Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-09, 16:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Γιατί είναι τόσο δυστυχισμένοι πολλοί διάσημοι;

Διαβάζω και ακούω για τον Michael Jackson, το πόσο άσχημα βίωνε την μοναδικότητα του, πόσες επιθέσεις δεχόταν, πόσο δυστυχισμένος ήταν ουσιαστικά ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του χώρου.
Κάπως έτσι πέθανε το άλλο μεγάλο ίνδαλμα, o Elvis Presley, από ναρκωτικά και δυστυχία.
Τεράστιοι σταρ, ηθοποιοί τραγουδιστές, φεύγουν έτσι, όχι όλοι βέβαια...

Αξίζει αυτή η θυσία για την μοναδική τους πορεία;
Αξίζει να καταστρέφουν τον εαυτό τους να βιώνουν την μοναξιά και όλοι να τους πλησιάζουν για να κλέψουν λίγη από την δόξα τους και πολλά από τα λεφτά τους;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 10-07-09 στις 09:38
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-09, 16:58
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 20:54
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Τεράστιοι σταρ, ηθοποιοί τραγουδιστές, φεύγουν έτσι, όχι όλοι βέβαια...
Μια δυστυχία, με γυροφέρνει τώρα τελευταία...

Γιατρέ μου, κινδυνεύω;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-09, 16:58
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αξίζει αυτή η θυσία για την μοναδική τους πορεία;
Αξίζει να καταστρέφουν τον εαυτό τους να βιώνουν την μοναξιά και όλοι να τους πλησιάζουν για να κλέψουν λίγη από την δόξα τους και πολλά από τα λεφτά τους;
Για θυσία πρόκειται ή μήπως για το πόσο μας διαφθείρει το χρήμα;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-09, 21:52
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Για θυσία πρόκειται ή μήπως για το πόσο μας διαφθείρει το χρήμα;
Δεν είναι μόνο το χρήμα. Είναι η δόξα, η αναγνώριση, η διαρκής αναζήτηση μιας εσφαλμένης ευτυχίας που δε γνώρισαν ούτε ως παιδιά.
Ας μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι από αυτούς ξεκίνησαν κυρίως ως "παιδιά-θαύματα"
Κι αν δεν καταλήγουν να πεθαίνουν μ' αυτόν τον "άδικο" τρόπο, ίσως καταλήγουν στην απρόσμενη αφάνεια, ή σε μια παράξενη πραγματικότητα που δε μπορεί να χαρακτηριστεί ευτυχία.
Είναι ένας τροχός που έτσι κι μπεις στα γρανάζια του, σε "μασάει" αργά και βασανιστικά χωρίς τρόπο διαφυγής.

Thank God που τα παιδιά μου δεν είναι "θαύματα" για τον πολύ κόσμο, ή κι αν μπορούσαν να είναι δεν ενεπλάκην στη διαδικασία να το "ζορίσω" αυτό.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-09, 20:05
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζω και ακούω για τον Michael Jackson, το πόσο άσχημα βίωνε την μοναδικότητα του, πόσες επιθέσεις δεχόταν, πόσο δυστυχισμένος ήταν ουσιαστικά ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του χώρου.
Κάπως έτσι πέθανε το άλλο μεγάλο ίνδαλμα, o Elvis Presley, από ναρκωτικά και δυστυχία.
Τεράστιοι σταρ, ηθοποιοί τραγουδιστές, φεύγουν έτσι, όχι όλοι βέβαια...
Η μοναδική μου παρατήρηση είναι οτι δυστυχία υπάρχει παντού, ιδιαίτερα στους φτωχούς και καταφρονεμένους. Απλά γι'αυτούς δε μαθαίνουμε ποτέ. Κάθε μέρα στη δουλειά μου βλέπω ανθρώπινα ερείπια και ιστορίες φρίκης που φυσικά δεν φτάνουν ποτέ στο δελτίο ειδήσεων.

Ίσως αυτό που μας σοκάρει είναι οτι κάποιοι άνθρωποι είναι δυστυχισμένοι παρά το γεγονός οτι είναι πλούσιοι και διάσημοι και όχι επειδή είναι πλούσιοι και διάσημοι.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Όπως έλεγε κάποιος: "είναι μοναχικά στην κορυφή, αλλά τουλάχιστον τρως καλύτερα".
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-09, 00:29
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Όπως έλεγε κάποιος: "είναι μοναχικά στην κορυφή, αλλά τουλάχιστον τρως καλύτερα".
Χμ... όπως επίσης: "το χρήμα δεν κάνει την ευτυχία, αλλά σε βοηθάει να ξεχάσεις τη δυστυχία σου"
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-09, 09:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξερω, αλλα εχω την εντυπωση οτι οι καλλιτεχνες που ηταν αρκετα ψωνισμενοι για να εχουν ενα τραγικο τελος ή να αυτοκτονήσουν, χαίρουν άλλης εκτίμησης απο το κοινό, και ειδικά τη νεολαία.

