικογενειακό κλίμα>> το φτιάχνουν οι γονείς, όσο περισσότερο καλύτερη είναι η σχέση με τη σύζυγο, τόσο το ψυχολογικό κλίμα στην οικογένεια θα είναι αρμονικότερο και-άρα- τόσο περισσότερο και υγειινότερο <ψυχο-συναισθηματικό ψωμί> θα <τρώει>το παιδί σου μεγαλώνοντας. Αυτά ξέρω Δεν ξέρω κάτι άλλο! Τα είπα για να συμβάλλω στην εξέλιξη του διαλόγου, σε ένα θέμα που το θεωρώ σημαντικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βάγγος : 08-01-07 στις 17:23
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-07, 18:45
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πράγματι, είναι ένα πολύ καλό threat, όπου λίγοι μπορούν να γράψουν αλλά λίγοι να γράψουν... Άντε και στα δικά μας...
Μίλτο γράφε τίποτα ντε! Να μαθαίνουμε και εμείς σιγά σιγά...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-07, 22:44
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
Απορία

Αγαπητέ φίλε Dimond.Τί σημαίνει ότι το Threat είναι πολύ καλό <<όπου λίγοι μπορούν να γράψουν, αλλά λίγοι να γράψουν....>>?!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-07, 12:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχμ... έχεις ακούσει για τον όρο "σαρδάμ";
Ήθελα να γράψω "λίγοι μπορούν να γράψουν αλλά πολλοί θέλουν να διαβάσουν"
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση, αν και έχουμε βγεί εκτός θέματος... Ένας moderator να το συμαζέψει λίγο;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-07, 17:47
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
Αντιστρόφως

Φίλε Dimond. Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!! Ωστόσο, νομίζω ότι σε αυτό το Threat, όλοι μπορούν να γράψουν!!! διότι όλοι έχουμε εμπειρία, είτε ως γονείς, είτε ως φίλοι κάποιων που έχουν μωρό, είτε ως μεγαλύτερα αδέλφια, θείοι κ.λ.π. Εύχομαι να το διαβάσουμε όλοι!! Σε κάτι θα μας φανεί έμπρακτα χρήσιμο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-07, 18:41
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σπυράκια (σπιθουράκια) στο μωρό (Νεογνική ακμή)

Εμφανίζεται από τη δεύτερη έως την έκτη εβδομάδα. Πρόκειται για κοκκινίλες με άσπρο "κεφαλάκι", που ξεκινούν από το πρόσωπο και επεκτείνονται στο πάνω μέρος του θώρακα και της πλάτης του μωρού.
Η νεογνική ακμή οφείλεται στις ορμόνες της μητέρας.
Τα συμπτώματα υποχωρούν από μόνα τους χωρίς θεραπεία.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-07, 23:13
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θηλασμός, μωρά και κολικοί

Αν το μωρό σας θηλάζει και με το που πίνει λίγο γάλα φαίνεται να έχει κάποιους κολικούς, δοκιμάστε να του δώσετε 30 ml νερό (αφού το έχετε βράσει για 10 λεπτά και το έχετε κρυώσει σε θερμοκρασία 37ο C)
Μπορείτε επίσης να το έχετε βράσει και να το έχετε στο ψυγείο για κάποιες ώρες.
Αυτό αραιώνει το γάλα που πέφτει στο στομαχάκι του μωρού και μπορεί να το προστατέψει από πιθανούς πόνους.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-07, 12:35
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 13:21
Φύλο: Άντρας
Μιας και τα ζω από πρώτο χέρι (η κόρη μου πλησιάζει τα 2) σας παραθέτω μια λίστα για την αρχή (στο περίπου) :

