Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-06, 14:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Συζήτηση για την οικολογία

Θα ήθελα πολύ να ήξερα αν σας ακουμπάνε καθόλου τα οικολογικά προβλήματα. Θα ήθελα να μιλήσουμε ντόμπρα και να μου πείτε αν σας κουράζω στέλνοντας συχνά πυκνά αναφορές από τα προβλήματα του θερμοκηπίου, της μόλυνσης, των καναλωτικών αγαθών κλπ.

Γινόμαστε πολύ σπαστικοί όταν με τον τρόπο που μπορούμε προσπαθούμε να κουνήσουμε ένα τόσο δα καμπανάκι μαζί με άλλους σε όλον τον κόσμο;

Αρκεί η ενημέρωση ή πρέπει καμιά μέρα να πάμε σε πορεία στο Σύνταγμα να τα κάνουμε γυαλιά καρφιά μπας και μας ακούσει κανείς άλλος;

Δεν ανησυχώ καθόλου για μένα, τα ψωμιά μου τα έχω φάει και όσο και αν ζήσω δεν θα δω μεγάλες διαφορές, όμως τι πλανήτη αφήνουμε στα παιδιά μας, τι θα πει η μικρή Αmigoula στα δικά της παιδιά που θα βιώνουν τα προβλήματα;

Ας σκεφτούμε μια φορά ρε γαμώτο, ότι αυτός ο πλανήτης δεν μας ανήκει, δανεικό τον έχουμε από τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-06, 14:27
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όλα τα μηνύματα που προσπαθούν να αφυπνήσουν τον κόσμο έχουν θέση εδώ. Μπορεί κάποια μηνύματα να τα "παίρνουμε στο ψιλό" γιατί καταλήγουν, με τον δικό τους τρόπο να είναι υπερβολικά (ο καφές που πίνω το πρωί δημιουργεί ρύπανση ) αλλά ακόμα και αυτά μας δείχνουν το πόσο ευάλωτη είναι η ατμόσφαιρα που ζούμε και σε τι κατάσταση την φέραμε.
Μπορεί να μην είμαστε εμείς που κάνουμε τις πυρηνικές δοκιμές, μπορεί να μην κυκλοφορούμε με αυτοκίνητα που κάνουν ατελείς καύσεις, αλλά δεν πρέπει να ξέρουμε τι προκαλούν αυτά στο περιβάλλον;
Λυπάμαι που ο άνθρωπος, μέσα σε λίγους αιώνες ζωής πάνω σε αυτόν τον πλανήτη κατάφερε ότι δεν έχει καταφέρει κανένα άλλο ζωντανό όν που κυκλοφόρησε σε αυτόν τον πλανήτη για πολλά εκατομμύρια χρόνια. Και υποτίθεται ότι είμαστε οι πιό έξυπνοι τρομάρα μας...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-06, 16:24
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα πολύ να ήξερα αν σας ακουμπάνε καθόλου τα οικολογικά προβλήματα.
Νομίζω οτι η απάντηση είναι αυτονόητη αν και δύσκολα θα βρείς ανθρώπους να σου πούν οτι δεν τους ενδιαφέρει το περιβάλλον. Απο τα γενικόλογα όμως ευχόλογα μέχρι την έμπρακτη απόδειξη της ευαισθησίας μας υπάρχει μεγάλη απόσταση. Ίσως αφενός επειδή πολλοί δεν γνωρίζουν τι μπορούν να κάνουν και αφετέρου επειδή το ίδιο το ελληνικό κράτος αποτελεί το χειρότερο παράδειγμα !

Χωρίς λοιπόν να φτάνουμε στην υπερβολή του τύπου "μην αφήνετε την τηλεόραση σε κατάσταση αναμονής", καλό είναι καθημερινά να δείχνουμε την ευαισθησία μας στα μικρά και καθημερινά , όπως οικονομική οδήγηση, καλάθι στο σουπερμάρκετ αντί για πλαστικές σακούλες, ανακύκλωση του γυαλιού του χαρτιού και του αλουμινίου και πολλά άλλα τα οποία δεν τα σκεφτόμαστε.

Καταλήγοντας και απαντώντας στην ερώτησή σου, ενδιαφέρομαστε για την οικολογία και πολύ θα θέλαμε να ξέρουμε τι παραπάνω μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε δίχως να παραβλέπουμε το οτι για την κατάσταση σε παγκόσμιο επίπεδο ευθυνόνται οι επιλογές των κεντρικών διοικήσεων σε συνδυασμό με τον καταναλωτικό δυτικό τρόπο ζωής.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-06, 16:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλήγοντας και απαντώντας στην ερώτησή σου, ενδιαφέρομαστε για την οικολογία και πολύ θα θέλαμε να ξέρουμε τι παραπάνω μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε δίχως να παραβλέπουμε το οτι για την κατάσταση σε παγκόσμιο επίπεδο ευθυνόνται οι επιλογές των κεντρικών διοικήσεων σε συνδυασμό με τον καταναλωτικό δυτικό τρόπο ζωής.
Σε άλλο θέμα έχω αφήσει απλούς τρόπους για να συμβάλουμε με τον τρόπο μας στην όλη προσπάθεια.

Εδώ μπορούμε να βρούμε πολλούς άλλους τρόπους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-06, 15:50
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά δεν ξέρω αν μπορώ να συμμετέχω σε τυχών συζήτηση για οικολογικά θέματα αλλά σίγουρα μας αγγίζουν αυτά τα θέματα.
Δηλαδή αν μη τι άλλο να ενημερωνώμαστε για την εξέλιξη τέτοιων θεμάτων, κάθε άλλο κουραστικός δεν γίνεσαι, είσαι ίσα ίσα πολύ ενημερωτικός.
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.