Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-06, 12:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μετονομασία του αεροδρομίου των Σκοπίων σε «Αλέξανδρος ο Μακεδών»

Μετονομασία του αεροδρομίου των Σκοπίων σε «Αλέξανδρος ο Μακεδών»

Tη μετονομασία του αεροδρομίου των Σκοπίων σε αεροδρόμιο «Αλέξανδρος ο Μακεδών», αποφάσισε αργά χθες το βράδυ η κυβέρνηση της ΠΓΔΜ. Η διοίκηση του αεροδρομίου αναμένεται να κοινοποιήσει το νέο όνομα του αερολιμενα στις αρμόδιες διεθνείς υπηρεσίες και οργανισμούς.

ΑΠΕ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-06, 12:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Επειδή υπάρχει αεροδρόμιο Αλέξανδρος δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να γίνει αυτό...

Να δείτε σε λίγο που θα μας απαγορέψουν να ονομάζουμε Μακεδονία την μία και μοναδική Μακεδονία.

Η Ελλάδα θα επιτρέψει σ' αυτό το κατάπλασμα χώρας να ξεκινήσει διαδικασίες για να μπει στην ΕΕ;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-06, 16:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-06, 17:18
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή υπάρχει αεροδρόμιο Αλέξανδρος δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να γίνει αυτό...
Υπάρχει το "Μέγας Αλέξανδρος", αλλά και έτσι να το ονόμαζαν δεν ξέρω αν θα υπήρχε πρόβλημα. Ίσως λόγω της κοντινής απόστασης να το απαγόρευαν. Άλλο όμως το "Μέγας Αλέξανδρος" και άλλο "Αλεξανδρος ο Μακεδών".
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-06, 17:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει το "Μέγας Αλέξανδρος", αλλά και έτσι να το ονόμαζαν δεν ξέρω αν θα υπήρχε πρόβλημα. Ίσως λόγω της κοντινής απόστασης να το απαγόρευαν. Άλλο όμως το "Μέγας Αλέξανδρος" και άλλο "Αλεξανδρος ο Μακεδών".
Τώρα μεταξύ μας φαντάζεσαι την επικοινωνία με τον πύργο των Σκοπίων και να λες Alexander of Macedonia ; Μου φαίνεται αστείο. Το να το ξεκόψουν σαν μονο Αλέξανδρος θα υπάρχει μπλέξιμο με το αεροδρομιο Αλέξανδρος της Καβάλας. Θα γίνει αλαλούμ αν το επιτρέψουν δεν είναι σε ευθεία γραμμή ούτε 200 χιλιόμετρα η Καβάλα με τα Σκοπια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-06, 21:05
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι... βάλε και το "Μακεδονία" στη Θεσσαλονίκη, και το "Makedonia Control" (το ΒΔ ελληνικό FIR) και οι ραδιοεπικοινωνίες θα γίνουν πιο πολύ γλωσσοδέτες παρά πρακτικές!
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-06, 21:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σκοπιανά...βαφτίσια

To υπουργείο Εξωτερικών της ΠΓΔΜ υποστηρίζει ότι δεν υποκρύπτονται πονηρές βλέψεις.
Αποδεκτή έκανε το υπουργικό συμβούλιο της ΠΓΔΜ την πρόταση της δημόσιας επιχείρησης διαχείρισης των δύο αεροδρομίων της χώρας να μετονομαστεί το αεροδρόμιο "Πέτροβετς" των Σκοπίων, σε αεροδρόμιο "Μέγας Αλέξανδρος" και της Αχρίδας σε αεροδρόμιο "Απόστολος Παύλος", προκαλώντας - όπως ήταν αναμενόμενο- τη δυσφορία της Αθήνας.

Πάντως, ο υπουργός Εξωτερικών της ΠΓΔΜ, Αντόνιο Μιλόσοσκι, έσπευσε να διευκρινίσει ότι η απόφαση αυτή δεν υποκρύπτει πονηρές βλέψεις και δεν αποτελεί προσπάθεια για μονοπώληση του ονόματος μίας παγκόσμιας ιστορικής προσωπικότητας, η οποία, όπως είπε, "τιμάται σε πολλές χώρες, όπως στην Ελλάδα, στην ΠΓΔΜ, στη Βουλγαρία, στην Ινδία και αλλού".

Η Ν. Μπακογιάννη. "Ο Μέγας Αλέξανδρος είναι μία ηγετική προσωπικότητα παγκόσμιας εμβέλειας. Διαδίδοντας τον ελληνικό πολιτισμό σε όλο τον τότε γνωστό κόσμο, ο Έλληνας στρατηλάτης καθιερώθηκε στην Ιστορία", δήλωσε η υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη και συνέχισε:

"Με την σημερινή τους δήλωση τα Σκόπια, για μία ακόμη φορά, αναζητούν πλαστά στηρίγματα στο παρελθόν.

Η Ιστορία, 2.300 χρόνια μετά, ούτε αλλάζει ούτε παραχαράσσεται. Η συμπεριφορά αυτή των Σκοπίων δεν συνάδει με τις υποχρεώσεις για σχέσεις καλής γειτονίας που απορρέουν από την Ενδιάμεση Συμφωνία και από τις δεσμεύσεις έναντι της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ούτε και εξυπηρετεί τις ευρω-ατλαντικές τους προσδοκίες.

Η Ελλάδα έχει καταστήσει γνωστές τις θέσεις της έναντι εταίρων και συμμάχων, θέσεις που εκφράζουν το σύνολο των πολιτικών δυνάμεων της χώρας".

Κυβερνητικές πηγές της ΠΓΔΜ πρόσθεσαν ότι επιλέχθηκε για το αεροδρόμιο των Σκοπίων η ονομασία "Μέγας Αλέξανδρος" και όχι "Αλέξανδρος ο Μακεδών" για να ταυτίζεται με την αγγλική μετάφραση του ονόματος της ιστορικής αυτής προσωπικότητας, που είναι "Alexander the Great".

Από την πλευρά της, η ηγέτης της αξιωματικής αντιπολίτευσης της ΠΓΔΜ, Ράντμιλα Σεκερίνσκα δήλωσε ότι "χαιρετίζει την πρωτοβουλία για τη μετονομασία του αεροδρομίου των Σκοπίων", συμπλήρωσε όμως ότι "η κυβέρνηση πρέπει πρώτα να φροντίσει για τη βελτίωση των υπηρεσιών του αεροδρομίου".
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-06, 21:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μιλάμε οι άνθρωποι έχουν κόμπλεξ.

Για όσους δεν ξέρουν ο Απόστολος Παύλος είναι ο ιδρυτής της ανατολικής Ορθοδόξου εκκλησίας.

Γιατί δεν βγάζουν τα Σκόπια Θεσσαλονίκη και του Πέχλοβετς Καστοριά πχ ; :-)

Κυρία υπουργέ εξωτερικών δεν περιμέναμε να μας πείτε ποιος είναι ο Αλέξανδρος αλλά τι ενέργειες θα κάνετε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.