1) για να κοιμάται σχετικά εύκολα τα βράδια τηρείται ΠΑΝΤΑ μια σειρά και συγκεκριμένες ώρες για τις δραστηριότητες πριν τον ύπνο. πχ Μπάνιο, γάλα, κούνια (για ύπνο). Μετά από καιρό το παιδί θα ξέρει τι επακολουθεί του μπάνιου και θα προετοιμάζεται ότι πρόκειται να κοιμηθεί δίχως γκρίνιες. 'Ενας από τους λόγους που δεν κοιμούνται (κάποιες φορές) ή δεν θέλουν να κοιμηθούν είναι επειδή τα "βουτήξαμε στα καλά καθούμενα" και να βάλαμε για ύπνο (δηλαδή δεν ακολουθήσαμε το σύνηθες πρόγραμμα).
2) όσο είναι μικρά ΜΗΝ ΤΑ ΚΟΥΝΑΤΕ για να κοιμηθούν. θα ακολουθήσουν σοβαρότατα προβλήματα αργότερα. Πολλοί υποχρεώνονται (επειδή το παιδί έχει μάθει έτσι) να τα κουνάνε για να κοιμηθούν μέχρι και τριών ετών!!
ΠΡΟΣΟΧΗ: μη αφήνετε ΚΑΝΕΝΑΝ να τα κουνάει.. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.
3) αν το παιδί ξυπνήσει το βράδυ και κλαίει ξαφνικά τρέξτε κοντά του. Μην το αφήσετε να σταματήσει μόνο του. Μελέτες δείχνουν ότι τα παιδιά που χαίρουν αυτής της αντιμετώπισης κλαίνε λιγότερο στην μετέπειτα ανάπτυξη ενώ αυτά που συνήθως τα αφήνουμε να κλαίνε (με το σκεπτικό να μην πάμε αμέσως κοντά του και το καλομάθουμε) αργότερα γίνονται γκρινιάρικα και κλαίνε πιο εύκολα.
4) Τα βρέφη/νήπια βλέπουν εφιάλτες.. μη φανταστείτε αίματα! Περιστατικά και πρόσωπα (ή ζώα -σκυλιά κτλ) που βλέπουν κατά τη διάρκεια της ημέρας δημιουργούν συνειρμικά "επεξηγήσεις" εφιαλτικές. Δεν συμβαίνει συχνά αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε και πώς αντιλαμβάνεται κάθε παιδί αυτές τις εικόνες.
5) Θηλαζετε όσο μπορείτε για περισσότερο καιρό (6 μήνες θεωρείται πολύ ικανοποιητικό). Το μητρικό γάλα θωρακίζει τον οργανισμό του παιδιού από μετέπειτα γρίππες (όχι μόνο για την βρεφική ηλικία) και "απλές" ιώσεις. Αποφεύγετε όσο γίνεται αντιβιώσεις (καλύτερα να "βασανιστεί" τρεις μέρες με πυρετό (38.5 max) παρά να πάρει αντιβίωση).
6) Να του μιλάτε σαν ενήλικες αλλά με εύκολες λέξεις. Αποφεύγεται περίπλοκους όρους (όπως τα δελτία τύπου του ΚΚΕ!)..
7) Τα πρώτα σύμφωνα που θα πεί είναι τ,μ,π κτλ
8) Τα παιχνίδια του στην βρεφική ηλικία (και λίγο αργότερα) να είναι απλά. Το βρέφος μπερδεύεται και δεν ξεκαραθίζει όρους όπως χρώμα, όγκος, ήχος, κίνηση όταν αυτά διασταυρώνονται. Ναι! τα παιχνίδια των 5 ευρώ είναι τα καλύτερα για το μυαλό του!
9) Δωρίστε του παιδικά βιβλία με εικόνες. Αυτά τα μικρά με το πολύ χοντρό χαρτόνι που έχουν μια εικόνα με χρώμα και ένα αντικείμενο απεικονισμένο. Αργότερα το παιδί θα έχει μαθησιακές ΕΥΚΟΛΙΕΣ στον γραπτό λόγο επειδή δεν θα του είναι κάτι άγνωστο
10) Ασχοληθείτε με το παιδί και τα παιχνίδια του. Μην αφήνετε το παιδί όταν έχει ένα νέο παιχνίδι να το μάθεί μόνο του. Δεν ξέρει και ίσως αν δεν το φάει να το "κακοποιήσει"!
11) Παίξτε και χωρίς τα παιχνίδια. Χορέψτε, κυνηγηθείτε, κ.ά. Μάθετε το σώμα (πού είναι τα αυτάκια, η μυτούλα, κ.ά.)
12) Στα βρέφη/νήπια αρέσει να κάνουν παρέα με συνομηλίκους τους.
13) Προσοχή στη διατροφή. Πολύ λίγα γλυκά - όχι πειράματα του τύπου ("πώς να αντιδράσει αν γλύψει λίγο κρασί,καφέ,coca cola").. Λίγο το'να, λίγο τ'άλλο, θα μάθουν σε περιττές τροφές που αργότερα θα αντικαθιστούν την κύρια.
14) ΛΙΓΕΣ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ
15) Αν δεν θέλει να φάει μην το πιέζετε πάρα πολύ. Καλύτερα βρείτε τεχνάσματα με το καλό (να το αεροπλανάκι, μαμ εσύ μαμ και εγώ κ.ά.) Αν φωνάζουμε στο παιδί ή του θυμώνουμε τότε αργότερα το παιδί με το που θα ακούει για φαγητό θα γκρινιάζει και αυτό διότι θα θυμάται ότι συνήθως λόγω φαγητού έχουμε γκρίνιες και φασαρία.
16) ΠΟΤΕ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΦΟΥΡΝΟ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΖΕΣΤΑΜΑ. Ακόμα δεν ξέρουμε κατά πόσο καταστρέφονται οι θρεπτικές ουσίες των τροφίμων. Νερό μπορείτε να ζεσταίνετε αλλά όχι το ΓΑΛΑ.
17) ΝΑΙ! κάποιες φορές πρέπει να το αφήνετε να φάει και καμιά τούμπα για να καταλάβει τη εστί πέσιμο.
18) προστατέψτε το παιδί από πρίζες, γωνίες-αμυχές, γυαλικά κ.ά. Αλλάξτε τη διαρύθμιση αν χρειάζεται. Το παιδί ήρθε για να μείνει, και όταν αρχίσει να μπουσουλάει, περπατάει,τρέχει ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ.
19) πάρτε βιβλία για τους γονείς. διαβάστε όλα τα παραπάνω και ακόμα περισσότερα..
20) Να είστε κάπως διαχυτικοί με τον/την σύντροφό σας μπροστά στο παιδί (φιλιά και αγκαλιές με μέτρο). 'Ισως έτσι αποφύγετε αργότερα μεγάλου βαθμού ζήλιες (του μικρού κοριτσιού για την μαμά που έχει τον μπαμπά και το αντίστοιχο για το αγόρι προς τον μπαμπά) ενώ παράλληλα το παιδί καταλαβαίνει τι εστί οικογένεια.
21) αν θυμηθώ και άλλα θα σας πω.