Οπως πχ οι "ήρωες" ή οι άγιοι που πέθαναν και μαρτύρησαν για πατρίδα, αξίες, ιδανικά κλπ, έτσι και οι αυτόχειρες ή αυτοκαταστροφικοί καλλιτέχνες μου φαίνεται οτι θεωρούνται ήρωες του χώρου τους.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-09, 09:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αναγκάστηκα να αλλάξω το θέμα, για να το προσδιορίσω καλύτερα, μιας και μου το κάνατε αμερικαν μπαρ.

Δεν μιλάμε για την δυστυχία του κόσμου, αυτή είναι δεδομένη. Αναφέρθηκα συγκεκριμένα στις κραυγαλέες περιπτώσεις, των Τζάκσον Πρίσλευ Μονρόε κλπ.
Τι καταστάσεις δημιουργούνται, ώστε αυτοί οι άνθρωποι, αντί να απολαμβάνουν την μοναδικότητα τους, παίρνουν ισχυρά υπνωτικά για να κοιμηθούν, παίρνουν ναρκωτικά ή βαρβιτουρικά και ζουν μια μοναχική, δυστυχισμένη ζωή ουσιαστικά.
Πόσο συντριπτικό πρέπει να είναι το σταρ σύστεμ, που να μετατρέπει ανθρώπους με θεία δώρα, σε ανθρώπινα ερείπια;

Τι έχουν βιώσει για να καταλήξουν έτσι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-09, 10:12
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι έχουν βιώσει για να καταλήξουν έτσι;
Δε σου το κάναμε αμέρικαν μπαρ... απόψεις παραθέταμε.
Την απληστία ανέφερε η Chressida, τη μοναξιά εγώ, κ.ο.κ
Απλά ο Πέτρος ανέφερε - εύστοχα κατά τη γνώμη μου - πόσο αχάριστοι είμαστε καμιά φορά εμείς οι άνθρωποι.

(όλο γουτσογρινίαση είσαι πια... γούτσου γούτσου!)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-09, 10:22
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο συντριπτικό πρέπει να είναι το σταρ σύστεμ, που να μετατρέπει ανθρώπους με θεία δώρα, σε ανθρώπινα ερείπια;
Όλοι έχουμε δει τις αντιδράσεις κάθε "παλιοτελευταίου" που από κάποια σύμπτωση ή τύχη έγινε για λίγο αναγνωρίσιμος. Αμέσως καβαλάει το καλάμι και νομίζει ότι κάποιος είναι.

Λογικό είναι, οι σταρ να ξεπερνούν και το καλάμι ακόμα και να νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν τα πάντα. Ότι είναι Θεοί. (Και για τους βασιλιάδες δεν έλεγαν κάποτε ότι έρεε θεικό αίμα στις φλέβες τους; )

Έτσι ο βασιλιάς Michael, ο βασιλιάς Elvis και τόσοι άλλοι χάνονται, γιατί χάνουν τις απλές, βασικές χαρές της ανθρώπινης ζωής. Που είναι, κατ' εμέ, και η ουσία της.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-07-09, 03:02
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon Ο χρήστης epsilon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-09 22:42
Φύλο: Γυναίκα
Και αν κάποιος έχει καλά "κρατήματα" και καταφέρει να συνεχίσει να πατάει στη γη, αντιστεκόμενος στη θεοποίηση, ή στην αίγλη της εξουσίας ή στη δύναμη των χρημάτων, ή, ή, ή -που όσο πιο απότομη είναι η άνοδος και όχι σταδιακή τόσο πιο απροετοίμαστος είναι κάποιος να αντιμετωπίσει τέτοιες καθοριστικές αλλαγές στη ζωή του- ακόμα κι αν όλα αυτά λοιπόν καταφέρει να τα ελέγξει, το πιο δύσκολο νομίζω είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης στις προσωπικές σχέσεις από το σημείο της "διασημοποίησης" και έπειτα. Αμφίπλευρα, και από τον ίδιο, που ξέρει πως το όνομά του βαδίζει πάντα μπροστά και ακολουθεί αυτός, και από τους άλλους που δεν επιχειρούν καν να τον προσεγγίσουν. Ίσως ισχυροί οικογενειακοί ή φιλικοί δεσμοί που προϋπήρχαν να είναι προστασία για τέτοιους ανθρώπους.

Βέβαια μιλάμε για μονάδες, που σίγουρα προσελκύουν περισσότερο την προσοχή, αλλά το "σταρ σίστεμ" είναι κοινωνικό φαινόμενο, που οι συνέπειές του είναι πολλαπλάσιες και γι' αυτό πιο σημαντικές σε μεγάλες ομάδες πληθυσμού. Γιατί επιβάλλεται, δεν προκύπτει σαν κοινωνική έκφραση, και κατά τη γνώμη μου αποβλακώνει.

Αλλά έξω από αυτό τον τεχνητό κόσμο, που δεν είναι απαραίτητο ότι πάντα φέρνει ολέθριες συνέπειες για τους ανερχόμενους διάτοντες αστέρες, κάποιοι τα καταφέρνουν, υπάρχουν άνθρωποι που καταξιώθηκαν με συστηματική δουλειά και πάθος γι' αυτό που κάνουν και πράγματι απολαμβάνουν τη μοναδικότητά τους και εμείς τους απολαμβάνουμε. Και κινδυνεύουν και λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.