Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-09, 14:10
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ψάχνοντας τον "'ανθρωπο"

..από μικρή είχα διάφορες ανησυχίες.. πότε δεν πίστευα στο Θεό, πότε αμφισβητούσα το νόημα της ζωής, πότε γελούσα όλο άγνοια στον κίνδυνο... χρειάστηκαν χρόνια αρκετά, ατέλειωτες συνομιλίες με τη¨"μαρία" και ένα τραγικό συμβάν για να πιστέψω στο Θεό. Να ευγνωμονώ τη ζωή και να αποφεύγω τον κίνδυνο.

Έφτασα 25, με σχεδόν ολοκληρωμένες αντιλήψεις γύρω από πολλά θέματα και συγκεκριμένη στάση ζωής. Εξακολουθώ να πιστεύω στο Θεό, όποιο όνομα και του δίνουν, λατρεύω τη ζωή σε κάθε μορφή της αλλά...δεν πιστεύω στους ανθρώπους. Όχι όλους..τους περισσότερους. Δεν πιστεύω στην δικαιοσύνη και σίγουρα δεν πιστεύω όλα αυτά που λέγονται περί δημοκρατίας.

Θέλω και γώ κάπου να τα πώ! να πω πώς η νεολαία έχει όνειρα, έχει στόχους, έχει αρχές, έχει πίστη, έχει δυνατότητες, έχει λαχτάρα για ζωή..
Δεν έχει όμως δικαίωμα σε όλα αυτά.

Η σύγχρονη κοινωνία έχει έναν άλλο θεό που προσωπικά ποτέ δεν εκτίμησα, έναν πράσινο και καμιά φορά μωβ με κάτι αριθμούς επάνω... συχνά πυκνά εξοργίζομαι και οι δικοί μου μου λένε "ησύχασε,δεν θα αλλάξεις εσύ τον κόσμο". Μα αν εγώ,που έχω όνειρα για αυτόν τον κόσμο δεν προσπαθήσω τότε ποιος???
αν εγώ δεν πώ φτάνει τότε ποιός????
αν εγώ δεν σκύψω να φυτεύσω ένα καινούργιο δεντράκι τότε ποιός???
αν εγώ δεν "φτύσω" επανω στα καλοσιδερωμένα κοστούμια όλων αυτών που μας θεωρούν "γελοιους", τότε..ποιός. Κανείς.

Δεν το δέχομαι..
δεν δέχομαι να μου στερούν το δικαίωμα της ζωής και της δημιουργίας.
δεν δέχομαι να με παίρνουν για χαζή.
δεν δέχομαι να σκοτώνονται άνθρωποι στο όνομα της..δημοκρατίας (?),
δεν δέχομαι να μου στερούν τον καθαρό αέρα, να γίνονται βίλες οι παιδικές χαρές των αυριανων παιδιών μου,
δεν δέχομαι να μην μπορεί να ζήσει αξιοπρεπώς ο παπούς μου,η γιαγιά μου γιατί κάποιοι φάγαν λίγα παραπάνω,
δεν δέχομαι να είναι στη φυλακή ο μικρομεσαίος για 200 ευρώ..δεν δέχομαι..δεν δέχομαι..δεν δέχομαι να μένουν ατιμώρητοι οι υπαίτιοι.
Κι όμως πέρα από την άρνηση μου σε όλα αυτά,δεν μπορώ να κάνω κάτι πιο ουσιαστικό...

θέλω να μιλήσω,να τα πώ! να θυμηθεί ο κόσμος τις αξίες του τα όνειρα του!!θέλω να τα πω..να σταματήσω να φοβάμαι το αύριο, θέλω να τα πώ..γιατί εγώ και ο κάθε εγώ είναι η δύναμη. θέλω να τα πώ γιατί με κούρασε η σιωπή. θέλω να τα πώ γιατί αυτό είναι το μόνο όπλο που μου έμεινε.

Πιστεύω στο Θεό και στη δύναμη του ανθρώπου, όχι στον ίδιο τον άνθρωπο.
Κάθε φορά που ο "άνθρωπος" πληγώνει τον ίδιο του τον εαυτό στρέφομαι στον ουρανό..
και αν τελικά τίποτα δεν αλλάξει, και αν ο άνθρωπος αρνηθεί να είναι άνθρωπος τότε πάλι εκεί θα στραφώ και θα πώ :
"Γκρεμισε τα και χτίστε από την αρχή. Εμείς δεν είμαστε άξιοι τούτης της πλάσης."

..να με συγχωρήσετε για το θυμό αλλά είναι τραγικό να έχεις "ψυχή" και να μην έχεις "σώμα"....
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μαρια ψαθα : 17-06-09 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-09, 15:47
cornilios Ο χρήστης cornilios δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 17-06-09 16:33
Πολύ ωραία τα εφηβικά λευκώματα αγαπητή μου Μαρία αλλά νομίζω ότι οι κοινωνίες αλλά και η ζωή γενικότερα δεν είναι, και δεν ήταν ποτέ , όπως την αντιλαμβάνεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-09, 16:05
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από cornilios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία τα εφηβικά λευκώματα αγαπητή μου Μαρία αλλά νομίζω ότι οι κοινωνίες αλλά και η ζωή γενικότερα δεν είναι, και δεν ήταν ποτέ , όπως την αντιλαμβάνεσαι.
ευχαριστώ πολύ που το διαβάστε και που το σχολιάσατε..μία διευκρίνηση: επιτρέψετε μου να σας ενημερώσω πώς έχω περάσει προ πολλού από την εφηβεία και πως η ένσταση μου είναι ακριβώς στο ότι η κοινωνία δεν είναι όπως -κατα την ταπεινή μου γνώμη- θα έπρεπε να είναι.
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-09, 16:06
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατ' αρχήν το κορίτσι έχει περάσει προ πολλού την εφηβεία, άρα η άποψή της είναι συνειδητοποιημένη, κατασταλαγμένη και ακριβής!
Έτσι για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους...

Όμως, καλή μου μικρή (μου επιτρέπεις... )
Έχεις δίκιο ομολογώ να ταράζεσαι και να φουντώνεις. Κανείς μας δεν τα δέχεται αυτά.
Από την άλλη όμως, οι "κοινωνίες" είχαν πάντα προβλήματα και προβληματισμούς αλλά ο "πλανήτης" δεν παρέδωσε τα όπλα.
Με τα ενίοτε προβλήματα και τους εκάστοτε προβληματισμούς, και με τις "Μαρίες" να μη δέχονται... προχωράμε και παλεύουμε για το καλύτερο.
Ίσως η "Ιθάκη" να μη βρεθεί ποτέ.
Εμείς όμως... την υμνούμε! Και δεν το βάζουμε κάτω, όσο κι αν πονάει αυτό!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην purple anemone για αυτό το μήνυμα:
μαρια ψαθα (17-06-09)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.