αν υπάρχει και άλλο παιδί (μεγαλύτερο) στην οικογένεια τότε:
1) αποφύγετε εκρήξεις στοργής για το νεογέννητο όταν βρίσκεται μπροστά ή κοντά σας το αδελφάκι του
2) αγοράστε παιχνίδια για το μεγαλύτερο παιδί που τείνουν κοντά στις δραστηριότητές σας όταν περιποιήστε το βρέφος. Πχ αν είναι κοριτσάκι (το μεγάλο παιδί) πάρτε του μια κούκλα μωρό με τα "συμπράγκαλα" (κούνια, μπιμπερό κτλ)
3) όσο μπορείτε μοιράζεστε τις αγκαλιές και τα φιλιά.
4) όλα τα παιδιά συνήθως ζηλεύουν. εμείς μπορούμε να "ορίσουμε" το μέγεθος της ζήλιας.

αυτά για τώρα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη volteros : 12-02-07 στις 11:51
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-07, 09:14
τριζονι
Guest
 

καλημερα. μολις ειδα αυτο το site ψαχνοντας να βρω καπου πληροφοριες για την αναπτυχη των παιδιων.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-07, 11:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλώς το τριζόνι.
Άντε να πω και εγώ τον πόνο μου και πως περνάει.

Κολικοί

Κανείς δεν ξέρει πως και γιατί δημιουργούνται στα μωρά, απλά εικάζεται ότι φταίει ο αέρας που μπορεί να καταπίνουν μαζί με το γάλα τους.
Ξεκινάνε περίπου στις 20 ημέρες μετά τη γέννηση και συνήθως τελειώνουν μέχρι την 14η εβδομάδα. Για αυτό κουράγιο.

Βασικές συμβουλές και ματζούνια!
1) Προσπαθήστε να κάνετε το παιδί να ρευτεί καλά μετά το φαγητό και ακόμη καλύτερα και ενδιάμεσα.

2) Συνήθως τα παιδιά που θηλάζουν δεν εμφανίζουν κολικούς εκτός και αν χρησιμοποιείται θηλή θηλασμού.

3) Υπάρχουν στο εμπόριο ειδικά μπιμπερό που είναι για την αντιμετώπιση των κολικών. Αυτά έχουν κλίση προς τα πάνω και τρύπες στον πάτο τους για να παίρνουν από εκεί τον αέρα και όχι από την θηλή τους.

Αν το μωρό εμφανίσει κολικούς μετά από αυτά, εκτός από υπομονή και ψυχραιμία μπορούμε να κάνουμε τα εξής απλά:

1) Ζεσταίνουμε την κοιλιά του με το χέρι μας είτε όταν είναι ξαπλωμένο είτε στην αγκαλιά μας. Κομπρέσες με ζεστά πανάκια βοηθάνε επίσης πολύ και μιας και θα είσαστε με τη σιδερόστρα αγκαλιά για πολύ καιρό, σιδερώστε ένα πανάκι και βάλτε του στην κοιλίτσα.

2) Μασάζ στην κοιλιά επίσης βοηθάει.

3) Ροφήματα. Κάθε παιδί ηρεμεί με το δικό του ρόφημα.
Κίντερτε: Μάλλον το πιό "άχρηστο", ειδικά σε κολικούς. Για ένα περίεργο λόγο έχει αποκλειστεί από πολλούς παιδιάτρους.
Χαμομήλι: Αρκετά καλό, το φυσικό όμως. Μην βαρεθείτε να βράσετε δικό σας φτιάχνοντας από τη σκόνη του εμπορίου. Κίντερτε και χαμομήλι σε σκόνη περιέχουν γλυκαντικά.
Γλυκάνισο: Αρκετά καλό. Στην περίπτωσή μας το καλύτερο.

4) Επάληψη με λάδι ποτισμένο με χαμομήλι.
Βάζουμε το λάδι σε ένα σκεύος και το βράζουμε σε σιγανή φωτιά με χαμομήλι. Πριν αυτό κάψει και βρωμίσει την κουζίνα το βγάζουμε. Δεν θέλουμε τηγανιτό χαμομήλι στην τελική.
Με αυτό αλοίφουμε την κοιλιά και το στομάχι του μωρού όταν το αλλάζουμε.
Στα περισσότερα μωρά δουλεύει, σε άλλα απλά τους δίνει μία μυρωδιά τηγανιτής πατάτας.

5) Gripe Water
Κυκλοφορεί στα φαρμακεία, είναι λάδι με απόσταγμα χαμομηλιού, γλυκάνισου, ginger κλπ. Στα μωρά δίνουμε ένα κουταλάκι του γλυκού πριν εμφανίσουν τους κολικούς, δηλαδή το πρωί και το μεσημέρι.

Τα περισσότερα "φυσικά" σκευάσματα, όπως επίσης και το Gripe Water έχουν εμετική γεύση για εμάς τους μεγάλους, αλλά τα μωρά συνήθως δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Μόνο σε περίπτωση που το μωρό δεν πίνει με τίποτα το χαμομήλι ή το γλυκάνισο που φτιάχνουμε εμείς είναι καλό να πάμε σε έτοιμο παρασκεύασμα, γιατί δεν είναι καλό να ξεκινάμε από βρεφική ηλικία την ζάχαρη, αν και μπορούμε να γλυκάνουμε λίγο τα φυσικά με ελάχιστη καφέ ζάχαρη πριν καταφύγουμε στην ευκολία της σκόνης.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-07, 12:56
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
To Κιντερτε εχει αποκλειστει απο πολλους παιδιατρους επειδη εχει ζαχαρη.(τουλαχιστον ετσι μου ειχε πει ο δικος μου).
Εγω προσπαθουσα να προλαβω τους κολικους -επειδη συνηθως εχουν την ιδια ωρα που εμφανιζονται-κανοντας ενα ζεστο μπανακι το μωρο..Αλλα βεβαια θηλασα αρκετα και τις δυο κορες μου οποτε δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα με κολικους..
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-07, 13:46
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
2) Συνήθως τα παιδιά που θηλάζουν δεν εμφανίζουν κολικούς εκτός και αν χρησιμοποιείται θηλή θηλασμού.
Εμάς που θήλαζε εμφάνιζε το βράδυ κατά τις 22.00 για κανά δύωρο.
Η μόνη λύση που έπιανε ήταν να την βάζω με το στομαχάκι της στον ώμο μου και να την κάνω βόλτες μέσα στο σπίτι.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-07, 13:53
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
......Η μόνη λύση που έπιανε ήταν να την βάζω με το στομαχάκι της στον ώμο μου και να την κάνω βόλτες μέσα στο σπίτι.
Αυτό περίπου έκανα κι εγώ με όλα μου τα μωράκια (και τα 4).

Τα έβαζα με το πλάϊ στο μπράτσο μου, στο ένα χέρι και ακουμπούσα το άλλο χέρι στο στομαχάκι τους και τους έκανα ελαφρές μαλάξεις. Αυτό, τα ηρεμούσε.

Α! και το κούνημα, ...κούνημα.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.